#مهسا_امینی
نقد و بررسی Xenoblade Chronicles Definitive Edition

بررسی بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition

رستگاری روی پیکر تایتان‌ها

بازی‌های بزرگ نینتندو به سادگی ظاهری معروف هستند و در این میان، بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition از این قاعده تبعیت می‌کند. با این‌حال گول ظاهر ماجرا را نخورید زیرا این عنوان، چنان شما را درگیر می‌کند که تا مدت‌ها از یادتان نخواهد رفت.

وقتی به برخی بازی‌‌ها نگاه می‌کنیم، تنها به این سوال می‌رسیم که چرا و چگونه تمامی پتانسیل‌هایشان به خاطر عرضه روی یک پلتفرم نامناسب به هدر رفت. بدون شک کنسول Wii یک انقلاب در زمان خود بود که طرفداران بسیاری در سراسر جهان به دست آورد اما خوشبختانه یا متاسفانه این کنسول در نگاه بسیاری از گیمرها به عنوان یک کنسول مخصوص جامعه‌ی گیمر کژوال و غیرحرفه‌ای شناخته شد که تنها به درد شنا رفتن یا ورزش کردن می‌خورد. با این‌که کنسول Wii به دلیل بازی‌های حرکتی‌اش مشهور شد اما تعدادی بازی با کیفیت و جذاب در ژانر‌های مختلف هم برای آن عرضه شدند که به همان دلیلی که بالاتر به آن اشاره کردیم، چندان مورد توجه گیمرهای حرفه‌ای قرار نگرفتند. بازی Xenoblade Chronicles دقیقا یکی از همین دست بازی‌ها بود که با وجود داستان عمیق، گیم‌پلی جذاب و دنیای زیبا از دید بسیاری از طرفداران ژانر نقش آفرینی دور ماند. با این حال، نینتندو و استودیوی Monolith Soft با عرضه‌ی نسخه‌ی ریمستر این بازی برای سوییچ، تصمیم گرفتند به گیمرهایی که فرصت تجربه‌ی آن را نداشتند، یک شانس دوباره بدهند. حال باید پرسید آیا بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition در سال ۲۰۲۰ حرفی برای گفتن دارد و مکانیزم‌های سال ۲۰۱۰ آن می‌توانند در برابر رقبای تازه نقس‌ دوام بیاورند؟

گرافیک بازی بسیار چشم‌ نواز است

داستان بازی روی پیکر دو تایتان به نام‌های بایونیس (Bionis) و مکونیس (Mechonis) روایت می‌شود. لازم به ذکر است زندگی در دنیای Xenoblade، نه روی سطح زمین یا زیر دریا بلکه روی بدن تایتان‌های عظیم الجثه‌ی مرده جریان دارد. مکونیس و بایونیس دو ابرتایتانی هستند که پس از قرن‌ها نبرد متمادی و بی‌پایان کشته شده‌ و بدن آن‌ها اکنون محل زندگی دو نژاد نه چندان مشابه یکدیگر به نام‌های Homs و Mechons است. نژاد Homs را تقریبا می‌توان مشابه با انسان‌ها دانست و در مقابل، نژاد Mechon یک نژاد روباتیک بوده که در جنگ با همسایه‌ی خود به سر می‌برد. داستان از جایی آغاز می‌شود که دیکسون، دانبن و مخمار در نبرد با ارتش Mechon، آن‌ها را با استفاده از شمشیری اسرارآمیز به نام مونادو شکست می‌دهند. با این حال، این شکست پایان ماجرا نیست و یک سال بعد، حمله‌ی دوباره‌ی این نژاد، دامان ساکنان منطقه‌ی ۶ از جمله پسری به نام شالک را می‌گیرد. حمله‌ی Mechon به خانه‌ی شالک، او را مجاب می‌کند که برای نبرد با Mechon راهی سفری طولانی برای انتقام از دشمن و پایان بخشیدن به این جنگ شود. گیمرها در این ماجراجویی همراه شالک و دوستانش می‌شوند تا پرده از اسرار این دو نژاد همیشه در جنگ و تایتان‌های غول پیکر بردارند. برخلاف برخی از بازی‌ها و یا حتی فیلم و سریال‌ها که پس از بسط و گسترش دادن یک سناریو و داستان در نتیجه گیری و به پایان رساندن آن شکست می‌خورند، بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition، از ابتدا تا انتها گیمرها را با داستان جذاب خود همراه کرده و تا آخرین لحظه، آن‌ها را راضی نگه می‌دارد.

بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition
مبارزات با وجود برخی پیچیدگی‌ها بسیار دقیق و لذت بخش هستند

بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition یک ریمستر ساده نیست و سازندگان برخلاف بسیاری از همکاران تنبل خود، تنها به پورت کردن بازی اصلی به کنسول جدید بسنده نکرده و تغییرات ریز و درشتی را هم در پیکر گیم‌پلی اعمال کرده‌اند تا همان اندک ایرادات نسخه اصلی هم از میان برداشته شوند. بدون شک یکی از مهمترین تغییرات نسخه‌ی Definitive Edition، افزوده شدن نشانگر ماموریت‌هاست؛ بدین صورت که با پذیرفتن هر ماموریت و انتخاب آن به عنوان هدف اصلی، نقطه‌ی مورد نظر در نقشه به نمایش در می‌آید و برخلاف نسخه‌ی اصلی، بازیکنان لازم نیست در نقشه به دور خود بچرخند تا در نهایت هدف را پیدا کنند. این موضوع باعث کاهش وقت هدر رفته در بازی و تداوم سرعت گیم‌پلی می‌شود که شاید در نگاه نخست یک تغییر کوچک به نظر برسد اما تاثیری عظیم در گیم‌پلی بازی دارد.

یکی دیگر از اصلی‌ترین تغییرات نسبت به نسخه‌ی اصلی، افزوده شدن یک بخش Epilogue ده ساعته به بازی است که بازیکنان با پایان دادن به بخش داستانی، می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند

یکی دیگر از اصلی‌ترین تغییرات نسبت به نسخه‌ی اصلی، افزوده شدن یک بخش Epilogue ده ساعته به بازی است که بازیکنان با پایان دادن به بخش داستانی، می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند. این بخش تا حد زیادی مانند بسته‌ی الحاقی Torna: The Golden Country در بازی Xenoblade Chronicles 2 عمل می‌کند و بهانه‌ای به دست طرفداران می‌دهد تا پس از پایان بخش داستانی هم به گشت و گذار در محیط‌های بازی بپردازند. نام این بخش داستانی جدید Future Connected است و داستان آن یک سال پس از وقایع نسخه‌ی اصلی روایت می‌شود، تمرکز آن هم روی دو کاراکتر شالک و ملیا، برای پرده‌برداری از یک توطئه‌ی جدید است که امنیت ساکنان بایونیس را تهدید می‌کند.

نقد و بررسی بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition
می‌توانید انتخاب کنید که چه لباسی بر تن قهرمانان به نمایش درآید

بهبودهای گرافیکی بازی تنها به تغییرات چهره‌ی کاراکترها محدود نبوده و چه از لحاظ طراحی محیط‌ها و چه رنگ‌آمیزی، سازندگان سنگ تمام گذاشته و تا جایی که ممکن بوده، تمامی المان‌های گرافیکی را با توجه به قدرت سخت‌افزار سوییچ بهبود بخشیده‌اند

گرافیک بازی هم تغییرات ریز و درشت زیادی به خود دیده و با این‌که در برابر دیگر رقبا در دو کنسول دیگر عملا حرفی برای گفتن ندارد اما به همین راحتی هم نباید از کنار آن گذشت. سازندگان، تغییرات زیادی در بافت چهره‌ی کاراکتر‌ها اعمال کرده‌اند تا دیدن صورت آن‌ها نه تنها باعث ایجاد تنفر در میان گیمرها نشود بلکه دل آن‌ها را نیز برباید، بالاخره نباید فراموش کنیم که با یک بازی ده ساله سروکار داریم؛ بازی‌ای که در همان زمان عرضه هم چندان از نظر گرافیکی حرفی برای گفتن نداشت.

سازندگان، چرخه‌ی شبانه‌روز را هم به این نسخه اضافه کرده‌اند تا گیم‌پلی بازی چیزی کمتر از دیگر عناوین نقش‌آفرینی اوپن‌ورلد نداشته باشد. بهبودهای گرافیکی بازی تنها به تغییرات چهره‌ی کاراکترها محدود نبوده و چه از لحاظ طراحی محیط‌ها و چه رنگ‌آمیزی، سازندگان سنگ تمام گذاشته و تا جایی که ممکن بوده، تمامی المان‌های گرافیکی را با توجه به قدرت سخت‌افزار سوییچ بهبود بخشیده‌اند. با این‌که گرافیک بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition در حالت دستی بسیار زیبا به نظر می‌رسد، اما این گرافیک خوب در حالت متصل به تلویزیون اندکی تحلیل رفته و ضعف گرافیکی کنسول سوییچ بیش از هر زمانی خود را نشان می‌دهد. بر همین اساس می‌توان گفت بهترین راه برای تجربه‌ی این بازی به صورت دستی است.

سیستم مبارزات در نگاه اول، همان چیزی است که از یک بازی نقش آفرینی ژاپنی انتظار داریم، کاراکترها و صدالبته دشمنان به صورت اتوماتیک و هنگامی که قادر باشند، به یکدیگر حمله می‌کنند تا در نهایت یک طرف پیروز نبرد شود اما مبارزات در این بازی به همین سادگی و پیش‌پا افتادگی هم نیستند. یکی از دلایل اصلی روند اتوماتیک حملات، ارائه‌ی زمان به گیمرها برای کندوکاو در سیستم پرعمق مبارزات و تارومار کردن دشمنان با انواع حرکات ترکیبی و جادو است. بیراه نیست اگر بگوییم سیستم مبارزات بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition در عمل کم‌نظیر و عالی است.

بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition
مبارزات بسیار پرعمق هستند

شاید بهتر باشد نگاهی دقیق‌تر به سیستم مبارزات بازی بیاندازیم؛ مبارزات بازی روی کاغذ، نقش آفرینی ژاپنی حساب می‌شود اما در عمل دست کمی از عناوین ژانر نقش‌آفرینی نوبتی و استراتژیک تاکتیکی ندارد. گیمرها باید علاوه بر انتخاب تاکتیک مبارزاتی درست، زمان مناسب را هم برای ضربه زدن به دشمن پیدا کرده و علاوه بر وارد آوردن صدمات زیاد، آن‌ها را نیز دچار سردرگمی کنند. مکانیزم‌های مبارزات در بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition تا حدودی پیچیده است. این پیچیدگی ممکن است در نگاه اول، اندکی برای تازه‌ واردها ترسناک به نظر برسد اما یادگیری و استفاده‌ی درست از مکانیزم‌های مبارزات، لذتی چنان عجیب دارد که خستگی یادگیری آن‌ها را از تن به در می‌کند.

مبارزات بازی روی کاغذ، نقش آفرینی ژاپنی حساب می‌شود اما در عمل دست کمی از عناوین ژانر نقش‌آفرینی نوبتی و استراتژیک تاکتیکی ندارد

آزادسازی و خرید قدرت‌های جدید در این نسخه بسیار راحت شده و بازیکنان نیاز نیست برای یافتن قدرت‌های جدید به صورت دیوانه‌وار ، سراسر نقشه را بگردند. تمامی قدرت‌ها و کتاب‌های مهارت تنها از یک فروشنده قابل خرید خواهند بود؛ بدین صورت که گیمرها باید با شکار برخی موجودات افسانه‌ای و کمیاب و انجام برخی ماموریت‌ها، ارز مخصوص برای خرید قدرت‌های مختلف را بدست بیاورند.

دیگر مد اضافه شده به بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition، مد تئاتر است که بازیکنان با مراجعه به آن می‌توانند کات‌سین‌های داستانی را از ابتدا تا انتها تماشا کنند. یکی از قابلیت‌های جالب این مد که تاثیری در مسیر داستان نداشته و فقط برای سرگرم کردن کاربران در بازی قرار داده شده، قابلیت تغییر موقعیت، زمان و تجهیزات قهرمانان در هنگام پخش کات‌سین‌هاست که می‌تواند برای مدتی گیمرها را سرگرم کند. خوشبختانه تاثیر تعویض لباس و زره روی ظاهر کاراکترهای اصلی تنها در کات‌سین‌ها خود را نشان نداده و در جریان بازی هم با انتخاب لباس‌های مختلف، می‌توانید ظاهر قهرمانان خود را تغییر دهید که همین قابلیت تا حد بسیار زیادی از روند تکراری شدن گیم‌پلی می‌کاهد. به نوعی می‌توان گفت چشم مخاطبان با نگاه دائمی به یک نوع زره، خسته نمی‌شود. البته تصور نکنید بازی مدل لباس پوشیدن شالک و قهرمانان را براساس نوع زرهی که برتن می‌کنند، با زور به مخاطبان غالب می‌کند، اتفاقا برعکس سازندگان قابلیتی را در منوی شخصی سازی قرار داده‌اند تا بازیکنان بدون توجه به نوع زرهی که تن کاراکترها می‌کنند، نوع لباس پوشیدن آن‌ها را تعیین کنند. اگر از شکل و شمایل یک لباس خوشتان آمد، می‌توانید شکل آن را حتی در صورت تغییر زره و لباس، روی بدن کاراکترتان حفظ کنید. 

بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition با این‌که ده سال پس از عرضه‌ی نسخه‌ی اصلی روانه بازار شده، اما اکنون در سال ۲۰۲۰  هم می‌توان آن را یکی از قوی‌ترین عناوین نقش‌آفرینی ژاپنی نامید. تغییرات ریز و درشت اعمال شده در این عنوان به قدری زیاد و بنیادین هستند که به جرات می‌توان گفت این نسخه بیشتر از این‌‌که ریمستر باشد، یک نسخه‌ی ریمیک خوش ساخت است که تجربه‌ی آن برای تمامی طرفداران ژانر نقش آفرینی الزامیست.


9.5 شاهکار
بازی Xenoblade Chronicles Definitive Edition آن‌قدر دقیق و پر از جزئیات ساخته شده که به سختی می‌توان آن را یک نسخه ریمستر ساده نامید. تغییرات ریز و درشت نسبت به بازی اصلی آن‌قدر زیاد هستند که شاید بهتر باشد که ساخته‌ی استودیوی Monolith Soft را بیشتر یک ریمیک نامید.
  • سیستم مسیریابی کارآمد
  • داستان عمیق
  • شخصیت‌پردازی قوی
  • مکانیزم پیچیده اما لذت‌بخش مبارزات
  • حالت جدید تئاتر
  • دنیای زنده و پویا
  • کاهش کیفیت تصویر در حالت متصل به تلویزیون
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا