آیفون ۱۵ مینی

چرا امسال خبری از آیفون ۱۵ مینی نبود؟

آیا مشکل واقعاً اندازه‌ی کوچک است؟

اپل امسال هم مثل سال گذشته از چهار مدل استاندارد، پلاس، پرو و پرو مکس از پرچم‌دارانش رونمایی کرد؛ اما چرا خبری از آیفون ۱۵ مینی نبود؟

اپل در سال ۲۰۲۰ و بعد از موفقیت عالی آیفون SE 2020 و همچنین تقاضای زیاد طرفدارانش مبنی بر عرضه‌ی یک آیفون با اندازه‌ی کوچک، تصمیم گرفت خانواده‌ی مینی را به پرچم‌داران اصلی خودش اضافه کند. وقتی اپل این کار را انجام داد، تصور می‌شد تا چندین سال این روند ادامه پیدا کند اما فقط دو سال طول کشید تا اپل متوجه شود چقدر تعداد کاربران و علاقه‌مندان به گوشی‌های کوچک، کم بوده است. در نتیجه تصمیم گرفت هنگام عرضه‌ی سری آیفون ۱۴ به جای مدل مینی از مدل پلاس رونمایی کند. امسال هم وضعیت به همین شکل پیش رفت و به جای آیفون ۱۵ مینی شاهد آیفون ۱۵ پلاس بودیم.

نگرانی‌های اپل از جایی شروع شد که آیفون ۱۲ مینی نتوانست آنطور که باید فروش داشته باشد. این گوشی فقط ۶٪ از آمار فروش کل آیفون‌ها در آمریکا را به خود اختصاص داد و در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱، یعنی حدوداً ۹ ماه بعد از عرضه به بازار، سهم این گوشی از آیفون‌های فروخته شده در آمریکا فقط ۵٪ شد. البته باز هم عملکرد فروش این گوشی به خودی خود، خوب محسوب می‌شد اما نه آنقدری که اپل انتظار داشت ببیند.

اپل تصمیم گرفت تولید آیفون ۱۲ مینی را ۲ میلیون دستگاه کاهش و به جای آن، تولید مدل پرو را افزایش دهد چرا که تقاضا برای خرید مدل پرو به شدت افزایش پیدا کرده بود. اگرچه اپل از فروش بد این گوشی آگاه بود اما از تولید آیفون ۱۳ مینی صرف نظر نکرد چون زمانی که آمار فروش بد ۱۲ مینی منتشر شد، آیفون ۱۳ مینی در حال تولید انبوه بود. در نتیجه اپل فقط توانست تعداد سفارشات را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد تا دوباره غافلگیر نشود.

آیفون ۱۵ مینی
سری آیفون ۱۲ - به ترتیب از چپ به راست: آیفون ۱۲ مینی، آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ پرو مکس

در آوریل سال ۲۰۲۲، خبر رسید که آیفون ۱۳ مینی دو برابر بدتر از آیفون ۱۲ مینی ظاهر شده و فقط ۳٪ کل فروش آیفون‌ها را به خود اختصاص داده است. همین سبب شد اپل به همراه آیفون ۱۴، مدل ۶٫۷ اینچی پلاس را عرضه کند که در واقع همان مشخصات مدل مینی را دارد اما با نمایشگر و باتری بزرگ‌تر و البته قیمت به مراتب بیشتر.

کمتر از یک هفته بعد از عرضه‌ی سری آیفون ۱۴، مینگ‌چی کو، تحلیلگر معروف اپل گفت که تقاضا برای دو مدل استاندارد از سری آیفون ۱۴ به معنای واقعی کلمه بد است؛ حتی بدتر از آمار پیش‌فروش آیفون SE 2022 و آیفون ۱۳ مینی. او مدعی شد سیاست اپل در بخش گوشی‌های استاندارد شکست خورد. راس یانگ، تحلیلگر نمایشگر، مدعی شد اپل سفارشات پنل دو مدل استاندارد و پلاس را ۳۸٪ در مقایسه با نسل قبل کاهش داد و ارزش آن‌ها هم در بازار دو برابر سریع‌تر از آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی نسل گذشته کاهش پیدا کرد.

آیفون ۱۴ پلاس آنقدر عملکرد بدی در فروش داشت که باعث شد همه به این نتیجه برسند که اصلا فروش بد آیفون ۱۲ مینی و ۱۳ مینی به خاطر اندازه‌شان نبود. حال باید دید آیا آیفون ۱۵ پلاس هم به همین سرنوشت دچار می‌شود یا اینکه بهتر بود اپل باز هم از آیفون ۱۵ مینی رونمایی می‌کرد. همچنین بعد از رونمایی از سری آیفون ۱۵، اپل به طور کلی تولید آیفون ۱۳ مینی را متوقف کرد تا آخرین میخ را به تابوت خانواده‌ی مینی بکوبد بدون آنکه خودش هم متوجه شود اصلا چرا کاربران تا این اندازه نسبت به این گوشی‌ها کم‌علاقه بودند.

آیفون ۱۳ مینی (راست) در مقابل آیفون SE 2022 (چپ)

حقیقت این است که اپل طی چند سال اخیر تصمیم گرفته کاربرانش به مدل‌های پرو و پرو مکس روی بیاورند. در نتیجه هرچه قابلیت خوب و جذاب است را به آن‌ها اضافه می‌کند. اگر دقت کنید می‌بینید چندین سال است کاربران بیش از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای آیفون‌های مدل استاندارد هزینه می‌کنند اما خبری از یک قابلیت ساده مثل نمایشگر همیشه روشن یا نمایشگر ۱۲۰ هرتزی نیست. به وضوح پیداست که چه با وجود آیفون ۱۵ مینی و چه بدون آن، اپل می‌خواهد کاری کند خود کاربران مجبور شوند به سراغ مدل‌های پرو و پرو مکس بیایند.

حال باید دید این سیاست در سال بعد یعنی با عرضه‌ی آیفون ۱۶ چگونه می‌شود. از آن جایی که نه آیفون‌های مینی و نه آیفون‌های پلاس عملکرد خوبی در بازار داشته‌اند، شاید اصلا اپل تصمیم بگیرد قید مدل مینی و پلاس را زده و مثل سال ۲۰۱۹، آیفون ۱۶ را فقط در سه مدل استاندارد، پرو و پرو مکس رونمایی و راهی بازار کند.

البته باید دید آیفون ۱۵ پلاس با قابلیت‌های جدیدی که اپل به آن اضافه کرده از جمله جزیره‌ی پویا، دوربین جذاب‌تر، پورت USB-C و… چه عملکردی از خود به نمایش می‌گذارد. چون در حال حاضر همه چیز بستگی به آمار فروش این گوشی دارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا