Mario

۱۰ بازی پلتفرمر پیشنهادی برای طرفداران ماریو

طرفداران قارچ‌خور بشتابند!

1%
  • 0/10
۱۰ بازی پلتفرمر پیشنهادی برای طرفداران ماریو ۰ ۰۵ فروردین ۱۴۰۰ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

بازی سوپر ماریوی شرکت نینتندو، به زعم بسیاری برجسته‌ترین اثر در سبک پلتفرمر (سکوبازی) محسوب می‌شود ولی تنها بازی پلتفرمر جذاب به شمار نمی‌آید. در این مقاله ما قصد داریم که ۱۰ بازی جذاب پلتفرمر را به طرفداران سری ماریو معرفی کنیم.

به احتمال خیلی زیاد می‌شود گفت که سری Super Mario به نحوی جزوی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین پلتفرمر های تاریخ به حساب می‌آید. کارکتر‌های ماریو، باوزر و پرنسس پیچ از قدیمی‌ترین و به یادماندنی‌ترین کارکتر‌های مدیوم بازی‌های ویدئویی هستند و آن‌ها از سال ۱۹۸۵ میلادی وارد این گود شدند.

 

ماریو در واقع فقط یک پیشگام و بنیان‌گذار برای ژانر پلتفرمر نبود، بلکه او یک منبع الهام برای بسیاری از بازی‌سازان در – دوران کودکی – آنان محسوب می‌شد تا آن‌ها رویای ساخت یک بازی به موفقیت و جذابیت ماریو یا همان قارچ‌خور خودمان، را در سر خود بپرورانند.

Cuphead-۱۰

 

شاید بازی کاپهد، صرفا یک پلتفرمینگ Run-and-gun محسوب گردد، اما این جواهر دشوار و سخت از فرنچایز پرچم‌دار نینتندو الگوبرداری‌هایی کرده است. پروتاگونیست‌های این بازی دو برادر هستند و محیط‌های این بازی بی‌شباهت به Mushroom Kingdom نیستند.

با این‌که درجه‌ی سختی و آرت استایل بازی کاپهد، تفاوت بسیار زیادی با بازی ماریو دارد، ولی تاثیری که ماریو روی ساخت این بازی گذاشته است، قابل کتمان نیست.

Sonic Mania-۹

 

یک جمله‌ی معروف موقع جنگ کنسول‌های نینتندو و سگا، توسط کمپانی سگا به شعار تبلیغاتی و صد البته طعنه‌ای به نینتندو تحت عنوان Sega does what Ninten-don’t (سگا کاری می‌کند که نینتندو انجام نمی‌دهد) رواج یافته بود. بگذریم، لوله‌کش پرطرفدار کمپانی نینتندو از اوایل دهه‌ی ۹۰ میلادی رقابتی سنگین با سونیک، نماد کمپانی سگا آغاز کرد.

بازی Sonic Mania و بازگشت این جوجه تیغی، این بازی را در این لیست قرار می‌دهد. Sonic Mania همه چیز را از نسخه‌ی سگا جنسیس، به کنسول‌های نسل حاضر آورده است. دیگر چه می‌خواهید؟

۸-سری Trine

 

اگر قرار باشد که کم‌تر روی المان‌های ماریو تمرکز کنیم و این تمرکز را روی عناصر پازل بگذاریم، بازی Trine یکی از بازی‌های پلتفرمر زیبا و صد البته به اصطلاح easy to learn, hard to master (یادگیری‌اش آسان اما ماهر شدن در آن دشوار است) محسوب می‌شود. در این سری به جای اینکه صرفا شامل یک کارکتر و رفتن از نقطه A به نقطه‌ی B باشد، به بازیکنان ۳ کارکتر مختلف داده می‌شود تا به ماجراجویی هیجان‌انگیز خود بپردازند.

سری Trine درست به مانند نسخه‌های اولیه‌ی سری ماریو، یک پلتفرمر چپ به راست است، اما در این میان چالش‌هایی مثل پازل‌ها و طراحی مرحله‌ی خلاقانه پیش روی بازیکنان قرار می‌گیرند تا تجربه‌ای متفاوت از هر پلتفرمر استانداردی را به بازیکنان ارائه دهد.

۷-سری Donkey Kong Country

 

همان‌طور که می‌دانید ماریو و دانکی کانگ در گذشته برخورد‌ها و کراس‌اوور‌هایی را با یکدیگر داشته‌اند و ماجراجویی‌های مشترک زیادی را با هم داشتنند. گوریل محبوب قصه‌ی ما از نسخه‌ی منتشر شده در سال ۱۹۹۴ میلاد، دیگر به دزدیدن Pauline علاقه‌ای نداشت و تمام تمرکزش روی حفظ ذخیره‌های موزش از چنگال King-K-Rool می‌گذاشت.

از قدیم گفتند که کمال هم‌نشین دیر یا زود در هر کسی اثر می‌کند. خب حالا ماریو چه تاثیری روی این سری گذاشته است؟ باید بگوییم از پریدن روی سر دشمنان تا پیدا کردن کالکتیبل‌ها در بشکه‌ها و جعبه‌ها!

Braid-۶

 

از دید خیلی از افراد، بازی Braid در واقع یک ماریوی ایندی (بازی مستقل) به حساب می‌آید. بازی Braid به شکلی عجیب تجربه‌ای مشابه ماریو به بازیکنان ارائه می‌دهد اما شامل یک توییست داستانی سورئال است و می‌دانید چرا؟ چون پروتاگونیست و کارکتر اصلی این بازی را کنترل می‌کنید، دلیلی برای این نمی‌شود که او یک قهرمان است.

فرمول پلتفرمینگ بازی Braid در حقیقت یک ترکیب دل‌چسب از Super Mario Bros و شاهزاده‌ی ایرانیست. تجربه‌ی بازی کردن این بازی به هر کسی که به پلتفرمینگ علاقه دارد، به شدت توصیه می‌شود.

Ducktales: Remastered-۵

 

اگر قرار باشد به یک بازی بی‌نقص نینتندو اشاره کنیم، به احتمال زیاد این بازی جزو یکی از گزینه‌های ماست. نسخه اصلی Ducktales برای NES عرضه گردید و همچنین این بازی در سال ۲۰۱۳ ریمیک شد.

شما در این بازی کنترل اسکروج مک‌داک را بر عهده دارید. می‌توانید روی دشمنان پریده، گنج‌هایی پیدا کنید و صد البته با باس‌های هر مرحله بجنگید.

۴-سری Rayman

 

در کنار سونیک، اگر یک کارکتر غیر نینتندویی(!) وجود داشته باشد و بتواند بر سر هر چیزی با ماریو رقابت کند، Rayman است! ماجراجویی‌های ۲ بعدی ریمن هر طرفدار نینتندویی را بدون ذره‌ای شک سر کیف می‌آورد.

دنیای عجیب و وحشی ریمن حسابی با Mushroom Kingdom متفاوت است و صد البته، توانایی‌های ریمن چند برابر ماریو محسوب می‌شود و از قرار معلوم، ریمن تمرینات آکروباتیک خود را همیشه بهتر از ماریو انجام داده است. اگر بخواهم خیلی ساده خدمت شما عرض کنم، ریمن بهترین جایگزین ماریو برای کسانیست که کنسولی به جز کنسول‌های نینتندو را در اختیار دارند.

Fox N Forest-۳

 

اگر رابین هود را با کسلونیا و Yoshi Island ترکیب کنیم چه چیزی به دست می‌آید؟ جواب درست بازی ایندی Fox n Forest است. ترکیب بسیار عجیبیست، ولی به طرفداران سبک پلتفرم توصیه می‌کنم که این بازی را از دست ندهند.

بازی به شکلیست که در نگاه اول به نظر می‌رسد که از اعماق دوران کنسول SNES بیرون آمده اما تفاوت‌های عمده‌ای وجود دارد؛ مانند اینکه Rick The Fox (کارکتر اصلی بازی) اندکی خلاق‌تر و زیرک‌تر از ماریو است.

LittleBigPlanet-۲

 

نوبتی هم باشه نوبت این بازیست. بازی LittleBigPlanet برای پلی‌استیشن، حکم ماریو برای نینتندو را دارد، البته شامل دنیایی عجیب و گرافیکی پرجزيیات‌تر نسبت به فرنچایز محبوب نینتندو است. از دیگر تفاوت‌های این بازی و ماریو، می‌شود به عجیب و صد البته دوست‌داشتنی بودن کارکتر سک‌بوی نسبت به ماریوی سیبیلو اشاره کرد. سک‌بوی به مانند ماریو در مراحل از چپ به راست می‌رود و روی سر دشمنان می‌پرد، power-up‌های مختلفی برمی‌دارد و سعی می‌کند با بهترین امتیاز ممکن، به پایان مرحله برسد. به نظر شما موارد گفته شده آشنا نیستند؟

Shovel Knight-۱

 

اگر بخواهیم منصف باشیم، بازی Shovel Knight فقط از ماریو الهام نگرفته است. با این حال، تمایز‌های خاصی بین Shovel Knight و بازی Super Mario 3 وجود دارد.

این بازی در یک قسمت بزرگ از مپ، شروع می‌گردد. بازیکن می‌تواند روی سر دشمنان بپرد و گنج‌هایی را جمع کند. البته Shield Knight در این بازی یک پرنسس نیست، بلکه دختریست که قلب ۸ بیتی Shovel Knight را تصاحب کرده است.

مروری اجمالی بر ده بازی مشابه ماریو داشتیم و ۱۰ بازی را خیلی کوتاه خدمت شما معرفی کردیم. شما هم از طرفداران بازی‌های ژانر پلتفرمر و بازی ماریو هستید؟ کدام یک از ۱۰ مورد ذکر شده را تجربه کردید و به آن علاقه‌مند شدید؟ دیگر پیشنهادات خود را برای ما و سایر کاربران سرگرمی به اشتراک بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments