#مهسا_امینی
اندروید 12

سیستم عامل اندروید 12 گوگل معرفی شد

بررسی سیستم عامل جدید گوشی‌های اندرویدی

سیستم عامل اندروید 12 گوگل معرفی شد محمد پورآزاد ۲ ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ مقالات فناوری

در Google IO سال 2021 که دیشب برگزار شد، شرکت گوگل از سیستم عامل اندروید 12 به صورت رسمی رونمایی کرد، نکته قابل توجه این است که اکنون این به روزرسانی در دسترس نبوده و تنها معرفی شده است.

با توجه به اطلاعات منتشر شده، سیستم عامل اندروید 12 اواخر سال جاری در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. این احتمال وجود دارد تا تعدادی محدودی از کاربران به نسخه بتا این سیستم عامل دسترسی داشته باشند. به علاوه انتظار می‌رود که دستگاه‌های شرکت گوگل یعنی Google Pixel زودتر از دیگر گوشی‌های هوشمند این به روزرسانی را دریافت کنند. همچنین گفته می‌شود که اواخر سال جاری یعنی زمان معرفی گوشی Pixel 6، این پرچمدار جدید شرکت گوگل با اندروید 12 در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

همانطور که متوجه شده‌اید، گوشی‌های شرکت پیکسل اولین دستگاه‌هایی خواهند بود که از اندروید 12 پشتیبانی خواهند کرد. اگر دستگاه دیگری در اختیار دارید که متعلق به کمپانی دیگری مانند سامسونگ است، باید مدت زمان بیشتری صبر کنید تا این نسخه از اندروید متناسب با دستگاه شما بهینه سازی شود و این موضوع باعث به تعویق افتادن زمان انتشار Android 12 برای این دسته از گوشی‌های هوشمند می‌شود. لازم به ذکر است که این موضوع در مورد انتشار نسخه بتا نیز صدق می‌کند و شرکت گوگل اولین کمپانی خواهد بود که نسخه بتا به روزرسانی جدید سیستم عامل را برای دستگاه‌های خود منتشر می‌کند.

سیستم عامل Android 12 نسخه جدید سیستم عامل اندروید 11 است که بسیاری از گوشی‌های هوشمند از این سیستم عامل پشتیبانی نمی‌کنند. انتظار می‌رود که تا اواخر سال جاری نسخه جدید این سیستم عامل منتشر شود و چند ماه قبل از آن نسخه بتا در دسترس کاربران قرار بگیرد، در ادامه به بررسی اطلاعات منتشر شده توسط گوگل می‌پردازیم.

تاریخ انتشار اندروید 12

این سیستم عامل جدید در Google IO 2021 معرفی شد و توجه بسیاری از کاربران گوشی‌های اندرویدی را به خود جلب کرد. این به روزرسانی ابتدا برای گوشی‌های پیکسل منتشر خواهد شد و علت آن هم این است که سیستم عامل اندروید و گوشی‌های پیکسل هر دو متعلق به شرکت گوگل هستند.

نسخه نهایی این سیستم عامل احتمالا در ماه سپتامبر (با توجه به اقدامات گذشته شرکت گوگل) منتشر خواهد شد و در گوشی‌های این کمپانی احتمالا دستگاه‌هایی مانند Google Pixel 4a و Google Pixel 5 این به روزرسانی را دریافت کنند. همچنین شایعه‌های اخیر تایید می‌کنند که گوشی Google Pixel 6 با سیستم عامل Android 12 به بازار عرضه شود.

از زمانی انتشار این به روزرسانی تا زمانی که این آپدیت برای گوشی هوشمند شما منتشر شود، حدود چند ماه طول می‌کشد، در نتیجه اگر گوشی هوشمند مانند Galaxy S21 Ultra در اختیار دارید،‌ تعجب نکنید که این به روزرسانی برای شما در سال 2022 در در دسترس قرار بگیرد. نسخه بتا به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت و با توجه به تایید گوگل این به روزرسانی برای گوشی‌های هوشمند شرکت‌های Asus ،OnePlus ،Oppo ،Realme ،Sharp ،TCL ،Vivo ،Xiaomi و ZTE منتشر خواهد شد.

رابط کاربری جدید Android 12

شرکت گوگل از Material Design (طراحی پایه) جدیدی برای اندروید 12 استفاده کرده است، این طراحی جدید Material You نام دارد که به طور کامل رابط کاربری این سیستم عامل را تغییر داده است. زمانی که اولین نسخه بتا این سیستم عامل منتشر شود، متوجه خواهید شد که بسیاری از بخش‌های لمسی به دکمه‌های دایره‌ای شکل تغییر پیدا کرده‌اند و همچنین رنگ‌های متنوع‌تری مشاهده خواهید کرد.

این سیستم رنگ‌های متنوع جدید توسط این کمپانی، استخراج رنگ (Color Extraction) نام گذاری شده است. با استفاده از این سیستم جدید کاربران می‌توانند رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنند و پس از گذشت چند ثانیه این رنگ در تمام سیستم عامل و رابط کاربری اعمال خواهد شد.

در این سیستم عامل جدید تمام جزئیات یک دست‌تر خواهد بود و کمپانی گوگل به نوعی توانسته با استفاده از Material You، انقلابی در طراحی سیستم عامل اندروید ایجاد کند. لازم به ذکر است که این سیستم رنگ جدید تا آخر سال جاری به برنامه‌های دیگر شرکت گوگل اضافه خواهد شد.

ویجت‌ها (Widgets) در این سیستم عامل دارای طراحی گردتری خواهند بود و این موضوع می‌تواند بر زیبایی رابط کاربری تاثیر بگذارد. با توجه به اقدامات شرکت اپل در هنگام عرضه iOS 14 و اضافه کردن ویجت‌ها با طراحی بسیار زیبا، شرکت گوگل نیز تصمیم گرفت تا طراحی این ویژگی چند ساله خود را تغییر دهد. لازم به ذکر است که در هنگام معرفی نسل بعدی پرچمداران شرکت اپل، این کمپانی از iOS 15 نیز رونمایی خواهد کرد و احتمالا این ویجت‌ها از نظر طراحی نسبت به نسل قبلی تغییراتی خواهند داشت.

شرکت گوگل اعلام کرد که بهینه سازی و یکپارچه سازی رابط کاربری در سیستم عامل اندروید 12 دستخوش تغییرات شده و می‌تواند توجه کاربران را به خود جلب کند. پیش از این موضوع، بسیاری از رنگ‌ها و حتی فونت‌های رابط کاربری این سیستم عامل متناسب با سلیقه کاربران نبوده و اکنون این موارد در سیستم عامل جدید تغییر کرده‌اند.

حریم خصوصی در Android 12

گوگل در هنگام معرفی سیستم عامل جدید خود، بسیار به حریم خصوصی کاربران اشاره داشت و همچنین این موضوع را تایید کرد که حفظ حریم خصوصی کاربران در اندروید 12، اصل مهمی بوده که گوگل بسیار به این موضوع پرداخته است. موتور اصلی حریم خصوصی این سیستم عامل Android Private Compute Core است که این موتور می‌تواند به کاربران این اطمینان را بدهد تا تمام برنامه‌های اصلی از حریم خصوصی و اطلاعات شما در برابر بدافزارها محافظت خواهند کرد.

یکی از تغییرات مهم اعمال شده در این سیستم عامل جدید، این است که یک نمای کلی از برنامه‌های استفاده کننده از دوربین، مخاطبان، گوشی و… را به شما نشان می‌دهد. جالب است بدانید این نمای کلی به صورت یک قالب دایره‌ای شکل بوده که برنامه‌های استفاده کننده از دوربین و… را به شما نشان می‌دهد. ناگفته نماند که این قالب دایره‌ای شکل تنها برنامه‌هایی را نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته اجرا شده‌اند.

بخش اعلان‌ها نیز دستخوش تغییراتی شده است که به شما این امکان را می‌دهد تا به سرعت دسترسی یک برنامه به دوربین، میکروفون و… را غیر فعال کنید. برای مثال اگر نرم افزار فیسبوک از میکروفون دستگاه شما استفاده کند و شما در حال اجرای یک برنامه دیگر باشید به سرعت دستگاه یک اعلان به شما نشان خواهد داد که برنامه فیسبوک در حال استفاده از میکروفون دستگاه شماست.

در هنگام نصب یک برنامه و اجرای آن برای اولین بار شما می‌توانید همانند نسخه قبلی اندروید به برنامه مورد نظر اجازه دهید تا به بخش‌های مختلف دستگاه دسترسی داشته باشد یا برای مثال به هیچ وجه به دوربین گوشی هوشمند شما دسترسی نداشته باشد. اکنون شما می‌توانید برنامه‌های خاص خود را در داخل یک پوشه قرار بدهید و سپس با استفاده از اثر انگشت آن را قفل کنید.

این امکان وجود دارد تا با استفاده از دستگاه اندرویدی مجهز شده به سیستم عامل اندروید 12، قفل صفحه یک دستگاه Chromebook را باز کنید. این قابلیت همانند ویژگی جدیدی است که به تازگی در سیستم عامل iOS 14.5 به گوشی‌های آیفون اضافه شده است، با توجه به این ویژگی شما می‌توانید با استفاده از Apple Watch و نزدیک کردن آن به Apple Mac قفل صفحه را باز کنید.

به علاوه همانند ویژگی اضافه شده به سیستم عامل iOS 14، اکنون در صورت استفاده از دوربین یا میکروفون در گوشی اندرویدی، یک نقطه سبز یا نارنجی رنگ در گوشی بالا سمت راست به شما نشان داده خواهد شد. نقطه سبز رنگ به معنی استفاده کردن از دوربین دستگاه بوده و نقطه نارنجی رنگ به معنی استفاده کردن از میکروفون دستگاه است. 

دیگر قابلیت‌های اندروید 12

اکنون با نگه داشتن دکمه پاور، دستیار صوتی شرکت گوگل یعنی Google Assistant فعال شده و این دستیار می‌تواند اکنون دستورات جدیدی را اعمال کند. یک ریموت داخلی در اندروید 12 قرار گرفته است که با استفاده از آن می‌توانید تلویزیون خانه خود را کنترل کنید، به علاوه اگر از Chromecast استفاده می‌کنید، اکنون می‌توانید روی گوشی هوشمند برنامه‌های مورد علاقه خود را مرور کنید.

اگر دارای یک خودرو هوشمند هستید با قابلیت جدید این سیستم عامل یعنی Car Key می‌توانید خودرو هوشمند خود را قفل یا حتی آن را روشن کنید. این ویژگی از فناوری UWB پشتیبانی می‌کند و بدون اینکه گوشی هوشمند را از جیب خود دربیاورید،‌ قفل خودرو باز می‌شود.

یک فرمت جدید به نام AVIF به بخش عکس برداری اضافه شده است که همانند JPEG بوده، اما دارای کیفیت بسیار بهتری است. به نظر شما تغییرات این سیستم عامل به قدری است که بتوان گفت اندروید 12 یک انقلاب در سیستم عامل‌های اندرویی ایجاد کرده است؟


نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا