نقد فیلم News of the World

نقد فیلم News of the World – اخبار جهان

سادگی همیشه هم خوب نیست!

فیلم News of the World با اقتباس از کتابی با همین نام به قلم پاولت جالز و به همت سرمایه‌گذاری شرکت یونیورسال ساخته شد. پل گرینگرس سازنده‌ی آشنای سری فیلم‌های جیسون بورن،‌ کارگردانی این اثر را بر عهده گرفت اما نتوانست دین سینمایی خودش را به داستان «اخبار جهان» ادا کند.

فیلم News of the World در پی موقعیتی است تا بتواند دورانی از زندگی یک کهنه سرباز پشیمان از جنگیدن را روایت کند. این کهنه سرباز با بازی تام هنکس حالا و پس از اتمام دوران جنگ با خواندن اخبار در ایالت‌های مختلف‌ آمریکا روزگار می‌گذراند. پیرنگ داستان آمیخته به چند اتفاق است که همگی در کنار هم جلو می‌روند و در نهایت قرار است تصویری کامل و بی‌خدشه از حقیقت زندگی را، یعنی آچه زندگی باید باشد، ارائه دهند. روایت فیلم ساده و بی غل و غش است و اتفاقا از همین سادگی نیز ضربه می‌خورد. هر سه نقطه‌ی کشش داستان تکراری و بیهوده در کنار هم گنجانده شده‌اند؛ اولی، روایت مردی زخم خورده از جنگ که مانند بسیاری از فیلم‌ها و کتاب‌های دیگر از جنگیدن خسته شده و حالا در پی کاری برای فراموش کردن درد و رنج فراوان خود در دوران سخت است و دلتنگ برای بازگشت به خانه، به پیش همسرش. دوم، داستان یک سفر؛ سفری مردی خوش قلب و شریف به همراه دختری وحشی. قصه‌ای که بارها و بارها تکرار شده اما این بار در فیلم اخبار جهان اینقدر ساده‌انگارانه وصف شده که دیگر جذابیت خود را از دست داده است. سوم روایت یک قصه‌گو. داستان یک پیرمرد که برای امرار معاش از شهری به شهر دیگر می‌رود تا اخبار بخواند. روایت سوم جذاب‌ترین بخش فیلم است که البته کمتر از بقیه نیز به آن پرداخته شده. ایده‌ای که کل اثر بر مبنای آن شکل گرفته اما فیلم اخبار جهان نمی‌توان از پس روایتش بر بیاید و مانند شنوندگان اخبار کاپیتان کید ما را سر شوق آورد.

نقد فیلم News of the World
رابطه‌ی کاپیتان و جوآنا با اینکه بازی بی‌نظیر است، دو طرفش را در بر دارد اما نمی‌تواند بار کلی داستان را بر دوش بکشد

به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران فیلم News of the World بیشتر از آنکه روی قصه و سینما سرمایه‌گذاری کرده باشند روی تام هنکس برنامه ریخته بودند. یک داستان نخ‌نما، به همراه چند صحنه‌ی درگیری ضعیف و پر از ایده‌ها و خرده‌ پیرنگ‌های قبل‌تر استفاده شده که هیچ حالت دراماتیکی را در اثر ایجاد نمی‌کنند. فیلم قرار است در خلال رابطه‌ی یک مرد خشن و دختری وحشی و البته معصوم، درامی را خلق کند که از ایجادش عاجز است. توالی اتفاقات در فیلم درست ما را به خود جذب نمی‌کند و حسی بر نمی‌انگیزد. این روایتِ سفر دو فرد از دو جهان بیگانه ایده‌ی موفقی در داستان‌گویی است که بارها جواب خود را در طول تاریخ پس داده است اما در فیلم اخبار جهان خبری از موفقیت روایت‌های قبلی نیست. با شروع داستان و آغاز روایتگری تام هنکس در نقش افسری جنگ دیده که حالا به مرور خبرهای داغ کشور مشغول است، به نظر می‌رسید سازندگان زمین بازی وسیعی را برای قصه‌گویی پهن کرده‌اند که در طول فیلم متوجه می‌شویم این اتفاقات داستان به بزرگی زمین بازی نیست. دوربین چه قاب‌های زیباتری می‌توانست بگیرد و نگرفته، داستان چه چالش‌هایی می‌توانست داشته باشد و نداشته و فرم چقدر می‌توانست به پیشبرد اهداف کارگردان کمک کند که نکرده.

تام هنکس به جای فرو رفتن در نقش یک قهرمان سعی کرده بازی باورپذیری از خود نشان دهد و در هر لحظه کنار مخاطب قرار بگیرد

با اینکه صحنه‌های فیلم News of the World گاهی تکراری و کسل‌کننده  هستند اما تام هنکس و گرینگرس با ظرافت خاصی به اکثر آن‌ها جان بخشیده‌اند. پس از این همه سال بازیگری پر افتخار برای تام هنکس حالا او خوب می‌داند که لنز دوربین جایی برای خودنمایی کردن نیست. او به جای فرو رفتن در نقش یک قهرمان سعی کرده بازی باورپذیری از خود نشان دهد و در هر لحظه کنار مخاطب قرار بگیرد. حضور نقش جوآنا با نقش‌آفرینی فوق‌العاده‌ی هلنا زنگل و همراهی‌اش با کاپیتان در مسیری که هیچ یک زبان دیگری را نمی‌فهمد، از اندک نقاط اثر گذار داستان است. قدرت این رابطه از شباهت‌های این مرد مسن به دختر وحشی به وجود می‌آید. هر دو خانواده‌هایشان از هم پاشیده و غم فقدان را به خوبی احساس می‌کنند و طعم خون، خشم و مرگ زیر زبانشان است. و همین دردهای مشترک است که باعث جوانه زدن ریشه‌های رابطه و اعتماد بینشان می‌شود.

پایان‌بندی فیلم News of the world نمایش‌دهنده‌ی شخصیت‌پردازی ضعیف کاپیتان کید است. در انتها وقتی ما به عنوان مخاطب متوجه‌ی ماجرای همسر کاپیتان می‌شویم تازه می‌فهمیم این مسئله هیچ بازتابی در شخصیت او نداشته و این نه به عنوان عامل غافلگیری یا حقه‌ی اثر که به طور واضحی بیان کننده‌ی ضعف فیلمنامه‌نویسی آن است. 

نقد فیلم News of the World
فیلم اخبار جهان می‌توانست با گسترش ایده‌ی قصه‌گویی یک مرد در دورانی خشن و خالی از خیال، تبدیل به اثری منحصر به فرد شود که با درگیر روایات فردی و ناکارآمد شدن از این مهم باز می‌ماند

فیلم اخبار جهان در بازنمایی یک عصر تاریخی در بستر درامی وسترن درست عمل می‌کند. تصویری از آمریکای جداشده از هم و پر از شک و تردید و بدبینی که به طرز معناداری درست شبیه آمریکای همین روزهایی است که پیگیر اخبارش هستیم. با این تفاوت که در عصر حاضر کسی شبیه کاپیتان کید وجود ندارد تا حقیقت اخبار و آنچه واقعا به ما یاری خواهد رساند را نشانمان بدهد؛ مردی که سعی می‌کند با بخشیدن دانش و نجابت به مردم آن‌ها آزاد کند. پایان بندی فیلم اخبار جهان به سر راستی و سادگی تمام اجزای آن تمام می‌شود. این ساده  و با تعجیل برگذار شدن همه چیز، آن حس و حال دیدن یک فیلم روح بخش را می‌گیردو با پایانی تقریبا ناامیدکننده مخاطب را دچار یاس می‌کند. با این حال این سادگی در اثر ممکن برای برخی چون معجزه‌ای آرامش‌بخش عمل کند و بتواند حال آنان را برای مدتی هرچند کوتاه خوب کند.

فیلم News of the World یک فیلم وسترن است که می‌خواهد داستانش را در جاده روایت کند. یک فیلم ساده و کم کشش که با وجود  اینکه در اجرا و روایتش ناامیدی‌هایی را در پی دارد، در برخی از جنبه‌ها دارای ظرافت‌هایی نیز هست که همین ظرافتت‌های کوچک ما را تا انتها برای تماشا سرگرم نگه می‌دارند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

5 متوسط
فیلم News of the World یک فیلم وسترن است که می‌خواهد داستانش را در جاده روایت کند. یک فیلم ساده و کم کشش که با وجود  اینکه در اجرا و روایتش ناامیدی‌هایی را در پی دارد، در برخی از جنبه‌ها دارای ظرافت‌هایی نیز هست که همین ظرافت‌های کوچک ما را تا انتها برای تماشا سرگرم نگه می‌دارند.
  • بازی خوب تام هنکس و هلنا زنگل
  • بازنمایی درست یک دوران تاریخی
  • روایت داستانی که از فرط سادگی کسل‌کننده می‌شود
  • عدم گسترش خط اصلی قصه
  • اجرای مبتدیانه‌ی صحنه‌های اکشن
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا