#مهسا_امینی
بررسی بازی PUBG: New State

نقد و بررسی بازی PUBG: New State

تکرار با گرافیک بیشتر

در بررسی بازی PUBG: New State نگاهی می‌اندازیم به جدیدترین عنوان منتشر شده توسط شرکت کرافتون (Krafton) که در سبک بتل رویال عرضه شده و ادامه دهنده راه PUBG: Mobile خواهد بود. اما آیا سازندگان توانسته‌اند تا انتظارات را برآورده کنند؟

بازی PUBG: Mobile یکی از اولین عناوینی است که سبک بتل رویال را به سیستم عامل‌های اندروید و iOS آورد. این بازی سبک منحصر به فردی دارد که سازندگان هم به خوبی در مدت ابتدای عرضه، از آن پشتیبانی می‌کردند و طرفداران بسیاری را هم پیدا کرده بود. با این وجود درست زمانی که پابجی موبایل دیگر برای طرفداران قدیمی شد و اضافه کردن انواع و اقسام نقشه‌های مختلف به پیشرفت آن کمکی نمی‌کرد، ناگهان حضور یک رقیب بزرگ باعث شد تا به نحوی تیر خلاص به این بازی زده شود. عنوان Call of Duty: Mobile، در واقع اثری بود که سبک بتل رویال بازی معروف Call of Duty: Black Ops 4 را با گرافیک بهینه به پلتفرم موبایل آورد که با برخی نوآوری‌ها توجه طرفداران را جلب کند.

با این وجود شرکت کرافتون به کار خود برای توسعه پابجی موبایل ادامه داد و از طرفی تلاش کرد تا با اضافه کردن جزئیات و کراس اور‌های مختلف، این عنوان را به محبوبیت گذشته بازگرداند، در حالی که تنها مدتی بعد ساخت یک بازی جدید در رأس کار قرار گرفت. بازی PUBG: New State حدودا یک سال پیش بود که برای اولین بار طی یک تریلر جذاب معرفی شد و به شخصه باید بگویم که وقتی اولین بار ویدیو گفته شده را دیدم، از پیشرفت گرافیکی آن حیرت‌زده شدم! در ویدیو نشان داده شد که وقایع بازی ظاهرا در سال ۲۰۵۱ رخ می‌دهد؛ جایی که تکنولوژی به شدت پیشرفت کرده است و سلاح مدرن‌تری وجود دارد! اما در همان نگاه اولیه هم برای استفاده از پهبادهای مختلف می‌توانستیم حدس بزنیم که برخی المان‌های بازی شباهت‌هایی را با Call of Duty: Mobile دارد‌.

ببینید بازی PUBG: New State در واقع به گفته خود سازندگان یک اثر چندان جداگانه و کاملا مجزا از پایه خود، یعنی PUBGM نیست، در نتیجه نباید انتظار چندان تفاوت‌های تعیین کننده‌ای را هم در آن داشته باشیم. اما باز هم جدای از برخی جزئیات گرافیکی، می‌توان گفت که این عنوان نیز یک تجربه بتل رویال به همان کیفیت و جذابیت PUBGM را برای کاربران فراهم می‌کند تا در سال ۲۰۵۱ هم با ماهیتابه دشمنان را از بازی حذف کرده و اینبار با دو خودرو جدید افراد را زیر بگیرید!

در واقع همه چیز دقیقا همین حس را به شما منتقل می‌کند که انگار در حال تجربه یک نسخه کاملا کپی‌برداری شده از پابجی موبایل هستید

حال بگذارید برای بررسی از اولین ویژگی PUBG: New State یعنی گرافیک آن شروع کنم؛ درست است، این عنوان از نظر گرافیکی ارتقا پیدا کرده و همه چیز در آن با کیفیت بهتری دیده می‌شود. اما آیا آخرین تنظیمات گرافیکی در PUBG: Mobile را با یک گوشی گیمینگ یا پرچمدار تجربه کرده‌اید؟ اگر هر دو بازی را با گرافیک آخر کنار هم بگذارید، شاید حتی متوجه تفاوت‌های زیادی نشوید! بخصوص اگر این نکته را مد نظر بگیرید که کاربران اکثرا با گوشی‌های میان‌رده این بازی را نصب می‌کنند و از همین جهت گرافیک بازی را روی متوسط یا ضعیف تنظیم خواهند کرد تا هم دستگاه داغ نکند و هم باتری خراب نشود! با این حساب، پیشرفت گرافیکی بازی چندان هم آش دهن سوزی نیست، طوری که سازندگان حتی می‌توانستند با یک آپدیت و به روزسانی جدید، همان PUBGM را هم به همین حد برسانند.

در واقع مشکل اینجاست که ادعای اصلی سازندگان هنگام ساخت بازی، این بود که PUBG: New State تجربه نسل بعدی بتل رویال در دو پلتفرم اندروید و iOS را به ارمغان خواهد آورد؛ اما در حقیقت چیزی که به نسل بعد نزدیک باشد چندان هم وجود ندارد! گرافیک بازی ارتقا پیدا کرده و بسیار جالب به نظر می‌رسد، اما اگر حتی این عنوان را در بالاترین حد گرافیک بازی کنید، بافت تکستچرها به حدی شکننده هستند که ممکن است یک ساختمان را هنگام سقوط یا در حالت عادی هنگام لوت کردن به شکل یک مکعب مستطیل ساده ببینید! ابتدا این ایراد را گردن دستگاه خودم انداختم، من این بازی را اولین بار با Redmi Note 10 تجربه کرده بودم، اما وقتی روی یک گوشی قوی‌تر هم همین مورد را امتحان کردم، همین مشکل دوباره تکرار شد که یعنی مشکل از سخت‌افزار من نبوده و سازندگان هنگام طراحی مقداری کم‌کاری کرده‌اند! همچنین وضوح تصویر در بازی نسبت به تست نسخه آلفا به شدت ضعیف‌تر شده که خود یک نقطه ضعف محسوب می‌شود.

بررسی بازی PUBG: New State
منو جدید تحت عنوان Drone Shop که با جمع کردن امتیاز در بازی می‌توانید تجهیزات مختلف خریداری کنید

حال به سراغ گیم پلی می‌رویم؛ نقشه جدید را که Troi نام داشت انتخاب کردم و دکمه شروع را زدم تا بالاخره گیم پلی بازی را برای اولین بار تجربه کنم. اعتراف می‌کنم که گیم پلی بازی همان PUBG: Mobile بود. از همان نحوه فرود آمدن بگیرید تا برداشتن اسلحه و تیراندازی، همه چیز دقیقا همین حس را به شما منتقل می‌کند که انگار در حال تجربه یک نسخه کاملا کپی‌برداری شده از پابجی موبایل هستید. این شباهت حتی باعث شده تا سلاح داخل بازی هم دقیقا همان باشند و تنها در برخی موارد چیز جدیدی دیده شود. همچنین انواع تیر و آیتم‌های داخل بازی هم به شدت شبیه به همان بازی قبلی هستند تا حجت بر تکرار تجربه قبلی تمام شود!

با این حال، نمی‌توان این مورد را نایدیده گرفت که حتی در صورت تکرار همان گیم پلی قبلی، باز هم پابجی همان سبک بی‌نظیر و خاص خود را حفظ کرده و اینبار ظاهر تازه‌ای به آن بخشیده است. به هر حال ساختن یک بازی جدید بر پایه چیزی که چند سال توسط کاربران مختلف تست شده و بسیاری آن را پذیرفته‌اند، راه بسیار امن‌تری به نظر می‌رسید و استودیو کرافتون نیز همین روش را انتخاب کرده است. اما در انجام این کار، برخی مشکلات در این بازی وجود دارد که باعث می‌شوند تا New State چندان هم چیزی که فکرش را می‌کردیم نباشد.

بررسی بازی PUBG: New State
اسامی نقاط مختلف نقشه حال مثل CoDM و Warzone نشان داده می‌شود

در حالت کلی گیم پلی بازی کمی خشک و خالی به نظر می‌رسد و دویدن و پریدن در آن باعث نمی‌شود تا بتوانید از دست یک بازیکن خط‌گیر فرار کنید! این یعنی حتی مبتدی‌ترین بازیکن هم می‌تواند بدون مشکل شما را در شرایطی خاص بکشد و از بازی حذف کند! در حالی که اگر روش‌هایی مانند لیز خوردن روی زمین، دویدن بسیار سریع‌تر بدون اسلحه یا نهایتا یک اپراتور اسکیل خاص وجود داشت، بازیکنان علاقه‌مند به راش دادن هم می‌توانستند از این عنوان بیشتر لذت ببرند. همچنین وقتی که وارد بازی می‌شوید، پیشنهاد دو انگشت یا چهار انگشت شدن تنظیمات بازی به شما داده می‌شود، اما باز هم گزینه‌های جزئی برای بخش Sensitivity و همچنین عملکرد دکمه‌ها وجود ندارد.

به علاوه، یک نکته منفی درباره این بازی نداشتن فضای سال ۲۰۵۱ است! وقتی که تاریخ اتفاقات بازی مربوط به ۳۰ سال بعد در نظر گرفته شده، انتظار داریم که سلاح داخل آن هم پیشرفته بود و گجت‌ها جالبی را داشته باشند، اما متاسفانه سلاح قدیمی (مثل Scar-L) دوباره در این بازی هم قرار داده شده‌اند و آینده‌نگر بودن را صرفا از ساختمان‌ها و برخی (آن هم فقط برخی!) از خودروها می‌توانید ببینید. با این حال نکته مثبتی که در بخش تجهیزات PUBG: New State وجود دارد، اضافه شدن یک منو به نام Drone Shop است که در آن می‌توانید با امتیازهای جمع‌آوری کرده خود در هر دست از بازی، گجت‌هایی مانند سپر و پهباد نشان دهنده موقعیت دشمنان را خریداری کنید.

به هر حال تجربه PUBG: New State در نگاه کلی شاید نتواند انتظار طرفدارانی که منتظر عرضه این عنوان بوده‌اند و می‌خواهند که آن را به PUBG: Mobile ترجیح بدهند را برآورده کند، اما به عنوان یک اثر جداگانه، می‌تواند تجربه یک بتل رویال واقع‌گرایانه با گرافیک مناسب را در اختیار شما قرار دهد که باگ‌ها و مشکلات فنی آن با به روزرسانی‌های آینده رفع خواهند شد.


6 قابل قبول
سازندگان با خلق PUBG: New State به هدف خود برای ارائه بتل رویال نسل بعد در پلتفرم موبایل دست نیافته‌اند، اما تجربه این عنوان هم درست به مانند PUBG: Mobile می‌تواند لذت‌بخش بوده و ساعت‌ها شما را برای زنده مانده در نقشه‌های آن سرگرم کند!
  • برخی جزئیات گرافیکی پیشرفته‌تر نسبت به نسخه قبلی
  • نقشه‌های جدید
  • گیم پلی تکراری
  • فقر در نوآوری در سبک بتل رویال
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

55 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا