برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
ابرشرورهای بتمن
1%
  • 0/10

بهترین ابرشرورهای کمیک بتمن که در فیلم‌های سینمایی هم حضور پیدا کرده‌اند

طلایه‌داران ویرانی و آنارشیسم

بهترین ابرشرورهای کمیک بتمن که در فیلم‌های سینمایی هم حضور پیدا کرده‌اند ۲ ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

وجود ابرشرورهای قدرتمند، بزرگترین نقطه قوت کمیک‌ها و فیلم‌های بتمن است. اما همه تبهکارانی که تا کنون به مصاف بتمن رفته‌اند، در یک سطح قرار ندارند و برخی از آن‌ها را می‌توان قوی‌تر از سایرین دانست.

بتمن یا شوالیه تاریکی، یکی از پیچیده‌ترین و مشهورترین چهره‌های تاریخ کمیک است. او ابتدا در سال 1939 به مخاطبان معرفی شد و حدود سی سال بعد، در یک فیلم سینمایی هم حضور یافت. داستان‌های بتمن همیشه در پس‌زمینه‌ای مملو از جنایت یعنی شهر گاتهام، اتفاق می‌افتند. بتمن برای نجات این شهر فاسد، جانش را به خطر می‌اندازد و با ابرشرورانی نظیر پنگوئن و جوکر مبارزه می‌کند. در مقاله پیش رو، تعدادی از قوی‌ترین ویلن‌های کمیک بتمن را معرفی کرده‌ایم. جنایتکارانی که رد پای آن‌ها در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی هم دیده می‌شود.

Penguin

اسوالد کابل‌پات که با عنوان «پنگوئن» نیز شناخته می‌شود، یک جنایتکار بالفطره است که دستی هم در قاچاق و سایر فعالیت‌های غیرقانونی دارد. او ضعیف‌تر از ویلن‌هایی مانند جوکر نیست، اما شاید به اندازه آن‌ها خطرناک نباشد. با وجود این، پنگوئن از هوش و درایت زیادی برخوردار است و به همین دلیل می‌تواند مشکلات بزرگی را برای بتمن و متحدانش به وجود بیاورد. او علاوه بر کتاب‌های مصور، در سینما هم حضور پررنگی داشته و شخصیت مهمی بوده است. از بازگشت بتمن تیم برتون (Tim Burton) گرفته تا فیلم بتمن مت ریوز.

آنچه باعث تمایز پنگوئن از سایر ابرشرورهای کمیک بتمن می‌شود، ظاهر دلقک مانند اوست. از جمله شکم بزرگ، بینی بلند، قامت کوتاه و عینک عجیبی که روی چشم خود می‌گذارد. اولین بازیگری که این شخصیت را در سریال بتمن محصول 1966 به تصویر کشید، بورگس مریدیت بود. گریم او در این سریال، کاملا مضحک به نظر می‌رسید و نشانی از بی‌رحمی و شرارت پنگوئن را در خود نداشت. البته افراد دیگری نیز به ایفای نقش پنگوئن پرداخته‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به دنی دویتو، رابین لرد تیلور و کالین فارل (در بتمن مت ریوز) اشاره کرد.

Two Face

هاروی دنت یا دوچهره (لقبی که بعد از سوختن چهره‌اش به دست آورد) ابتدا یک دادستان باهوش و آینده‌دار بود. اما پس از حمله سالواتوره مارونی، رئیس اوباش، چهره هاروی دنت دچار سوختگی می‌شود و این شخصیت در جنونی بی‌سابقه فرومی‌رود. در نتیجه، او تمایلات و غرایز خطرناک خود را در حین پیوستن به گروه جنایتکاری که قبلا سعی در نابود کردن آن داشت، می‌پذیرد. البته سرنوشت هاروی در فیلم شوالیه تاریکی، کمی متفاوت است. او در این فیلم به خاطر اسیدپاشی دشمنانش از ریخت نمی‌افتد، بلکه چهره‌اش در اثر انفجاری بزرگ آتش می‌گیرد.

هاروی دنت، نخستین‌بار در شماره 66 از مجموعه کمیک‌های کارآگاهی به تصویرگری باب کین، ظاهر شد. در میان ابرشرورهای کمیک بتمن، او بدترین کابوس شوالیه تاریکی است. چراکه تسلط زیادی به قوانین حقوقی دارد و از تخصص خود استفاده می‌کند تا سیستم را فریب دهد. دوچهره برخلاف جوکر و پنگوئن که با اعمال خشونت می‌خواهند بتمن را شکست دهند، تمایلی به این‌جور کارها ندارد و در عوض مایل است که شهر گاتهام را بدون شلیک حتی یک گلوله بی‌ثبات کند. حتی اگر قوی‌ترین ابرقهرمان کتاب‌های مصور باشی، باید از چنین دشمنان نابغه‌ای بترسی!

Catwoman

اگرچه زن گربه‌ای یک ابرقهرمان نیست و علاقه‌ای هم به کارهای قهرمانانه ندارد، اما عشق بزرگ زندگی بتمن است. این رابطه پیچیده‌ای است توام با عشق و نفرت که دهه‌ها ادامه پیدا کرده است. با این حال تغییری در شخصیت زن گربه‌ای به وجود نیامده و همچنان آدم عجیب و مرموزی باقی مانده. موجودی برآمده از سایه‌ها که طبیعت ناشناخته‌اش برای بتمن جذاب و آزاردهنده است (در واقع، این عشقی است که بلای جان بتمن شده!) خطر زن گربه‌ای این است که حواس بتمن را از اتفاقات پیرامونش پرت می‌کند تا شوالیه تاریکی در انجام ماموریت‌ها شکست بخورد.

دنیای سینما همواره توجه خاصی به زن گربه‌ای داشته است. ما این شخصیت را در فیلم‌های بازگشت بتمن (تیم برتون)، شوالیه تاریکی برمی‌خیزد (کریستوفر نولان)، انیمیشن بتمن نینجا (جونپی میزوساکی)، زن گربه‌ای (پیتوف) و بتمن (مت ریوز) دیده‌ایم. علاوه بر این، او در رسانه‌های دیگر هم شخصیت محبوبی است و در چند بازی ویدیویی مثل Batman: Arkham Knight حضور داشته است. اخیرا استودیو DC اعلام کرده است که زن گربه‌ای در فیلم Batman 2 (که هم‌اکنون در دست ساخت قرار دارد) دوباره ظاهر خواهد شد و نقش مهمی در این فیلم دارد.

Ra’s al Ghul

رتبه بعدی در فهرست بهترین ابرشرورهای بتمن به راس‌الغول اختصاص دارد. او یک مغز متفکر جنایتکار و رئیس لیگ قاتلان در گاتهام است. او برخلاف برخی دیگر از دشمنان بتمن که فقط می‌توانند در یک مکان خاص به جنایت بپردازند، یک جنایتکار بین‌المللی است. چراکه در همه‌جا چشم و گوش دارد و شبکه جهانی گسترده‌ای را هدایت و کنترل می‌کند که درصدد نابود کردن گاتهام است. شهری که از نظر آن‌ها، لایق نجات دادن نیست و باید از بین برود. اما جالب‌تر از همه این‌ها، روابط راس‌الغول با بتمن است که همیشه توام با احترام متقابل بوده است.

راس‌الغول، یک مبارز تمام‌عیار نیز هست. او می‌تواند از شمشیر و سلاح‌های سرد به‌خوبی استفاده کند، مهارت زیادی در استفاده از تیروکمان دارد، استاد نبردهای تن‌به‌تن است و تمام تاکتیک‌های نظامی را می‌شناسد. ویژگی دیگر راس‌الغول که او را به یک ابرشرور استثنایی تبدیل کرده، طول عمر اوست. گفته می‌شود که این شخصیت، بیش از پانصد سال عمر کرده و از یک زندگی جاودانه برخوردار است. در عالم سینما، معروف‌ترین حضور راس‌الغول به فیلم بتمن آغاز می‌کند (کریستوفر نولان) مربوط است که در آن، لیام نیسون نقش او را بازی کرده بود.

Joker

شاهزاده جنایت گاتهام، قطعا پرآوازه‌ترین شخصیت ابرشرور در کمیک‌های بتمن است. جوکر به عنوان نماد جنایت و دشمن اصلی بتمن شناخته می‌شود. تبهکاری که به هیچ قانون و قاعده اخلاقی پایبند نیست و همیشه ممکن است که عمل هولناکی از او  سر بزند. تا زمانی که جوکر به دام پلیس نیفتاده، گاتهام و ساکنانش هرگز در امان نخواهند بود. به همین دلیل، او تنها کسی است که می‌تواند شوالیه تاریکی را دچار جنونی افسارگسیخته کند. علاوه بر این، جوکر تنها ابرشروری است که هیچ حد و مرزی در جنایت و ویرانگری نمی‌شناسد و هیچ چیز نمی‌تواند او را متوقف سازد.

جوکر همچنین شخصیتی مرموز و دارای یک پیشینه مبهم است. حتی بتمن هم قوی‌ترین دشمن خود را به طور کامل درک نمی‌کند. از این رو، کسی قادر به پیش‌بینی اعمال جوکر نیست. بتمن می‌داند که هرگز نمی‌تواند جوکر را متوقف کند و تا پایان عمر در یک نبرد دائمی با او به سر می‌برد. در مقابل، شاهزاده جنایت هم شیفته بازی با شوالیه تاریکی است. تا جایی که مصرانه تلاش می‌کند تا بتمن را به شکستن قوانین اخلاقی‌اش وادارد. در این صورت، بتمن باید جوکر را به قتل برساند. اما بتمن هرگز این کار را نخواهد کرد و جوکر دوباره به صحنه جنایت بازمی‌گردد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments