نقد سریال Mare of Easttown

نقد سریال Mare of Easttown – مِیر از ایست‌تون

مقصودِ درام

سریال Mare of Easttown یک مینی سریال آمریکایی ساخته گرد اینگلسبی با درخشش کیت وینسلت است که از شبکه HBO پخش شد. یک درام جنایی غافلگیر کننده که لایق هر تمجیدی است که از آن بشود.

دراماتیک کردن در طبیعت ماست. ساز و کار بقای ما جهان را به شکل نتیجه‌گیری‌های علت و معمولی سامان می‌دهد. فروید موسیقی را انحرافی چندریختی می‌نامید. ما از موسیقی لذت می‌بریم چون یک تم را بیان می‌کند، تمی که شاخ و برگ می‌گیرد و بعد به سرانجام می‌رسد و در پایان ما آنچنان خوشنودیم که انگار یک شهود فلسفی را تجربه کرده‌ایم، حتی اگر این سرانجام خالی از محتوای کلامی باشد؛ مثل بیشتر سرگرمی‌های عامه پسند. سریال Mare of Easttown دقیقا همچین چیزی است. همان مقصودِ درامی که دیوید ممت در مورد آن مقاله‌ها نوشته. برشی از زندگی مردمان یک شهر با مرکزیت زنی به شدت پیچیده و قابل توجه که در بستری از حوادث، درامی را شاخ و برگ می‌دهد.

جریان اصلی قصه‌ی سریال Mare of Easttown متشکل از همان دو عنصری است که در نام  این سریال از آن‌‌ها استفاده شده. شهر ایست‌تون و زنی به نام مِیر (با بازی کیت وینسلت). سریال با تصاویری از شهر شروع می‌شود. مکان‌هایی ناآشنا برای ما که فقط چند قسمت طول می‌کشد تا آن‌ها را جزئی جدایی‌ناپذیر از خاطراتمان بدانیم. داستان آنقدر گستردگی دارد که در پایان هر قسمت نمی‌دانیم باید منتظر به سرانجام رسیدن کدام اتفاق باشیم. از همان قسمت اول شخصیت عجیب، باهوش و عمیق مِیر تبدیل به دامی در درام سریال برای کشاندن ما به سمت قسمت‌های بعدی می‌شود. کارگردان و نویسندگان Mare of Easttown اصلا قناعت پیشه نیستند و در توسعه‌ی مسیر داستانی کم نمی‌گذارند. نه فقط شخصیت مِیر که هزارداستانی که حول و حوش او اتفاق می‌افتد بخشی از معماری درام پیچیده‌ی سریال است. 

نقد سریال Mare of Easttown
کیت وینسلت در نقش محوری مِیر کیفیتی حتی فراتر از آثار سینمایی خود به نمایش می‌گذارد

سریال از زوج ناهمگون زن قدرتمند-زن آسیب‌پذیر شخصیت میر شروع می‌شود اما همین جا نمی‌ماند، گذر می‌کند و به تمام شخصیت‌های مکمل به دردخوری که ساخته، هویت و داستانی جان‌دار می‌دهد

فصل اول سریال Mare of Easttown برد اینگلسبی با تیم بازیگران رویایی کیت وینسلت، 
جین اسمارت،‌ ایوان پترز و … برای روایت داستان یک شهر جلوی دوربین رفته است. سریال از زوج ناهمگون زن قدرتمند-زن آسیب‌پذیر شخصیت میر شروع می‌شود اما همین جا نمی‌ماند، گذر می‌کند و به تمام شخصیت‌های مکمل به دردخوری که ساخته، هویت و داستانی جان‌دار می‌دهد. در راس و برگ برنده کار حضور تمام این پیرنگ‌های فرعی در خط اصلی قصه و ارتباط همه‌ی آن‌ها با میر است. مِیری که کارآگاه است و به دنبال دو پرونده‌ی عجیب قتل و آدم‌ربایی. مِیری که زنی شکننده است و به دنبال ایجاد ارتباطی موثر می‌گردد. مِیری که شکست خورده، از شوهرش طلاق گرفته و حالا شوهر سابقش با همسر جدید خود رو به روی خانه او زندگی می‌کند، رابطه با دخترش به شدت پر تنش است، پسرش اخیرا خودکشی کرده و نوه‌اش را ممکن است از دست بدهد. Mare Of Easttown را پیش از هر چیز می‌توان سیر تغییر و پیشرفت شخصیت مِیر دانست. رشد و نموی در یک شهر سرد و کوچک و در بستر یک جامعه‌ی مدرن غربی با روابطی پیچید و البته خودیابی یک زن در جامعه‌ای رو به پیشرفت، که هم مد روز است و هم چندان به جریان‌های مد روز وقعی نمی‌نهد و کار خودش را داستان می‌کند.

داستان سریال مِیر از ایست‌تون چون دیگر آثار مطرح این سال‌های HBO، چیزهای تیز «Sharp Objects» با بازی ایمی آدامز و دروغ‌های کوچک بزرگ «Big Little Lies» با محوریت نیکول کیدمن، تکرار همان فرمول موفق کارآزموده است. استفاده از یکی از ستاره‌های سینما، در اینجا کیت وینسلت، شهری کوچک و قتل‌هایی ماجرادار. جادوی Mare of Easttown در تعلیق و کششی است که حول و حوش مظنونین قتل ایجاد می‌کند. تمام آدم‌های قصه در حین اینکه می‌توانند شهروندهای معمولی باشند ممکن است قاتلی بالفطره نیز درونشان وجود داشته باشد. از اتهامی که مِیر به شوهر سابقش می‌زند تا یکی از اعضای کلیسا و کلی از هم سن و سالانی که در هر قسمت می‌توان انتظار داشت با کشف مسئله‌ی جدیدی آن‌‌‌ها گناهکار شناخته شوند.

ارین مک‌منمن با بازی کالین اسپانی با اینکه حضوری کوتاه دارد اما اثرش را تا انتها در داستان باقی می‌گذارد.  معصومیت چهره‌ی او و بازی محافظه‌کارانه‌اش در چند سکانس ابتدایی تا انتها ما را در پی کشف قاتل به جست‌وجو وا می‌دارد. اما ستاره‌ی درخشان این بزم بی‌شک کیت وینسلت است. حضور او نه تنها اعتباری بی اندازه به اسم سریال بخشید که نقش‌آفرینی‌اش نیز همسو با تفکرات پشت پرده داستان و کارگردانی همسو قرار گرفت و توانست جایگاه خودش و  سریال را غنی کند.

نقد سریال Mare of Easttown
شخصیت‌ها آنقدر درست پرداخته می‌شوند که انگار سال‌ها با آن‌ها زیسته‌ایم و خوب آن‌ها را می‌شناسیم

غیر از هر مضمون و درونمایه‌ی مهم دیگری که می‌توان به سریال Mare of Easttown نسبت داد، خانواده، محوری عنصری در سر و شکل داستان است. خانواده نه به معنای روابط نسبی که به واسطه‌ی علاقه و محبت که بین عده‌ای انسان در جریان می‌گیرد. سرزندگی داستان از همین رو است. با اینکه ایست‌تون شهر خشن و سرد به نظر می‌رسد اما آنچه در انتها باقی می‌ماند تصاویری از امید به آینده است که جادوی سریال را کامل می‌کند. مِیر از ایست‌تون چنین بستر گسترده‌ای برای داستان خود پهن کرده که می‌توان امیدوار بود این سریال درخشان با همین گروه بازیگران و پشت صحنه تا چند فصل دیگر ادامه پیدا کند.

سریال Mare of Eastttown با حضور کیت وینسلت و تمام شخصیت‌های مکملش هویت و  داستانی جان‌دار می‌سازد. داستانی که با قتل انسان شروع می‌شود و با خود انسان پایان می‌گیرد و قصه‌ای که هم مد روز است و هم به دنبال فرار از جریان‌های مد روز و فقط به دنبال این است تا داستان خودش را بگوید.

 
0 0 آراء
امتیاز مطلب

9 شاهکار
سریال Mare of Eastttown با حضور کیت وینسلت و تمام شخصیت‌های مکملش هویت و  داستانی جان‌دار می‌سازد. داستانی که با قتل انسان شروع می‌شود و با خود انسان پایان می‌گیرد و قصه‌ای که هم مد روز است و هم به دنبال فرار از جریان‌های مد روز و فقط به دنبال این است تا داستان خودش را بگوید.
  • بازی قدرتمند و تاثیر گذار تمام بازیگران و در راس‌شان کیت وینسلت
  • روایت جذاب یک پیرنگ اصلی و چند ده‌تا خرده پیرنگ فرعی
  • جذابیت بالای اتفاقات سریال
  • تعداد زیاد شخصیت‌های فرعی بی ربط به قصه اصلی
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا