بهترین آهنگسازان سینما

۱۰ آهنگساز برتر سینما که بیشترین تعداد نامزدی جایزه اسکار را دارند

آهنگسازی زندگی آن‌هاست

نامی مانند جان ویلیامز (John Williams) تا همیشه در لیست بهترین آهنگسازان سینما خواهد ماند، اما کدام هنرمندها در چنین فهرستی جای دارند و در کنار ویلیامز به عنوان بهترین‌ها شناخته می‌شوند؟

آهنگ پس‌زمینه‌ای که در فیلم‌های سینمایی پخش می‌شود شاید در ابتدا چندان مورد توجه کاربران قرار نگیرد و افراد غرق تماشای صحنه‌های اکشنی شوند که در آن یکی از شخصیت‌ها در حال نصف کردن کاراکتر اصلی داستان بوده و با چاقو به او حمله می‌کند. اما حتی در همین صحنه هم اگر بدون آهنگ پس‌زمینه مبارزه دو شخصیت را تماشا کنید، عملا در حال تماشای یک اثر کاملا بی‌روح هستید! در نتیجه می‌توان گفت که آهنگ برای فیلم‌های سینمایی مثل روح اثر عمل می‌کند که هرچه پررنگ‌تر بوده و بیشتر روی کاربر تاثیر بگذارد، باعث به یاد ماندنی شدن و در نهایت مثال‌زدنی شدن یک صحنه خاص می‌شود‌.

حال جالب است بدانید که این اثر آهنگ پس‌زمینه تنها مختص به فیلم‌های ترسناک یا رمانتیک نیست که با موسیقی تند یا ملایمی سعی می‌کنند تا توجه کاربر را به جن زیر تخت و پشت در، یا به یک صحنه عاشقانه جلب کنند. بلکه حتی در فیلم‌های محبوب ابرقهرمانی نیز امروزه آهنگ پس‌زمینه نقش بسیار مهمی خواهد داشت، برای مثال؛ اگر فیلم Avengers: Infinity War را به خاطر داشته باشید، در یکی از صحنه‌ها استیو راجرز (Steve Rogers) در آخرین لحظه مقاومت واندا (Wanda) و ویژن (Vision) از پشت یک قطار ظاهر می‌شود، اما ابتدا او تنها یک سایه است که به خوبی دیده نمی‌شود و هنگامی که جلوتر می‌آید، صدای تم پس‌زمینه قدیمی و همیشگی انتقام‌جویان پخش می‌شود که باعث به یادماندنی و همچنین حماسی شدن این صحنه جذاب می‌شود.

با این حال در میان بهترین آهنگسازان سینما که طی چند دهه گذشته محبوب‌ترین کارها را برای معروف‌ترین فیلم‌ها ساخته‌اند کدام یک از بقیه بیشتر نامزد جایزه اسکار شده‌اند؟ بگذارید برای پاسخ به این سوال ۱۰ مورد بهترین آهنگسازان را انتخاب کرده و بر اساس تعداد نامزد شدن برای اسکار آن‌ها را رتبه‌بندی کنیم.

دقت کنید که ممکن است این افراد هر کدام برای کارهای دیگری نیز نامزد دریافت جایزه اسکار شده باشند، اما در این لیست، تنها تعداد این مورد در حوزه ساخت موسیقی متن و آهنگسازی برای آثار سینمایی در نظر گرفته شده است.

۱۰. دیمیتری تیومکین (Dimitri Tiomkin) – ۱۴ مرتبه

دیمیتری تیومکین یکی از برجسته‌ترین آهنگسازان فیلم‌های سبک کابوی (Cowboy) و به اصطلاح وسترن است که برای آثار High Noon (ظهر بلند)، The High And The Mighty (بلند و قدرتمند) و فیلم The Old Man And The Sea (پیرمرد و دریا) جایزه اسکار برنده شده و در مجموع ۱۴ بار نامزد بردن این مقام شده بود.

او که در قلمرو شوروی سابق زاده شده بود، پس از مدتی به آمریکا و در نهایت هالیوود آمد تا بتواند علاقه خود یعنی آهنگسازی را ادامه دهد. تیومکین معمولا برای ساخت آهنگ پس‌زمینه فیلم‌های سبک وسترن و قدیمی دهه ۵۰ میلادی به بعد شناخته می‌شود و آخرین انتخاب او برای بردن جایزه اسکار، در سال ۱۹۷۲ برای فیلم Tchaikovsky بوده است که یک اثر روس محسوب می‌شود.

۹. الکس نورث (Alex North) – ۱۴ مرتبه

الکس نورث در واقع هنرمندی است که زندگی کاری عجیبی را بر خلاف نبوغی که در طراحی و ارائه بهترین آهنگ‌ها برای فیلم‌هایی مانند Who’s Afraid of Virginia Woolf (چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟) و Spartacus (اسپارتاکوس) داشته را تجربه کرده است. به نحوی که در آن ۱۴ بار نامزد برنده شده جایزه اسکار شده و حتی یکبار هم موفق نشده تا این مقام را به دست آورد.

با این وجود او به عنوان یکی از بهترین آهنگسازان سینما شناخته می‌شود که جایزه آکادمی Honorary را در سال ۱۹۸۵ به دست آورده بود. لازم به ذکر است که این مقام، به نام «اسکار افتخاری» شناخته شده و توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در آمریکا به افرادی داده می‌شود که علی رغم تلاش خود، موفق نشده‌اند تا اسکار اصلی را دریافت کنند. مانند جکی چان (Jackie Chan) که از بازیگران محبوب تاریخ سینما شمرده شده و این جایزه را حدودا ۶ سال پیش برنده شد.

۸. میکلوس رزسا (Miklós Rózsa) – ۱۶ مرتبه

زاده بوداپست، میکلوس رزسا آهنگسازی است که در سال ۱۹۴۶ به عنوان یک شهروند آمریکایی شناخته شده و این در حالی بود که روی کاور فیلمی به نام The Thief of Bagdad (دزد بغداد) کار می‌کرد. او برای حدود ۱۰۰ فیلم آهنگسازی کرده و در این میان، ۱۶ بار نیز نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

با این وجود جالب است بدانید که در کنار Spellbound و Double Life، او برای آهنگسازی یکی از طولانی‌ترین فیلم‌های آمریکایی به نام Ben-Hur نیز جایزه اسکار را دریافت کرده تا به عنوان یکی از بهترین آهنگسازان سینما شناخته شود. همچنین لازم به ذکر است که جایزه اسکار برنده شده برای آهنگسازی فیلم Ben-Hur در واقع یازدهمین اسکاری بود که توسط این اثر واحد دریافت می‌شد و خود رکوردی تازه را ثبت می‌کرد. رکوردی که تا به امروز تنها دو فیلم Titanic و The Lord of The Rings: The Return of The King به آن رسیده‌اند.

۷. موریس استولوف (Morris Stoloff) – ۱۷ مرتبه

موریس استولوف در واقع یکی از اولین آهنگسازانی است که از حوزه ساخت موسیقی کلاسیک، مسیر خود را به ضبط ترک‌های مربوط به فیلم‌های سینمایی تغییر داده بود. او با هر دو سازنده Paramount و همچنین Columbia همکاری داشته و با آهنگسازان هر فیلم تحت مدیریتی واحد فعالیت حرفه‌ای خود را دنبال کرده است.

با این حال او ۱۷ بار نامزد برنده جایزه اسکار شده و برای سه فیلم The Cover Girl، The Jolson Story و Song Without End به عنوان بهترین آهنگساز آثار سینما انتخاب شده است.

۶. ویکتور یانگ (Victor Young) – ۱۷ مرتبه

در واقع ویکتور یانگ هم‌اکنون نیز دارنده یک رکورد جالب از ۱۷ بار نامزدی برنده شدن جایزه اسکار و برنده نشدن در هیچ یک از این ۱۷ دفعه است که خود جای تعجب دارد! این در حالی است که شاید او در سال‌های آخر زندگی خود می‌توانست حداقل چند بار دیگر نیز نامزد برنده شدن جایزه اسکار بهترین آهنگسازان سینما شود تا یا حداقل یکبار برنده شده یا اینکه رکورد پیروز نشدن خود را همچنان گسترش دهد. اما در سال ۱۹۵۶ در سن ۳۴ سالگی درگذشت تا شانس‌های بعدی خود را هم از دست داده باشد.

همچنین اگر صحبت از رکورد زدن‌های پشت سر هم باشد، بد نیست به این مورد نیز اشاره کنیم که تو در فاصله بین دو سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۱ حداقل ۸ بار نامزد برنده شدن جایزه اسکار شده و تا ۱۹۴۴ نیز این رقم را به ۱۳ بار رسانده بود. شاید به دلیل همین رکورد زدن‌ها باشد که یانگ به عنوان یکی از بهترین آهنگسازان سینما شناخته می‌شود، اما او پس از مرگ خود و در سال ۱۹۵۷ بالاخره جایزه اسکار را برای فیلم Around The World in Eighty Days (دپر دنیا در هشتاد روز) برنده شد.

۵. جری گولدسمیت (Jerry Goldsmith) – ۱۷ مرتبه

جری گولدسمیت نیز در دسته آهنگسازانی قرار می‌گیرد که ۱۷ بار نامزد برنده شدن جایزه اسکار شده و در این بین تنها یکبار، آن هم برای فیلم The Omen برنده شده است. با این حال دلیل شهرت گلدسمیت جدای از نامزدی برنده شدن جایزه اسکار، می‌تواند کار کردن با جمعی از بهترین کارگردان‌های تاریخ سینمای هالیوود از جمله استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg)، ریدلی اسکات (Ridley Scott) و هاوارد هاوکس (Howard Hawks) باشد.

لازم به ذکر است که او همچنین در دسته ۵ آهنگساز برتری قرار می‌گیرد که در لیست American Film Institute’s 100 Years of Film Scores دارای بیش از یک فیلم است. این آثار شامل دو فیلم Planet of Apes و Chinatown می‌شود.

۴. ری هیندورف (Ray Heindorf) – ۱۷ مرتبه

ری هیندورف نیز یکی دیگر از بهترین آهنگسازان سینما است که مثل افرادی که پیش از او در این لیست مشاهده کردیم، تا ۱۷ بار نامزد پیروزی جایزه اسکار شده و سه بار نیز خود آن را به منزل برده است. این سه فیلم شامل Yankee Doodle Dandy، This is the Army و The Music Man می‌شود که البته دو مورد آخر آن به صورت پشت سر هم جایزه اسکار را به دست این آهنگساز رسانده و از همین جهت او را به هنرمندی خاص تبدیل کرده است.

جالب است بدانید که او تا مدت ۴۰ سال به صورت انحصاری فقط و فقط برای کمپانی برادران وارنر کار کرده و آهنگسازی فیلم‌های استودیو آن را انجام داده بود. همچنین او تا مدت‌ها وقت خود را صرف اضافه کردن آهنگسازان جوان و تازه‌کار به این شرکت کرده بود و به نحوی زحمت‌های زیادی را برای آن کشیده است.

۳. مکس استاینر (Max Steiner) – ۲۴ مرتبه

و بالاخره وقت آن فرا رسیده تا از رده بهترین آهنگسازان سینما با ۱۷ بار نامزدی برنده شدن جایزه اسکار خداحافظی کرده و با یکی از نخبه‌های تاریخ این حوزه آشنا شویم. مکس استاینر کسی است که اولین موسیقی متن خود را در سن ۱۲ سالگی تتظیم کرده و از سال ۱۹۲۹ به هالیوود رفت تا کار خود را به عنوان یک آهنگساز تمام وقت دنبال کند. لازم به ذکر است که این تمام وقت بودن، او را به آهنگسازی ۳۰۰ فیلم مختلف رساند که در جای خود نوعی رکورد محسوب می‌شود.

همچنین او از میان این ۳۰۰ فیلم، تنها ۳ بار برنده جایزه اسکار شده و دلیل اصلی معروفیت او آهنگسازی برای فیلم Gone With The Wind است که در لیست AFI’s 100 Years of Film Scores رتبه دوم را از آن خود کرده بود.

۲. آلفرد نیومن (Alfred Newman) – ۴۳ مرتبه

در حدود ۴ دهه فعالیت در حوزه آهنگسازی برای آثار سینمایی، آلفرد نیومن برای ۲۰۰ فیلم موسیقی متن ساخته و در میان آن‌ها ۴۳ بار نامزد پیروزی جایزه اسکار را در پرونده خود دارد. با این وجود اگر می‌خواهید بیشتر با این آهنگساز آشنا شده و علت معروفیت او را بدانید، بد نیست بدانید که موسیقی پس‌زمینه لوگو 20th Cen Fox را او ضبط کرده است!

همچنین جالب است بدانید که گرچه او در این لیست جایگاه دوم را از آن خود کرده، اما در حقیقت برای بردن بیشترین جایزه توسط یک آهنگساز، او مقام اول را با برنده شدن ۹ جایزه اسکار کسب کرده است. به علاوه، او در میان افرادی که به تنهایی بیشترین جایزه اسکار را برنده شده‌اند جایگاه سوم را داشته و فیلم How The West Was Won او نیز در رتبه ۲۵ام لیست AFI’s 100 Years of Film Scores جای دارد.

۱. جان ویلیامز (John Williams) – ۴۷ مرتبه

بدون شک جان ویلیامز کسی است که امروزه حتی اگر کسی بهترین آهنگسازان سینما را نشناسد، نام او را چند جا شنیده و در واقع ویلیامز را یکی از چهره‌های اصلی این حوزه می‌داند. استعداد و همچنین نبوغ این آهنگساز در انجام کاری که در آن یکی از بهترین‌ها شناخته می‌شود، باعث شده تا او ۴۷ بار برای تنظیم موسیقی متن فیلم‌های مختلف نامزد جایزه اسکار شود. اما در مجموع، او ۵۲ بار به صورت کلی نامزد برنده شدن این جایزه بزرگ شده که او را به دومین فردی تبدیل می‌کند که بیشترین بار برای داشتن شانس به دست آوردن اسکار انتخاب شده است.

لازم به ذکر است که او اولین آهنگسازی بود که به عنوان کسی که بازیگر یا کارگردان یک اثر سینمایی نیست، جایزه AFI Life Achievement Award را برنده شده است. همچنین او با ساختن آهنگ فیلم Star Wars یا همان جنگ ستارگان باعث شد تا این اثر در لیست AFI’s 100 Years of Film Scores رتبه اول را به دست آورد!

 

به هر حال هر یک از سازندگان نام‌برده در این لیست از جهاتی می‌توانند بهترین آهنگساز در دوره خود یا در کل زمان شناخته شوند، اما به نظر شما کدام‌یک از آن‌ها مستحق گرفتن عنوان «بهترین آهنگساز تاریخ» است؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا