مشکلات بازی The Callisto Protocol

مشکلات بازی The Callisto Protocol که آن را تبدیل به عنوانی ضعیف کردند!

آقای گلن اسکافیلد، این چه وضع بازی سازی است!؟

مشکلات بازی The Callisto Protocol بزرگ‌تر از چیزی هستند که فکرش را می‌کردید. گلن اسکافیلد (Glen Schofield) و تیم استرایکنیگ دیستنس (Striking Distance) در حالی که وعده بازی بزرگ را داده بودند، با ارائه برخی ایده‌ها باعث شدند بسیاری این بازی را به بار تمسخر بگیرند!

زندگی و سفر میان ستارگان، سیارات و قمرهای آن‌ها، برای هر کسی مانند رویا می‌ماند، اما این رویا زمانی به کابوس تبدیل شده که تنها هدف شما بقا بوده و احتمال مرگ شما هر لحظه افزایش می‌یابد. پس از سقوط سفینه در قمر کلیستو و گیر افتادن در زندان بلک آیرون (Black Iron Prison)، جیکوب لی (Jacob Lee) زندگی خود را نه یک رویا، بلکه یک کابوس به تمام معنا در بازی The Callisto Protocol می‌بیند.

در این مطلب قصد داریم به مشکلات بازی The Callisto Protocol بپردازیم که باعث شده این بازی به شدت ضعیف‌تر از چیزی که انتظارش را داشتیم ظاهر شود و البته سبب شده در اکثر اوقات حتی نتوان با آن ارتباط برقرار کرد یا به عبارت دیگر، آن را غیر عقلانی خواند. بازی کلیستو پروتکل در سبک ترس و بقا بوده و وجود موجودات گوشت خواری که زمانی انسان بوده‌اند، پایه و اساس این بازی است.

بازی‌های ترس و بقا، معمولا با موضوعاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که در زندگی روزمره مشاهده نمی‌کنیم و وجود عناصر ماورا الطبیعه، بخشی از طبیعت این بازی‌ها است، اما متاسفانه برخی عناصر در بازی The Callisto Protocol به نحوی طراحی شده که حتی در یک بازی سبک ترس و بقا نیز جایی نداشته به معنای واقعی تفکر به آن‌ها مشکل بوده و به عقیده بسیاری مسخره هستند!

هیولاهای درون قفسه‌ها

یکی از بخش‌هایی که بازی‌های ترس و بقا تاکید بسیاری بر آن دارند، گشت و گذار در نقشه بازی و لوت کردن بخش‌های مختلف است. این عنصر در بازی کلیستو پروتکل نیز به وفور دیده شده و شما با لوت کردن بخش‌های مختلف، آیتم‌های بسیاری از جمله گلوله را به دست می‌آورید. اما بحث ما بر هیولاهای قایم شده یا شاید گیر افتاده در قفسه گلوله‌ها و اینجکتورهای سلامتی (Health Injectors) است!

پرسش ما این بوده که چرا هیولا باید در قفسه زندانی شده باشد؟ ما در حال تجربه یک بازی ترس و بقا هستیم و انتظار داریم در تمام مدت آدرنالین در بدن ما ترشح شود، اما این موضوع که ترس ما ناشی از جست زدن هیولای درون قفسه باشد، نه تنها ترسناک نبوده، بلکه به عقیده بسیاری به شدت آزار دهنده است و به نظر ما سو استفاده توسعه دهندگان از سبک این بازی محسوب می‌شود!

حتی اگر این موضوع را کنار بگذاریم و بگوییم طی اتفاقی غیر قابل باور، هیولایی در قفسه گیر افتاده است؛ چرا پس از کشتن هیولا، ما هیچگونه گلوله یا اینجکتور سلامتی دریافت نمی‌کنیم؟ دیگر نکته این بوده که تعداد هیولاهای گرفتار شده در قفسه بسیار زیاد بوده و هر چقدر بیشتر از آن بگوییم، کمتر باعث می‌شود این موضوع با عقل سالم قابل سنجش باشد!

استفاده از باتون در عوض چکش آهنی

شخصیت اصلی بازی کلیستو پروتکل یعنی جیکوب، مدتی کوتاه پس از خروج از سلول خود، چکشی آهنی پیدا کرده که با آن دشمنان خود را ساقط می‌کند. چکش برای از پای درآوردن دشمنان غیر انسان خود بی نظیر بوده و به راحتی ضربات دریافتی را دفاع می‌کند. پس چرا جیکوب باید این چکش بی نظیر را با باتون الکتریکی بی اثر بر دشمنان غیر انسان تعویض کند؟

بدون شک متوجه این موضوع شده‌اید که ما اطلاعی کامل از سلامت دشمنان خود نداریم و در نتیجه این موضوع، ما از میزان تفاوت میان ضربه چکش و باتون آگاه نیستیم، با این حال اگر کمی فکر کنیم، می‌توان گفت ضربه چکش احتمالا سنگین‌تر از باتون است!

دیگر موضوعی که به شدت ما را آزار داده، افزوده نشدن ویژگی جدید به باتون پس از ارتقا سطح آن است! به عبارت دیگر، الکتریکی بودن باتون تنها جنبه ظاهری داشته و هیچگونه کاربردی در تمام بازی برای ما ندارد. با توجه به این موضوعات، باتون تحت اختیار جیکوب چه برتری نسبت به چکش آهنی سنگین وزن و قوی داشت که ما از آن بی اطلاع هستیم؟

اینجکتور‌های سلامتی

دستگاهی که پشت سر جیکوب کار گذاشته شده، میزان سلامتی او را نشان می‌دهد. شما می‌توانید سلامتی خود را با استفاده از بسته‌های کوچک یا اینجکتور‌های سلامتی بزرگ افزایش دهید. این موضوع که جیکوب بدون هیچ عمل اضافه‌ای و با وجود خون و عرق بدن خود به تزریق اینجکتور پرداخته، ما را آزار می‌دهد که ما این موضوع را با وقت گیر بودن اعمال اضافه پوشش داده و از آن گذر می‌کنیم. موضوعی که ما را بیشتر آزار داده، میزان ماده‌ای است که به خود تزریق می‌کند.

اگر سلامت او نزدیک به پر است، چرا باید از یک اینجکتور کامل استفاده کرد؟ آیا جیکوب قدرت دست نگه داشتن از تزریق و استفاده از مواد باقی مانده در آینده را ندارد؟ زمانی که شما بسته‌های کوچک سلامتی را استفاده می‌کنید، ۳۰ درصد به سلامت شما اضافه می‌شود. پس چرا نباید باقیمانده اینجکتور‌ها را جمع آوری کرد و همراه با بسته‌های کوچک استفاده کرد؟

ابتلای دنی به بیماری

پس از جان سالم به در بردن از اولین رویارویی با کاپیتان فریس (Captain Ferris)، یکی دیگر از شخصیت‌های بازی یعنی دنی (Dani) طی درگیری با یکی از هیولاهای بازی مبتلا به بیماری ناشناس درون بازی می‌شود. جیکوب با تلاش بسیار موفق به نجات دنی شده، اما متاسفانه بسیار دیر بوده و بیماری در بدن دنی رخنه کرده است. اما چگونه دنی به سرعت مبتلا شده و جیکوب که به طور مداوم در حال درگیری با هیولاها و چسبیدن آن‌ها به بخش‌های مختلف بدنش است هرگز مبتلا نمی‌شود؟

بارها و بارها جیکوب باید هیولاها را طی بازی از بالا تنه خود جدا کند، اما نیاز نیست شما حتی یک مرتبه در طول بازی نگران مبتلا شدن جیکوب باشید. در نتیجه این موضوع، ابتلای دنی به این بیماری ترسناک به هیچ عنوان منطقی نبوده و نباید با تنها یک مرتبه حمله هیولا مبتلا شود!

چه کسی بر دیوارها پیام نوشته است؟

مادامی که شما در حال قدم زدن و کشتن دشمنان در زندان بازی هستید، پیام‌هایی از جمله «ویروس در حال آمدن است» یا «ویروس را بکشید» که با خون بر دیوار نوشته شده‌اند را می‌بینید. علاوه بر آن، برخی اوقات در کنار این پیام‌ها پیکان‌هایی دیده شده که شما را به مسیر درست هدایت می‌کنند. اما به واقع، چه کسی فرصت کرده این پیام‌ها را بر دیوار نوشته و جوهر پیام‌ها خون چه کسی است؟

اجازه دهید اشاره کنیم که این پیام‌ها و پیکان‌ها به شدت مفید هستند. برای مثال، اگر ما پیام «به بازوها شلیک کنید» را نمی‌دیدیم، احتمالا باید اوقاتی سخت را در برابر دشمنان قوی بازی صرف می‌کردیم و بارها کشته می‌شدیم. اما اگر کسی در حال خون ریزی است، تلاش برای نوشتن پیامی بزرگ و بلند بالا آخرین اولویت او در فهرست خواهد بود. فکر می‌کنید اگر شخص به دنبال راهی برای نجات یافتن بود، ثمره بهتری نسبت به نوشتن پیام منفی «مرگ در حال آمدن است» نداشت؟ در همین حین، نباید فراموش کرد که هیولایی که شخص را تا این حد به مرگ نزدیک کرده، هنوز با او در اتاق است!

جیکوب چگونه نجات پیدا می‌کند؟

در ابتدا باید اشاره داشت ما به رویارویی جیکوب با موج دشمنان اشاره نداریم. جیکوب چگونه پس از نابودی تمام زندان و کشته شدن تمام نیروهای امنیتی زندان، نجات می‌یابد؟

این موضوع برای ما آشکار شد که نیروهای امنیتی رباتی درون زندان به هر کسی، حتی گاهی اوقات به نیروهای امنیتی شلیک کرده و آن‌ها را به قتل رسانده‌اند. اما چند درصد احتمال دارد که هیچ یک از نیروهای امنیتی رباتی زندان به جیکوب و دنی که از قضا دشمن هستند و در کنار آن‌ها الایس (Elias) شلیک نکرده و آن‌ها زنده مانده‌اند؟

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، بازی The Callisto Protocol انتظارات کاربران و منتقدین را برآورده نکرد و نتوانست تبدیل به نامی بزرگ در سال ۲۰۲۲ شود. مشکلات بازی The Callisto Protocol که به آن‌ها اشاره شد برخی از بزرگ‌ترین دلایل شکست نسبی این بازی بودند، با این حال نمی‌توان انکار کرد که این بازی در برخی بخش‌ها به شدت خوب و در حد انتظارات عمل کرده است. نظر شما درباره بازی کلیستو پروتکل چیست؟ شما از کدام بخش‌های این بازی راضی یا ناراضی بودید؟ منتظر نظرات شما هستیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا