#مهسا_امینی
Hyper Scape

آیا بازی Hyper Scape ارزش تجربه دارد؟

نه خیلی خوب، نه خیلی بد

بازی Hyper Scape به تازگی به‌طور کامل عرضه شده و وعده‌ی تجربه‌ای متفاوت از ژانر بتل رویال می‌دهد، ولی آیا این تجربه ارزش امتحان کردن را دارد؟

یوبی‌سافت جدیدترین بازیگر ژانر چندنفره‌ی محبوب این روزهاست. سبک بتل رویال که با PUBG مشهور شد و با فورتنایت به اوج خود رسید، امروزه در دنیا میلیون‌ها طرفدار و بازیکن دارد. قواعد آن ساده است؛ مبارزه تا زمانی که تنها یک بازیکن در زمینی که به تدریج کوچک‌تر می‌شود، باقی بماند. ولی همین بازی ساده در بازی‌های متعددی چون Apex Legends، فورتنایت و Call of Duty: Warzone با چاشنی خلاقیت‌ها و ایده جذاب همراه شد تا در هر کدام، تجربه‌ای متفاوت و دلنشین ارائه کند. طبیعتا کسب محبوبیت در چنین محیطی احتیاج به ایده‌های نو و دیده‌نشده دارد؛ چیزی که این روزها کمتر پیدا می‌شود، اما یوبی‌سافت با بازی Hyper Scape سعی در تغییر این رویه دارد.

تا پیش از آنکه هایپر اسکیپ را بازی کنم، با توجه به ویدیوها و مطالبی که از بازی خوانده بودم تصور می‌کردم قرار است با ترکیبی از گیم‌پلی سریع ایپکس، عناصر فانتزی فورتنایت و مواد اولیه‌ی سبک بتل رویال سروکار داشته باشم. به هر حال همه‌ی ما می‌دانیم که یوبی‌سافت در چند سال اخیر در «الهام گرفتن» از بازی‌های بزرگ دیگر خبره شده و حالا چرا باید این رویه را در هایپر اسکیپ تغییر دهد؟ ولی صحبت‌های متعدد از ایده‌های نوآورانه در بازی از زمان انتشار خبر معرفی آن، اندکی بیشتر مرا برای تجربه‌ی بازی هیجان‌زده می‌کرد. آیا بالاخره قرار است حرکتی اوریجینال از یوبی‌سافت شاهد باشم که مرا از ایپکس و وارزون جدا کند و ساعت‌ها پای هایپر اسکیپ بنشاند؟ پاسخ این سوال را در توضیحاتم از تجربه‌ی این بازی در ادامه خواهید فهمید.

راه انداختن یک بازیکن جدید در بازی Hyper Scape کاملا استاندارد و تا حدود زیادی شبیه به بازی ایپکس لجندز است. پس از تماشای تریلر داستانی نسبتا جذاب بازی، وارد یک محیط تمرینی شده و توضیحات هوش مصنوعی از مکانیک‌ها و المان‌ها را می‌شنوید. در همین حین، می‌توانید با انواع سلاح‌ها، قابلیت‌های ویژه (یا «هک») و چگونگی حرکت کاراکتر در نقشه آشنا شوید. چیز خاصی در اینجا وجود ندارد، به جز اینکه از سرعت جا‌به‌جایی کاراکترم و ارتفاع پرش دوگانه‌ی او کمی شگفت‌زده می‌شوم، چرا که مشابه آن را کمتر در بتل رویال‌های دیگر تجربه کرده‌ام.

بعد از انتخاب ظاهر کاراکتر و اتمام کار، وارد هاب مرکزی بازی می‌شوید؛ محیطی شبیه به Creative Hub فورتنایت که می‌توانید در آن آزادانه حرکت کرده و از طریق پورتال‌هایی نورانی، به بخش‌های مختلف منو دسترسی داشته باشید. بزرگ‌ترین پورتال مستقیم شما را وارد بازی می‌کند. اول حالت بازی مدنظر که فعلا تک‌نفره، تیمی سه‌نفره و مودی به نام Faction Wars است را انتخاب کرده و به لابی انتظار منتقل می‌شوید. این لابی چیزی شبیه به همان هاب مرکزی است، فقط سکوها و سازه‌های بیشتری دارد که تا زمان اتمام مچ‌میکینگ می‌توانید همراه با سایر بازیکنان کمی در آن گرگم به هوا بازی کنید و این طرف و آن طرف بپرید. اولین مشکلی که با هایپر اسکیپ پیدا کردم همینجا بود: مچ‌میکینگ بازی واقعا طول می‌کشد. شاید این مسئله به‌خاطر تعداد نسبتا کم بازیکنان باشد، چرا که طی پنج دست اولی که در حالت سولو بازی کردم، تعداد کل بازیکنان از ۴۰ نفر فراتر نرفت (حداکثر ۹۹ بازیکن می‌توانند در هر مسابقه شرکت کنند). به طور کلی، تعداد بازیکنان به نظر در حال حاضر چندان زیاد نیست و دفعاتی که با بیش از ۸۰ نفر وارد نقشه شدم، کمتر از تعداد انگشتان یک دست بود.

جا‌به‌جا شدن در نقشه و پریدن روی ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌‌ها همچون یک ابرپارکوریست بسیار سرگرم‌کننده است، اما نئو آرکادیا واقعا خالی است

به هر حال وارد بازی می‌شوم و چیزی که انتظارش را می‌کشیدم بالاخره از راه می‌رسد. نقشه‌ی نئو آرکادیا از بالا ظاهر و طراحی جالبی دارد. وسعت آن چندان زیاد نیست و به چند منطقه تقسیم شده که هر کدام داخل خود یک ساختمان منحصر به فرد دارند. هایپر اسکیپ در همین نقطه شدید توی ذوق می‌زند؛ بله جا‌به‌جا شدن در نقشه و پریدن روی ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌‌ها همچون یک ابرپارکوریست بسیار سرگرم‌کننده است، اما نئو آرکادیا واقعا خالی است. به جز ساختمان‌های اصلی هر منطقه، سایر سازه‌ها کاملا یکنواخت و شبیه به هم هستند. تنها می‌توان وارد تعداد اندکی از آنها شد که در و پنجره‌های نارنجی‌رنگ دارند. همین ساختمان‌ها که عمده‌ی لوت نقشه را در خود جای می‌دهند هم ساختاری کاملا مشابه دارند. شاید بتوان اینگونه توجیه کرد که یوبی‌سافت می‌خواسته بازیکنان خیلی سریع لوت‌های لازم را جمع کرده و نبرد را در کوچه‌ها و پشت‌بام‌ها شروع کنند و به همین خیلی روی جزئیات و تنوع محیط‌های داخلی کار نکرده، ولی با این وجود باز هم نمی‌توان منکر بی‌روح و تکراری بودن نقشه شد.

همه‌ی این‌ها را می‌توانستم نادیده بگیرم، اگر که تجربه‌ی گیم‌پلی بازی Hyper Scape به دلم می‌نشست، اما نمی‌توانم بگویم که این اتفاق صددرصد افتاده است. مشخص است که یوبی‌سافت می‌خواسته بازی کاملا سرراست باشد و همه‌چیز منتهی به سرعت و نبردهای هیجان‌انگیز شود. به همین دلیل هم تنوع سلاح‌ها زیاد نیست و هر کلاس بیشتر از یک اسلحه ندارد (طراحی سلاح‌ها اما قابل‌قبول است). باید بگویم تقریبا همینطور هم شده و پس از ورود به نقشه خیلی سریع و راحت می‌توانید تجهیزات مورد نظرتان را پیدا کرده و خون به پا کنید. مشکل اینجاست که هایپر اسکیپ متاسفانه برای بازیکنان با مهارت‌ها و سبک‌ بازی مختلف ساخته نشده است. حتی با وجود آنکه هک‌ها قابلیت‌های تهاجمی و تدافعی مانند تله‌پورت، زره یا تبدیل شدن به یک گوی آهنی بزرگ به بازیکن می‌دهند، اما در نهایت تقریبا همه‌چیز به مانورهای سریع و هدف‌گیری خوب شما برمی‌گردد. در غیر این صورت همچون من که هدف‌گیری بی‌نظیری ندارم، هایپر اسکیپ به فراری هیجان‌انگیز اما نافرجام از دست حریفان خلاصه می‌شود. اما با این حال سازندگان را تحسین می‌کنم که در سرراست‌سازی بازی خود واقعا خوب عمل کرده‌اند و با مکانیک‌هایی چون ارتقای سلاح و هک از طریق پیدا کردن نمونه‌های تکراری، سرعتی کم‌نظیر به گیم‌پلی داده‌اند. منتها شاید در این امر اندکی افراط کرده‌ باشند و نتیجه آن شده که هیجان هایپر اسکیپ پس از چند ساعت بازی، رنگ می‌بازد و حوصله‌سربر می‌شود.

خلاقیت‌های موجود در هایپر اسکیپ اثر خودشان را می‌گذارند، اما در تبدیل کردن این بازی به تجربه‌ای کم‌نظیر که ساعت‌ها مرا سرگرم خود کند موفق نیستند. در مواردی به نظرم می‌آمد که انگار یوبی‌سافت آنقدر به دنبال ساده‌سازی و در عین حال خلاقانه کردن بازی خود بوده که یک سری چیزهای اساسی را کلا از یاد برده است. به‌عنوان مثال موسیقی‌های بازی چندان چنگی به دل نمی‌زنند. در مقام مقایسه، ایپکس لجندز با همان دو قطعه موسیقی جذاب خود حسابی مرا به وجد آورده و هیجان‌زده می‌کند. حتی چیز پیش‌پاافتاده‌ای مثل امکان کنسل کردن مچ‌میکینگ هم در بازی وجود ندارد و اگر خدایی نکرده داخل بازی اینترنت قطع شود، تنها راه خروج از آن از طریق Task Manager است!

این بازی هنوز بسیار جای کار دارد

بعد از حدود ۱۲ ساعت تجربه‌ی بازی Hyper Scape باید بگویم که این بازی هنوز بسیار جای کار دارد. محتوایی که فعلا در بازی می‌بینیم، حداقل برای من بیشتر از چند روز سرگرم‌کننده نیست و حتی ایده‌های نوی یوبی‌سافت هم نمی‌تواند این را تغییر دهد. هایپر اسکیپ لحظات هیجان‌انگیزی خلق می‌کند و گیم‌پلی سریع آن جذاب است، اما این نقاط مثبت فعلا قادر نیستند مرا مجاب کنند که به بازیکن منظم این بازی تبدیل شوم. چنین چیزی اصلا برای یک بازی بتل رویال بزرگ که سازنده‌اش خواب تبدیل کردن آن به مقصد پرطرفدار بینندگان توییچ را دیده خوب نیست. البته امید به بهبود و پیشرفت بازی هنوز باقیست. هایپر اسکیپ هنوز عملا در فاز بتاست و یوبی‌سافت فرصت دارد با بهبود نقشه و مچ‌میکینگ، رفع باگ‌ها و اضافه کردن محتوای سرگرم‌کننده و متفاوت، بتل رویال جدیدش را به رقیبی شایسته برای بزرگان این سبک بدل کند. در حال حاضر که همچین چیزی نیست.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا