گیرزآف وار

بهترین و بدترین بازی‌های سری گیرزآف وار

لنسرها را آماده کنید!

سری گیرزآف وار همواره جزو محبوب‌ترین بازی‌های ایکس باکس بوده و ما قصد داریم تا نگاهی کوتاه به نسخه‌های سری بیندازیم و آنان را رده‌بندی کنیم.

به احتمال زیاد بر کسی پوشیده نیست که سری گیرزآف وار حکم جواهر را برای لاین آپ ایکس باکس و خصوصا کنسول Xbox 360 داشته است. نسخه اول این سری از نظر بسیاری‌ها ژانر شوتر سوم شخص را وارد لول جدیدی کرد و این سری توانست طی سال‌ها محبوبیت خوب خود را بین گیمرها حفظ کند.
سری گیرزآف وار همچنین خود را به بازی محدود نکرد و رمان‌هایی بر اساس آن نوشته شد. همچنین دیو باتیستا بازیگر و کشتی‌‌کج کار سابق نیز بارها از علاقه نسبت به بازی در نقش مارکوس فنیکس در فیلم لایو اکشن این سری گفته است. قطعا از کسی پوشیده نیست که این سری چند بار قربانی تصمیم‌های اشتباه شده و بعضی از بازی‌های این سری چندان به دل نچسبیدند. به همین دلیل نیز من تصمیم گرفتم که بازی‌های سری گیرزآف وار را رده‌بندی کنم تا کسانی که هنوز این سری را تجربه نکرده‌اند، با بهترین و بدترین بازی‌های سری گیرزآف وار آشنا شوند.

 

۹. !Gears Pop

سازنده: The Coalition ،Mediatonic

ناشر: Xbox Game Studios

پلتفرم: PC ،Mobile

با توجه به این حقیقت که بازی !Gears Pop در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ میلادی به شکل کامل از دسترس خارج شد و تنها نسخه از سری سری گیرزآف وار محسوب می‌شود که که پرونده‌اش برای همیشه بسته شده، باید این بازی را در رده‌ آخر این لیست قرار داد. می‌شود گفت که این بازی یک کلون برای بازی موفق کلش رویال بود که از نسخه فانکو پاپی کارکتر‌های سری استفاده می‌کرد.

حقیقتا ایده این بازی چندان بد نبود و مایکروسافت با ساخت این بازی قصد یک ورود پر سر و صدا را به عرصه‌ی موبایل گیمینگ داشت. متاسفانه روند آنلاک کردن کارکتر‌ها در این بازی بدون پرداخت پول، نسبتا دشوار و طولانی بود و به همین دلیل نیز نتوانست تبدیل به یک بازی موفق شود.

۸. Gears of War

سازنده: Epic Games
ناشر: Microsoft Game Studios
پلتفرم: PC ،Xbox 360

زمان بسیار ظالم است و در این سری، هیچ قربانی بزرگ‌تری از نسخه‌ اول گیرزآف وار وجود ندارد! تاثیر نسخه اول این فرنچایز روی صنعت ویدئو گیم غیر قابل کتمان است و جهان‌سازی فوق‌العاده و صد البته مکانیزم‌ تیراندازی و کاور آن را نمی‌توان به هیچ وجه فراموش کرد.
تنها دلیلی که اولین نسخه گیرزآف وار چنین رده‌ای را در این لیست کسب کرده، پیشرفت سری و تزریق ویژگی‌های جدید و بهتر به این سری بود ولی آیا این موضوع به این منزله است که این نسخه در حال حاضر جذاب نیست و نباید سراغ آن بروید؟ اصلا و ابدا!

۷. Gears of War 4

سازنده: The Coalition
ناشر: Xbox Game Studios
پلتفرم: PC ،Xbox One

بسیاری‌ها پس از این که اپیک گیمز ساخت ادامه این سری را به دستان استودیوی Coalition سپرد، به شدت مشتاق شدند ولی نسخه چهارم اصلا نتوانست انتظار‌‌ها را برآورده کند. مواردی مثل کمپین بسیار ضعیف و اشتباهات در بخش Horde باعث شد تا این نسخه به قهقرا رود و بسیاری از طرفداران سری گیرزآف وار از آن شاکی شوند.
در ابتدا بازی Gears Of War 4 بیشتر نقش یک مقدمه را برای Gears 5 ایفا کرد و اجازه وقت‌گذرانی با کارکتر‌های جدیدی را به بازیکنان می‌داد. البته که Gears Of War 4 در این امر زیاده‌روی کرد و از کارکتر‌ای اصلی فرنچایز بیش از حد دور شد.

۶. Gears of War: Judgment

سازنده: Epic Games ،People Can Fly
ناشر: Microsoft Studios
پلتفرم: Xbox 360

در اوایل دهه‌ی ۲۰۱۰ میلادی نام People Can Fly روی یک بازی شوتر به معنی تضمین کیفیت بالای آن بازی شوتر بود و بهترین مثال برای این موضوع هم بازی Bulletstorm محسوب می‌شد. اپیک گیمز هم ساخت بازی Gears of War: Judgment را به People Can Fly سپرد تا پیش‌درآمدی بر سری گیرزآف وار با محوریت دیمن بیرد و گروه دلتا بسازد. این بازی در نهایت بازی نسبتا جذابی از آب در آمد اما به اندازه نسخه‌های قبلی سری خوب ظاهر نشد.
داستان اصلی در مورد دیمن بیرد بود که به دلیل اتفاقاتی طی جنگ لوکاست توسط دادگاه نظامی محاکمه شد و در واقع داستان نقش مکمل را برای گیم‌پلی این بازی که نسبت به نسخه‌های قبلی آرکیدی‌تر شده بود، ایفا می‌کرد. در برخی از مقاطع بازی، به شما چالش‌هایی داده می‌شد که می‌توانستید شانس خود را در آنان امتحان کنید و با دریافت ستاره‌ها، جوایزی را بگیرید. در کل این بازی تا حدودی مسیر متفاوتی را در نظر گرفت تا تنوعی به این سری دهد.
همچنین ناگفته نماند که یک Act اضافه در این بازی وجود دارد که برخی از وقایع ناگفته بازی Gears Of War 3 را برای ما تعریف می‌کند و رنگ و بوی مشابهی به نسخه‌های قبلی سری دارد.

۵. Gears of War: Ultimate Edition

سازنده: The Coalition
ناشر: Microsoft Game Studios
پلتفرم: PC ،Xbox One

تنها دلیلی که نسخه اول و اورجینال Gears Of War پایین‌تر از این بازی قرار می‌گیرد، به این دلیل است که Gears of War: Ultimate Edition دقیقا همان کار نسخه‌ی اصلی را بهتر از قبل انجام داد. گرافیک این بازی به خوبی بهبود پیدا کرده بود و در کنار آن نیز کات‌سین‌ها دوباره از صفر ساخته شدند تا بهترین تجربه ممکن از داستان نسخه اول را داشته باشید.

بازی Gears of War: Ultimate Edition به دلیل دیگری نیز در رده بالاتر قرار می‌گیرد. این نسخه شامل چپتر‌های انحصاری پی‌سی هم بود. تمام این محتواهای اضافی و ارتقاهای گرافیکی باعث شده که این نسخه از نسخه‌های خوب سری لقب گیرد. اگر علاقه‌مند به تجربه نسخه اول هستید، این نسخه به جای نسخه اصلی به شما پیشنهاد می‌شود.

۴. Gears Tactics

سازنده: The Coalition ،Splash Damage
ناشر: Xbox Game Studios
پلتفرم: PC ،Xbox One ،Xbox Series X|S

شاید قرار دادن یک اسپین‌آف استراتژیک در این رده باعث شود که تعجب کنید ولی بازی Gears Tactic حقیقتا تجربه جالب و جذابی محسوب می‌شود و در کنار آن نیز این بازی از XCOM نیز الگوبرداری‌هایی کرده است. همچنین این بازی ایده‌های خودش از ژانر استراتژی را روی میز می‌گذارد و باعث می‌شود که Gears Tactics برای افراد کم‌تجربه در این ژانر و کسانی که استراتژی نوبتی بازی نکرده‌اند، جذاب باشد.
وقایع بازی Gears Tactics طی جنگ لوکاست رخ می‌دهد و داستان گابریل، پدربزرگ کیت را پیگیری می‌کند که در پی آسیب زدن به قلب بخش علمی لوکاست است. بازیکنان یک تیم را کنترل می‌کنند و هر کدام از اعضای تیم، قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند. نکته جالب Gears Tactics این است که از برخی عناصر گیم‌پلی سری گیرزآف وار هم استفاده می‌کند. اگر علاقه چندانی برای تجربه داستان اصلی این سری ندارید و به دنبال تنوع هستید، بازی Gears Tactics می‌تواند شما را تا مدتی سرگرم کند.

۳. Gears 5

سازنده: The Coalition
ناشر: Xbox Game Studios
پلتفرم: PC ،Xbox One ،Xbox Series X | S

بازی Gears 5 ارتقای خیلی زیادی نسبت به نسخه چهارم سری داشت. بخش Horde، یک ماد جدید و محتواهایی که در ابتدای عرضه موجود بودند، باعث شدند تا Gears 5 تبدیل به یکی از کامل‌ترین نسخه‌های سری گیرزآف وار شود. بخش کمپین نیز شامل دو مپ جهان‌باز بود.
اصلی‌ترین بهبود در این بازی، تغییر در کارکتر اصلی بود و کارکتر کیت دیاز بسیار جذاب‌تر از جیمز دامینیک فنیکس محسوب می‌شد و همین امر نیز کمپین جذاب‌تری را برای بازیکنان رقم زد.
البته راهول کوهلی بازیگر هالیوودی نیز بازی جذابی در نقش کارکتر فهز چوتانی رقم زد و این کارکتر تبدیل به کارکتری محبوب شد.

۲. Gears of War 2

سازنده: Epic Games
ناشر: Microsoft Game Studios
پلتفرم: Xbox 360

پس از عرضه نسخه اول سری، گیرزآف وار توانست محبوبیت زیادی پیدا کند و 2 Gears Of War نیز ثابت کرد که پتانسیل این سری از چیزی که فکر می‌کردیم بالاتر است. این نسخه از نظر داستانی بالاتر از نسخه قبل رفت و صحنه‌های شوکه‌کننده و احساسی زیادی را به تصویر کشید. مرگ همسر دام تا مدت زیادی فکر ما را مشغول خود کرد و اگر شایعات به حقیقت بپیودند و یک ریمیک برای این بازی ساخته شود، بار احساسی این بازی چند برابر بیشتر می‌شود.
بازی Gears 2 همچنین ماد Horde را برای اولین بار معرفی کرد و به دلیل موفقیت بسیار زیاد این ماد، آن را در بازی‌های بسیار زیادی نیز مشاهده کردیم.

۱. Gears of War 3

سازنده: Epic Games
ناشر: Microsoft Studios
پلتفرم: Xbox 360

برای بسیاری‌‌ها، بازی Gears Of War 3 نقطه اوج سری بود، چرا که رنگ و بوی کاملا متفاوتی را نسبت به بقیه‌ی عناوین داشت. بازی Gears Of War 3 بهترین نسخه سری گیرزآف وار و همچنین یک پایان درخور برای این سه‌گانه پرطرفدار بود. بدون تعارف برخی لحظات در این بازی، جزو غمگین‌ترین لحظات در دوران گیمینگ ما بود و نمی‌توان منکر این موضوع شد.
بازی Gears Of War 3 در زمان انتشار، با اختلاف بزرگترین نسخه سری محسوب می‌شد. از قابلیت کو‌آپ ۴ نفره گرفته تا ارتقای بخش Horde توانستند این بازی را چند سطح بالاتر از نسخه‌های قبلی ببرند. همچنین در این نسخه بخشی به نام Beast مود وجود داشت که بخش Horde را از دیدگاهی دیگر روایت می‌کرد و شما را در نقش لوکاست‌ها قرار می‌داد تا در مقابل انسان‌ها مبارزه کنید. تمام این‌ها بازی Gears Of War 3 را تبدیل به یک بازی کامل کرد.
شاید صرفا به خاطر نوستالژی باشد، شاید هم نه! ولی Gears Of War 3 به راحتی مقام اول را بین تمام نسخه‌های سری کسب می‌کند.

نظر شما در مورد بهترین و بدترین بازی‌های سری گیرزآف وار چیست؟ فکر می‌کنید بهترین و بدترین نسخه این سری کدام ۲ نسخه هستند؟ ممنون می شویم که نظر خودتان را در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

1 1 رأی
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا