به‌یادماندنی‌ترین سلاح‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی

به‌یادماندنی‌ترین سلاح‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی

بهترین دوست و همراه

یکی از شاخص‌ترین مولفه‌هایی که دنیای بازی‌های ویدیویی را با دیگر مدیوم‌های سرگرمی جدا می‌کند، سلاح مبارزه است. بازی‌های ویدیویی به ما توانایی کنترل کردن یک شخصیت را می‌دهند و اجازه می‌دهند تا بر خلاف تجربه‌ای که در سینما یا تلویزیون به دست می‌آوریم، ماجراجویی شخصی خودمان را رقم بزنیم. اما این ماجراجویی بدون داشتن یک سلاح جذاب و کاربردی می‌تواند به کابوس شب‌هایمان تبدیل شود. از همین رو، شاید بتوان گفت سلاح‌هایمان در دنیای بازی‌های ویدیویی، بهترین دوست و همراهمان نیز محسوب می‌شوند. در این مقاله قرار است با هم سفری به دنیای بازی‌های ویدیویی داشته باشیم تا یاد و خاطره‌ی چند تا از به‌یادماندنی‌ترین سلاح‌هایی که تا کنون در دست گرفتیم را زنده کنیم. پس این شما و این هم به‌یادماندنی‌ترین سلاح‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی!

۹. Gravity Gun

بازی: Half-Life

وقتی صحبت از تاثیرگذارترین بازی‌های ویدیویی می‌شود، همیشه نام سری بازی‌های Half-Life از اولین عناوینی است که به آن اشاره می‌شود. پای سری بازی‌های Half-Life که توسط استودیوی ولو (Valve) توسعه و منتشر شده، در سال ۱۹۹۸ به دنیای بازی‌های ویدیویی باز شد و با عملکرد خود، انقلابی در بازی‌های اول‌شخص شوتر ایجاد کرد. در نسخه‌ی دوم این بازی که با نام Half-Life 2 شناخته می‌شود، با سلاحی با عنوان Gravity Gun روبه‌رو می‌شویم که به محض دسترسی به آن، تقریبا به هیچ سلاح دیگری برای تمام کردن بازی نیاز پیدا نخواهیم کرد. از جابه‌جایی اشیا بدون لمس کردن (مانند قابلیت‌های نیرو در استار وارز!) گرفته تا پرتاب نارنجک، هرکاری که فکرش را بکنید می‌توان با Gravity Gun انجام داد. به عبارتی دیگر، این سلاح یک شبیه‌ساز میدان نقطه‌ی صفر انرژی است که به شما قابلیت‌های زیادی می‌دهد تا دشمنانتان را یکی پس از دیگری از بین ببرید. لذت استفاده از این سلاح را نمی‌توان در کلمات گنجاند و به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر تا کنون تجربه‌ی استفاده از Gravity Gun را نداشتید، حتما در آینده به فکر آن باشید.

۸. Blades of Chaos

بازی: God of War

نمی‌توان صحبت از به‌یادماندنی‌ترین سلاح‌های بازی‌های ویدیویی کرد و به Blades of Chaos اشاره‌ای نداشت. بیایید قبول کنیم اگر بخواهیم لیستی از لذت‌بخش‌ترین تجربیاتمان از سلاح‌های شخصیت‌های مختلف را ترتیب دهیم، Blades of Chaos در صدر این لیست قرار می‌گیرد؛ سلاحی که در سه‌گانه‌ی نخست God of War، خدایان و موجودات زیادی را از بین برد. کریتوس (Kratos) این سلاح را زمانی به دست آورد که در ضعیف‌ترین حالت خود به خدای جنگ، اریس (Aries)، التماس می‌کرد تا جانش را ببخشد. البته این تنها سلاح نمادین این سری بازی محبوب نیست و The Levithan Axe نیز می‌توانست در لیست امروزمان باشد، اما Blades of Chaos دیگر به نمادی از کریتوس تبدیل شده و قدیمی‌ترین طرفداران God of War نیز این سلاح را به سلاح جدید کریتوس ترجیح می‌دهند. در جدیدترین نسخه‌ی God of War که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد نیز از مقطعی به بعد شاهد حضور Blades of Chaos نوستالژیک بودیم که با بازخوردهای بسیار خوبی از طرفداران قدیمی این سری مواجه شد.

۷. Pandora

بازی: Devil May Cry

دانته (Dante) سلاح‌های قدرتمند زیادی دارد و وقتی بخواهیم یکی از آنان را انتخاب کنیم، همیشه به مشکل می‌خوریم. اما از بین تمام سلاح‌هایی که دانته با خود حمل می‌کند، یک گزینه وجود دارد که همیشه طرفداران را به استفاده از آن وسوسه می‌کند؛ Pandora. سلاح Pandora که در سری بازی‌های Devil May Cry آن را به دست می‌گیریم، علاوه بر به‌یادماندنی بودن، یکی از خفن‌ترین سلاح‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی نیز محسوب می‌شود. این سلاح خطرناک فرم‌های زیادی به خود می‌گیرد و تا دلتان بخواهد به شما قابلیت‌های مختلف می‌دهد. خلاصه اگر به فکر یک سلاح همه‌کاره هستید که انواع و اقسام سیستم‌های مبارزه را برایتان فراهم کند، Pandora بهترین گزینه است.

۶. The Dagger of Time

بازی: Prince of Persia

کم پیش می‌آید یک سلاح، روایت و خط داستانی بازی را به خود متمرکز کند و تاثیر زیادی بر روند داستان بگذارد. The Dagger of Time سلاحی است که تاثیر شاخصی در داستان سری بازی‌های Prince of Persia دارد. همانطور که در «تاریخچه‌ی سری بازی‌های Prince of Persia» نیز ذکر شد، داستان این سری بازی حول یک خنجر قدرتمند به نام The Dagger of Time می‌چرخد؛ خنجری که به ما قابلیت جابه‌جایی در زمان می‌دهد. به کمک این سلاح می‌توان زمان را متوقف کرد، سرعت داد یا نرخ گذر آن را نیز کم و زیاد کرد. قدرت و تاثیرگذاری The Dagger of Time در داستان سبب شده تا این سلاح محبوب در لیست به‌یادماندنی‌ترین سلاح‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی ما جا پیدا کند.

۵. Buster Sword

بازی: Final Fantasy

اکثرمان وقتی به Final Fantasy VII فکر می‌کنیم، تصویری از کلود (Cloud) با شمشیر بلند معروفش در ذهنمان نقش می‌بندد. برای طرفداران دوآتیشه‌ی سری بازی‌های Final Fantasy، سلاح Buster Sword تنها یک شمشیر بلند فلزی نیست و نمادی از چندین و چند نسل مبارزه با اهریمن محسوب می‌شود. این سلاح محبوب در نسخه‌ی هفتم این سری بازی توسط شخصیت کلود مورد استفاده قرار می‌گیرد. Buster Sword که طولی حدود دو متر دارد، از زک فر (Zack Fair) به کلود به ارث رسیده است. کلود نیز به همین دلیل با خود عهد بسته تا به احترام زک فر، میراث او را همیشه زنده نگه دارد و با این شمشیر همیشه در برابر اهریمن و تاریکی مبارزه کند.

۴. Energy Sword

بازی: Halo

وقتی می‌خواهید شخصیتی نمادین برای بازی ویدیوییتان خلق کنید، طبیعتا باید به فکر یک سلاح درخور نیز برایش باشید. محال است از دوست‌داران بازی‌های ویدیویی باشید و نام مستر چیف (Master Chief) از سری بازی‌های Halo به گوشتان نخورده باشد. با گذشت این همه سال، مستر چیف دیگر به یکی از شاخص‌ترین نمادهای بازی‌های انحصاری ایکس‌باکس تبدیل شده است. حتی طرحی از این شخصیت نمادین بر یکی از قطعات ایکس‌باکس‌های نسل جدید نیز حکاکی شده که درون دستگاه به چشم می‌خورد. یکی از سلاح‌هایی که مستر چیف با خود در بازی‌های Halo حمل می‌کند، Energy Sword است. Energy Sword برای اولین بار در Halo 2 در دسترس کاربران قرار گرفت. قدرت تخریب بالا و شکل و شمایل علمی-تخیلی Energy Sword، آن را به یکی از به‌یادماندنی‌ترین سلاح‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی تبدیل کرده است. البته باید توجه کنید که این سلاح به نوعی شارژی است و باتری‌محور محسوب می‌شود؛ پس زمانی که غیرفعال شد باید آن را کنار بگذارید تا بتوانید در زمان مناسب دوباره از آن استفاده کنید.

۳. Lancer

بازی: Gears of War

Halo تنها عنوان انحصاری مایکروسافت نیست که از سلاح‌های به‌یادماندنی بهره می‌برد. سری بازی‌های Gears of War نیز امروز با نمایندگی سلاح Lancer در لیستمان حضور دارد. Lancer که یکی از سلاح‌های پیش‌فرض سری بازی‌های Gears of War به حساب می‌آید، در سه نسخه‌ی اول این فرنچایز توسط مارکوس فینیکس (Marcus Fenix) حمل می‌شود. به کمک این سلاح می‌توانید تقریبا هر موجود زنده و غیرزنده‌ای را که در مسیرتان سبز می‌شود، از پیش‌رو بردارید. در زمان عرضه‌ی Gears of War، یک نبرد حقوقی بزرگ بین اپیک گیمز (Epic Games) و گیمز ورکشاپ (Games Workshop) در راستای این سلاح به وجود آمد. گیمز ورکشاپ عقیده داشت اپیک گیمز در خلق این سلاح از سلاح‌های موجود در Warhammer 40000 کپی‌برداری کرده است؛ ادعایی که به نتیجه نرسید و خوشبختانه این سلاح محبوب و به‌یادماندنی در دستان مارکوس فینیکس باقی ماند. اگر روزی به سراغ Gears of War رفتید و دنبال سلاحی همه‌کاره بودید، پیشنهاد ما بدون شک Lancer است.

۲. Master Sword

بازی: The Legend of Zelda

اگر یادتان باشد کمی بالاتر حرف‌هایی درباره‌ی شخصیت‌های نمادین و لزوم خلق سلاح‌های به‌یادماندنی برایشان زدم. لینک (Link) نیز از دیگر شخصیت‌های دنیای بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود که از سلاحی معروف برخوردار است؛ Master Sword. این سلاح دوست‌داشتنی نیز از آن دسته سلاح‌هایی است که تاثیر کلیدی و قابل توجهی در روند داستان‌سرایی بازی‌های فرنچایزش داشته است. تقریبا تمامی داستان‌هایی که از شخصیت لینک در سری بازی‌های The Legend of Zelda روایت شده، به نحوی به Master Sword و تلاش لینک برای یافتن این سلاح مربوط می‌شود. در هر نسخه از بازی‌های این فرنچایز، شاهد قابلیت جدیدی از سوی این سلاح بودیم؛ به کمک Master Sword در Ocarina of Time در زمان جابه‌جا شدیم، در Wind Waker دشمنانمان را به سنگ تبدیل کردیم و قابلیت‌های دیگری که به مرور از این شمشیر جادویی دیدیم. بدون شک اگر لیست امروزمان از به‌یادماندنی‌ترین سلاح‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی به ترتیب شماره‌گذاری شده بود و معیاری برای ترتیب‌بندی وجود داشت، Master Sword برای قرار گرفتن در رتبه‌ی اول اولویت زیادی داشت.

۱. Hidden Blade

بازی: Assassin’s Creed

اولین تصویری که پس از شنیدن نام Assassin’s Creed در ذهنمان شکل می‌گیرد، یک Hidden Blade است؛ سلاحی که به عبارتی نماد این فرنچایز محبوب نیز به حساب می‌آید. Hidden Blade در شکل و شمایل مختلف از همان نخستین ماجراجویی‌هایمان با این سری بازی وجود داشت و به مولفه‌ای غیرقابل حذف در این فرنچایز تبدیل شده است. لذت مراحل مخفی‌کاری و به قتل رساندن پنهانی آنتاگونیست‌های بازی بدون Hidden Blade ممکن نبود. البته یوبیسافت (Ubisoft) در اقدامی عجیب در Assassin’s Creed Odyssey این سلاح را از این فرنچایز حذف کرد که با طوفانی از انتقادات طرفداران همراه شد. خوشبختانه این انتقادات یوبیسافت را مجبور کرد تا Hidden Blade را در Assassin’s Creed Valhalla به این فرنچایز بازگرداند. به هر حال Hidden Blade سلاحی است که به هر صورتی که استفاده شود، خوشمان می‌آید و امیدواریم در نسخه‌های آینده‌ی Assassin’s Creed نیز این سلاح محبوب را در دست پروتاگونیست بازی ببینیم.

نظر شما چیست؟ سلاح محبوبتان چه سلاحی است؟ به نظر شما به‌یادماندنی‌ترین سلاح‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی کدامند؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا