#مهسا_امینی
The Bad Guys

نقد انیمیشن The Bad Guys – بچه‌های بد

بازگشت اميدوار کننده‌ی دریم ورکس

The Bad Guys یا بچه‌های بد یک انیمیشن کمدی، جنایی و آمریکایی محصول سال ۲۰۲۲ است که بر اساس مجموعه کتاب‌های کودکان به همین نام، اثر «آرون بلبی» و ساخته شده توسط DreamWorks Animation و توزیع‌ شده توسط Universal Pictures است. کارگردانی این اثر را «پیر پریفل» (در اولین کارگردانی بلند خود) به نویسندگی «ایتن کوهن» برعهده داشته‌اند. سم راکول، مارک مارون، آکوافینا، کریگ رابینسون، آنتونی راموس، ریچارد آیواد، زازی بیتز، الکس بورشتین در آن به صداپیشگی پرداخته‌اند. بچه‌های بد، داستان گروهی از حیوانات جنایتکار را روایت می‌کند که رهبر گروهشان تصمیم به اصلاح شدن می‌گیرد و با دستگیر شدن تمامی افراد گروه این فرصت برای او فراهم می‌شود که چهره‌ی مثبتی در جامعه از خود به نمایش بگذارد.

تولید فیلم در سال 2018 آغاز شد، طرح داستان از فیلم‌های جنایی و مجموعه‌های انیمیشنی مانند Pulp Fiction و Beastars  الهام گرفته شده است. انیمیشنی که برای جلوه‌ی هنری این فیلم الهام‌بخش بوده نیز انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse بوده است. تولید در DWA Glendale آغاز شد و برخی از دارایی‌های تولید اضافی از Jellyfish Pictures به امانت گرفته شد و صداپیشگی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا از راه دور صورت گرفت. The Bad Guys در چندین کشور از تاریخ 16 مارس 2022 و در ایالات متحده در 22 آوریل به نمایش درآمد. این فیلم عموماً نقدهای مثبتی از منتقدان دریافت کرد و با فروش 183 میلیون دلاری در گیشه، نهمین فیلم پرفروش سال 2022 شد.

این پروژه فرصتی را برای DreamWorks ایجاد کرد تا چیزی را ارائه دهد که گویاتر و شیک‌تر از فیلم‌های دیگر آن‌ها بود. طراحی شخصیت‌ها از هرژه، آکیرا توریاما، اودرزو، آندره فرانکوین و موبیوس و ترکیبی از سبک‌های کارگردانانی مانند لوک بسون، گای ریچی، مایکل مان، کوئنتین تارانتینو و استیون سودربرگ الهام گرفته شده است. این فیلم با تأثیرپذیری از مجموعه‌های انیمیشن و مانگا مانند Sherlock Hound و Lupine III و همچنین فیلم انیمیشن فرانسوی-بلژیکی Ernest & Celestine، به دلیل تأثیرگذاری بر رویکرد شخصیت‌ها ساخته شده است.

نوآوری در جلوه‌های بصری و هنری این انیمیشن می‌تواند آغازکننده‌ی یک سبک جدید در انیمیشن آمریکا باشد

در حالی که انیمیشن این فیلم توسط DWA Glendale تهیه شده بود، Jellyfish Pictures که قبلا با DreamWorks در How to Train Your Dragon: Homecoming و Spirit Untamed کار کرده بود، تولید را با استفاده از نرم افزارهای اختصاصی مانند Premo انجام داد. Moonray، همراه با ابزار جدیدی به نام Doodle که برای جلوه‌های دوبعدی ایجاد شده و به انیماتورها اجازه می‌دهد خطوط را در اطراف ریگ شخصیت‌ها حرکت دهند. صحنه افتتاحیه این فیلم که از صحنه آغازین مشابه فیلم Pulp Fiction تارانتینو الهام گرفته شده است، طولانی ترین تک شات در تاریخ انیمیشن DreamWorks است که دو دقیقه، 25 ثانیه و هفت فریم طول می کشد.

The Bad Guys
شباهت بین سکانس‌های ابتدایی انیمیشن The Bad Guys و فیلم Pulp Fiction

‎پریفل قبلاً به عنوان انیماتور در Kung Fu Panda 2 (که شامل یک سکانس انیمیشنی دو بعدی بود) کار کرده بود و در کارگردانی مشترک فیلم کوتاه Bilby دخیل بوده است؛ اما پس از خزهای دست‌ساز و حال و هوای نمدی برای انیمیشن‌های Trolls DreamWorks آماده بود تا سبک دوبعدی را برای بچه‌های بد دوچندان کند.

در نشست خبری این انیمیشن کارگردان نحوه‌ی کار بر بخش هنری این انیمیشن را این‌گونه روایت می‌کند: فلسفه این بود که از ساده‌سازی برای دستیابی به ظاهر سبک خود استفاده کنیم. ما جریان‌های کاری و تکنیک‌هایی ایجاد کردیم که به هنرمندان ما اجازه می‌داد تا تمام جزئیات اضافی را از هر فریم حذف کنند و فقط اطلاعات بصری کافی برای کمک به تعریف شکل و مواد باقی بگذارند. ظاهراً تیم تولید به خوبی از عهده‌ی این کار برآمده‌اند و اثری نو در دنیای انیمیشن خلق کرده‌اند. استایل و شکل این انیمیشن مرزی است بین آثار کلاسیکی همچون Garfield اثر «جیم دیویس»، و انیمیشن‌های مدرن امروزی.

داستان و روند اتفاقات نیز بسیار سرگرم‌کننده و گیرا هستند. البته کلیشه‌های تمام آثار درمورد سرقت و یک گروه خلافکار در این انیمیشن نیز دیده می‌شود؛ با این تفاوت که خلافکاران در این داستان تصمیم به خوب شدن می‌گیرند، اما در داستان‌های یاران اوشن اثری از این قصد پیدا نیست. همانطور که ذکر شد شباهت‌های بسیار واضحی از شخصیت‌ها و اهداف آن‌ها با فیلم‌های استیون سودربرگ، دیده می‌شود. شخصیت گرگ دقیقاً مانند دنی اوشن است و نقشه‌ی دزدیدن دلفین طلایی نیز درست مانند آن نقشه‌های معروف دزدی‌های یاران اوشن چیده می‌شود. ممکن است این روند به کیفیت اثر و میزان لذت مخاطبان لطمه بزند اما همچنان اثر، ریتم خود را حفظ کرده و اوقات خوشی را برای بینندگان فراهم می‌سازد. این اثر یک انیمیشن کودکانه است که بر اساس کتابی کودکانه در مورد گروه حیواناتی است که بانک‌ها را سرقت می‌کنند. در نتیجه نمی‌توان آن را شاهکاری بی‌نقص دانست اما ایرادی هم نمی‌توان به آن وارد کرد، زیرا این انیمیشن در جهانی که آن را تعریف کرده است به خوبی عمل می‌کند. اگر مخاطبان با واقع‌‌بینی و انتظارات فراوان به تماشای اثر بنشینند قطعاً ناامید خواهند شد. اما اگر با احترام به هدف اثر و درک جهان آن تماشا شود به اثری لذت‌بخش تبدیل می‌شود. 

طنز‌های موجود در داستان بسیار شیرین است و هیچ‌ گاه مضحک یا آزار ‌دهنده نیست. علاوه بر کمدی خوب، این روایت سرشار از احساسی است که هر بیننده‌ای می‌تواند آن را لمس کند. نمی‌توان با قاطعیت گفت که هر فردی بتواند از این اثر لذت ببرد زیرا قصد ندارد داستانی عمیق و یا فلسفی را روایت کند؛ خیر، این هدف سازندگان نیست. هدف نمایش، یک داستان سرگرم کننده از شخصیت‌هایی دوست‌داشتنی است که با سبک و تصاویر جدیدی طراحی شده‌اند. بچه‌های بد یک پیش قدم در این ژانر و این نوع داستان برای مدیوم انیمیشن محسوب می‌شود.

The Bad Guys
شخصيت‌های گرگ و مار الهام گرفته شده از دنی اوشن و راستی رایان در سری فیلم‌های یاران اوشن، اثر استیون سودربرگ هستند.

شخصیت‌پردازی یکی از بهترین بخش‌‌های اثر است که به خوبی توانسته‌ هر انسان و حیوانی را شکل بدهد به‌طوری که بتوان هر کاراکتری را با ویژگی شخصیتی خود شناخت. ممکن است شخصیت‌های اصلی کاراکتر‌هایی با اهداف شوم باشند اما بسیار دوست‌داشتنی به تصویر کشیده شده‌اند. البته نباید با سرعت قضاوت کرد؛ اثر بخش‌های هیجان‌انگیز ناگفته‌ای از شخصیت‌ها را برای بینندگان در نظر گرفته است که چیزی که در ابتدا نمایش می‌دهد نیست. شخصیت منفی این انیمیشن را می‌توان یکی از جذاب‌ترین و جدیدترین ویلن‌های موجود در صنعت انیمیشن دانست.

از گروه فوق‌العاده‌ی صداپیشگان نیز نباید گذشت. یک گروه درجه یک همراه با اجرای فوق‌العاده‌ی آن‌ها که خود از نکات مثبت اثر محسوب می‌شود. صداپیشگان دقیقاً توانسته‌اند تنها با استفاده‌ از صدای خودشان به افراد موجود در انیمیشن شخصیت بدهند. سم راکول و مارک مارون به بهترین شکل رابطه‌ی بین مار و گرگ را شکل می‌دهند و شیمی بین دو شخصیت‌ را به بهترین نحو حفظ می‌کنند.

انیمیشن The Bad Guys یک اثر شیرین و لذت‌بخش است که با روایت داستانی کلیشه‌ای اما درست، مخاطبان را سرگرم می‌سازد. طنز و شخصیت‌های دوست‌داشتنی داستان، لذت تماشای آن را چندین برابر می‌کنند. نوآوری شرکت Dreamworks در سبک و استایل هنری این انیمیشن بسیار امیدوار کننده و فوق‌العاده است که این اثر را به یکی از بهترین انیمیشن‌های سال 2022 تبدیل می‌کند. 


7.5 خوب
انیمیشن The Bad Guys یک اثر شیرین و لذت‌بخش است که با روایت داستانی کلیشه‌ای اما درست، مخاطبان را سرگرم می‌سازد. طنز و شخصیت‌های دوست‌داشتنی داستان، لذت تماشای آن را چندین برابر می‌کنند. نوآوری شرکت Dreamworks در سبک و استایل هنری این انیمیشن بسیار امیدوار کننده و فوق‌العاده است که این اثر را به یکی از بهترین انیمیشن‌های سال 2022 تبدیل می‌کند.
  • سبک و استایل جديد در جلوه‌های بصری
  • انیمیت قوی
  • شخصیت‌پردازی‌های دوست‌داشتنی
  • وجود کلیشه‌های داستانی
  • تکراری بودن روند اتفاقات
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا