بازی S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chernobyl

هر آنچه باید از بازی S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chernobyl بدانید

حس خوب یک آخرالزمان رادیواکتیوی روسی

بازی Stalker 2 که مدت زیادی منتظر انتشارش بوده‌ایم، مدتی قبل در جریان کنفرانس مشترک مایکروسافت و بتسدا به نمایش درآمد و راستش را بخواهید می‌توان آن را یکی از موردانتظارترین بازی‌های به نمایش درآمده در این کنفرانس دانست.

استودیوی GSC Games از لحظه به لحظه‌ی تمام تاخیرات اعمال شده در انتشار این پروژه استفاده کرده و حالا اینطور که به نظر می‌رسد با یک بازی آخرالزمانی فوق‌العاده طرفیم. عنوانی که می‌تواند یک بار دیگر علاقمندان به بازی‌های ترسناک و آخرالزمانی را به یک ماجراجویی تاریک دعوت کند و تجربه‌های به یاد ماندنی‌ای را رقم بزند. نخستین چیزی که در این نمایش توجه مخاطبین را به خود جلب کرد، رونمایی از عنوان کامل بازی یعنی S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chernobyl بود.

همچنین شاهد یک نمایش مفصل و نسبتا طولانی از گیمپلی بازی بودیم که بسیاری از مکانیزم‌های این بازی را معرفی می‌کرد. اینطور که از نمایش‌های بازی پیداست، بازی استاکر 2 تفاوت‌های بسیار عمده‌ای با بسیاری از بازی‌های شوتر اول شخص خواهد داشت و به طور کلی سعی در خلق تجربه‌ای واقع‌گرایانه‌ی آخرالزمانی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر تمامی اطلاعاتی که از بازی Stalker 2 Heart of Chernobyl در اختیار داریم.

بازی S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chernobyl
هرچه در این بازی وقت بیشتری صرف لوت کردن محیط‌ها کنید، تجهیزات بیشتری خواهید داشت

تو یک استاکر هستی

 

قبل از هر چیزی بهتر است با اسم بازی شروع کنیم که اشاره به بخش‌های مهمی از این اثر دارد. بازی استاکر 2 چندین سال پس از یک حادثه‌ی هسته‌ای در چرنوبیل واقعی جریان پیدا می‌کند که با الهام از حادثه‌ای واقعی در چرنوبیل روسیه روایت شده است. در اطراف چرنوبیل که بیشترین صدمات را نسبت به مناطق دیگر جهان دریافت کرده‌اند، شرایط بسیار متفاوت شده و فضایی کاملا آخرالزمانی بر آن حکمرانی می‌‌کند. اثرات رادیواکتیوی به شکل عمیقی حیات را در این مناطق تحت تاثیر قرار داده‌اند و شاهد ظهور انواع جدیدی از جانوران هستیم که تمامی منطقه را ناامن کرده‌اند. 

در بازی Stalker 2 منابع بسیار محدود شده و بسیاری از انسان‌ها به ویژه ضعیف‌ترها به طور کامل از بین رفته‌اند آن‌هایی که باقی مانده‌اند نیز در قالب گروه‌های شبگرد و غارتگرد با بهره‌گیری از تسلیحات و آذوغه‌هایی که جمع‌آوری می‌کنند به زندگی خود ادامه می‌دهند. دسته‌ای معروف از این شبگردها استاکر نام دارند که در ابتدای نمایش اخیر بازی دور یک آتش جمع شده‌اند و برای یکدیگر خاطره تعریف می‌کنند. این یکی از موقعیت‌هایی است که احتمالا در طول بازی چندین بار در آن قرار خواهیم گرفت. چندین استاکر خسته که آخر شب دور هم جمع شده‌اند و غذاهایی که جمع کرده‌اند را می‌خورند و اسلحه‌هایشان را تمیز می‌کنند.

آن‌ها به طور معمول در طول روز در قالب دسته‌های جداگانه پخش می‌شوند و با افراد و هیولاهای متعددی برخورد می‌کنند. از همین رو در بازی Stalker 2 حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و خاطرات جالبی را برای یکدیگر تعریف می‌کنند. با متوجه به خاطراتی که تعدادی از استاکرها در این نمایش تعریف می‌کنند، به خوبی می‌توان با دنیای خطرناک و بی‌رحم استاکر و وسعت فاجعه‌ای که واقعه‌ی چرنوبیل خلق کرده آشنا شوید. 

 

استاکرها به طور معمول نزدیکان و همرزمان خود را به طور دلخراشی از دست می‌دهند و نکته‌ی تکان‌دهنده‌ی ماجرا اینجاست که آن‌ها این خاطره‌ها را بدون ذره‌ای فروپاشی روانی تعریف می‌کنند و احساساتی نمی‌شوند. در بازی استاکر 2 با جهانی طرفیم که در آن انسان‌ها با شرایط بسیار سخت و ناعادلانه‌ای زندگی می‌کنند و تا حد زیادی هم با آن کنار آمده‌اند. بازیکنان نیز در نقش یکی از همین استاکرهای بخت‌برگشته وارد بازی می‌شوند و باید روزمرگی‌های غیرعادی یک استاکر را پشت سر بگذارند.

در بازی Stalker 2 باید تلاش کنی تا زنده بمانی

شما باید به طور معمول در طول روز به سراغ مناطقی بروید که از نظر منابع و تهدیدات رادیواکتیوی پاکسازی نشده‌اند و در این مسیر نیز با پدیده‌های بسیاری مواجه خواهید شد. دنیای استاکر 2 پر شده از موجودات عجیب و غریبی که درباره‌ی بسیاری از آن‌ها هیچ اطلاعاتی ندارید و در صورتی که به تسلیحات مناسبی مجهز نشده باشید، قطعا غافلگیر خواهید شد و از پای در خواهید آمد.

از طرفی نیز توجه ویژه‌ای باید به آیتم‌های ارزشمندی که در سرتاسر محیط‌های بازی پراکنده شده‌اند، داشته باشید. آیتم‌هایی که می‌توانند به انواع مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند و ارزش خود را در طول بازی به رخ بکشند. برای مثال تعدادی از این آیتم‌ها را برای ارتقای اسلحه‌های خود استفاده کنید یا آن‌ها را در مارکت استاکرها به فروش برسانید و از پول آن برای خرید آیتم‌های دیگر استفاده کنید. 

آیتم‌هایی که می‌توانید در دنیای بازی پیدا کنید یا با به دست آوردن پول، آن‌ها را از استاکرهای دیگر بخرید. سیستم جمع‌آوری منابع و داد و ستد با دیگر استاکرها، بخش عمده‌ای از گیمپلی بازی S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chernobyl را به خود اختصاص داده و کمی عمیق‌تر از دیگر بازی‌های ادونچر با سیستم کرفتینگ و داد و ستد باید به جمع‌آوری آیتم‌ها و لوت کردن در بازی استاکر 2 بپردازید.

اینطور که از گیم‌پلی بازی Stalkre 2 پیداست، کمتر فعالیتی را در طول بازی در قالب منوها انجام می‌دهیم و بسیاری از تجهیزات در جریان خود گیمپلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال در یکی از قسمت‌های این نمایش مشاهده کردیم که بازیکن یک زوم اسکوپ از روی میز بر می‌دارد و سریعا آن را روی اسلحه قرار می‌دهد و شروع به تیراندازی می‌کند. بدون مراجعه به قسمت خاصی از منوی بازی یا شخصی‌سازی تنظیمات در اینونتوری. گیم‌پلی بازی به طور کلی ساز و کار ساده‌ای دارد و هرگونه مکانیزم گمراه‌کننده و غیرضروری‌ای از گیم‌پلی حذف شده تا تمام و کمال روی محیط اطراف و مدیریت تجهیزات و منابع خود تمرکز کنید.

بازی S.T.A.L.K.E.R. 2
یکی از سلاح‌های درون بازی که در عین عجیب بودنش، قدرت تخریب بسیار زیادی دارد

نیاز شدید بازیکن به زیر نظر گرفتن محیط اطراف و توجه به تمامی نقاط محیطی که در آن حضور دارید، دلایل متعددی دارد و از نخستین آن‌ها می‌توان به تنوع بالای دشمنان و انواع هیولاها اشاره کرد که در بسیاری اوقات دقت بسیاری را می‌طلبند و باید حسابی به آن‌ها توجه داشته باشید. تهدیدات رادیواکتیوی در راس خطرات موجود در دنیای بازی Stalker 2 قرار می‌گیرند و در حالت‌های گوناگونی شما را به خود درگیر می‌کنند. این تهدید ممکن است از جانب نوعی جانور جهش‌یافته به نام Bloodsucker به شما تهدید شود که می‌تواند با سرعت زیادی جابه‌جا شود و حتی از دید شما پنهان بماند. 

در بازی S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chernobyl تاثیرات رادیواکتیوی شکل و شمایل علمی – تخیلی به خود گرفته‌اند و همانند بازی Metro که یکی از بهترین آثار آخرالزمانی با تم هسته‌ای است، تنها به بروز جهش‌های ژنتیکی در حیوانات و شکل‌گیری هیولاهای خطرناک نشده‌اند. بلکه با دنیایی طرفیم که اثرات رادیواکتیوی در آن پدیده‌های زیست محیطی متعددی را ایجاد کرده‌اند که همواره درحال وقوع‌اند و موجودات زنده‌ی اطراف خود را مورد تهدید قرار می‌دهند. 

به عنوان مثال می‌توان به قسمتی از نمایش بازی اشاره کرد که در آن نوعی نیروی نامرئی و غیرمادی، موجودات اطراف خود را به سمت خود جذب می‌کند و سپس باعث منفجر شدن آن‌ها می‌شود. این پدیده می‌تواند به طور مشابه برای شما نیز اتفاق بیفتد اگر به طور غیرهوشمندانه و بدون توجه به آن نزدیک شوید. از همین رو یک ابزار برای شما در بازی تعبیه شده است که با پرتاب گیرنده‌های آن در قسمت‌های مختلف محیط اطراف می‌توانید یک اسکن جزئی از پیرامون خود دریافت کرده و محل دقیق این نیروی گرانشی را که سبب منفجر شدن شما خواهد شد، مشخص کنید. حالا تنها کافی است با قدم برداشتن در مسیر درست و حفظ فاصله از نقاط مشخص شده، از این مکان عبور کنید. 

این تنها یکی از چندین پدیده‌ی رادیواکتیوی است که به طور پیوسته در جهان استاکر 2 اتفاق می‌افتند. شما باید به طور ویژه‌ای محیط اطراف خود را زیر نظر داشته باشید و از طرفی دیگر نیز مطمئن شوید که تجهیزات مناسبی را برای انجام این کار در اختیار دارید.

بازی S.T.A.L.K.E.R. 2
طبق نمایش‌ها ظاهرا تخریب‌پذیری اجسام بسیار خوب طراحی شده تنها سوال اصلی این است که، مهمات کافی برای ایجاد انفجارها را دارید؟!

در دنیای بازی Stalker 2 زندگی در جریان است

جهان پیرامون شما در بازی S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chernobyl با اینکه کاملا نابود شده و حیات در آن با نابودی و انقراض کامل تمامی گونه‌های جانوری از جمله انسان‌ها مواجه شده، همچنان بسیار پویا و زنده به نظر می‌رسد. این بدان معناست که مثل خیلی دیگر از بازی‌های جهان باز یا حتی خطی که جهانی پویا و غنی دارند، حتی اگر در گوشه‌ای ثابت و بدون حرکت باقی بمانید، زندگی در اطراف شما به حرکت ادامه خواهد داد. تنها با وجود اینکه زندگی در اینجا شکل جدیدی به خود گرفته و انتخاب طبیعی ترجیح داده انسان را از چرخه‌ی طبیعت خارج کند. 

همچنین انسان‌ها نیز مثل همیشه قرار نیست با حتی با مشاهده‌ی نابودی جهان کمی مهربان‌تر باشند و با یکدیگر همکاری کنند. آن‌ها مدام به خاطر منابع و منافع حیاتی با یکدیگر سر جنگ دارند و بعضا حتی بیشتر از هیولاها به دیگر انسان‌ها صدمه وارد می‌کنند و به کام مرگ می‌کشانند. از همین رو مکررا در طول بازی در محیط‌های مختلف مشاهده خواهید کرد که گروهی از استاکرها درحال جنگیدن با یکدیگرند و تا گروه مقابل را به طور کامل نابود نکنند نیز دست نگه نمی‌دارند. یا دسته‌ای دیگر از استاکرها را مشاهده کنید که توسط گروهی بزرگ از هیولاها مورد حمله قرار گرفته‌اند و حتی زنده ماندن‌شان نیز ممکن است به پشتیبانی یا بی‌تفاوتی شما بستگی داشته باشد. صبر کردن برای از پا درآمدن همه‌ی آدم‌ها و سپس جمع‌آوری منابع آن‌ها نیز همواره یکی از گزینه‌های کثیف و بی‌رحمانه‌ی روی میز خواهد بود. 

شما حتی ممکن است هیولاها را درحال جنگیدن و بلعیدن همنوعان خودشان مشاهده کنید. به طور کلی جهان بازی Stalker 2 با اینکه کاملا تا مرز نابودی پیش رفته، همچنان زنده و متراکم است و ماجراهای بسیاری را در خود جای داده. این جهانی که است که ممکن است در آن غریبه‌ای را با زحمت و هزینه‌های فراوان از مرگ نجات دهید و حسابی از این کار خود خوشحال شوید.

بازی S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chernobyl
شما مدام باید محیط اطراف خود را زیر نظر داشته باشید و به حرکت اجسام مختلف واکنش نشان دهید

اما در این ناحیه‌ی جهنمی و خطرناک چرنوبیل که تحت عنوان The Zone نیز شناخته می‌شود، دوستان و همرزمان متعددی هم حضور دارند که با شما همکاری می‌کنند و بخش‌هایی از این ماجراجویی را همراه شما خواهند بود. با توجه به نمایش اخیر بازی، استاکرها تنها گروه از انسان‌ها که در مسیر شما قرار می‌گیرند، نخواهند بود و با افراد دیگری نیز ملاقات خواهیم کرد که در واقع استاکر محسوب نمی‌شوند.

برای مثال می‌توان به مرد مرموزی که در تریلر Stalker 2 با شخصیت اصلی صحبت می‌کرد، اشاره داشت. این شخص درباره‌ی محافظت کامل منطقه‌ی The Zone به دست یک زن صحبت می‌کند. زنی که تا اینجای کار حتی اسمش را هم نمی‌دانیم اما ظاهرا از قدرت بسیار زیادی برخوردار است و اهمیت بالایی در این بازی خواهد داشت. اگر زنی که استاکرها دور آتش درباره‌اش حرف می‌زنند همان زنی که آن غریبه درباره‌اش می‌گفت باشد، او قدرت‌های ماورایی خاصی هم دارد و به طور کلی منطقه‌ی Zone را تحت کنترل خودش درآورده است. وضعیت منطقه‌ی The Zone به قدری ویژه و غیرقابل کنترل است که حتی استاکرهای نزدیک به شخصیت اصلی نیز تاکید می‌کنند که در این منطقه هیچ رفاقتی وجود ندارد و هرکس می‌تواند دشمن شما باشد!

در بازی S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chernobyl با شخصیت‌های متعددی در طول داستان ملاقات خواهید کرد. تعدادی از این شخصیت‌ها افراد قدرتمندی هستند که ماموریت‌های مختلفی را به شما پیشنهاد می‌دهند یا عده‌ای دیگر، افرادی هستند که در راستای رسیدن به اهداف مختلف به آن‌ها نیاز خواهید داشت. نیاز شما به شخصیت‌های غریبه در بازی استاکر 2 دلایل مختلفی خواهد داشت. مثلا ممکن است نیاز شدیدی به مطلع شدن از محل یک آیتم مهم نیاز داشته باشید و تنها یک نفر را می‌شناسید که ممکن است از محل آن باخبر باشد یا به طور قطعی می‌توان پیش‌بینی کرد که برای به دست آوردن تجهیزات مختلف و حتی سلاح‌های قدرتمندتر، در طول بازی دوستان زیادی پیدا خواهید کرد و با افراد زیادی آشنا خواهید شد.

همکاری شما با شخصیت‌هایی از این قبیل بسته به سبک و سیاق آخرالزمانی این بازی می‌تواند مکانیزمی جایزه‌بگیر گونه داشته باشد (Bounty Hunter) که در آن در ازای دریافت یک پاداش سفارسی و مهم که نیاز شدیدی به آن دارید، به انجام کارهای چالش‌برانگیز و خطرناک بپردازید.

طبع شاعرانه‌ی سازندگان بازی S.T.A.L.K.E.R. 2

در انتها نیز باید به یکی از شاخصه‌های اصلی بازی استاکر 2 اشاره کرد که این روزها در جریان نمایش‌های متعددی که از آن منتشر شده‌اند توجهات بسیاری را به خود جلب کرده. بدون شک یکی از بهترین ویژگی‌های یک بازی نسل جدید که پیش از انتشار حسابی طرفداران خود را هیجان‌زده می‌کند، گرافیک بازی است که بیشتر از هر چیزی بازیکن را تشنه‌ی تجربه‌ی آن بازی می‌کند.

البته این بدان معنا نیست که همه‌ی بازی‌های خوب گرافیک خوبی دارند، بلکه بازی‌های بسیاری با جلوه‌های گرافیکی شگفت‌انگیز وجود داشته‌اند که به سختی می‌توان آن‌ها را یک بازی خوب در نظر گرفت. اما بازی استاکر 2 که تمامی ویژگی‌های جذاب و هیجان‌انگیز ذکر شده در بالا را دارد، در صورت ارائه‌ی یک ظاهر امروزی با جلوه‌های گرافیکی واقع‌گرایانه می‌تواند شانس خود را برای تبدیل شدن به یک اثر تمام و کمال به حداکثر برساند و خوشبختانه بازی استاکر 2 نیز به خوبی از پس این کار برآمده و شاهد یک بازی نسل جدید هستیم که سعی خود را برآن داشته تا در حد امکان واقع‌گرایانه به نظر برسد. 

بازی S.T.A.L.K.E.R. 2 با استفاده از موتور قدرتمند آنریل انجین ساخته شده و جلوه‌های بصری بسیار زیبایی دارد. نورپردازی بازی به شکل بسیار شگفت‌انگیزی صورت گرفته و سبب خلق جلوه‌های بسیار فوتوریلیستکی در این بازی شده است. قطعا یکی از نقاط قوت اساسی بازی استاکر 2 اتمسفر سنگین و درگیرکننده‌ی آن خواهد بود که بیش از هرچیزی موجب حک شدن حس تجربه‌ی این بازی در خاطرات شما خواهد شد.

ابرهایی که همیشه آسمان را تیره کرده‌اند و خورشیدی که به ندرت نورش با زمین برخورد می‌کند، محیط‌های مخروبه و لجنزارهای بزرگ، یک اکوسیستم رادیواکتیوی که طی سال‌ها به تکامل رسیده و در جای جای جهان بازی به اشکال مختلف به چشم می‌خورد و مهم‌تر از همه انسانی که در لابه‌لای این‌ها به گذشته‌های عادی‌اش فلش‌بک می‌زند و در یک خانه‌ی ویرانه برای خودش یک موسیقی پخش می‌کند یا با دوستانش در آتش می‌نشیند و حتی شده چند دقیقه‌ای می‌خندد و حالش را عوض می‌کند. این ویژگی اصلی بازی Stalker 2 است که با اتمسفر و تجربه‌ی تاثیرگذار خودش می‌خواهد تقابل یک انسان عادی را با یک جهان نابود شده و در حال مرگ، به تصویر بکشد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا