سری بازی Need for Speed

رتبه بندی نسخه‌های جهان باز سری بازی Need for Speed‌

بزرگ‌ترین نام در سبک ماشین سواری از بد به خوب

سری بازی Need for Speed با وارد کردن جهان باز به دنیای بازی‌های ماشین سواری، تبدیل به نمادی مهم در این سبک از بازی‌های ویدیویی شد. به همین بهانه قصد داریم نگاهی به بهترین نسخه‌های جهان باز این سری بازی دوست داشتنی داشته باشیم.

زمانی که صحبت از سبک ماشین سواری می‌شود، ما عموما کاری بیش از رانندگی کردن و مسابقه دادن با ماشین‌ها نداریم. اما بازی‌هایی که به غیر از رانندگی عناصر دیگری نیز به بازی خود اضافه می‌کنند، باعث جذابیت بیشتر بازی و در نتیجه به دست آوردن کاربران بیشتر می‌شود.

سری بازی Need for Speed دقیقا با استفاده از همین فرمول، بازی‌های خود را از عناوینی صرفا برای ماشین سواری فراتر برده و همین موضوع آن را تبدیل به سری بازی نمادین در بازی‌های ویدیویی کرده است. برخی از این عناصر دوست داشتنی، داستان سرایی جذاب و جهان باز بازی‌ها بوده که هر کاربری را جذب کرده و با این سری بازی درگیر می‌کند.

سری بازی Need for Speed یا به اختصار NFS نسخه‌های زیادی داشته که شما را در خود غرق می‌کنند. آخرین نسخه از این سری بازی Unbound نام داشت که عنوانی عالی در این سری بازی تلقی شده و جهان باز خوب، داستان زیبا و البته قدرت شخصی سازی ماشین‌ها، این عنوان را تبدیل به عنوانی مناسب کرده است.

به طور کلی، در این مطلب قصد داریم بهترین عناوین جهان بازی سری بازی Need for Speed را به شما معرفی کنیم. پیش از پرداختن به ادامه مطلب باید اشاره داشت از آنجایی که قصد داریم تنها به معرفی نسخه‌های جهان باز این سری بازی بپردازیم، نسخه‌هایی چون The Run یا دو گانه Shift در این فهرست جایی نخواهند داشت.

Need for Speed: Hot Pursuit

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، رایانه شخصی، نینتندو Wii، نینتندو سوییچ، اندروید، آی او اس

توسعه دهندگان سری بازی Need for Speed طی سال‌های اخیر تلاش زیادی برای بازگرداندن عناصر قدیمی به عناوین جدید خود کردند، اما بازی Hot Pursuit عنوانی بود که به طور کلی با نسخه‌ای ریبوت شده به دنیای مدرن بازی‌ها آمد. بازی Hot Pursuit از این نظر که به شما اجازه تبدیل شدن به پلیس و شکار خلافکاران با سلاح‌های مخصوص را می‌دهد، بسیار خاص است. تعقیب و گریز در این بازی به شدت دوست داشتنی بوده و بدن شما را هر لحظه مملو از آدرنالین می‌کند.

وجود قابلیت تبدیل شدن به پلیس در این بازی به قدری دوست داشتنی بود که در ادامه بسیاری از بازی‌های ماشین سواری دیگر نیز از این قابلیت استفاده کرده و خود را از فرمول کلیشه‌ای رانندگی و فرار از دست پلیس‌ها رها ساختند. همین موضوع بازی Hot Pursuit را سنگ محک دیگر بازی‌های ماشین سواری قرار داد و همین موضوع باعث شد این بازی نیازمند نسخه ریبوت شود.

Need for Speed: World

پلتفرم‌ها: رایانه شخصی (این بازی از دسترس خارج شده است.)

ایده یک عنوان ماشین سواری نقش آفرینی شاید در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما همین موضوع بود که بازی World را برای ما جذاب جلوه داد. بازی NFS: World اولین نسخه از این سری بازی بود که به شکل کاملا رایگان عرضه شد. این بازی پیشرفت شما را با جوایز ارزنده تحسین می‌کرد و به طور کلی ایده‌ای جذاب داشت، اما متاسفانه این بازی تنها ایده‌ای جذاب بود و توسعه دهندگان عملکردی فوق العاده ضعیف در اجرای آن داشتند که باعث شد خیلی سریع بازی World به طور کلی از دسترس خارج شود.

اما نباید فراموش کرد که این بازی با وجود عملکرد ضعیف خود بین کاربران زیادی محبوب بود و بسیاری تا به امروز برای راضی کردن توسعه دهندگان به منظور احیای دوباره این بازی تلاش می‌کنند. به باور مخاطبین، اگر تلاش بیشتری برای بهبود این بازی شود، می‌توان عنوانی جذاب را برای سالیانی طولانی در اختیار داشت.

Need for Speed: Payback

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

بازی‌های Need for Speed معمولا در شهرهایی شلوغ و شبیه به شهرهایی بزرگ چون لس آنجلس، میامی و دیگر شهرهای شلوغ رخ می‌دهند که به آن‌ها اجازه تنوع می‌دهد. اینگونه مخاطبین در حالی که در بزرگراهی وسیع رانندگی می‌کنند، به سرعت به فضایی مسکونی رسیده و تفاوت و تنوع را احساس می‌کند. بازی Need for Speed: Payback این فرمول را کمی تغییر داد و ما را به شهری شبیه به لاس وگاس برد که از لحاظ ساختار کلی با دیگر شهرهای بزرگ جهان متفاوت است.

شهر بازی Payback فضایی صحرایی داشت و در عین حال که به شما اجازه می‌داد در خیابان‌های وسیع و طولانی شهر با سرعت رانندگی کنید، از لحاظ دیداری صحنه‌هایی متفاوت را ارائه می‌داد. علاوه بر آن، بازی Need for Speed: Payback نسبت به دیگر نسخه‌ها تمرکز بالایی بر آف رود داشت که با طبیعت صحرایی نقشه این بازی به خوبی همسو بودند. این بازی به طور کلی عنوانی بی نظیر برای طرفداران آف رود است.

Need for Speed: Rivals

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

بازی Need for Speed: Rivals شاید چندان پر طرفدار نباشد، اما نقشه بسیار متنوع آن هر کسی را جذب می‌کند. بازی Rivals به شما اجازه داده تا در مدتی کوتاه از جاده‌های نزدیک به دریا، خود را به جاده‌های کوهستانی برسانید و خود را در جهانی واقعا زیبا غرق کنید. در کنار آن، سیستم تبدیل شدن به پلیس و سیستم جدید سلاح‌ها برای زمین گیر کردن ماشین‌های متخلف، می‌تواند شما را برای ساعت‌های طولانی سرگرم کند.

علاوه بر آن، نقشه این بازی به نحوی طراحی شده که در دو حالت مسابقه دهنده و پلیس به خوبی می‌توانید از آن به سود خود بهره ببرید. همچنین تنوع زیاد در نقشه این بازی به شما اجازه داده که به روش‌های مختلف رانندگی کنید. در کنار آن هر ماشینی قدرت نمایش خوب در هر جاده‌ای ندارد. به عبارتی این بازی شما را وادار به استفاده از ماشین‌های مختلف در نواحی مختلف می‌کند که عنوانی سرگرم کننده را در اختیار ما قرار می‌دهد.

Need for Speed: Undercover

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۲، پلی استیشن ۳، پی اس پی، ایکس باکس ۳۶۰، رایانه شخصی، نینتندو دی اس، نینتندو Wii (این بازی از دسترس خارج شده است.)

بازی Need for Speed: Undercover یکی از کم طرفدارارترین بازی‌ها در سری Need for Speed است، اما نباید فراموش کرد که این بازی بخش‌های زیادی از فرهنگ مسابقات ماشین خیابانی را وارد دنیای Need for Speed کرد. نقشه عنوان Undercover مانند بسیاری از نسخه‌های پیشین از شهری به شدت متراکم الهام گرفته، با این حال بخش‌های مختلف آن به خوبی از یکدیگر جدا شده و به خوبی حس تنوع را القا می‌کنند.

از سوی دیگر، تمام ماشین‌های بازی در سطوح مختلف به خوبی عمل می‌کردند، با این حال نیازمند سبک رانندگی متفاوت از طرف راننده بودند که باعث می‌شد جهان بازی نیز کامل و زیبا به نظر برسد. در نتیجه این موضوع، هر مسابقه و هر تعقیب و گریز برای رانندگان تجربه‌ای خاص و لذت بخش بود. متاسفانه بازی Need for Speed: Undercover مدتی پیش به طور کلی از دسترس خارج شد و ما امیدواریم عرضه نسخه‌ای ریمستر یا ریمیک شده از این بازی اجازه تجربه دوباره آن را به ما بدهد.

Need for Speed: Carbon

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۲، پلی استیشن ۳، پی اس پی، ایکس باکس، ایکس باکس ۳۶۰، رایانه شخصی، نینتندو Wii، گیم کیوب

بازی Need for Speed: Carbon بر پایه موفقیت دو بازی Need for Speed: Underground 2 و Need for Speed: Most Wanted بنا شد. بزرگ‌ترین نکته مثبت نقشه بازی Carbon، کوهستان‌های زیادی بوده که رانندگی و مسابقه در آن‌ها را بسیار هیجان انگیز می‌کند. از سوی دیگر، این بخش از نقشه در کنار سرگرم کننده بودن، نیازمند حواس جمع شماست و در غیر این صورت تصادفات بدی می‌توانند رخ دهند. به طور کلی نقشه این بازی به شدت متفاوت، سرگرم کننده و چالش بر انگیز است.

یکی از موضوعاتی که نقشه این بازی به وجود آورده و باعث شده مخاطبین درخواست نسخه ریمیک این بازی را داشته باشند، نیاز به خو گرفتن با نقشه و تبدیل سریع مخاطبین به راننده‌ای ماهر در بازی است. موضوع دیگر که البته میان بسیاری از بازی‌های سری بازی Need for Speed مشابه است، تنوع نقشه بازی بوده که شما را در هر ثانیه به نقطه جدید و سرگرم کننده می‌رساند. این ویژگی به خوبی در بازی Carbon دیده می‌شود.

Need for Speed: Unbound

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۵، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

بازی Unbound اولین نسخه نسل نهمی از سری Need for Speed بود. این بازی ویژگی‌های مشترک بسیاری با نسخه‌های پیشین داشت، با این حال نقشه آن تفاوت زیادی با نسخه‌های پیشین داشت. نقشه بازی Need for Speed: Unbound به شدت وسیع بوده و نه تنها به کاربران اجازه فعالیت‌های بی شمار داده، بلکه به ما چشمه‌هایی از یک بازی ماشین سواری نسل نهمی را نشان می‌دهد. علاوه بر آن نباید جلوه‌های دیداری نسل نهمی این بازی را فراموش کرد.

نکته بسیار مثبت بازی Unbound، تفاوت فاحش بخش‌های داخلی با بخش‌های خارج شهر است. به عبارت دیگر مسابقات خارج شهر با ترافیک کمتر و در میان جنگل برگزار شده که حس بی نظیری به شما می‌دهد. اما زمانی که وارد شهر می‌شوید، می‌توانید از ساختمان‌های بلند و خیابان‌های شلوغ لذت ببرید.

Need for Speed (2015)

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

بازی Need for Speed نظرات مثبت و منفی بسیاری را به خود جلب کرده، اما واقعیت این است که نقشه این بازی بسیار بی نظیر بوده و گیم پلی به شدت متفاوتی نسبت به دیگر نسخه‌ها دارد. موضوعی که این بازی را از فهرست بازی‌های محبوب خارج کرده، نیازمند به اتصال مداوم اینترنت است، با این حال همین موضوع به کاربران اجازه مسابقات آنلاین آسان را داد.

ترکیب نیاز به اتصال مداوم، نقشه جذاب و شخصی سازی بی نظیر، فرصت‌های زیادی را برای کاربران ایجاد کرد. بازی The Crew تلاش زیادی برای شکست دادن این بازی داشت، با این حال شهرت گذشته Need for Speed باعث شد این بازی محبوبیت بیشتری میان کاربران داشته باشد. به طور کلی باید پذیرفت که نسخه ۲۰۱۵ سری بازی Need for Speed یکی از متفاوت‌ترین و جذاب‌ترین بازی‌های رانندگی طی دهه اخیر بوده است.

Need for Speed: Underground 2

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۲، ایکس باکس، ایکس باکس ۳۶۰، رایانه شخصی، نینتندو دی اس، گیم کیوب، گیم بوی ادونس

بدون شک اولین نسخه جهان باز سری Need for Speed رتبه خوبی در این فهرست خواهد داشت. این بازی به عبارتی بزرگ‌ترین انقلاب در نید فور اسپید بود و برای همیشه مسیر آن را عوض کرد. این عنوان نه تنها اولین بازی جهان باز رانندگی بود، بلکه یکی از نمادین‌ترین بازی‌های ماشین سواری به سبب قابلیت شخصی سازی بی نظیر خود است. این بازی تا به امروز یکی از بهترین بازی‌های رانندگی خیابانی شناخته می‌شود. بازی Need for Speed: Underground 2 به معنای واقعی همه چیز چه از لحاظ ماشین‌ها، چه از لحاظ نقشه و چه از لحاظ مسابقات در خود داشت.

دو نسخه سری Underground همیشه در میان بازی‌هایی وجود داشته که کاربران دوست دارند نسخه ریمستر آن‌ها را تجربه کنند. این بازی به یک دلیل دیگر محبوب بود. هیچ ماشینی در این عنوان با ماشین دیگر یکسان نبود و به کمک قابلیت شخصی سازی به شما اجازه می‌داد ماشینی تک نسبت به دیگر کاربران داشته باشید. بازی Need for Speed: Underground 2 به نظر بسیاری از مخاطبین این سبک، هنوز بهترین بازی ماشین سواری است.

Need for Speed: Most Wanted (2005)

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۲، پلی استیشن ۳، پی اس پی، ایکس باکس، ایکس باکس ۳۶۰، نینتندو دی اس، گیم کیوب، گیم بوی ادونس

پس از موفقیت بی سابقه بازی Need for Speed: Underground 2، توسعه دهندگان فرمول موفقیت این بازی را با تغییراتی قابل توجه به بازی Need for Speed: Most Wanted ‌آوردند. بزرگ‌ترین تغییر در این بازی مسابقه در روز، در عوض شب بود که کاربران زیادی از این ایده استقبال کردند. با این حال ماهیت مسابقات غیر قانونی خیابانی در این بازی پا بر جا ماند.

علاوه بر این موضوع، پلیس‌ها بار دیگر وارد این بازی شدند و با تغییراتی عمده، لحظات تعقیب و گریز بی نظیری را برای کاربران رقم زدند. به طور کلی بازی Need for Speed: Most Wanted به دلیل تمرکز به بخش‌های زیاد خارج از مسابقه، یکی از سرگرم کننده‌ترین و محبوب‌ترین بازی‌های ماشین سواری تاریخ است.

Need for Speed: Heat

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

زمانی که یک داستان زیبا را با دنیایی غنی و ماشین‌هایی جذاب ترکیب کنید، محصولی دوست داشتنی و با کیفیت چون Need for Speed: Heat دریافت می‌کنید. یکی از موضوعاتی که بازی Heat را به شدت برای کاربران جذاب کرد، شب و روز پویا بود که تفاوتی عمده در بازی ایجاد کرد. شما در طول روز به مبارزه در مسابقات رسمی و قانونی شهری می‌پردازید، اما همه چیز در شب کاملا متفاوت است.

زمانی که آفتاب در بازی Heat غروب می‌کرد، همه چیز تغییر کرده و مسابقه دادن غیر قانونی شده و پلیس‌ها برای شکار رانندگان متخلف وارد عمل می‌شوند. بازی Need for Speed: Heat بدون شک یکی از بهترین بازی‌ها برای تازه کاران دنیای Need for Speed است. به عبارت دیگر این بازی عنوانی کامل بوده که کاربران جدید را در کنار کاربران قدیمی راضی نگه می‌دارد.

Need for Speed: Most Wanted (2012)

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰، رایانه شخصی، نینتندو Wii

بازی Need for Speed: Most Wanted زمانی که انتشار یافت، کاربران زیادی را گیج کرد. ابتدا بسیاری گمان داشتند این بازی نسخه ریمستر شده بازی Most Wanted انتشار یافته در سال ۲۰۰۵ است، اما این بازی در حقیقت یک ریبوت یا به عبارتی یک بازی کاملا جدید و جداگانه بود. این بازی فاقد داستان بود و تمرکز زیادی بر لذت بردن از رانندگی داشت و همین موضوع این عنوان را به شدت محبوب کرد.

بازی Need for Speed: Most Wanted سال ۲۰۱۲ جهانی کاملا متفاوت با نسخه‌های پیشین داشت و آزادی عمل بیشتری در اختیار کاربران قرار داد. این بازی تقریبا هیچگونه محدودیتی نداشت و به شما اجازه انجام تقریبا هر کاری می‌داد، با این حال فقدان قابلیت شخصی سازی ماشین‌ها بسیاری را آزار می‌داد. این بازی به طور کلی عنوانی جداگانه نسبت به نسخه ۲۰۰۵ بود، با این حال شهر فوق العاده جذاب و قدرت تعقیب و گریزهای به شدت پر سرعت و عالی، باعث شد این عنوان از لحاظ جهان، بهترین بازی سری Need for Speed نام بگیرد.

سری بازی Need for Speed نمادین بوده و بخش زیادی از این شهرت و محبوبیت را مدیون جهان‌های بی نظیر و خاطره انگیز، در کنار قابلیت شخصی سازی ماشین‌ها است که امیدواریم طی سال‌های آینده و تبدیل شدن تکنولوژی‌های نسل نهمی به استانداردها، بیش از پیش پیشرفت کند. نظر شما چیست؟ شما جهان کدام نسخه را بیشتر دوست دارید؟ در انتظار نظرات و البته تجربیات شما هستیم.

4.8 4 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا