معرفی ۱۰ فیلم جذاب برای دوستداران فیلم قاتلان ماه گل

معرفی ۱۰ فیلم جذاب برای دوستداران فیلم قاتلان ماه گل

از فیلم متخاصمان تا رودخانه باد

فیلم قاتلان ماه گل (Killers of the Flower Moon) جدیدترین اثر مارتین اسکورسیزی، و یکی از فیلم‌های تحسین‌شده 2023 است. اگر این فیلم را دوست دارید، آثار دیگری هم وجود دارند که ممکن است مورد پسند شما واقع شوند.

فیلم قاتلان ماه گل که ابتدا در جشنواره کن 2023 به نمایش درآمد، فیلم مورد علاقه بسیاری از منتقدان در این جشنواره بود. داستان فیلم در دهه 1920 اتفاق می‌افتد و با تکیه بر شواهد و اسناد تاریخی، ماجرای قتل مرموز گروهی از سرخپوستان را روایت می‌کند. جدیدترین اثر اسکورسیزی، نشان می‌دهد که کشف نفت چگونه تبدیل به بلای جان قبیله اوسیج شد و اعضای این قبیله را قربانی طمع سفیدپوستان کرد. اکثر منتقدان، این فیلم را یک وسترن تجدیدنظرطلب دانسته‌اند. ژانری که سعی در نمایش تصویر متفاوتی از وسترنر سنتی دارد.

در این‌جا، فیلم‌هایی را معرفی کرده‌ایم که شبیه فیلم مارتین اسکورسیزی هستند.

There Will Be Blood (2007)

فیلم خون به پا خواهد شد، اثر پل توماس اندرسون، به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های قرن بیست و یکم شناخته می‌شود و در نزد مخاطبان نیز شهرت زیادی دارد. این فیلم، داستان شهری را روایت می‌کند که مملو از منابع نفتی است و توجه جست‌وجوگران نفت را به خود جلب کرده است. دَنیل پلین‌ویو، حفار باتجربه نفت، یکی از همین افراد است. او زمانی که از وجود چنین شهری اطلاع می‌یابد، همراه با پسرخوانده‌اش به آن‌جا سفر می‌کند. این فیلم در مورد شخصیتی حریص و جاه‌طلب است که دنیل دی لوییس، نقش آن را به‌زیبایی ایفا کرده است.

Dances With Wolves (1990)

رقصنده با گرگ‌ها، اولین فیلم کارگردانی‌شده توسط کوین کاستنر است که موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم در اسکار سال 1991 شده است. داستان فیلم در دهه 1860 اتفاق می‌افتد و موضوعاتی همچون استعمار و نژادپرستی در آمریکا را بررسی می‌کند. در این فیلم، یک سرباز جنگ داخلی را می‌بینیم که برای انجام ماموریت به مرز آمریکا سفر می‌کند. او در طول این سفر، با سرخپوستان آمریکایی ملاقات می‌کند و تحت تاثیر رفتار آن‌ها قرار می‌گیرد. مانند فیلم قاتلان ماه گل، فیلم رقصنده با گرگ‌ها نیز نگاهی کاملا انتقادی به تاریخ معاصر آمریکا دارد.

Hostiles (2017)

فیلم متخاصمان، اثر اسکات کوپر، داستان یک کاپیتان ارتش (کریستین بیل) است که وظیفه دارد رییس قبیله شاین را در سفری طاقت‌فرسا اسکورت کند. آن‌ها سفری خطرناک را آغاز می‌کنند که پردردسر و چالش‌برانگیز است. مانند فیلم اسکورسیزی، فیلم متخاصمان نیز به عنوان فیلمی ضد وسترن شناخته می‌شود. این فیلم سعی دارد که موضوعات مختلفی همچون تعصب نژادی، اشاعه نفرت و گسترش خشونت در مرزهای آمریکا را بررسی کند. معضلاتی که نتیجه دهه‌ها خشونت طلبی، استعمار و سرکوب سرخپوستان آمریکایی بوده‌اند.

Thunderheart (1992)

مرد سرخپوستی در محله فقیرنشین سیوکس به قتل می‌رسد و بعد از آن، قتل‌های دیگری نیز اتفاق می‌افتد. سپس یک مامور FBI به سیوکس می‌رود تا از طریق مصاحبه با ساکنان آن‌جا، قاتل را پیدا کند. اما وجود تعصبات نژادی در جریان تحقیقات، مشکلات زیادی را برای پلیس به وجود می‌آورد. فیلم تاثیرگذار Thunderheart از این نظر که می‌خواهد نتایج نژادپرستی را در سرزمین آمریکا نشان دهد، شباهت زیادی به فیلم قاتلان ماه گل دارد. با وجود این، فیلم Thunderheart عامه‌پسندتر است و داستان خود را در بستر متفاوتی روایت می‌کند.

Memories Of Murder (2003)

خاطرات قتل، اثر بونگ جون هو، یک فیلم کره‌ای در ژانر معمایی است که در سال 2003 ساخته شده و نخستین فیلم بونگ جون هو در مقام کارگردان است. قصه فیلم در شهر کوچکی در کره جنوبی اتفاق می‌افتد که شاهد یک قتل وحشتناک بوده است. بلافاصله پس از آن، قتل‌های بیشتری رخ می‌دهد و کارآگاهان پلیس را به تلاش بیشتری برای یافتن قاتل وامی‌دارد. فیلم خاطرات قتل به بررسی ناکامی نیروی پلیس در حفاظت از غیرنظامیان می‌پردازد. علاوه بر این، لحظات پرالتهابی را به مخاطب نشان می‌دهد که هراس‌آور و هولناک به نظر می‌رسد.

No Country For Old Men (2007)

فیلم جایی برای پیرمردها نیست، قطعا یکی از بهترین فیلم‌های برادران کوئن است. داستان در مورد مردی است که پس از یک معامله مواد مخدر، به دو میلیون دلار پول نقد دست پیدا می‌کند. او حالا باید از دست قاتل بی‌رحمی به نام آنتون چیگور (خاویر باردم) که وظیفه دارد پول‌ها را به صاحبش برگرداند، فرار کند. فیلم جایی برای پیرمردها نیست، به موضوعاتی نظیر خشونت و هرج‌ومرج طلبی (آنارشیسم) و دلیل شکست قانون در جلوگیری از آن می‌پردازد. این فیلم که برنده اسکار بهترین فیلم نیز شده است، شباهت زیادی به قاتلان ماه گل دارد.

The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford (2007)

فیلم قتل جسی جیمز به دست رابرت فورد بزدل، اثر باطراوت و برجسته‌ای در ژانر وسترن است. این فیلم دیدنی، داستان باب فورد (کیسی افلک) را روایت می‌کند که قصد دارد همراه با برادران جیمز یعنی فرانک (سام شپارد) و جسی (براد پیت)، دست به انجام سرقتی بزرگ بزند. قتل جسی جیمز به دست رابرت فورد بزدل، توسط جیمز منگولد کارگردانی شده و فیلمبرداری آن برعهده راجر دیکنز بوده است. این فیلم در تمام صحنه‌ها، فیلم خیره‌کننده‌‌ای است و موفق به نمایش جلوه‌های تازه‌ای از مفهوم خشونت و بی‌قانونی در غرب وحشی شده است.

Silence (2016)

تعداد فیلم‌های خوب مارتین اسکورسیزی به قدری زیاد است که برخی از بهترین آثار او، در این میان مهجور مانده‌اند. مثل فیلم سکوت که قطعا یکی از معنوی‌ترین فیلم های اسکورسیزی (به همراه آخرین وسوسه مسیح) است. در این فیلم، دو کشیش قرن هفدهمی را می‌بینیم که برای یافتن مربی مفقودشان به ژاپن سفر می‌کنند. اما این یک سفر مرگبار است که شاید بازگشتی نداشته باشد. زیرا مسیحیت در ژاپن غیرقانونی است و ژاپنی‌ها ابایی از کشتن مسیحیان ندارند. سازنده قاتلان ماه گل، فیلم سکوت را یکی از آثار جاه‌طلبانه خود می‌داند.

Wind River (2017)

تیلور شریدان در سریال یلوستون و فیلم رودخانه باد، زندگی بومیان آمریکایی را به تصویر کشیده و رد پایی از خود در ژانر وسترن به جا گذاشته است. فیلم رودخانه باد در سال 2017 ساخته شده و داستان شخصیت‌هایی است که پرونده مرگ دختری 18 ساله را بررسی می‌کنند. یکی از آن‌ها، نگهبان حیات وحش و دیگری مامور FBI است. شریدان گفته که فیلم رودخانه باد را برای افزایش آگاهی درباره بسیاری از پرونده‌های مفقود شده (که عمدتا مربوط به قتل زنان سرخپوست هستند) ساخته است. پرونده‌های مبهمی که هنوز هم مفتوح باقی مانده‌اند.

McCabe & Mrs. Miller (1971)

مک کیب و خانم میلر، ساخته رابرت آلتمن، یک فیلم ضد وسترن بی‌نظیر است که این ژانر را برای همیشه متحول کرد. شخصیت اصلی فیلم، قصد دارد عشرتکده‌ای را در یک جامعه کوچک راه‌اندازی کند چراکه آن‌جا را مکان مناسبی برای طرح‌های پول‌ساز خود می‌بیند. این فیلم، فرسنگ‌ها جلوتر از زمانه‌اش بود و در سال 1971 موفق شد که داستان‌های کلاسیک وسترن را کاملا تغییر دهد (چیزی که در آن زمان، دستاورد کمی برای یک فیلم سینمایی نبود). کاراکترهای فیلم مک کیب و خانم میلر، شباهت قابل توجهی به شخصیت‌های قاتلان ماه گل دارند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا