بازی Team Sonic Racing

بررسی بازی Team Sonic Racing

پایین‌تر از سکوی قهرمانی

بعد از بازی‌های پر از استرس و فضاهای خاکستری، بد نیست کمی هم به دنیای جوجه تیغی محبوب سِگا سر بزنید؛ دنیای رنگارنگ سونیک در بازی Team Sonic Racing!

پایه و اساس فرانچایز Sonic The Hedgehog سرعت است اما با این وجود، شرکت سِگا (Sega) یک بار دیگر ترجیح داد تا سرعت سونیک و دوستانش را در زمین مسابقه کارتینگ به معرض نمایش بگذارد. Team Sonic Racing شخصیت‌های محبوب و شناخته شده‌ی این فرانچایز را در پیست مسابقه در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد اما متاسفانه بازی در همین نقطه، گرفتار اولین عقبگرد خود می‌شود.

واقعیت این است که اگر از برخی جلوه‌های بصری چشم پوشی کنیم، Sonic & All-Stars Racing Transformed بازی بهتری بود. نسخه‌ی جدید سونیک، سعی در تکرار موفقیت‌های Transformed دارد؛ بازی‌ای که بیش از 6 سال از انتشار آن می‌گذرد اما متاسفانه Team Sonic Racing در ابعاد یک بازی کوچک‌تر ظاهر شده است.

تعداد شخصیت‌های قابل بازی در Team Sonic Racing فقط 15 از ۱۵ نفر فراتر نمی‌رود در حالی که در نسخه‌ی 6 سال پیش آن، بیش از 20 شخصیت برای مسابقه دادن قابل انتخاب بود.

Sumo Digital این بار هم از فرمول موفقیت Sonic & All-Stars Racing Transformed استفاده کرد و همین مسئله باعث شده تا بازی جدید این استودیوی انگلیسی، پیشرفت خاصی در این فرانچایز نداشته باشد. با این وجود شاید جالب باشد بدانید که دقیقا مهم‌ترین نقطه‌ی قوت Transformed، یعنی هندلینگ ماشین‌ها، بارزترین ویژگی سونیک مسابقه‌ای جدید است.

خوشبختانه هندلینگ ماشین‌ها در Team Sonic Racing به همان اندازه‌ای که انتظار می‌رفت، جذاب و هیجان انگیز است و مانند نسخه‌های قبلی بازی‌های مسابقه‌ای سونیک، دریفت کشیدن باعث شتاب گرفتن کارت‌ها می‌شود. به لطف پیشرفت تکنولوژی‌ها، فیزیک بازی و انیمیشن حرکت ماشین‌ها در حین بازی، سطح قابل قبولی دارد به شرطی که انتظار بازی‌ای در حد و اندازه‌های Forza Horizon 4 را از محصول مشترک سومو دیجیتال و سگا نداشته باشید.

واقعیت این است که دریفت کشیدن و شتاب گرفتن، به قدری کافی زحمت ترشح آدرنالین شما را خواهد کشید. البته زمانی این مکانیک به نقطه‌ی اوج خود می‌رسد که با مسیر‌های مسابقه پر از چالش و متنوع در بازی، مواجه شوید.

بازی Team Sonic Racing
در ابتدای بازی فقط سه شخصیت سونیک، تیلز و ناکلز قابل انتخاب هستند. بعد از هر چپتر در بخش داستانی، سه شخصیت دیگر به این منو اضافه خواهند شد!

21 مسیر مسابقه برای این بازی در نظر گرفته شده است که می‌توانید در بخش‌های مختلف (چند نفره و تک نفره)، آنها را تجربه کنید و در کنار دوستانتان لذت ببرید. وجود مسیر‌های مسابقه‌ای رنگارنگ به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهد که به لحاظ بصری از این بازی خسته شوید.

مهم‌ترین نقطه‌ی قوت Transformed، یعنی هندلینگ ماشین‌ها، بارزترین ویژگی سونیک مسابقه‌ای جدید است.

پیچ و خم‌های به اندازه، چند راهی‌ها و همچنین موانع متنوع موجب می‌شود تا به جرات مسیر‌های مسابقه در بازی Team Sonic Racing را در لیست بهترین‌های این سبک قرار دهیم. این در حالی است که موسیقی منحصر به فرد هر مسیر، حال و هوای خاصی را به آنها اعطا کرده است. قطعاتی که در هنگام مسابقات پخش می‌شوند، همگی از همان موسیقی‌های سونیک در دهه 90 میلادی الهام گرفته‌اند. البته انتظار غیر از این هم نباید داشته باشیم چرا که سونیک و سایر شخصیت‌های این فرانچایز، اولین هستند که می‌توانند هر کسی را به سمت این بازی جذب کنند.

به محض ورود به منو، اولین گزینه‌ای که مشاهده خواهید کرد، Adventure Mode است. به عبارتی دیگر، این حالت همان بخش کمپین بازی خواهد بود تا مسابقه دادن سونیک و دوستانش را برای مخاطب روایت کند. یک راکون ژاپنی به نام دودون پا(!) سونیک، ناکلز، اِمی و دیگر دوستان جهش یافته‌ی این جوجه تیغی محبوب را به مسابقه دعوت می‌کند. در حالی که سونیک و بقیه هیچ اطلاعی از دلیل دعوت شدنشان ندارند، در معروف‌ترین مناطق این سری، رقابت خود را آغاز می‌کنند تا زمانی که دکتر اِگمن (Doctor Eggman)، آنتاگونیست معروف مجموعه بازی Sonic وارد داستان می‌شود. دکتر اِگمن و دودون پا برای آزمایش Ultimate Energy Engine از سونیک و بقیه به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده می‌کنند.

بازی Team Sonic Racing
HUD بازی اطلاعات کاملی در اختیار بازیکن قرار می‌دهد

در نگاه اول، داستان سونیک جدید برای یک بازی مسابقه‌ای کارتی که فقط 40 دلار قیمت دارد، کافی به نظر می‌رسد اما متاسفانه نبود حتی یک سینماتیک و همچنین دیالوگ‌های پخته برای روایت آن، پلات اصلی این بازی را بیش از حد ساده و خردسالانه جلوه می‌دهد!

با این وجود، به لطف همین داستان سطحی، یک مهارت جذاب در دسترس مسابقه دهندگان بازی قرار می‌گیرد. Ultimate Energy می‌تواند برای مدت محدودی سرعت شما را دو چندان کند و در طرفی دیگر باعث راحت‌تر شدن هندلینگ و کنترل ماشین مسابقه‌ای شما شود. همچنین در زمان استفاده از این انرژی، می‌توانید با برخورد به سایر کارت‌ها برای دو سه ثانیه‌ای آن‌ها را از مسیر مسابقه خارج کنید.

شما می‌توانید موشک، نیترو و امثال این سلاح‌ها را در مسیر مسابقه به دست آورید و از آنها علیه ماشین‌های دیگر (به غیر از هم‌تیمی‌هایتان) استفاده کنید.

علاوه بر آلتیمیت انرژی، می‌توانید از شتاب دهنده‌های موجود در مسیر مسابقه هم برای از پیش رو برداشتن رقبایتان استفاده کنید. استفاده از سلاح‌‎های موجود در مسیر مسابقات، از دیگر عوامل افزایش جذابیت بازی Team Sonic Racing است. شما می‌توانید موشک، نیترو و امثال این سلاح‌ها را در مسیر مسابقه به دست آورید و از آنها علیه ماشین‌های دیگر (به غیر از هم‌تیمی‌هایتان) استفاده کنید. برای جلوگیری از شباهت این بازی به Mario Kart و حتی Crash Team Racing، سازندگان بازی موظف بوده‌اند تا سلاح‌های خلاقانه‌ای را برای بازیشان طراحی کنند اما باید اعتراف کنم که متاسفانه در این کار شکست خورده‌اند. تنوع سلاح‌ها خیلی پایین است و نمی‌تواند آن طور که انتظار می‌رود باعث ایجاد یک مسابقه‌ی پر از انفجار در بازی شود.

چه در بخش داستانی و چه در بخش‌های چند نفره، منحصر به فردترین مکانیک، مسابقات تیمی است. تیمی بودن مسابقات شاید موجب شود در بخش آنلاین و یا آفلاین چند نفره از بازی لذت بیشتری ببرید، اما از طرفی دیگر در مسابقات تک نفره این احتمال را ایجاد می‌کند که از فرط عصبانیت، به کنسول‌تان آسیب جدی وارد کنید! بارها و بارها در طول مسابقات برای من این اتفاق افتاد که نفر اول یا دوم شدم، اما به جرم این که هم تیمی‌هایم حال و حوصله‌ی گاز دادن و دریفت کشیدن نداشتند، یک بار یا بعضا چند مرتبه‌ی دیگر مسابقه را تکرار کردم. باید پذیرفت که هیچ منطق جالبی در حالت تک نفره در این ایده وجود ندارد و متاسفانه مکانیزم تیمی بودن مسابقات که یکی از نماد‌های اصلی بازی Team Sonic Racing به حساب می‌آید، با یک ایراد اساسی در بازی پیاده شده است.

بازی Team Sonic Racing
منوی آپگرید کردن ماشیِن شخصیت شادو

شما می‌توانید سلاح‌هایی را که در طول مسابقه به دست می‌آورید، با هم تیمی‌هایتان جابجا کنید و این تنها کمکی است که برای رساندن سایر اعضای تیمتان به رده‌های بالاتر می‌توانید انجام دهید. شاید جالب باشد بدانید که هوش مصنوعی بازی به قدری بد طراحی شده که اگر بازی را در یکی از رده‌های پایین جدول به اتمام برسانید، به احتمال خیلی زیاد هم تیمی‌هایتان هم در دو سه جایگاه پایین جدول جا خوش خواهند کرد.

مکانیزم تیمی بودن مسابقات که یکی از نماد‌های بازی Team Sonic Racing به حساب می‌آید، با یک ایراد اساسی در بازی پیاده شده است.

یکی از پیشرفت‌های Team Sonic Racing، سیستم ارتقای کارت‌ها و تغییرات ظاهری آنها است. می‌توانید با کسب جایگاه‌های برتر در مسابقات آنلاین و یا آفلاین و همچنین بخش داستانی، امتیاز کسب کنید و با استفاده از این امتیازات، به ارتقای کارت مورد نظر خود بپردازید.

قدرت کارت هر یک از شخصیت‌ها کاملا منحصر به فرد است و بستگی به سلیقه و سبک بازیتان، می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. با این وجود، ارتقای کارت‌ها می‌تواند بالانس این بخش را در جهت سلیقه‌ی شما بهم بزند و شخصیت مورد علاقه‌تان قوی‌تر از دیگر کاراکتر‌های دنیای سونیک، وارد میدان مسابقه کند.

بازی Team Sonic Racing
رتیتینگ رینگ با همان صدای نوستالژیک در نسخه‌ی جدید سونیک هم وجود دارد. اگر به اندازه کافی حلقه نداشته باشید، ممکن در اثر برخورد با سلاح‌های رقبایتان، از مسیر مسابقه به کل کنار بروید.

با تمام این اوصاف، به لطف کنترل خوب ماشین‌ها، مسیر‌های مسابقه جذاب و همچنین شخصیت‌های دوست داشتنی و حتی نوستالژیک دنیای سونیک، بازی Team Sonic Racing در بهترین حالت می‌تواند یک عنوان سرگرم کننده باشد؛ نه بیشتر! البته برای من سرگرم کننده بودن این بازی محدود به بخش چند نفره‌ی آن است و در حال حاضر هیچ علاقه‌ای ندارم که یک بار دیگر شروع به بخش داستانی آن کنم و یا مسابقات دستی را به صورت انفرادی انجام دهم. متاسفانه در روند مسابقات، باگ‌های آزاردهنده‌ای وجود دارد که می‌تواند ماشین شما را بدون هیچ دلیلی برای چند ثانیه از مسیر مسابقه خارج کند. همچنین در بسیاری از مواقع به خصوص در حالت اسپلیت اسکرین، شاهد افت فریم شدیدی در بازی هستیم. این در حالی است که بازی Team Sonic Racing به لحاظ فنی، پایین‌تر از حداکثر قدرت سخت افزاری کنسول‌های نسل هشتم، حتی نینتندو سوییچ قرار دارد.

در نهایت می‌توان گفت که این عنوان انتظارات ما را از یک بازی مدرن برآورده نمی‌کند. اگر به دنبال بازی‌ای می‌گردید که چند ساعتی شما را در کنار دوستان‌تان سرگرم کند، Team Sonic Racing می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد اما بعید می‌دانم که این بازی، تهدیدی برای سایر آثار مسابقه‌ای کارتینگ به حساب بیاید و عمر زیادی روی حافظه داخلی دستگاهتان داشته باشد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

6 قابل قبول
در نهایت می‌توان گفت که این عنوان انتظارات ما را از یک بازی مدرن برآورده نمی‌کند. اگر به دنبال بازی‌ای می‌گردید که چند ساعتی شما را در کنار دوستان‌تان سرگرم کند، Team Sonic Racing می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد اما بعید می‌دانم که این بازی، تهدیدی برای سایر آثار مسابقه‌ای کارتینگ به حساب بیاید و عمر زیادی روی حافظه داخلی دستگاهتان داشته باشد.
  • استفاده از شخصیت‌های محبوب
  • طراحی مسیر‌های مسابقه
  • هندلینگ خوب
  • افت فریم
  • مسابقات تیمی در حالت تک نفره
  • تنوع پایین سلاح‌ها
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا