بررسی فیلم The Call of the Wild – آوای وحش

افسانه‌ای غیرقابل‌باور اما دوست‌داشتنی

فیلم The Call of the Wild یک اثر درام و ماجراجویانه به کارگردانی «کریس سندرز» و با نقش‌آفرینی «هریسون فورد» است که ماجراجویی‌های سگی به نام «باک» و سفر غیرمنتظره‌ی او را به دنیایی متفاوت به تصویر می‌کشد. این فیلم بر اساس رمانی به همین عنوان از جک لندن ساخته شده است.

آوای وحش، روایتگر افسانه‌ی پرفراز و نشیب سگی بازیگوش است که مجبور به طی کردن سفری طولانی از جنوبی‌ترین ایالت آمریکا تا شمالی‌ترین نقطه‌ی این کشور می‌شود. باک، سگ خانگی و دست‌آموز یک خانواده‌ی ثروتمند ساکن منطقه‌ی «سانتاکلارا» در قرن نوزدهم میلادی است که به یک‌باره ربوده شده و برای کار به آلاسکا فرستاده می‌شود. 

فیلم آوای وحش یک فضاسازی کاملاً خیال‌پردازانه داشته و امضای همیشگی کریس سندرز برای پرداختن به زندگی فانتزی حیوانات را همراه خود دارد. در حقیقت این فیلم، افسانه‌ای با سبک داستان‌سرایی کلاسیک است که مخاطب را در عمق داستان خیالی خود غرق می‌کند و به سادگی می‌تواند از پس هدف خود، یعنی سرگرم کردن و ایجاد اوقاتی خوش برای مخاطب خود برآید. صدای راوی برای تعریف کردن سرگذشت باک، یکی از نشانه‌های کلاسیک بودن سبک داستان‌سرایی این فیلم است که اغلب در آثار سینمایی کودکانه در دهه‌ی ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ رایج بود.

مهم‌ترین نکته‌ی این فیلم به ایجاد ارتباط عمیق و عاطفی میان مخاطب و دنیای سگ‌ها مربوط می‌شود. جالب اینجا است که حیوانات به تصویر کشیده شده در آوای وحش برخلاف بسیاری از آثار مشابه، قادر به حرف زدن نیستند. در حقیقت فیلم صرفاً با استفاده از حالات چهره‌ی باک و حیوانات دیگر تلاش کرده تا حس همدردی میان انسان و حیوانات را پایدار نگه دارد که البته در این زمینه موفق بوده است.  نمایش صحنه‌ها و نمایه‌های جذاب از قلب طبیعت و سبک زندگی مردم در منطقه‌ی آلاسکا، در کنار روند متناوب داستان برای روایت اتفاقات تلخ و شیرین، دو تکنیک مهم این فیلم برای تأثیرگذاری هر چه بیشتر در ذهن و قلب مخاطب هستند. این فیلم حداکثر تلاش خود را کرده تا با لطافت هر چه تمام‌تر، افسانه‌ای هیجان‌انگیز و دوست‌داشتنی را روایت کند. 

آوای وحش در همان ابتدا از مخاطب خود می‌خواهد تا دید واقع‌گرایانه‌ی خود را کنار بگذارد

داستان آوای وحش کاملاً فانتزی است و به هیچ وجه نمی‌توان آن را قابل‌باور دانست، البته فیلم نیازی هم به اثبات واقعی بودن سبک داستان‌سرایی خود نداشته و صرفاً روی هدف اصلی خود تمرکز کرده است. البته فیلم توانسته هدف اصلی خود که تأثیرگذاری روی احساسات مخاطب بوده را به خوبی برآورده کند. ترکیب داستان همراه با چاشنی‌هایی نظیر شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های باک و حالات چهره‌ی او باعث شده تا مخاطب در طول تماشای فیلم به راحتی گذر زمان و هر آنچه در دنیای واقعی در حال رخ دادن هست را فراموش کند و برای یک ساعت و ۴۰ دقیقه از تماشای فیلم لذت ببرد.

با توجه به این موضوع، مهم‌ترین نکته‌ای که در طول تماشای این فیلم متوجه آن خواهید شد، روایت افسانه‌ای و باورنکردنی داستان است. آوای وحش در همان ابتدا از مخاطب خود می‌خواهد تا دید واقع‌گرایانه‌ی خود را کنار بگذارد و حتی برای مدتی کوتاه هم که شده، قانون‌های حاکم بر زندگی واقعی را فراموش کند و از تماشای سرگذشت باک و چالش‌های پیشِ روی او لذت ببرد. 

بررسی فیلم The Call of the Wild - آوای وحش
قهرمان فیلم آوای وحش سگی بازیگوش به نام باک است که رفتاری شبیه به انسان دارد و خیلی آسان می‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند.

البته سبک این خیال‌پردازی و افسانه‌سرایی به گونه‌ای نیست که بتوان فیلم آوای وحش را صرفاً یک اثر کودکانه در نظر گرفت، بلکه به جرئت می‌توان گفت که این فیلم مناسب بزرگ‌سالان نیز محسوب می‌شود و در میان انبوه محتوای خشونت‌آمیز و دلهره‌آور امروزی در دنیای سینما، یک اثر متنوع به حساب می‌آید. فیلم در دل خود اتفاقات هیجان‌انگیز زیادی را جای داده و با ترکیب هوشمندانه‌ی آن‌ها با اتفاقات کمدی و خنده‌دار توانسته به درستی جذابیت خود را برای همه افراد در تمامی سنین حفظ کند.

سبک داستان‌سرایی آوای وحش، کاملاً ساده و شیوا است

سبک داستان‌سرایی آوای وحش، کاملاً ساده و شیوا است. این فیلم هیچ فرصتی را برای روایت داستان اصلی خود تلف نمی‌کند و به صورت کاملاً یکپارچه فضاسازی و صحنه‌ها را با داستان در حال روایت خود هماهنگ می‌کند. این مسئله باعث می‌شود تا تماشای فیلم به هیچ وجه خسته کننده و خارج از حوصله نباشد. آوای وحش از آن دسته فیلم‌هایی است که اگر موضوع آن توان جذب کردن شما را داشته باشد، به احتمال زیاد خواهد توانست تا پایان زمان پخش خود حال و هوای شما را تغییر دهد. در حقیقت فیلم در داستان خود به هیچ وجه چالشی را برای درک اتفاقات ایجاد نمی‌کند و با یک روند خطی و ساده تمامی رویدادها را با ترتیب زمانی منظم به شما نشان می‌دهد. 

البته با تمامی این اوصاف، داستان فیلم یک اشتباه جزئی را در دل خود جای داده است؛ فیلم در حال روایت سرگذشت پر فراز و نشیب باک است و تمرکز اصلی داستان آن روی این سگ است. این در حالی است که توضیحات اولیه داستان در مورد تلاش افراد برای پیدا کردن طلا در آلاسکا و حواشی دیگر فیلم نظیر تصویری که پوستر نشان می‌دهد، به طور کامل از موضوع اصلی فیلم جدا هستند که خود این مسئله ممکن است باعث تعجب مخاطب در دقایق اولیه‌ی تماشای فیلم شود.

شاید بتوان گفت موضوع داستان، مهم‌ترین چالش آوای وحش برای جذب مخاطب است. داستان این فیلم در مورد یک سگ خیالی است که با استفاده از جلوه‌های ویژه و کامپیوتری، ظاهری نسبتاً انسانی به خود گرفته است. این فانتزی ممکن است در ابتدای تماشای فیلم تا حدودی برای برخی از مخاطبین دلسرد کننده باشد و آن‌ها انتظار تماشای فیلمی همراه با عناصر کودکانه را نداشته باشند. با وجود این مسئله اگر موضوع فیلم در همان ابتدا بتواند توجه شما را به خود جلب کند تا پایان مدت پخش خود نیز می‌تواند این روند را به صورت ثابت نگه دارد و شگفتی‌های زیادی را برایتان به همراه داشته باشد. البته این اثر با استفاده از جلوه‌های ویژه‌ی به نسبت قدرتمند توانسته سطح هیجان اتفاقات و رویدادها را در صحنه‌های مختلف تأثیرگذارتر کند.

بررسی فیلم The Call of the Wild - آوای وحش
هریسون فورد هر چند که نقشی به نسبت متفاوت در مقایسه با فیلم‌های دیگر خود داشته، اما بازی دل‌چسبی را از خود نشان نمی‌دهد.

کاراکتر «جان تورنتون» که هریسون فورد نقش آن را ایفا کرده، ممکن است یک عامل دیگر برای دلسردی مخاطب باشد. هریسون فورد هر چند که این بار نقشی به نسبت متفاوت را در یک فیلم بازی کرده، اما همانند سابق نتوانسته تأثیرگذاری خاصی در فیلم داشته باشد. در حقیقت حضور جان تورنتون به عنوان پیرمردی سالخورده که برای کشف طلا، دشواری‌های سفری طولانی را به جان می‌خرد، یادآور «ایندیانا جونز» بازنشسته‌ای است که دیگر توانی برای ماجراجویی‌ها و رفتن به دنبال گنج‌های پنهان را ندارد و همه زحمت‌ها را به دوش یک سگ بازیگوش انداخته است. 

باک نماد یک قهرمان کامل در داستان عجیب و شگفت‌انگیز آوای وحش است که خوی انسانی به خود می‌گیرد. او دل‌تنگ صاحب قبلی خود بوده و از طرف دیگر در برابر زورگویی‌های آلفای گروه سگ‌های سورتمه ایستادگی می‌کند تا محبوبیتش در میان هم‌سفرانش و البته تماشاکنندگان فیلم بیشتر شود. او حتی فرشته نجات خودش را دارد که شبیه روح یک گرگ سیاه است و در میان شفق‌های قطبی می‌بیند و امید بیشتری برای ایستادگی و مقاومت پیدا می‌کند. تمامی این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کنند تا در طول تماشای آوای وحش باک را همانند یک قهرمان انسانی تصور کنید و با او ارتباط بیشتری برقرار کنید.

فیلم The Call of the Wild یک فانتزی زیبا و جذاب از زندگیِ پر جنب‌ و جوش یک سگ را روایت می‌کند. این اثر با فضاسازی خاص، موسیقی تأثیرگذار و صحنه‌های خیره‌کننده و هیجان‌انگیز می‌تواند شما را وارد دنیایی افسانه‌ای کند، اما جذابیت این فیلم به شرطی است که از موضوع اولیه‌ی آن خوشتان بیاید و بتوانید با کاراکتر اصلی فیلم یعنی باک ارتباط برقرار کنید. به طور کل آوای وحش فیلمی سرگرم‌کننده است و شما می‌توانید با خیال راحت آن را در جمع خانواده ببینید و از صحنه‌های جذاب و سرگذشت قهرمان آن لذت ببرید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

6.5 قابل قبول
فیلم The Call of the Wild یک اثر فانتزی و خانوادگی است که به روایت سگی به نام باک می‌پردازد. موضوع این فیلم ممکن است آن‌چنان جذابیت خاصی نداشته باشد، اما صحنه‌ها و فضاسازی آن، فوق‌العاده و تأثیرگذار هستند و می‌تواند برای مدتی کوتاه اوقات خوشی را برایتان فراهم کند. با وجود این مسئله، نمی‌توان آن را با آثار ماندگار سینمایی مقایسه کرد.
  • فضاسازی و صحنه‌های تاثیرگذار
  • جلوه‌های ویژه قدرتمند و باورپذیر
  • موسیقی متن مناسب با ضرباهنگ داستان فیلم
  • بازی نه چندان دل‌چسب هریسون فورد
  • عدم ارتباط مقدمه‌ی فیلم با داستان اصلی
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا