درآمد اپل
1%
  • 10/10

درآمد اپل در سال 2023 از درآمد ناخالص 75٪ کشورهای جهان بیشتر بود!

یک اتفاق باورنکردی در دنیای فناوری!

درآمد اپل در سال 2023 از درآمد ناخالص 75٪ کشورهای جهان بیشتر بود! ۰ ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ علم و فناوری کپی لینک

اپل در سال 2023 آنقدر درآمدزایی داشت که طبق گزارشات اخیر، توانسته از میزان درآمد ناخالص کشورهای جهان هم درآمد بیشتری داشته اشد.

همه ما می‌دانیم که اپل یکی از ثروتمندترین شرکت‌های جهان است. از نظر درآمد، سازنده آیفون تنها در سه‌ماههٔ قبل گذشته تنها ۱۱۹.۵۸ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. اما شاید اصلا نتوانید متوجه بزرگی این عدد فقط برای یک فصل شوید. به هر حال، حتی یک میلیارد دلار هم مقداری غیرقابل فهم برای اکثر ما به حساب می‌آید که تجربه‌ای در ارتباط با آن نداریم. پس بیایید این اعداد و ارقام را در یک دیدگاه مقایسه‌ای قرار دهیم: درآمد سال ۲۰۲۳ اپل بیشتر از 75٪ کشورهای جهان بوده است!

نمی‌دانیم بگوییم این اعداد و ارقام ترسناک است یا جالب. اینکه یک شرکت آنقدر بزرگ باشد که بتواند از چند کشور درآمد بیشتری داشته باشد طبیعی است. اما نه از ۷۵٪ آن‌ها! چطور ممکن است این اتفاق رخ دهد؟

برای اینکه این اتفاق را هضم کنیم، باید ببینیم وضعیت اپل در بازار چگونه است. توجه داشته باشید منظورمان از وضعیت اپل در بازار، ارزش این شرکت نیست. ارزش اپل در حال حاضر به چیزی حدود 3 تریلیون دلار می‌رسد. اما به شدت به ارزش سهم آن مرتبط است. به جای ارزشد شرکت، ما به درآمد اپل یا مقدار پولی که از فروش کالاها و خدمات بدست می‌آورد، توجه می‌کنیم تا بتوانیم این اتفاق را هضم کنیم. درآمدی که نه تنها از سایر شرکت‌ها بلکه حتی از کشورهایی با اقتصاد متوسط هم بزرگ‌تر است.

درآمد اپل در سال 2023 از تولید ناخالص 75٪ کشورهای جهان بیشتر بود!

به گزارش Android Authority، در سال ۲۰۲۳، درآمد سالیانه اپل به میزان ۳۸۳.۲۹ میلیارد دلار بود. به گفته داده‌های GDP از صندوق بین‌المللی پول (IMF)، اگر اپل از لحاظ میزان درآمد، یک کشور بود، این عدد اپل را در جایگاه ۴۱ام، میان هنگ کنگ و آفریقای جنوبی قرار می‌داد. در واقع، اپل درآمد بیشتری نسبت به تولید ناخالص داخلی کشورهای توسعه یافته مانند نیوزیلند، فنلاند و پرتغال دارد. چه برسد به کشورهای کوچک‌تر مانند بلغارستان، لیتوانی و حتی قطر ثروتمند. خیلی خلاصه بخواهیم بگوییم، اپل از ۷۵٪ کشورهای جهان وضعیت بهتری دارد. خوش به حال کارمندانش، نه؟! کارمندانی که هم حقوق شهروندی خوبی دارند، هم در شرکتی کار می‌کنند که تا این اندازه ثروتمند است.

بدون شک، درآمد یک شرکت به طور مستقیم قابل مقایسه با تولید ناخالص داخلی یک کشور نیست، زیرا در محاسبه‌ی تولید ناخالص داخلی یک کشور، هزینه‌های مصرفی و صادرات هم علاوه بر تولید اندازه‌گیری می‌شود. با این حال، نشان‌دهنده‌ی این است که اپل چقدر رشد کرده و بزرگ شده است. البته باید سود شرکت را تجزیه و تحلیل کنیم تا ببینیم چقدر از فروش سخت‌افزار و نرم‌افزار درآمد کسب می‌کند.

اپل بیشتر از مجموع فروش مک و آیپد، سرویس دیجیتال می‌فروشد!

طبق اطلاعات رسمی، شرکت اپل تنها از خدمات دیجیتالی خود در سال ۲۰۲۳ مبلغ ۸۵.۲ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است. خدمات دیجیتال یعنی خریدهای آنلاین، از خرید گوشی از اپ استور گرفته تا سرویس‌های اشتراکی ماهیانه مانند اپل تی‌وی پلاس. یک حقیقت جالب دیگر که باید بدانید؛ اپل از راه فروش سرویس‌های دیجیتالی، درآمد بیشتری از مجموع فروش آیپدها و مک‌ها کسب می‌کند. هر دوی این محصولات فقط در سال گذشته مبلغ ۵۷.۶ میلیارد دلار را به خزانه‌ی وارد کردند که به میزان قابل توجهی از فروش سرویس دیجیتال کمتر است.

اپل مالیات کمتری هم از ما پرداخت می‌کند!

اپل یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های توزیعی را در مقایسه با تقریباً هر شرکت دیگری دارد. این بدان معناست که باید با نوسانات ارز جهانی و نرخ‌های متفاوت مالیاتی شرکتی روبرو شود. از آن جایی که اغلب ما به طور منظم با مالیات‌های بین‌المللی سر و کار نداریم، بنابراین اینطور فکر می‌کنیم که اپل بیشتر درآمدهای خود را مستقیما به جیب می‌زند. با این حال، شرکت اصلاً این کار را انجام نمی‌دهد.

در حال حاضر، مالیات بر درآمد در ایالات متحده ۲۱٪ است؛ این میزان قبلاً بسیار بالاتر بود تا زمانی که ترامپ در سال ۲۰۱۷ قانون قطع مالیات و ایجاد شغل را تصویب کرد. این قانون به اپل اجازه داد پول‌های خارجی خود را به صورت موقت، با نرخ کاهش یافته ۱۵.۵ درصدی به کشور برگرداند. سازنده آیفون از این فرصت بادآورده استفاده کرد و ۲۵۲ میلیارد دلار از درآمد شرکت‌های زیرمجموعه خود  در خارج از آمریکا را به خاک این کشور برگرداند.

به سال ۲۰۲۳ که می‌رویم، می‌بینیم اپل هنوز هم فقط نرخ مالیاتی موثر ۱۴.۷٪ را از درآمد جهانی خود پرداخت کرده است. این میزان به شکل قابل توجهی کمتر از ۲۱٪ نرخ مالیات بر درآمد شخصی در اکثر کشورهاست.

اپل از حفره‌های مالیاتی بین‌المللی استفاده می‌کند تا مقدار مالیاتی که باید پرداخت کند را کاهش دهد

این امکان وجود دارد که اپل از حفره‌های مالیاتی برای فرار از پرداخت مالیات استفاده کند. زیرا اپل یک شبکه از شرکت‌های فرعی را تأسیس کرده که بسیاری از آن‌ها در مناطق مالیاتی مساعد واقع شده‌اند. در کشورهایی که نرخ مالیات بالاتر است، شرکت محلی به این زیرمجموعه‌های خارجی بابت خدمات نامحسوس مانند استفاده از نشان تجاری و لوگوی اپل پول پرداخت می‌کند.

به عنوان مثال، اپل می‌تواند تعیین کند که شعبه‌ی آلمانی‌اش باید هزینه «خدمات» از قبیل پشتیبانی فنی را به زیرمجموعه‌ی این شرکت در ایرلند بپردازد. با انجام این کار، اپل هیچ درآمدی که شامل مالیات باشد را در جغرافیاهای گران‌قیمت ثبت نمی‌کند. به جای این کار، درآمدهای خود را به حوزه‌هایی با سیاست مالیاتی بهتر هدایت می‌کند.

در گذشته، اپل به خاطر نرخ بسیار پایین مالیات در ایرلند، به شدت به این کشور وابسته بود. علاوه بر این‌ها یک حفره مالیاتی به نام «Double Irish with a Dutch sandwich» هم به این شرکت کمک می‌کرد تا مالیات پرداخت نکند یا کمتر پرداخت کند. با این حال، اتحادیه اروپا به ایرلند فشار وارد کرد تا حفره مالیاتی را اصلاح کند و در سال ۲۰۱۶ از اپل خواست تا ۱۳ میلیارد یورو مالیات به تأخیر افتاده‌اش را پرداخت کند.

از آن زمان به بعد، اپل دو زیرمجموعه اصلی خود واقع در ایرلند را به جرزی انتقال داد؛ یک جزیره وابسته به سلطنت بریتانیا که قوانین مالیاتی خاص خود را دارد. اپل به شدت مدعی شده بود که از مالیات فرار نمی‌کند، اما واضح است که شرکت آمریکایی، دولت‌های مختلف را خیلی راحت بازی داد و توانست از این طریق، میلیاردها دلار به جیب بزند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments