#مهسا_امینی
بازی Olympic Games Tokyo 2020

نقد و بررسی بازی Olympic Games Tokyo 2020

جادوی لذت‌بخش گیم‌پلی!

با نزدیک شدن به شروع المپیک تابستانی توکیو که به دلیل شیوع ویروس کووید-۱۹ با یک سال تاخیر برگزار می‌شود، شاهد عرضه بازی Olympic Games Tokyo 2020 هستیم. عنوانی که تحت لیسانس همین مراسم ساخته و منتشر شده است.

بازی متشکل از ۱۸ ورزش حاضر در المپیک است که هر کدام گیم‌پلی مربوط به خودشان را دارند و به صورت مستقل از یک‌دیگر عمل می‌کنند. نحوه عمل‌کرد این بازی و این مینی‌گیم‌ها چطور از آب درآمده است؟ این سوالی است که در ادامه به آن پاسخ می‌دهیم. پس با وب‌سایت سرگرمی و نقد و بررسی بازی Olympic Games Tokyo 2020 همراه باشید.

 از همان اول کار بازی سعی می‌کند تا شما را به دل دنیای بازی‌های المپیک پرتاب کند و این مهم را از طریق پخش دمویی جذاب انجام می‌دهد. در انتهای دمو با تبدیل شدن ورزشکاران به آواتارهای گرافیکی، متوجه می‌شوید که نوبت شما است تا به این دنیای رنگارنگ پرتاب شوید. در همان اول کار کشور مورد نظرتان را می‌توانید انتخاب کنید و کاراکتر خودتان را هم بسازید. نکته جالب این جا است که هم‌تیمی‌هایی که شما را در بازی‌های گروهی همراهی می‌کنند هم می‌توانید تغییر دهید و کل اکیپ المپیکیتان را خودتان بسازید.

 حتی اگر نخواهید باقی ورزشکاران کاروانتان را تغییر ندهید، خود بازی بر اساس کشوری که انتخاب کردید، نام‌هایی متناسب با زبان آن کشور برای این افراد انتخاب می‌کند. برای مثال کاروان ایران دارای کارکترهایی مثل جنگ‌جو، اسفندیاری، توران و غیره است.

نکته قابل توجه دیگر در رابطه با ساخت کارکتر، وضعیت فیزیکی‌ای است که برای آن‌ها انتخاب می‌کنید. تمام المان‌های فیزیکی شخصیت شما در قابلیت‌های او تاثیرگذار خواهد بود. این قابلیت‌ها در ورزش‌های مختلف می‌توانند نقشی مهم ایفا کنند و برای مثال یک کارکتر ریزنقش و سریع شاید در جودو خیلی موفق نباشد، ولی در دو و میدانی یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی به حساب می‌رود.

با توجه به این موضوع، باید سعی کنید تا یک کاروان بالانس و فکر شده را طراحی کنید تا بتوانید در ورزش‌های تیمی به خوبی از پس تیم‌های حریف بربیایید و پیروز میدان شما باشید.

همان‌طور که پیش‌تر گفتم، بازی Olympic Games Tokyo 2020 دارای ۱۸ ورزش است که چند تا از این ورزش‌ها را شاخه‌های مختلف دو و میدانی شکل می‌دهد. از باقی ورزش‌ها هم می‌توان به تنیس، تنیس روی میز، شنا، فوتبال، بیسبال، والبیال ساحلی، دوچرخه سواری، بوکس، جودو و صخره‌نوردی نام برد.

سیستم کنترل طراحی شده برای هر ورزش متفاوت و کارآمد است. بعد از تجربه تمام ورزش‌ها این حس به شما القا می‌شود که هیچ کدام از این ورزش‌ها صرفا به دلیل حضور داشتن صرف در این مجموعه در نظر گرفته نشده‌اند و برای طراحی گیم‌پلی هر کدام از ان‌ها وقت و انرژی زیادی صرف شده است. شاید بعضی از آن‌ها ساده‌تر از بقیه به نظر برسند ولی باز هم این سادگی کارش را به خوبی انجام می‌دهد و باعث می‌شود تا تمام آن‌ها حس انرژی خوبی به شما تزریق کنند.

تمام المان‌های فیزیکی شخصیت شما در قابلیت‌های او تاثیرگذار خواهد بود

بیایید به سراغ بررسی چند ورزش برویم تا ببینیم سگا (Sega) چه آشی برایمان پخته است. اول از فوتبال شروع می‌کنیم. گیم‌پلی بازی ترکیبی عجیب از فوتبال‌های کلاسیک مثل فیفای سگا مگادرایو و فوتبال‌های مدرن‌تر است. در بازی مکانیک‌های جدید در کنار کنترل تانک‌گونه عناوین قدیمی کنار هم مواد‌ تشکیل دهنده فرمولی هستند که به شدت فان و لذت‌بخش است. به این فرمول، مکانیزم‌های آرکید خود بازی را هم اضافه کنید تا به یک خروجی به شدت لذت‌بخش برسیم.

یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بازی Olympic Games Tokyo 2020 و لیست ورزش‌هایش، تنیس است. هسته گیم‌پلی وام‌دار بهترین عناوین تنیسی موجود در بازار است. از Top Spin تا Virtua Tennis، منابع الهام تنیس بازی Olympic Games Tokyo 2020 هستند. خروجی کار هم بسیار خوب از آب درآمده و می‌تواند شما را به شدت سرگرم کند، مخصوصا اگر به صورت دو نفره آن را تجربه کنید.

والیبال ساحلی هم می‌تواند شما را به سال‌های گذشته و بازی  Power Spike Pro Beach Volleyball ببرد. بازی دارای مکانیزم‌های جذابی است که می‌توانست با وجود دفاع روی تور یک بازی کامل را شکل دهد ولی خب این مکانیزم در بازی Olympic Games Tokyo 2020 حضور ندارد. یکی دیگر از مشکلات  این قسمت بازی، عدم توانایی کنترل هر دو بازیکن توسط کاربر است. ولی در کل تجربه این بازی‌ها هم خیلی لذت‌بخش بوده و می‌تواند لحظات خوبی را برای شما بسازد. اگر به صورت دونفره این ورزش را بازی کنید، کامل‌ترین تجربه این قسمت از بازی را تجربه خواهید کرد.

ورزش‌های آبی هم گیم‌پلی منحصر به فرد و بسیار ساده‌ای دارند که البته خیلی خوب از آب درآمده‌اند. شنای آزاد که براساس دکمه‌زنی بنا شده و شنای ترکیبی هم مکانیزم دکمه‌زنی را با المان‌های کنترل منابع ترکیب کرده است و توانسته تا یک خروجی بسیار درگیر‌گننده و جذاب را بسازد.

دوچرخه سواری هم یک بازی ریسینگ با مانع است که می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد و خوب شدن در آن واقعا کار سختی است. بازی ترکیبی از چندین مانع است که باید با توجه به آن‌ها، عکس‌العمل به موقعی داشته باشید و در کنار آن، بالانس بین کنترل چرخش و سرعت را هم حفظ کنید.

در کل بازی Olympic Games Tokyo 2020 از لحاظ فنی هم عمل‌کرد خیلی خوبی را ارائه می‌دهد و در کنار این عمل‌کرد خوب، یک گیم‌پلی جذاب و فان را به ارمغان می‌آورد

تنیس روی میز یا همان پینگ‌پونگ هم مکانیزم کنترل جالبی دارد و گیم‌پلی آن می‌تواند بسیار اعتیاد‌آور باشد. استفاده از آنالوگ‌ها به جای دکمه اهمیت جهت‌دهی به توپ را به نمایش درمی‌آورد و بازی را از یک مینی‌گیم دریافت و زدن توپ ساده متمایز می‌سازد.

بوکس هم به خوبی برای خودش جایی بین همه ورزش‌های بازی Olympic Games Tokyo 2020 دست و پا می‌کند. گیم‌پلی بازی با استفاده از تمام ظرفیت‌های دسته طراحی شده است و در لحظه باید حواستان به تمام اتفاقات داخل رینگ باشد و بتوانید در زمان لازم دفاع و حمله کنید و جاخالی دهید. بوکس هم به خوبی از آب درآمده و گیم‌پلی فان و سرگرم‌کننده‌ای دارد.

بحث از بوکس و ورزش‌های رزمی شد، به جودو می‌رسیم. جودو به شکل تیمی و 4 به 4 برگزار می‌شود که هر کدام از ورزش‌کاران شما به صور ت نوبتی در مقابل حریف قرار می‌گیرند و هر تیمی زودتر به 3 پیروزی برسد، برنده بازی خواهد بود. مکانیزم و دوربین بازی به بهترین شکل طراحی شده‌اند و می‌توانند به شدت شما را درگیر مسابقه کنند.

دو و میدانی و ورزش‌های مختلف آن‌ هم بخش اعظم بازی را به خود اختصاص می‌دهند و هر کدام بر اساس دکمه‌زنی‌های مختلف شکل داده شده‌اند. تمامی آن‌ها نمره قابل قبولی در بخش گیم‌پلی کسب می‌کنند و سربلند از میدان نقد بیرون می‌آیند.

اما می‌رسیم به صخره‌نوردی که به شخصه، آن را بهترین و جذاب‌ترین ورزش بازی Olympic Games Tokyo 2020 می‌دانم. مکانیزم خاص، متفاوت و سریع آن، تجربه‌ای فوق‌العاده و متمایز با دیگر ورزش‌های حاضر در این عنوان را به شما اهدا می‌کند. به معنای واقعی کلمات می‌توانید ساعت‌‎ها پای صخره‌نوردی بشینید و از آن لذت کامل را ببرید.

تمام ورزش‌ها به زیبایی تمام و با صداگذاری عالی به نمایش گذاشته می‌شوند و بازی از نظر بصری واقعا می‌تواند نمره قابل‌قبولی دریافت کند. مخصوصا از لحاظ نورپردازی و جزییات ساخت محیط‌های ورزشگا‌ه‌های توکیو ژاپن، بازی Olympic Games Tokyo 2020 فوق‌العاده عمل می‌کند. انیمیشن‌های بازی هم به بهترین شکل و بسیار خوب طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند و واقعا می‌توانند نظر شما را جلب کنند.

در کل بازی Olympic Games Tokyo 2020 از لحاظ فنی هم عمل‌کرد خیلی خوبی را ارائه می‌دهد و در کنار این عمل‌کرد خوب، یک گیم‌پلی جذاب و فان را به ارمغان می‌آورد. با هر بار مسابقه دادن، بازی نکات جدیدی برای شما به نمایش درمی‌اورد و واقعا می‌توانید با توجه به آن‌ها در رشته‌های مختلف ورزشی بهتر عمل کنید. هم‌چنین با کسب امتیاز تجربه، کاراکتر شما پیش‌رفت می‌کند و قابلیت‌های مختلف او به سطح بالاتری می‌روند.

در مجموع می‌توان گفت که بازی Olympic Games Tokyo 2020 یک سرگرمی گذرا نیست و واقعا می‌توان با آن ساعت‌ها سرگرم شد. برای هر رشته ورزشی فکر و نگرش درستی از سمت تیم سازنده وجود دارد و هیچ کدام از آن‌ها به صورت سرسری و برای رفع تکلیف در این عنوان حضور ندارند. حالت چندنفره آفلاین و آنلاین آن هم باعث می‌شود تا بتوانید آن را در کنار دوستانتان تجربه کنید و بیش‌تر از همیشه از آن لذت ببرید.

نقد و بررسی Olympic Games Tokyo 2020 با توجه به کد ارسال شده از سوی ناشر و نسخه‌ی ایکس‌باکس وان به نگارش درآمده است.


7.5 خوب
در مجموع می‌توان گفت که بازی Olympic Games Tokyo 2020 یک سرگرمی گذرا نیست و واقعا می‌توان با آن ساعت‌ها سرگرم شد. برای هر رشته ورزشی فکر و نگرش درستی از سمت تیم سازنده وجود دارد و هیچ کدام از آن‌ها به صورت سرسری و برای رفع تکلیف در این عنوان حضور ندارند. حالت چندنفره آفلاین و آنلاین آن هم باعث می‌شود تا بتوانید آن را در کنار دوستانتان تجربه کنید و بیش‌تر از همیشه از آن لذت ببرید.
  • انیمیش‌های عالی و روان
  • گرافیک خوب و نورگردازی عالی
  • پرداخت به جزییات در محیط‌سازی
  • گیم‌گلی‌های جذاب و سرگرم‌کننده
  • حالت تمرینی با چالش‌های جذاب
  • حالت چندنفره آنلاین و آفلاین
  • حضور فوتبال، تنیس و ورزش‌های دیگر با گیم‌پلی‌ای قابل قبول
  • شخصی‌سازی و تاثیرگذار بودن جنبه‌های فیزیکی کاراکتر‌ها
  • اختصاص دادن بخش عمده‌ای از رشته‌های ورزشی به دو و میدانی
  • حضور ورزش‌هایی مثل ژیمناستیک می‌توانست جذابیت بیشتری به بازی بدهد
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا