بررسی فیلم Avengement - انتقام

بررسی فیلم Avengement – انتقام

ملغمه‌ای از خون، خشونت و ابتذال

فیلم Avengement آن چیزی نیست که فکرش را می‌کنید. حداقل تهیه‌کننده‌های این اثر تمام تلاش‌شان را به کار گرفتند این محصول، ویترین جذابی داشته باشد.

دیگر کمتر کسی را می‌شناسم که اهل سینمای اکشن و فیلم‌های رزمی باشد و اسکات ادکینز را نشناسد. هر چقدر هم با نام بازیگرها غریبه باشید حداقل یک بار نام این بازیگر خوش استیل انگلیسی را شنیده‌اید. ادکنیز دیگر تبدیل به یک برند شده و زیارت کردن نام اسکات ادکینز در یک فیلم سینمایی، مساوی است با تماشای یک ماجرای پر زد و خورد که غالبا داستان، حرف اول را نمی‌زند. با این حال فیلم Avengement از آنچه انتظار داشتیم، ضعیف‌تر ظاهر شد.

همانطور که از نام فیلم بر می‌آید، فیلم Avengement روایتگر یک انتقام است. اسکات ادکینز در نقش «کِین برگز» بنا به دلایلی به زندان میفتد و افراد زیادی اجیر می‌شوند تا وی را سر به نیست کنند. کِین تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا از فردی که مسبب این اتفاقات است انتقام بگیرد. کل ماجرای قصه بر همین اساس و موتور محرکهِ جریان واحدِ قصه بر پایه شعله کشیدن حس انتقام در قهرمان قصه، به جریان میفتد.

درون‌مایه «انتقام» یک عامل بسیار خوب و بعضا کلیشه‌ای است که در اکثر فیلم‌های این سبک به کرات دیده می‌شود اما فیلم Avengement در به نمایش کشیدن این حس، کوتاهی کرده و برخلاف آنچه که انتظار دارید، ماجرای فیلم بیشتر بر پایه گفت‌وگوهای کِین با سایر کاراکترها در پیش گرفته می‌شود. «جِس جانسون» در نقش یک کارگردان، چندان خلاقانه عمل نکرده و ترجیح داده تا تعداد سکانس‌های فیلم چندان زیاد نباشد. در حقیقت سکانس‌ها بسیار طولانیست و این رویه بیشتر به درد ساخت و تولیدِ مینی سریال می‌خورد، نه یک فیلم تقریبا ۹۰ دقیقه‌ای در سبک اکشن.

فیلم Avengement
این قاب بیشتر به آثار کمدی شباهت دارد تا یک اثر خشن در سبک اکشن. این طور فکر نمی‌کنید؟

فیلم در ابتدا کمی گیج‌کننده است. جغرافیای خاصی ندارد. عامل زمان در فیلم‌نامه رنگ می‌بازد و مخاطب درگیری‌های زیادی با ذهن خود در فهم وقایع حاکم بر قصه کِین دارد. مثل این می‌ماند توپِ یک پسربچه را از وی گرفته و مدام آن را با دست خود به بالا پرتاب کنی و انتظار هم داشته باشی پسربچه بخت برگشته بتواند توپ را تصاحب کند. توپ در حقیقت همان فهم داستانیست و تا زمانی که این فهم برای مخاطب آسان نباشد، لذت بردن از فیلم برای بیننده مقدور نخواهد بود.

ابتذال را به معنای واقعی کلمه می‌توان در فیلم Avengement مشاهده کرد

ابتذال را به معنای واقعی کلمه می‌توان در فیلم Avengement مشاهده کرد. فیلم هیچ چیز برای عرضه ندارد. نه بازیگری خوبی ارائه می‌شود؛ نه داستانی پر پیچ و خم وجود دارد؛ نه روایتِ ماجرا بر اساس یک ریتم خاص رو به جلو حرکت می‌کند و نه از لحاظ  فنی فیلم در حد آثار هالیوودی سال ۲۰۱۹ میلادی است. شاید اگر این فیلم در سال ۲۰۰۰ میلادی اکران می‌شد، کارگردانش با سیلی از تعریف و تمجیدها مواجه می‌شد اما به قدری فیلم سینمایی با درون‌مایه «انتقام» در دنیا ساخته و پرداخته شد که قیاس قرار دادن فیلم Avengement با دیگر آثار مشابه به هیچ عنوان کار سختی نیست و می‌توان به این موضوع رسید فیلم Avengement تنها یک اثر به شدت ضعیف است که پشتِ یک ویترین پر زرق و برق، اثری جذاب و وسوسه‌برانگیز به نظر می‌رسد.

شاید بپرسید ویترین؟ کدام ویترین؟ فیلم Avengement به نظر من پشتِ نامِ اسکات ادکینز پنهان شده و اگر اسم و رسم ادکینز را از فیلم فاکتور بگیریم، اصلا کسی تمایل پیدا نکند به پای یک فیلم کلیشه‌ای دیگر در سبک اکشن بنشیند.

فیلم Avengement
وقتی می‌گوییم کارگردان به قاب‌ها بیشتر به چشم یک رینگ بوکس نگاه کرده تا یک اثر سینمایی و هنری، دقیقا از چه حرف می‌زنیم؟

البته باید کمی به جس جانسون هم حق بدهیم. چرا که بیشتر فعالیت‌های هنری وی در عرصه سینما در بخش بدل‌کاری است و سابقه چندان درخشانی در کارگردانی یک اثر بلند ندارد. او به قاب‌های فیلم Avengement به چشم یک رینگ بوکس نگاه کرده و گویا تصمیم داشته بیشتر قدرت‌نمایی‌هایش را در عرصه بدل‌کاری به رخ مخاطب بکشد. شاید اگر تدوین این فیلم به صورت خطی بود و شاید اگر قصه بدون هیچ دست‌اندازی روایت می‌شد، این گونه فیلم را اثری بسیار ضعیف قلمداد نمی‌کردیم.

مدت زمان تقریبا ۹۰ دقیقه‌ای فیلم از یک جنبه سودمند است. آن هم اینکه شما کمتر زجر می‌کشید! فیلم را از حیثِ روایت داستانی می‌توان به دو نیمه تعریف کرد. نیمه نخست که با شخصیت بسیار مقوایی «کِین» و ماجراهایش در گذشته آشنا می‌شویم و نیمه دوم که «کِین» در صدد گرفتن انتقام تا پای جانش تلاش می‌کند. شاید بتوان نیمه ابتدایی فیلم را تحمل کنید اما تماشای نیمه دوم فیلم کار به شدت سختی است و علی رغم صحنه‌های شلوغ، روایت داستانی بسیار بد پیش‌ می‌رود. شاید واژه «افتضاح»، توصیف بهتری بر روایت داستانی فیلم Avengement باشد. چرا که کارگردان تمام تمرکز خودش را روی بخشِ اکشن فیلم خود معطوف کرد و برایش اصلا اهمیتی نداشته فیلم‌‌نامه‌ای که در دست دارد، تا چه حد ابتدایی و پر از ایرادات فاحش است.

همانطور که در تیتر این بررسی اشاره داشتیم، فیلم Avengement ملغمه‌ای است از خون، خشونت و ابتذال؛ به این معنا که مبلغ زیادی جهت تولید این فیلم اکشن در نظر گرفته شد که بیننده برای ۹۰ دقیقه صحنه‌های خشونت‌آمیز و خشن را تماشا کند و از کتک خوردن ملت کمی هیجان‌زده شود. اگر این عوامل را از صورت فیلم حذف کنیم، این اثر نه حرفی برای گفتن دارد و نه ارزشی برای تماشا دارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

1 اسفناک
همانطور که در تیتر این بررسی اشاره داشتیم، فیلم Avengement ملغمه‌ای است از خون، خشونت و ابتذال؛ به این معنا که مبلغ زیادی جهت تولید این فیلم اکشن در نظر گرفته شد که بیننده برای ۹۰ دقیقه صحنه‌های خشونت‌آمیز و خشن را تماشا کند و از کتک خوردن ملت کمی هیجان‌زده شود. اگر این عوامل را از صورت فیلم حذف کنیم، این اثر نه حرفی برای گفتن دارد و نه ارزشی برای تماشا دارد.
  • نام اسکات آدکینز
  • هر آنچه به غیر از «نام اسکات آدکینز»!
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا