اپل گزارش مالی

اپل گزارش مالی سه ماه چهارم خود را منتشر کرد؛ رکوردشکنی آیفون‌ها

اپل گزارش مالی سه ماه چهارم خود را منتشر کرد؛ رکوردشکنی آیفون‌ها علی پورمرادی ۰ ۱۲ آبان ۱۴۰۲

اپل به تازگی گزارش مالی سه ماه چهارم سال ۲۰۲۳ را منتشر و اعلام کرده که گوشی‌های آیفون از لحاظ فروش رکورد خوبی از خود به جای گذاشته‌اند.

دیگر سوالی در مورد اینکه آیا عموم کاربران عاشق سری آیفون ۱۵ هستند یا نه، وجود ندارد. شرکت اپل امروز گزارش مالی سه ماه چهارم امسال خود را منتشر کرد، که با توجه به آن، گوشی‌های سری آیفون ۱۵ که در ماه سپتامبر هم راهی بازار شدند توانسته‌اند یک رکورد عالی از لحاظ فروش از خود به ثبت برسانند. در مدت سه ماه، اپل درآمدی به ارزش ۴۳٫۸۱ میلیارد دلار از فروش آیفون‌ها داشته که نسبت به ۴۲٫۳۶ میلیارد دلار درآمدی که در بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته داشت، ۲٫۸٪ افزایش پیدا کرده است.

در سال مالی ۲۰۲۳، فروش جهانی آیفون‌ها درآمدی به میزان ۲۰۰٫۵۸ میلیارد دلار بود که نسبت به ۲۰۵٫۴۹ میلیارد دلار فروش گوشی‌های این شرکت در سال مالی ۲۰۲۲، کاهش ۲٫۴ درصدی داشت. اپل گفته انتظار دارد در سال مالی سه ماه نخست سال ۲۰۲۴ هم انتظار دارد که میزان درآمد به همین اندازه باقی بماند.

دومین بزرگ‌ترین بخش تجاری اپل هم رکوردشکنی کرد

در مورد دومین بزرگ‌ترین بخش تجاری اپل هم باید بگوییم که پیشرفت چشمگیری وجود داشته و رکوردی تاریخی را شاهد بوده‌ایم. بخش خدمات (سرویس‌ها) در فصل چهارم سال مالی با درآمد ۲۲٫۳۱ میلیارد دلار، یک افزایش قابل توجه ۱۶٫۳ درصدی داشته است. برای سال مالی ۲۰۲۳ بخش خدمات به مبلغ ۸۵٫۲۰ میلیارد دلار درآمد داشت که ۹٪ بیشتر از ۷۸٫۱۳ میلیارد دلاری است که این بخش در سال مالی ۲۰۲۲ کسب کرده بود. مدت زمان زیادی از ادعای اپل مبتین بر رسیدن به درآمد ۵۰ میلیارد دلاری از راه فروش واحدهای خدماتی نگذشته اما می‌بینیم که این شرکت توانسته این میزان را خیلی راحت رد کند.

آیپدها

تبلت‌ها اما اصلا وضعیت خوبی ندارند. اگرچه اپل همچنان در بازار تبلت‌ها به لطف آیپدهای جذاب خود در صدر قرار دارد اما فروش آن هر سال کم و کمتر می‌شود. در گزارش مالی امسال اپل، فروش مجموعه تبلت‌های آیپد با کاهش ۱۰٫۲ درصدی از ۷٫۱۷ میلیارد دلار در فصل چهارم سال مالی ۲۰۲۲ به ۶٫۴۴ میلیارد دلار در فصل چهارم سال مالی امسال رسیده است. در سال مالی ۲۰۲۳، درآمد ناخالص مربوط به آیپدها ۲۸٫۳۰ میلیارد دلار بود که ۳٫۴٪ کمتر از ۲۹٫۲۹ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۲۲ بود.

یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش فروش چشمگیر آیپدها کرونا بود. اگر به خاطر داشته باشید، وقتی کرونا شیوع پیدا کرد، بسیاری از کسب و کارها به صورت آنلاین اداره می‌شد و مدارس هم دیگر فیزیکی نبود. در این حالت نیاز به تبلت، گوشی هوشمند، لپ‌تاپ و به صور کلی گجت‌هایی که بتوان با آن‌ها با افراد مختلف ارتباط برقرار کرد به شکل چشمگیری بیشتر شد اما حالا که تقریبا دو سال از پایان این ویروس خطرناک می‌گذرد، دیگر تقاضا مثل قبل نیست و اینکه می‌بینیم آیپدها کمتر خواهان دارند اصلا جای تعجب ندارد.

گجت‌های پوشیدنی و لوازم خانگی

اپل گزارش مالی

اما می‌رسیم به دو مدل از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین گجت‌های اپل که در دسته‌ی لوازم پوشیدنی این شرکت قرار دارند. در رابطه با اپل واچ‌ها و ایرپادز صحبت می‌کنیم.  اپل در این بخش توانسته درآمدی ۹٫۳۲ میلیارد دلاری داشته باشد که ۳٫۴٪ کمتر از چیزی بود که این شرکت سال گذشته کسب کرد. در سال ۲۰۲۳، اپل توانسته بود از راه فروش این گجت‌های کوچک چیزی حدود ۹٫۶۵ میلیارد دلار درآمد کسب کند که البته تفاوت آنقدرها چشمگیر نیست.

به صورت کلی تمام درآمدهای اپل از راه فروش گجت‌های پوشیدنی، لوازم خانه و لوازم جانبی چیزی در حدود ۳۹٫۸۵ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با ۴۱٫۲۴ میلارد دلار سال ۲۰۲۲، افتی ۳٫۴ درصدی را بار دیگر نشان می‌دهد. اینکه اپل در این بخش‌ها کاهش درآمد داشته بیشتر به خاطر رشد چشمگیر شرکت‌هایی نظیر سامسونگ در این زمینه‌هاست؛ شما حالا هم رقبای جذاب بیشتری برای ایرپادز در بازار می‌بینید و هم ساعت‌هایی به خوبی اپل واچ‌ها.

در بازه‌ی زمانی جولای تا سپتامبر امسال که در واقع می‌شود همان سه ماه سوم، میزان فروش اپل در زمینه‌ی یادشده در آمریکا از ۳۹٫۸۱ میلیارد دلار در سال گذشته به چیزی حدود ۴۱٫۲۴ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده اما با در نظر گرفتن بازارهای مختلف از جمله اروپا، چین، ژاپن و سایر مناطق آسیا اقیانوسیه، عملکرد شرکت آمریکایی با افت همراه بوده است. تنها منطقه‌ای که در تمام سال مالی درآمد بیشتری داشته، آسیا اقیانوسیه بوده که در مقایسه با ۲۹٫۳۸ میلیارد دلار درآمد در سال گذشته به ۲۹٫۶۲ میلیارد دلار رسید.

تیم کوک، مدیر عامل اپل، در جریان گزارش مالی این شرکت گفت:

امروز اپل با افتخار اعلام می‌کند که درآمد فصل سپتامبر، رکوردی برای گوشی‌های آیفون و رکورد کلی برای بخش خدمات را نشان می‌دهد. ما اکنون با قدرتمندترین مجموعه از محصولات خود به استقبال فصل تعطیلات می‌رویم که از جمله این محصولات می‌توان به سری آیفون ۱۵ و اولین مدل‌های اپل واچ که در ساخت آن‌ها اصلا از کربن استفاده نشده اشاره کرد. برنامه‌ای که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰ به طور کامل اجرایی شود تا دیگر در هیچ یک از محصولات اپل خبری از کربن نباشد.

به صورت کلی، گزارش مالی اپل از سه ماه چهارم سال نشان می‌دهد که این شرکت به صورت کلی ۸۹٫۵۰ میلیارد دلار درآمد داشته که در مقایسه با ۹۰٫۱۵ میلیارد دلاری که این شرکت توانسته بود سال گذشته کسب کند اندکی کمتر است. در تمام سال ۲۰۲۳ هم بیشترین درآمد اپل ۲٫۸٪ کمتر از چیزی بود که در مقایسه با سال ۲۰۲۲ کسب شده بود. (۳۸۳٫۲۹ میلیارد دلار در مقایسه با ۳۹۴٫۳۳ میلیارد دلار).

درآمد خالص این شرکت برای گزارش مالی سه ماه چهارم سال ۲۰۲۳ چیزی در حدود ۲۲٫۹۶ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با ۲۰٫۷۲ میلیارد دلار در سال گذشته رشدی ۱۰٫۸ درصدی را نشان می‌دهد. درآمد خالص در مقایسه با سال گذشته هم افت کمی داشته و از ۹۹٫۸۰ میلیارد دلار به ۹۷ میلیارد دلار رسیده است.

اگرچه اپل توانسته امسال اعداد و ارقام خوبی را به لطف آیفون‌ها و همچنین سرویس‌های خود شاهد باشد اما باز هم ارزش سهام آن ساعتی بعد از انتشار گزارش مالی یادشده، از ۱۷۷٫۵۷ دلار به ۱۷۱٫۳۵ دلار رسید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا