#مهسا_امینی
بازی The Surge 2

بررسی بازی The Surge 2

ویران شهر نانو تکنولوژی

بازی The Surge 2 جدیدترین ساخته‌ی استودیوی Deck 13  نمی‌تواند موفقیت نسخه‌ی قبلی این مجموعه را تکرار کند، اما به دلیل گیم پلی مناسب خود با یک شکست تمام عیار فاصله‌ی زیادی دارد.

موفقیت مجموعه‌ی Dark Souls در سال‌های اخیر منجر به خلق زیرژانر پرطرفدار و جذاب Souls-Like در بازی‌های سبک نقش‌آفرینی شد. استودیوی Deck 13 هم با ساخت بازی The Surge  وارد این ژانر شد و توانست نظر دوست داران داستان‌های علمی – تخیلی ویران‌شهری (Dystopian) را به خود جلب کند. The Surge 2 که توسط شرکت Focus home Interactive  به بازار عرضه شده، مسیر این مجموعه را با کمی تغییرات در پیش می‌گیرد و تلاش می کند تا تجربه‌ای سرگرم کننده به جنگجویان ماشینی جهان خود ارائه کند اما آیا در تحقق این هدف موفق ظاهر شده است؟

بازی The Surge 2
فکر دیدن چنین گرافیک زیبایی را به کلی از سر بیرون کنید

داستان بازی The Surge 2 تنها چند ماه پس از پایان نسخه‌ی اول آن روایت می‌شود. بازیکنان باید در نقش یکی از دو باز مانده‌ی سانحه‌ی سقوط یک هواپیما، در شهری که به دلیل حمله‌ی نانو ربات‌ها به نوعی بیماری عجیب دچار شده، جستجوی خود برای یافتن حقیقت را آغاز کنند. نحوه‌ی روایت داستان کم و بیش مانند منبع الهام بازی یعنی مجموعه‌ی Dark Souls است و اطلاعات در خصوص وقایع و شخصیت‌ها از طریق پیدا کردن فایل‌های صوتی یا صحبت کردن با شخصیت‌های جانبی داستان (NPCها) در اختیار شما قرار می‌گیرد. با این وجود، بازی The Surge 2 نمی‌تواند در حوزه‌ی روایت داستان، آنچنان قدرتمند ظاهر شود.

بازی The Surge 2 نمی‌تواند در حوزه‌ی روایت داستان، آنچنان قدرتمند ظاهر شود

یکی دلایل اصلی این عدم موفقیت، نبود تنوع در محیط‌های بازی است. وقایع بازی The Surge 2 در شهری به نام «جریکو» جریان دارد. خیابان‌های جریکو در واقع هاب اصلی بازی را تشکیل می‌دهند که تمامی مناطق مختلف نهایتا از این خیابان‌ها قابل دسترسی هستند. این مناطق ماهیت و ظاهر چندان متفاوتی با خیابان‌های شهر جریکو ندارند و در واقع تنها حس رفتن به مناطق فقیرنشین یا بالای شهر را به بازیکن القاء می‌کنند، نه تجربه‌ی حضور در جهانی با مناطقی کاملا متفاوت را. همین امر باعث می‌شود تا جهان بازی The Surge 2 و بالطبع، داستان آن کشش و عمق مناسبی نداشته باشد.

بازی The Surge 2
محیط‌های بازی عموما یکنواخت و ساده هستند

برخلاف نسخه اول، بازیکنان می‌توانند ظاهر و جنسیت شخصیت اصلی را پیش از شروع بازی تغییر دهند. متاسفانه این به ظاهر «شخصی سازی» تنها در تفاوت‌های سطحی مثل رنگ پوست، مو و حالات چهره خلاصه می‌شود و هیچ گونه طبقه بندی مهارتی یا کلاس‌های مختلف از قابلیت‌ها برای شخصیت اصلی در نظر گرفته نشده است. علاوه‌بر این، در طول داستان هم هیچ اشاره‌ای به گذشته و جایگاه قهرمان شما در جهان بازی نمی‌شود و همین امر ارتباط برقرار کردن میان شما و شخصیت اصلی بازی را تقریبا ناممکن می‌کند؛ موضوعی که در آثار این ژانر چندان هم نامرسوم نیست. به ‌طور خلاصه، شخصیت اصلی بازی تنها مرد یا زنی در یک لباس فلزی است که بدون هیچ انگیزه و هدفی هر موجودی که سر راهش قرار بگیرد را از بین می‌برد. ​

بازی The Surge 2
نور پردازی ضعیف یا چگونه طراحی محیطی را به گند بکشیم

پاشنه‌ی آشیل بازی، گرافیک فنی آن است. بازی The Surge 2 ظاهری شبیه به عناوین ابتدایی و غیر انحصاری نسل هفتم دارد. استودیو Deck13 این بازی را با استفاده از موتور گرافیکی Path Engine ساخته است، موتوری که قسمت قبلی این عنوان هم توسط آن طراحی شده بود. اما با وجود بیش از دو سال فاصله میان این دو عنوان، نه تنها هیچ تغییر و بهبودی در به تصویر کشیدن جهان بازی دیده نمی‌شود، بلکه بازی The Surge 2 به شدت از مشکلات فنی و ضعف در طراحی نیز رنج می‌برد. در همان ابتدای بازی و بیدار شدن شخصیت اصلی در یک زندان، گرافیک خام و طراحی ضعیف محیط چشمان شما را شکنجه خواهد کرد. نورپردازی بازی آنقدر بد انجام شده که مناطق کم نور تماما سیاه و غیرقابل رویت هستند. اگر هم سعی کنید با تغییر  روشنایی بازی از منوی تنظیمات گرافیکی مشکل را رفع کنید، فیلتری کدر و سفید تمام بازی را در بر می‌گیرد.

پاشنه‌ی آشیل بازی، گرافیک فنی آن است که ظاهری شبیه به عناوین ابتدایی و غیر انحصاری نسل هفتم دارد

ضعف بازی در پیاده سازی Anti-Aliasing، نبود تکنیک‌های نورپردازی ساده مثل Ambient Occlusion  و کیفیت پایین بافت‌ها هم از دیگر ضعف‌های گرافیک فنی بازی The Surge 2 است. این عنوان در بالاترین تنظیمات گرافیکی هم از مشکلات یاد شده رنج می‌برد و حتی با عناوین اولیه استودیو Deck13 مثل Lords of The Fallen که در سال 2014 عرضه شد نیز قابل مقایسه نیست. با این حال، آنچه بیش از هرچیز بازیکنان را در طول تجربه‌ی این بازی عذاب می‌دهد، عدم بهینه سازی آن است.

هنگام تجربه‌ی یک بازی با گرافیک فنی ضعیف، حداقل توقع بازیکنان عدم وجود مشکلات فنی و افت فریم است؛ موضوعی که در بازی The Surge 2 حتی برای دارندگان یک سیستم گیمینگ قدرتمند هم بیشتر شبیه یک رویاست. تقریبا در تمامی مناطق بازی، با افزایش تعداد دشمنان در محیط به 2 یا 3 عدد، با افت فریمی وحشتناک مواجه می‌شوید و این امر در یک عنوان Souls-Like که مبارزاتش تمرکز زیادی می‌طلبد، اصلا قابل چشم‌پوشی نیست. حتی هنگام گشت و گذار در جهان بازی، وقتی به صورت همزمان شروع به دویدن و حرکت دادن دوربین کنید، باز هم با یک افت فریم ناگهانی رو به رو می‌شوید! متاسفانه سازندگان بازی هیچ تلاشی برای رفع مشکلات فنی بازی انجام نداده‌اند و به همین دلیل پشتیبانی ضعیف از محصول هم باید به مجموعه افتخارات شرکت Deck13 اضافه کرد.

بازی The Surge 2
امکان دفاع جهت‌دار و هدف گیری اعضای بدن دشمن از نکات جذاب بازی است

شاید از خود بپرسید چه چیزی باعث می‌شود تا بازیکنان میلی به انجام این بازی پر عیب و نقص داشته باشند؟ در جواب این سؤال باید گفت: گیم پلی! مبارزات بازی The Surge 2 بسیار جذاب و پرهیجان هستند و ارتباط مستقیمی با بهبود و ساخت تجهیزات و سلاح‌ها دارند. یکی از جذابیت‌های نسخه اصلی این بازی، امکان هدف قرار دادن و جدا کردن اعضای مختلف بدن دشمنان و سپس استفاده از تجهیزات آنها بود. سیستم یاد شده در قسمت دوم بازی هم حضور دارد و اینبار به مراتب دقیق‌تر و ساده‌تر شده است. اگر در طول بازی با دشمنی رو به رو شدید که سلاح یا لباس جذابی در اختیار دارد، به سادگی می‌توانید با شکست دادن او، شما هم به این تجهیزات دست پیدا کنید. همین امر باعث می‌شود تا مبارزات مکرر و مرگ‌های پیاپی در راه ساختن ابزار و سلاح‌های متفاوت بازی، بسیار جذاب و لذت بخش باشد و بازیکنان ساعت‌ها بدون خسته کننده و یک نواخت شدن بازی به تجربه‌ی آن بپردازند. دشمنان شما در بازی The Surge 2 از تنوع قابل قبولی برخوردار هستند، اما متاسفانه باس‌های بازی بسیار اندک و انگشت شمارند؛ امری که باعث شده تا این اثر به نسبت سایر عناوین این سبک چندان چالش برانگیز نباشد.

بازی The Surge 2
پهباد و قابلیت شخصی سازی آن؛ تنها همراه واقعی شما

یکی از نکات تازه‌ای که در مبارزات این بازی برای اولین بار دیده می‌شود، امکان دفاع دقبق در مقابل ضربات دشمن است. در بازی The Surge 2 تنها با نگاه داشتن به موقع دکمه‌ی دفاع نمی‌توانید ضربات دشمن را خنثی کنید، بلکه باید جهت ضربه را هم درست تشخیص دهید. این مکانیزم تا حدودی شبیه به مکانیزم دفاع در بازی For Honor از شرکت یوبی‌سافت است و باعث شده تا دقت و حساسیت مبارزات بیشتر از قبل شود. دیگر سلاح اصلی این مجموعه یعنی پهباد تهاجمی شما هم در این نسخه حضور دارد و قابلیت‌های مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است. رابط کاربری در بازی The Surge 2 نسبت به قسمت قبلی ساده‌تر و سریع‌تر شده و برای تغییر سلاح‌های خود و پهبادتان یا استفاده از زره‌های مختلف، نیازی نیست حتما وارد منوی ابزار و لوازم شوید و می‌توانید با استفاده کلیدهای میانبر، این کار را سریع‌تر از قبل انجام دهید.

در کنار مکانیزم یاد شده برای ساخت ابزار، باید به تنوع چشمگیر سلاح‌ها و زره‌های بازی هم اشاره کرد. بازی The Surge 2 دارای تنوع شگفت انگیزی در این زمینه است و حتی سخت پسندترین طرفداران سبک نقش‌آفرینی هم می‌توانند سلاح‌ها و لباس‌های جنگی مناسب با سبک مبارزات خود را در طول بازی پیدا کنند. با توجه به اهمیت مدیریت نوار طاقت (Stamina Bar) در مبارزات بازی مثل سری Dark Souls، من به‌ شخصه طرفدار سلاح‌های سبک و سریع بازی بازی هستم که در عین آسیب قابل قبول، مصرف Stamina کمتری هم دارند.

بازی The Surge 2
تنوع تجهیزات بازی واقعا قابل تحسین است

تمام سلاح‌ها و لوازم بازی قابل ارتقاء و بهبود هستند. شما با شکست دادن دشمنان می‌توانید اعتبار لازم (که در این بازی Tech Scrap نامیده می‌شود) برای تقویت توانایی‌های شخصیت اصلی بازی از طریق خرید یا ارتقاء چیپ‌های مغزی (Implants) و ارتقاء سلاح‌ها را به دست بیاورید. البته اگر در طول بازی کشته شوید، تمام Tech Scrap همراه شما در محل مرگتان قرار می‌گیرد و برای بدست آوردن آن باید در کمتر از 3 دقیقه و بدون مرگ مجدد، خود را به محل برسانید؛ در غیر این صورت دارایی‌های شما برای همیشه از بین می‌رود. با این همه، امکان دخیره کردن این دارایی‌ها در نقاط امن بازی که Med Bay نامیده می‌شود، هم وجود دارد.

موسیقی، حلقه‌ی گم شده‌ی بازی The Surge 2 است

موسیقی، حلقه‌ی گم شده‌ی بازی The Surge 2 است. متاسفانه در این عنوان هم مثل اکثر عناوین سولز لایک، در طول مبارزات و جستجوی محیط، هیچگونه موسیقی خاصی به گوش نمی‌رسد و این سکوت سنگین باعث می‌شود تا کاوش در محیط گاها کسل کننده به نظر برسد. موسیقی بازی در ترک‌های انگشت شماری خلاصه شده که هنگام رو به رو شدن با باس‌ها پخش می‌شود. سازندگان این بازی به موسیقی صرفا به عنوان ابزاری برای هیجان انگیز‌تر کردن مبارزات بازی نگاه می‌کنند، نه بستری برای بیان حس و حال شخصیت‌ها و فضاسازی. چنین نگاه سطحی و حداقلی به یکی از تاثیرگذارترین اجزاء یک بازی، اشتباهی بزرگ است که تاثیر بسزایی در عدم ارتباط احساسی بازیکنان با بازی The Surge 2 دارد. مطمئنا Deck 13 می‌توانست با استفاده بیشتر از موسیقی، برخلاف رویه معمول در عناوین بزرگ این سبک، علاوه‌بر کم رنگ‌ کردن برخی از نقاط ضعف‌های موجود در طراحی محیطی، این عادت مرسوم در ژانر یاد شده را هم به سمت و سویی بهتر هدایت کند.

بازی The Surge 2
مبارزه با غول‌های بازی جالب و نیازمند استراتژی است

بازی The Surge 2 نمونه‌ی بازی از یک پتانسیل به هدر رفته است؛ عنوانی که از نظر گیم پلی تغییرات چندانی نسبت به نسخه‌ی قبلی خود نداشته و در عین حال بیشتر از قسمت اول از نقص‌های فنی در طراحی و بهینه سازی رنج می‌برد. جهان بازی The Surge 2 حرف چندانی برای گفتن ندارد، اما مبارزات و ماموریت‌های جانبی متنوع این اثر تا حدودی جای خالی شخصیت پردازی و داستان ضعیف آن را پر می‌کند. این اثر خالی از عیب و نقص نیست و تجربه‌ی آن نیازمند صبر و حوصله است؛ با این وجود طرفداران بازی‌های Souls-Like می‌توانند از تجربه‌ی حضور در این آخرالزمان و مبارزه با دشمنان مختلف آن لذت ببرند.


5 متوسط
بازی The Surge 2 نمونه‌ی بازی از یک پتانسیل به هدر رفته است؛ این اثر خالی از عیب و نقص نیست و تجربه‌ی آن نیازمند صبر و حوصله است.
  • تنوع بالای دشمنان
  • سلاح‌ها و تجهیزات
  • مبارزات جذاب و سرگرم کننده
  • گرافیک تاریخ مصرف گذشته
  • مشکلات فنی بسیار
  • طراحی یک نواخت محیط‌های بازی
  • عدم استفاده از موسیقی در طول بازی
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا