بازی پسرخوانده

برای سرگرمی آمدید، بزرگ‌ترین مافیای جهان شدید! نگاهی به بازی ایرانی پسرخوانده

نمونه ایرانی بازی‌های جهانی

تجربه کم مانعی برای موفقیت نیست. بازی پسر خوانده اثر استودیو ایرانی پاییزان نمونه‌ای بارز از موفقیت است. بازی پسر خوانده نیازمند تشویق هرچه بیشتر است.

بازی Mafioso یا به عبارت دیگر پسر خوانده یکی از موفق‌ترین بازی‌های ایرانی چند سال اخیر است که توانسته به شهرت جهانی برسد. استودیو پاییزان از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده و حال توانسته این بازی را از لحاظ فنی به اوج خود برساند. استودیو پاییزان یکی از اولین استودیوهای بازی سازی ایرانی بوده که توانسته به رویدادهای جهانی پا بگذارد و بازی پسر خوانده را معرفی کند. بازی پسرخوانده درحال حاضر برای سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس است. این عنوان استودیو پاییزان تنها در سطح ایران محبوب نبوده و شما می‌توانید بازیکنانی در این بازی بیابید که از دیگر کشورها در سطح جهان این بازی را تجربه می‌کنند. همچنین باید افتخار کرد که بازی پسرخوانده برنده جایزه بهترین بازی از دیدگاه هنری در دومین جشنواره جهانی IMGA شده است.

عنوان پسرخوانده در حقیقت سبکی داشته که طی سال‌های اخیر در دنیای بازی‌های ویدیویی به آن توجه کمتری شده و زنده کردن این سبک توسط این استودیو ایرانی را می‌توان هنر دستان این هنرمندان ایرانی دانست. سبک Turn-Based Strategy که سال‌های اخیر کم‌تر بازی با این سبک منتشر شده به‌گونه‌ای به لطف استودیو پاییزان از نو احیا شد و توانست بسیاری از کاربران را به گذشته ببرد. از جمله معروف‌ترین بازی‌های سبک استراتژیک نوبتی در دیگر پلتفرم‌ها می‌توان به سری XCOM، سری Civilization، عنوان Empire of Sin و بسیاری بازی‌های دیگر اشاره داشت.

گرافیک دوست داشتنی و چشم نواز، درکنار صداگذاری‌های بی نقص و جزئیات بالا از دیگر خصوصیات این بازی هستند که می‌توانند طرفداران زیادی را به‌خود جذب کنند. داستان کلی بازی نیز حول محور رئیس مافیا که شما باشید می‌چرخد و شما قصد دارید با جمع آوری نیروهای هرچه بهتر خود را به پدر خوانده و دیگر گروه‌های مافیایی ثابت کنید. جنگ‌های شما به خیابان‌های ایران محدود نشده و در کشورهایی چون قلب مافیا یعنی ایتالیا، ژاپن و فرانسه نیز به جنگ می‌روید. قرار است مافیای جهانی شوید!

گیم‌پلی بازی پسرخوانده

شما در بازی‌های سبک Turn-Based Strategy به‌طور نوبتی با حریف خود رقابت می‌کنید. به عبارت دیگر هر شخصی تیم یا گروهی را برگزیده و به جنگ می‌رود و پس از اتمام حرکات حریف، حرکات خود را آغاز کرده و تلاش می‌کند با استراتژی‌هایی که معمولا از پیش تعیین شده‌اند حریف خود را از پا دربیاورد. شما در این سبک از بازی تا حدی محدود بوده و نمی‌توانید آزادانه حرکت کرده و به دشمنان خود ضربه بزنید و از همین رو باید با استراتژی دقیق و انتخاب درست حرکات از میان نیروهای خود حریف را از پا در آورید و بازی پسر خوانده توانسته این سبک را به‌خوبی پیاده سازد. این نکته را نیز باید گوش‌زد کرد که پسرخوانده با هنر خود سبک استراتژیک نوبتی را با سبک بازی‌های کارتی تلفیق کرده و به جذابیت بازی خود افزوده است. شما باید تیم خود را از بین انبوهی از کارت‌ها انتخاب کرده که هرکدام نیرویی خاص را در خود دارند و با استفاده و ارتقا آن‌ها ضربه بیشتری به نیروهای حریف وارد کنید.

جذابیت بازی پسرخوانده زمانی بیشتر می‌شود که شما باید دربرابر دشمنان آنلاین هم‌آوری کرده و با نیروهای خود به جنگ آنلاین بروید

جذابیت بازی پسرخوانده زمانی بیشتر می‌شود که شما باید دربرابر دشمنان آنلاین هم‌آوری کرده و با نیروهای خود به جنگ آنلاین بروید. حال ما با بازی روبه‌رو هستیم که با تلفیق سبکی نوستالژیک و قدیمی و قابلیت‌های بازی‌های آنلاین توانسته تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های ایرانی چند سال اخیر شود. این بازی همچنین برای ما یادآور بازی محبوب و گروهی مافیا نیز بوده و مانند همین بازی دوست‌داشتنی شما به‌صورت نوبتی و چرخشی با رقبای خود به جنگ می‌روید. شما در بازی پسر خوانده در گروه‌های سه نفره به جنگ دیگر گروه‌ها رفته و هر تیمی که زودتر هر سه نیروی خود را از دست دهد بازنده بازی خواهد شد. نیروهای شما در کنار دو حرکت عادی خود از یک حرکت ویژه نیز بهره می‌برند که پس از ضربه خوردن زیاد فعال شده و می‌توانید با یکی از نیروهای خود حرکت ویژه را انجام دهید.

حرکات شما در هر نوبت محدود هستند. استفاده هر کارت از هر نیروی شما هزینه‌ای داشته که ازنو جز اعمال استراتژیک شما محسوب می‌شود. جعبه نیروهای شما در بهترین حالت ۱۰ خانه کامل خواهد داشت که شما باید از آن‌ها به نحو احسن استفاده کرده تا بتوانید ضربه بیشتری به حریف خود وارد کنید. این نکته را باید در نظر گرفت که شما در بیشترین حالت ۱۵ نوبت خواهید داشت و باید پیش از پایان ۱۵ نوبت جنگ خود را به پایان برسانید. قدرت تهاجمی، تدافعی و پشتیبانی هر نیرو نیز متفاوت بوده و انتخاب درست آن‌ها می‌تواند بزرگ‌ترین کلید پیروزی شما باشد. دیگر نکته مهم ارتقا نیروها بوده که با بالا رفتن سطح و پیروزی در مبارزات نیروهای جدید و کارت‌های قدرت آزاد کرده و با جمع آوری سکه می‌توانید سطح آن‌ها را افزایش دهید و طبیعتا نیروهای بیشتر و پیشرفته‌تر برابر با پیروزی در نبردهای مافیاست.

دیگر راه پیشرفت شما ساخت یا عضو شدن در اتحاد است که با استفاده از آن می‌توانید در نبردهای گروهی شرکت کرده، از نیروهای خود اجاره دهید و بیش از پیش پیشرفت کرده و جهان را زیر چنگال‌های خود بیاورید. همزمان با دوستان خود در اتحاد چت کرده و نیرو اجاره کنید تا مافیای شما روزبه‌روز قوی‌تر شود. شما با پیروزی در مسابقات جام نیز به دست می‌آورید که با جمع آوری آن‌ها می‌توانید جوایز تازه و مناطق جدید را باز کنید.

دیگر چیزی که پس از هر مبارزه به‌دست می‌آورید کلاه است. شما با استفاده از کلاه می‌توانید سطح خود در سیستم سیزن پس بازی با نام بلیت طلایی ارتقا داده که در صورت پرداخته هزینه ابتدایی بلیت طلایی می‌توانید در هر سطح دو آیتم بسیار با ارزش را از آن خود کنید و این درحالیست که اگر بلیت طلایی را خریداری نکرده باشید جوایزی به مراتب کم ارزش‌تر به شما تعلق می‌گیرد.

این روزها یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر بازی بخش ماموریت‌های آن بوده که بازی پسر خوانده این بخش را نیز به بهترین شکل به شما ارائه داده و در نتیجه کامل کردن آن‌ها می‌توانید کارت‌های جدید و حتی الماس دریافت کنید که سرعت پیشرفت شما را بدون شک چندین برابر می‌کند.

فضای مبارزات بازی پسرخوانده

گرافیک  و جلوه‌های بصری بازی پسرخوانده

گرافیک ساده دو بعدی و درعین حال پر از جزئیات بازی پسرخوانده از دیگر نقاط قوت این بازی بوده که در عین جذابیت سنگین نبوده و شما می‌توانید این بازی را روی گوشی‌های اندروید متوسط و حتی رو به پایین به بهترین نحو اجرا کرده و از آن نهایت لذت را ببرید. وجود مکان و شخصیت‌های متفاوت با طراحی‌های خیره کننده و به‌جا بسیار به زیبایی این بازی بخشیده و چشم شما از دیدن آن‌ها خسته نمی‌شود. انیمیشن‌های بازی نیز بسیار پویا بوده و می‌توانید برای هر نیرو انیمیشن‌های متفاوتی را مشاهده کنید که آن‌ها را نسبت به یکدیگر به‌طور کامل متمایز می‌کند. همچنین قابلیت خرید لباس‌های متفاوت برای نیروهای خود از دیگر جذابیت‌های این بازی‌ست.

گرافیک ساده دو بعدی و درعین حال پر از جزئیات بازی پسرخوانده از دیگر نقاط قوت این بازی است

همانطور که پیش‌تر اشاره شد مکان‌های بسیاری در این بازی وجود داشته که هرکدام شمایل خود را داشته و بسیار متفاوت هستند. وجود انیمیشن‌های پس زمینه در هر مکان نیز به زیبایی طراحی شده و حس جنگ مافیایی در فضاهای شهری را به خوبی به شما انتقال می‌دهد. مبارزه در مناطق سطوح بالاتر نیز این حس را به شما انتقال می‌دهد که شما گروه مافیایی بسیاری قدرتمندی بوده و واقعا به دنبال سلطه در جهان هستید.

صداگذاری و موسیقی بازی پسرخوانده

صداگذاری ویژه با استفاده از بهترین دوبلورهای ایرانی جزئیات این بازی را به اوج خود رسانده است. صدا گذاری نیروهایی چون ننجون و حشمت لوتی درکنار دیگر نیروها آنقدر جذاب و به‌جا هستند که شما عمدتا به خود اجازه نمی‌دهید که صداهای بازی را قطع کرده و برای مثال به موسیقی گوش دهید. هرکدام از نیروها برای حرکات خود دیالوگ‌هایی را ادا می‌کنند که درکنار سرگرم کننده بودن حس قدرت را به شما انتقال داده و می‌توانید خود را به جای آن نیرو جا بزنید تا بازی بیش از پیش شما را درگیر و سرگرم کند. در بخش صداگذاری باید به صداگذاری تمامی سلاح‌ها و انفجارها نیز اشاره داشت که به بهترین شکل صداگذاری شده و لذت استفاده از برخی کارت‌ها را چندین برابر می‌کند.

موسیقی‌های بازی نیز گرچه حالت پس زمینه‌ای داشته و نقش کمتری را ادا می‌کنند، بسیار خوب انتخاب شده و حس و حال دنیایی مافیایی مملو از جنگ و خون ریزی را به شما منتقل کرده و شما را به سوی جنگ در مناطق مختلف دعوت می‌کند. مکان‌های متفاوت از صداهای متفاوت برخوردار هستند که مربوط به امر فضاسازی بوده و شما را بیشتر با فضایی که در آن هستید آشنا می‌کند.

نیروهای متفاوت بازی پسرخوانده
نیروهای متفاوت بازی پسرخوانده

معرفی نیروها و قدرت‌ها در بازی پسرخوانده

همانطور که پیش‌تر اشاره شد هرکدام از نیروها در بازی پسر خوانده قدرت‌های مختص خود را داشته که به سه حالت تهاجمی، تدافعی و پشتیبانی تقسیم می‌شوند. عنصر چهارم و مهمی که در بازی وجود دارد بخش خشم است که به آن نیز می‌پردازیم. در این میان قدرت‌های تهاجمی ممکن از با استفاده از سلاح گرم، سلاح سرد یا اشیا متفاوت صورت گیرند. نیروهای تدافعی نیز می‌توانند شامل سینه سپر نیرو شود. در بخش پشتیبانی برخی نیروها با ابزار خود به خون نیروی شما افزوده یا حتی می‌توانند نیروهای از دست رفته را به‌طور کامل شفا داده و به میدان نبرد بازگرداند. این نکته را همچنین باید در نظر داشت که نیروها صرفا در یک بخش قوی نبوده و برخی از آن‌ها ممکن است دو قدرت قوی داشته باشند. برای مثال شخصیت کامبیز پستونک قدرت تهاجمی و تدافعی یکسانی دارد. همانطور که در ابتدای این بخش اشاره داشتیم، چهارمین بخش مهم برای هر شخصیت بخش خشم است. اگر تیم شما ضربات زیادی دریافت کند نیروهای شما به خشم آمده و حرکتی ویژه انجام می‌دهند و هرچقدر میزان خشم نیروی شما بیشتر باشد، میزان ضربه نیروی شما به حریف یا قدرت تدافعی حاصل از خشم نیروهای شما بیشتر است.

نیروهای تهاجمی

شما با استفاده از این نیروها در اصل ذرات خانه خود را تقویت کرده و نیروهای قوی در این دسته به قول معروف زور و بازوی بیشتری دارند. از روی دیگر این نیروها را می‌توان مهم‌ترین نیروی تیم دانست چون دفاع بدون حمله در بازی پسر خوانده هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. از بهترین نیروهای تهاجمی در بازی پسر خوانده می‌توان به شعبون خونخوار، داوود کپسولی، اسی شپشی، بیژن سر به زیر و زینت دلربا اشاره داشت.

نیروهای تدافعی

نیروهای تدافعی در این بازی به‌گونه‌ای مکمل نیروهای تهاجمی بوده و در صورت نیاز از نیروهای دفاعی خود برای جلوگیری از ضربه خوردن بیشتر آن‌ها استفاده می‌کنند. شما در میان نیروهای تدافعی می‌توانید قدرت استفاده از سپر، مخفی شدن یا برگرداندن ضربات به حریف به خودشان را مشاهده کنید. از بهترین نیروهای تدافعی می‌توان به قبرکن، کامبیز پستونک، سوسن چارسو و حشمت لوتی که از قدرت تهاجمی خوبی نیز برخوردار است اشاره داشت.

نیروهای پشتیبانی

این نیروها عموما ضربه زیادی به دشمن وارد نکرده و به‌طور کاملا در پشت صحنه فعالیت دارند. شاید بتوانید بدون نیروهای پشتیبانی مسابقات بزرگ را پیروز شوید، ولی بدون شک کاری سخت در پیش خواهید داشت. این نیروها با استفاده از قدرت پشتیبانی خود می‌توانند باعث برگرداندن نیروهای مرده و یا افزودن خون به نیروهای شما شوند. از بهترین نیروهای پشتیبانی می‌توان مهناز بهداشتی، دکتر جمشید و قبرکن که نیروی تدافعی زبرجدی نیز قلمداد می‌شود نام برد.

خشم

پیش‌تر اشاره کردیم که خشم چهارمین قدرت هر نیرو در این بازی بوده و تنها زمانی فعال می‌شود که دشمن شما ضربه بیشتری به شما وارد کرده باشد. در این صورت بخش خشم تیم شما به صددرصد رسیده و می‌توانید از این نیروی ویژه استفاده کنید که معمولا قدرتی بسیار بیشتر از حرکات معمولی شما دارد. نیروهای تدافعی و پشتیبانی نیز از این حرکت ویژه برخوردار بوده و می‌توانند بهتر از حالت معمول به کمک شما و نیروهایتان بیایند. در این بخش باید از زامبولی، تقی پاسبون، هوشنگ فلش بنگ و ننجون به‌عنوان پر خشم ترین نیروها نام برد.

فروشگاه بازی پسرخوانده
فروشگاه بازی پسرخوانده

فروشگاه و پرداخت‌های درون برنامه‌ای بازی پسرخوانده

فروشگاه این بازی مملو از آیتم‌هایی‌ست که شما می‌توانید برای نیروهای خود خریداری کنید. این آیتم‌ها شامل لباس شخصیت‌ها، کارت‌های نیروهای جدید و کارت‌های ارتقا نیروهای قدیمی شده که می‌توانید با الماس‌های جمع آوری شده یا خریداری شده خود آن‌ها را به‌دست آورده و به رخ دشمنان خود بکشید. بازی پسر خوانده از سیستم سیزن پس با نام بلیت طلایی که پیش‌تر به آن اشاره شد برخوردار بوده که شما می‌توانید با پرداخت هزینه آن را خریداری کرده و لباس جدید، الماس، صندوق کارت و بسیاری آیتم‌های دیگر را دریافت کنید.

به‌طور کلی بازی پسر خوانده را باید یکی از بهترین بازی‌های ایرانی حال حاضر در تمامی پلتفرم‌ها دانست

شما در حالت معمولی پس از جمع آوری میزان کافی کلاه تنها صندوق کارت دریافت می‌کنید، ولی با خرید بلیت طلایی به آیتم‌هایی چون طلا، الماس و لباس‌های خاص دسترسی پیدا می‌کنید. بازی پسر خوانده همین حالا از نرم افزار کافه بازار قابل دریافت بوده و پرداخت‌های درون برنامه‌ای این بازی نظیر خرید الماس، سکه و بلیت طلایی همه و همه از طریق درگاه‌های امن همین نرم افزار صورت می‌گیرند.

به‌طور کلی بازی پسر خوانده را باید یکی از بهترین بازی‌های ایرانی حال حاضر در تمامی پلتفرم‌ها دانست. تلاش صورت گرفته برای توسعه بازی پسر خوانده نباید نادیده گرفته شده و باید آگاه بود که این بازی در سطح بازی‌های جهانی بوده و می‌تواند بیش از پیش کاربران خارجی را جذب خود کند. بازی پسر خوانده درکنار زبان فارسی، از زبان‌های دیگر چون انگلیسی، ایتالیایی، روسی و چند زبان زنده دیگر پشتیبانی کرده که راه جذب بیشتر کاربران خارج از ایران را افزایش داده است.

شکی نیست نکات مثبت بازی پسر خوانده آنچنان زیاد بوده که نکات منفی بسیار جزئی این بازی را پوشش می‌دهد. در ابتدا ایم بازی تاحدی شبیه به بازی محبوب Clash Royale به‌نظر می‌رسد، بااین حال خلاقیت‌های موجود در این بازی توانسته‌اند تا حد بسیار قابل قبولی آن را از Clash Royale متمایز کنند. بسیاری از بازیکنان آیتم‌های آزاد شده توسط پول را ناعادلانه دانسته و پیروزی در برابر افرادی که با پول بازی خود را ارتقا داده‌اند معترض هستند. شاید این نکته تنها نکته منفی قابل ذکر بازی پسر خوانده باشد که با وجود انبوهی از محتوای جذاب و سرگرم کننده می‌توان این نکته را فاکتور گرفت. گرافیک جذاب، صداگذاری‌های بی‌نظیر، انبوه نیروهای متنوع و مکان‌های عالی همه و همه باعث شده ما به هنرمندان استودیو پاییزان ببالیم و بازی پسر خوانده را تشویق کرده و از آن‌ها تشکر کنیم.

1 1 رأی
امتیاز مطلب

9 شاهکار
تلاش توسعه دهندگان استودیو پاییزان به‌خوبی ثمر داده و بازی پسرخوانده را تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های ساخت ایران میان تمامی پلتفرم‌ها کرده است. جلوه‌های بصری عالی و صداگذاری بی‌نظیر بزرگ‌ترین نقاط قوت این اثر بوده و ارزش تجربه این بازی را چندین برابر می‌کند.
  • مکان‌های متنوع و جذاب
  • نیروهای زیاد و بسیار متفاوت
  • گرافیک و جلوه‌های بصری خیره کننده
  • صداگذاری و موسیقی بی‌نظیر
  • پشتیبانی از زبان‌های زنده دنیا
  • Pay-to-Win بودن حدودی بازی
  • الگوبرداری زیاد از بازی Clash Royale
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا