۱۵ موسیقی برتر انیمیشن های دیزنی که هنوز هم شنیدنی هستند

۱۵ موسیقی برتر انیمیشن های دیزنی که هنوز هم شنیدنی هستند

یک آلبوم موسیقی نوستالژیک

استودیو دیزنی (Disney Studios) که مشهورترین استودیو ساخت انیمیشن در جهان است، اکنون در آستانه صد سالگی قرار دارد. به همین مناسبت، 15 موسیقی برتر انیمیشن های دیزنی را رتبه‌بندی کرده‌ایم.

اکثر فیلم‌های شناخته شده دیزنی، موسیقی متن فوق‌العاده‌ای دارند که توسط بهترین آهنگسازان زمانه از جمله هانس زیمر و آلن منکن ساخته شده‌اند. با گذشت بیش از صد سال از تاسیس این استودیو، می‌توانیم با اطمینان بگوییم که آن‌ها در خلق آهنگ‌های ماندگار به موفقیت رسیده‌اند. آثار انیمیشنی دیزنی، مملو از آهنگ‌های نمادینی است که هنوز در ذهن مخاطبان سینما مانده‌اند. این قطعات موسیقی که همچنان جذاب و شنیدنی هستند، بخشی از گنجینه نفیسی محسوب می‌شوند که دیزنی در طول صد سال فعالیتش از خود به جای گذاشته است.

Lilo & Stitch

موسیقی متن لیلو و استیچ، معمولا هنگام بحث در مورد آهنگ‌های دیزنی به فراموشی سپرده می‌شود. با وجود این، تمام آهنگ‌های آن و به خصوص دو آهنگ اصلی “Hawaiian Roller Coaster Ride” و “He Mele No Lilo” فوق‌العاده هستند زیرا با محیط گرمسیری و هاوایی فیلم، کاملا مطابقت دارند. اما مشکل این‌جاست که شخصیت‌های فیلم، این آهنگ‌ها را به سبک معمولی اجرا کرده‌اند. قطعا اگر بازسازی لایواکشن لیلو و استیچ توسط دیزنی ساخته شود، بازخوانی آهنگ‌ها می‌تواند بهتر و شنیدنی‌تر باشد. موسیقی این فیلم، کاری از آلن سیلوستری است.

Pinocchio

پینوکیو که دومین پویانمایی بلند دیزنی است (اولی سفیدبرفی بود)، دو جایزه اسکار را برای آهنگ‌های کلاسیک خود دریافت کرد. این فیلم اهمیت خاصی در میان انیمیشن های دیزنی دارد و از نظر طرفداران، در دسته شاهکارهای این استودیو قرار می‌گیرد. ماندگارترین آهنگ پینوکیو که “When You Wish Upon A Star” نام دارد، آن‌قدر معروف است که به عنوان «سرود رسمی دیزنی» شناخته می‌شود. اما سادگی نسبی این آهنگ‌ها در مقایسه با موسیقی آثار مدرن‌تر دیزنی، باعث می‌شود که موسیقی متن پینوکیو را در انتهای لیست قرار دهیم.

Cinderella

موفقیت عظیم انتقادی و تجاری سیندرلا در سال 1950 موجب شد که دیزنی از ورشکستگی نجات یابد. شهرت این فیلم به خاطر آهنگ “Bibbidi-Bobbidi-Boo” است که توسط فرشته مهربان خوانده می‌شود. علاوه بر این، آهنگ زیبای “A Dream Is A Wish Your Heart Makes” نیز سهم بسزایی در شهرت انیمیشن سیندرلا دارد. جالب این‌جاست که اگرچه هفتاد سال از عمر این آهنگ‌ها می‌گذرد، ولی هنوز ملموس و سرگرم‌کننده هستند. اما زمانی که با آهنگ‌های مدرن و پیچیده‌تر فیلم‌های بعدی دیزنی مقایسه می‌شوند، در جایگاه پایین‌تری قرار می‌گیرند.

Encanto

لین-مانوئل میراندا، آهنگساز آمریکایی، با نبوغ بی‌اندازه‌اش کاری کرد که انیمیشن افسون (Encanto) به پرمخاطب ترین فیلم سال 2022 تبدیل شود. قطعا بزرگترین موفقیت این فیلم، آهنگ “We Don’t Talk About Bruno” است که ترکیب بی‌نظیری از آهنگ‌های پاپ و سبک شخصی مانوئل میراندا است. البته هنوز مشخص نیست که آیا موسیقی متن فیلم افسون، همچون موسیقی انیمیشن های دیزنی در دهه 1990 می‌تواند در ذهن بینندگان بماند یا خیر. اما به مرور زمان، ممکن است که موسیقی Encanto صاحب جایگاه بالاتری در این فهرست شود.

Moana

انیمیشن موآنا، نخستین همکاری لین-مانوئل میراندا در نوشتن موسیقی و شعر برای استودیو دیزنی است. داستان فیلم، روایتگر زندگی یک نوجوان ماجراجو بود که برای نجات مردم و سرزمینش به سراغ یک نیمه‌خدا می‌رود. در انیمیشن موآنا، آهنگ‌هایی مثل “How Far I’ll Go” و همچنین “You’re Welcome” به قدری منحصربه‌فرد و مبتکرانه هستند که می‌توان آن‌ها را مهم‌ترین نقطه قوت فیلم دانست. با وجود این، برخی از آهنگ‌ها مثل قطعه براق (Shiny) چندان راضی‌کننده نیستند و موسیقی متن موآنا را در جایگاه پایین‌تر لیست، نگه می‌دارند.

Hercules

آلن منکن، اسطوره دیزنی، آهنگساز انیمیشن هرکول و چند فیلم دیگر این فهرست است. او برای ساخت موسیقی هرکول با دیوید زیپل، ترانه‌سرای برادوی، همکاری کرد. و نتیجه این همکاری، نامزدی جایزه اسکار برای خلق آهنگ “Go the Distance” بود. فیلم هرکول، آهنگ‌های ماندگار دیگری نیز دارد که آهنگ فوق‌العاده “I Won’t Say I’m in Love” از جمله آن‌هاست. همچنین می‌توان به آهنگ “Zero to Hero” اشاره کرد که ترانه آن بر اساس انجیل، سروده شده است. اما مشکل موسیقی هرکول این است که مطابق با محیط یونان باستان نیست.

Tarzan

تارزان یکی از بهترین انیمیشن های دیزنی در دهه 90 است و یک موسیقی متن به‌یادماندنی دارد. فیل کالینز، خواننده پاپ انگلیسی، چندین آهنگ راک برای فیلم تارزان نوشت و خودش هم آن‌ها را اجرا کرد. کالینز، تمام تلاش خود را به کار گرفت تا احساسات و افکار شخصیت تارزان را در هر لحظه منعکس کند. تلاش او به‌ویژه در آهنگ “You’ll Be in My Heart” به ثمر نشسته است و علاوه بر اینکه منعکس‌کننده درونیات تارزان است، با محیط جنگل هم کاملا مطابقت دارد. آهنگ “Strangers Like Me” نیز دقیقا همین حس را به مخاطب انتقال می‌دهد.

The Princess and the Frog

رندی نیومن، آهنگساز باسابقه، که آهنگ “You’ve Got A Friend in Me” را برای فیلم Toy Story پیکسار نوشته است، از سبک جاز و بلوز الهام گرفت تا فضای نیواورلئان دهه 1920 را در انیمیشن شاهزاده و قورباغه، ترسیم کند. این فیلم، مملو از آهنگ‌های جذاب و خلسه‌آوری مثل “Dig a Little Deeper” است که توسط مخاطبان آثار دیزنی، دست‌کم گرفته شده‌اند. بهترین آهنگ این فیلم (و بی‌تردید یکی از بهترین آهنگ‌های دیزنی)، قطعه پرشور و حال “Almost There” است که قطعا چیزی از ماندگارترین آثار رندی نیومن بزرگ، کم ندارد.

Oliver and Company

یکی دیگر از جواهرات فراموش‌شده دیزنی، انیمیشن الیور و دوستان است که باید آن را یکی از بهترین انیمیشن های کلاسیک دیزنی بدانیم. گذشته از خود فیلم، متاسفانه بسیاری از آهنگ‌های آن نیز دست‌کم گرفته شده‌اند. مثلا می‌توان به آهنگ “Why Should I Worry” اشاره کرد که توسط بیلی جول، موزیسین آمریکایی، خوانده می‌شود. در ضمن، قطعاتی مثل “Streets of Gold” و “Once Upon a Time in New York City” هم آثار هنرمندانه و زیبایی هستند. این فیلم مهجور دیزنی، سزاوار یک فرصت دوباره است تا از فراموشی نجات یابد.

Mulan

آهنگ‌های فراموش نشدنی مولان، مخاطب را مستقیما به محیط امپراتوری چین باستان می‌برد. در این فیلم به‌یادماندنی، آهنگ بامزه‌ای مثل “I’ll Make A Man Out of You” وجود دارد که یادآور سرود “Eye of the Tiger” است. به علاوه، آهنگ غم‌انگیز و پراحساسی مانند “Reflection” توسط شخصیت اصلی فیلم (با صدای لیا سالونگا) خوانده می‌شود که از یک مضمون غنی و پیچیده برخوردار است. با شنیدن این آهنگ، ما متوجه می‌شویم که مولان قصد دارد دختری آزاد باشد؛ نه انسانی سرسپرده که باید با مردی بزرگتر از خودش ازدواج کند.

Pocahontas

انیمیشن پوکوهانتس، برخی از پیچیده‌ترین آهنگ‌های دیزنی را در خودش دارد که هم باعث پیشبرد داستان فیلم شده‌اند و هم تاثیر زیادی در شخصیت‌پردازی داشته‌اند. بهترین قطعات موسیقی در انیمشن پوکوهانتس، دو آهنگ “Colors of the Wind” و “Just Around the Riverbend” هستند که شعر و ملودی تاثیرگذاری دارند. خود فیلم نیز اگرچه یکی از بهترین انیمیشن های دیزنی به حساب نمی‌آید، اما بی‌تردید یک اثر دیدنی و لذت بخش است. شایان ذکر است که آلن منکن و استفان شوارتز به ترتیب، آهنگساز و ترانه‌سرای فیلم پوکوهانتس بوده‌اند.

Frozen

تقریبا ده سال از اکران فیلم یخ‌زده (Frozen) در سینماها می‌گذرد، اما دیزنی هنوز نتوانسته است فیلمی بسازد که کیفیت و تاثیرگذاری یخ‌زده را داشته باشد. یکی از دلایل ناکامی دیزنی، تاثیر فرهنگی این فیلم است که از آهنگ‌های آن نشات می‌گیرد. این آهنگ‌ها، حاصل خلاقیت زن و شوهری به نام رابرت لوپز و کریستن اندرسون لوپز هستند که آهنگسازان فیلم کوکو (Coco) محصول پیکسار هم بوده‌اند. لوپزها موفق به خلق آهنگ‌هایی شده‌اند که همچنان، ورد زبان بسیاری از کودکان است. از جمله “Let It Go” که به‌نوعی یک نماد فرهنگی محسوب می‌شود.

اگر به انیمیشن یخ‌زده دقت کنید، متوجه می‌شوید که آهنگ‌های آن به‌خوبی با فضای فاخر و اروپایی فیلم مطابقت دارند. این ویژگی در قطعاتی مثل “For the First Time in Forever” و “Love is An Open Door” کاملا مشهود است. علاوه بر این، چندین آهنگ عالی دیگر مانند “In Summer” و “Fixer Upper” نیز وجود دارند که به‌شدت بامزه و خنده‌دار هستند. اما بهتر از تمام این‌ها، آهنگ شیرین و کودکانه “Do You Want to Build a Snowman” است که شاید به اندازه “Let It Go” معروف نباشد، اما همان‌قدر گوش‌نواز و دوست‌داشتنی است.

Beauty and the Beast

انیمیشن دیو و دلبر، ثابت می‌کند که شهرت انیمیشن های دیزنی به خاطر موسیقی آن‌هاست. از آهنگ فوق‌العاده “Belle” (که در شروع فیلم، ما را به‌سرعت با اکثر شخصیت‌های اصلی آن آشنا می‌کند) تا آهنگ‌های سرگرم‌کننده و خنده‌داری مثل “Be Our Guest” و “Gaston” که در یک فضای تئاتری خوانده می‌شوند، دیو و دلبر یکی از بهترین آثار دیزنی در زمینه موسیقی است. موسیقی دیو و دلبر هم هیجان‌انگیز است، هم متنوع و هم نوستالژیک. همه قطعات این فیلم، بدون استثنا، تاثیرگذار و هنرمندانه هستند و تا همیشه در ذهن تماشاگرها می‌مانند.

The Little Mermaid

موسیقی فیلم پری دریایی کوچولو، حاصل همکاری آلن منکن و هاوارد اشمن است که در انیمیشن معروف علاءالدین نیز با یکدیگر همکاری کردند. پری دریایی کوچولو انیمیشنی بود که دیزنی را برای همیشه تغییر داد و به نخستین انیمیشن موفق این استودیو، پس از یک دهه فاجعه‌بار تبدیل شد. این فیلم، همچنین الهام‌بخش دیزنی برای استخدام آهنگسازان برادوی شد که مقدمه رنسانس دیزنی در دهه 1990 بود. تمام آهنگ‌های این فیلم در حد اعلا هستند، ولی دو آهنگ “Under the Sea” و “Part of Your World” بیش از همه آن‌ها به شهرت رسیده‌اند.

The Lion King

موسیقی شیرشاه، یک موسیقی کمال‌گرایانه است. التون جان و تیم رایس با همکاری یکدیگر، پنج آهنگ برای انیمیشن شیرشاه نوشتند که یکی از یکی بهتر و زیباتر هستند. مثلا آهنگ “Circle of Life” که فیلم با آن شروع می‌شود، به حدی تاثیرگذار و باشکوه است که باید آن را گل سرسبد آهنگ‌های این لیست بدانیم. علاوه بر این، آهنگ “I Just Can’t Wait to Be King” نیز به‌خوبی حکایتگر بازیگوشی و جهالت سیمبای جوان است. اما از همه بامزه‌تر، آهنگ “Hakuna Matata” است که نشان می‌دهد تیمون و پومبا چگونه زندگی می‌کنند و می‌اندیشند.

شایان ذکر است که سایر انیمیشن‌های استودیو دیزنی نظیر علاءالدین، گوژپشت نتردام، رابین هود، امدادگران و فانتازیا نیز موسیقی متن درخشانی دارند و شایسته حضور در این فهرست هستند. شما به موسیقی متن کدام یک از این انیمیشن‌ها علاقه دارید؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا