ساعت هوشمند

بررسی عملکرد کمپانی‌های محبوب سازنده ساعت هوشمند در سه ماهه دوم سال جاری

محبوب‌ترین برند ساعت هوشمند متعلق به کدام شرکت است؟

در حال حاضر شرکت اپل محبوب‌ترین کمپانی سازنده ساعت هوشمند توانسته با عرضه Apple Watch Series 6 توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کند.

در جایگاه دوم رقابت میان کمپانی‌های دیگر مانند هواوی و سامسونگ به شدت نزدیک است و تا پایان سال جاری یکی از این دو شرکت به عنوان دومین کمپانی محبوب تولید کننده Smart Watch معرفی خواهد شد. بر اساس گزارشی که توسط Counterpoint Research منتشر شد در سه ماهه دوم سال جاری عملکرد این کمپانی‌ها و میزان فروش آن‌ها بسیار به سه ماهه اول شباهت دارد.

بسیاری از کاربران بر این باورند که با معرفی Apple Watch Series 7 یا عرضه جهانی Galaxy Watch 4 که از سیستم عامل Wear OS 3 بهره می‌برد جایگاه کمپانی‌های سازنده گوشی هوشمند جا به جا خواهد شد.

بسیار از افراد معتقدند که در صورت معرفی جایگزین Apple Watch Series 6 کاربران به استفاده از این گجت روی نخواهند آورد و ساعت هوشمند جدید سامسونگ یعنی Galaxy Watch 4 را خریداری خواهند کرد.

بر اساس اطلاعاتی که منتشر شده است به دلیل وجود سیستم عامل Wear OS 3 بسیاری از افراد به استفاده از این Smart Watch روی آورده‌اند.

محبوبیت شرکت اپل در بازار ساعت هوشمند

در حال حاضر شرکت اپل توانسته طی سه ماهه دوم سال جاری ۲۸ درصد از سهم فروش ساعت‌های هوشمند بازار را به خود اختصاص دهد که این مقدار در مقایسه با سه ماهه دوم سال گذشته حدود دو درصد کاهش پیدا کرده است. دلیل این موضوع این است که شرکت سامسونگ، هواوی و گارمین نسبت به گذشته توجه کاربران بیشتری را به خود جلب کرده‌اند و این کمپانی‌ها توانستند دو درصد از محبوبیت اپل را در این بازار به خود اختصاص دهند.

جالب است بدانید در سه ماهه اول سال گذشته اپل ۳۳.۵ درصد از سهم فروش ساعت هوشمند را در بازار جهانی به خود اختصاص داده بود. بسیاری از کاربران این کاهش محبوبیت را عدم معرفی و عرضه گجتی جدید می‌دانند؛ زیرا در سه ماهه اول و سه ماهه دوم سال جاری کمپانی اپل از Apple Watch جدیدی رونمایی نکرده است.

این موضوع تا چند روز پیش درباره کمپانی سامسونگ نیز صدق می‌کرد، اما با معرفی Galaxy Watch 4 کاربران به خرید این ساعت روی خواهند آورد و باید منتظر رشد غول فناوری کره جنوبی در بازار ساعت‌های هوشمند باشیم. در گذشته هواوی یکی از محبوب‌ترین برندهای تولید کننده گجت پوشیدنی بود، اما پس از تحریم شدن این کمپانی و از دست دادن پشتیبانی گوگل در صنعت گوشی‌های هوشمند محبوبیت خود را از دست داد.

از دست دادن محبوبیت و توقف پشتیبانی گوگل باعث شد این شرکت در بخش ساعت هوشمند نیز دچار مشکل شود و کاربران به خرید گجت‌های شرکت سامسونگ بپردازند. در حال حاضر هواوی ۹.۳ درصد از سهم کل بازار را به خود اختصاص داده و این در حالی است که سامسونگ ۷.۶ درصد از سهم ساعت‌های هوشمند بازار را به خود اختصاص داده است.

کمپانی اپل دارای صد میلیون کاربر است که اپل این تعداد کاربر و محبوبیت را تنها در مدت زمان ۶ سال به دست آورده است. این موفقیت برای اپل بسیار مهم بوده و بر اساس گزارش‌های منتشر شده گفته می‌شود که در سال جاری (ماه آینده) اپل از جدیدترین ساعت هوشمند خود یعنی Apple Watch Series 7 رونمایی خواهد کرد که این موضوع می‌تواند تاثیر زیادی بر افزایش محبوبیت این کمپانی داشته باشد.

رقابت سامسونگ با اپل در بازار ساعت هوشمند

اگر بخواهید چهارمین و پنجمین برند تولید کننده ساعت هوشمند را در جهان بشناسید، باید از دو کمپانی imoo و Garmin نام ببریم. کمپانی گارمین در ابتدا رقیب برند Fitbit بود و پس از گذشت مدتی این برند توانست سود ۶۲ درصدی به دست بیاورد. این میزان سود باعث شد تا کاربران بسیاری به این برند تولید کننده توجه کنند و این کمپانی در بازار ساعت هوشمند سهم ۵.۸ درصدی را به خود اختصاص داد.

با این وجود این میزان سود دهی نتوانست در آن زمان این کمپانی را در لیست پنج شرکت تولید کننده Smart Watch قرار دهد. نکته جالب توجه این است که در این لیست ساعت گران قیمت اپل یعنی Apple Watch Series 6 در جایگاه اول قرار گرفته و در رتبه دوم نسخه اقتصادی این گجت یعنی Apple Watch SE قرار دارد.

پس از این دو گجت شرکت اپل ساعت Galaxy Watch Active 2 که متعلق به شرکت سامسونگ است به عنوان سومین گجت پوشیدنی محبوب در سال جاری شناخته می‌شود. رتبه چهارم متعلق به Apple Watch Series 3 بوده که اپل این گجت را در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه کرد و به دلیل محبوبیت بالا همچنان این گجت در سال جاری به فروش می‌رسد.

این لیست در واقع یک ناامیدی بزرگ برای سامسونگ است؛ زیرا ساعت گران قیمت و پر کاربرد Galaxy Watch 3 در این لیست قرار نگرفته و ساعت اقتصادی Galaxy Watch Active 2 در رتبه سوم قرار دارد. همانطور که در بالا اشاره کردیم این موضوع در حالی است که کاربران بیشتر به خرید ساعت هوشمند گران قیمت و اقتصادی شرکت اپل روی آورده‌اند.

در حال حاضر باید منتظر ماند که ببینیم که آیا تبدیل سیستم عامل Tizen به Wear OS بر فروش گجت‌های پوشیدنی سامسونگ تاثیر گذار خواهد بود؟ کمپانی اپل چه اقدامی برای شکست دادن سامسونگ در این زمینه انجام خواهد داد؟ آیا ساعت هوشمند Apple Watch Series 7 می‌تواند همانند گذشته گجت پوشیدنی سامسونگ را شکست دهد؟ برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها باید تا ماه آینده صبر کرد و ببینیم که سامسونگ قصد دارد که چه اقدام دیگری برای به دست آوردن محبوبیت بیشتر در میان کاربران انجام دهد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا