زوم 10 برابری S24 اولترا
1%
  • 0/10

دلیل حذف زوم 10 برابری در S24 اولترا مشخص شد؛ عدم نیاز کاربران!

دلیل حذف زوم 10 برابری در S24 اولترا مشخص شد؛ عدم نیاز کاربران! ۰ ۲۸ دی ۱۴۰۲ یادداشت فناوری کپی لینک

سامسونگ در رابطه با دلیل حذف قابلیت زوم 10 برابری از گوشی گلکسی S24 اولترا گفت که کاربران به این میزان زوم نیازی ندارند.

همانطور که می‌دانید، از مدت‌ها قبل سامسونگ تصمیم گرفت دوربین زوم 10 مگاپیکسلی با توانایی زوم 10 برابری اپتیکال را از گلکسی S24 اولترا حذف و آن را با سنسوری 50 مگاپیکسلی با توانایی زوم 5 برابری اپتیکال جایگزین کند. اما چرا؟ چطور می‌شود دو نسل، یک گوشی با زوم 10 برابری راهی بازار شود و در عکاسی و فیلم‌برداری با این سنسور عالی ظاهر شود اما به یک باره در نسل جدید، به بهانه‌ی کیفیت بالاتر، سنسوری را با توانایی زوم کمتر شاهد باشیم؟

گلکسی S24 اولترا با دوربین زوم جدید خود دیگر قادر به زوم 10 برابری نیست بلکه می‌تواند تا 5 برابر روی سوژه‌ها به صورت اپتیکال و تا 10 برابر به ادعای سامسونگ بدون افت کیفیت عکاسی کند. این سنسور حالا 50 مگاپیکسلی و بسیار بزرگ‌تر از سنسور 10 مگاپیکسلی اس ۲۳ اولترا است (1/3٫۵۲ اینچ در مقایسه با 1/2٫55 اینچ). حالا خود شرکت توضیحاتی را هم در رابطه با این تصمیمش مطرح کرده است:

با تحقیق در رابطه با اینکه کاربران از چه محدوده‌ی زومی بیشتر استفاده می‌کنند، متوجه شدیم زوم ۳ و ۵ برابری بسیار بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بنابراین تصمیم گرفتیم فقط به جای کاهش میزان زوم به ۵ برابر، از دوربین ۵۰ مگاپیکسلی جدیدی استفاده کنیم.

مشخص نبود سخنگوی سامسونگ دارد به بیشترین میزان زوم در سری گلکسی S اشاره می‌کند یا فقط در گلکسی S اولترا. در نتیجه از او خواسته شد که در این رابطه شفاف‌سازی کند که او در ادامه چنین ادعایی را مطرح کرد:

طبق تحقیقات ما که شامل تمام گوشی‌های سری گلکسی S23 شد، کاربران از زوم ۳ و ۵ برابری بیشترین استفاده را داشتند که این شامل مدل اولترا هم می‌شود. وقتی کاربران تمایل دارند از زوم ۳ و ۵ برابری بیشتر از هر میزان دیگری استفاده کنند، ما هم تصمیم گرفتیم بهترین تجربه را در این محدوده با لنز ۵۰ مگاپیکسلی در اختیارشان قرار دهیم.

خیلی جالب‌تر بود اگر این تحقیقات فقط شامل مدل اولترا می‌شد چرا که این گوشی دوربین‌های زوم اختصاصی در محدوده‌ی ۳ و ۱۰ برابری دارد و طبیعتا باید این میزان زوم بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند؛ حتی بیشتر از مدل استاندارد و پلاس که زوم اپتیکال‌شان فقط محدوده‌ی ۳ برابری را پوشش می‌دهد. طبیعتا کاربران با این دو مدل به سراغ زوم ۱۰ برابری نمی‌روند چون کیفیت به شدت افت می‌کند اما در میزان زوم ۳ و ۵ برابری تصاویر اندکی قابل استفاده‌تر خواهند بود.

در واقع تحقیقات سامسونگ در نوع خود خنده‌دار بوده؛ در واقع مدل‌های استاندارد و پلاس مثل این بودند که به شما بگویند برای رد شدن از یک رودخانه دو راه بیشتر ندارید، یا شنا کنید و یا آن را دور بزنید. مدل اولترا هم نقش قایق را بازی می‌کرد که به راحتی شما را به آن طرف می‌رساند. بدیهی است آمار شنا کردن یا دور زدن رودخانه بسیار افزایش پیدا می‌کند چون راه دیگری برایشان وجود ندارد.

حالا این شده حکایت سامسونگ؛ امکان زوم ۱۰ برابری را از کاربران استاندارد و پلاس گرفته و حالا از آن‌ها می‌پرسد بیشتر از چه زومی استفاده می‌کنند؛ واقعا سامسونگ منتظر بود در جواب بشنود زوم ۱۰ برابری؟! با این حال سحنگوی سامسونگ در ادامه‌ی صحبت‌هایش گفت که حتی زوم 10 برابری هم به لطف سنسور جدید بسیار باکیفیت‌تر از قبل خواهد بود که با توجه به تصاویر لو رفته، نمی‌توان این ادعا را در تمام شرایط پذیرفت.

بهتر شدن کیفیت تصاویر زوم به لطف سنسور 50 مگاپیکسلی بزرگ‌تر منطقی هست و دیده هم شده، اما پایدار نیست. گاهی اوقات S23 اولترا عملکرد بسیار بهتری از خود به نمایش گذاشت حتی با اینکه سنسورش یک‌پنجم سنسور جدید رزولوشن دارد. با این حال سامسونگ مدعی شده به لطف سنسور جدید، زوم 10 برابری در گلکسی S24 مسئله‌ی خاصی نخواهد بود و حتی در وضوح 4 و 7 برابری هم امکان ثبت تصاویر باکیفیت وجود خواهد داشت چون دیگر نیاز نیست فاصله‌ی 1 تا 10 برابری مثل اس ۲۳ اولترا طی شود؛ کمی منطقی بود!

در رابطه با بهبود کیفیت زوم گلکسی S24 اولترا در محدوده‌ی 10 برابری هم سوالی پرسیده شده که سخنگوی این شرکت مطابق انتظار شما گفت:

بله. سری گلکسی S24 حالا به لطف هوش مصنوعی از کیفیت زوم دیجیتال خوبی در مقایسه با قبل بهره می‌برد.

گلکسی S24 اولترا همچنان قادر به زوم 100 برابری دیجیتال روی سوژه‌ها هست ولی نباید انتظار داشته باشید کیفیت آن بسیار بهتر از چیزی که در اس ۲۳ اولترا می‌بینیم باشد. گول تبلیغات شرکت‌ها را نخورید، در عمل همه چیز آنقدر زیبا نیست.

البته یک نکته‌ی مثبت در رابطه با سنسور 50 مگاپیکسلی جدید این است که در وضوح 5 برابری اپتیکال می‌تواند ویدیوهای 8K ضبط کند و این باورنکردنی است. S23 اولترا فقط در وضوح 1 برابری قادر به ضبط ویدیوی 8K است. همچنین این سنسور جدید خروجی‌های 12.5 مگاپیکسلی با پیکسل‌های 1.4 میکرومتری را به لطف فناوری ترکیب پیکسلی ارائه می‌کند در حالی که سنسور 10 مگاپیکسلی سامسونگ به صورت پیش‌فرض، پیکسل‌های 1.12 میکرومتری داشت و از فناوری ترکیب پیکسلی هم پشتیبانی نمی‌کرد. بنابراین در نور شب انتظار عملکرد بهتری را از این سنسور جدید داریم.

نظر شما در رابطه با تصمیم سامسونگ چیست؟ حذف زوم 10 برابری اپتیکال در گلکسی S24 اولترا منطقی بود؟

اگر بخواهم رک باشم باید بگویم از این تصمیم سامسونگ اندکی ناامید شدم. در شرایطی که اپل توانسته با پشت سر گذاشتن این شرکت در سال ۲۰۲۳ به عنوان بهترین شرکت از لحاظ فروش گوشی در کل سال گذشته لقب بگیرد و با توجه به فن‌بیس قدرتمندی که شرکت آمریکایی دارد، سامسونگ نباید بهانه دست کاربران می‌داد. نیازی به حذف سنسور 10 مگاپیکسلی نبود؛ فقط می‌شد اندازه‌اش را ارتقا داد تا تصاویر بسیار باکیفیت‌تری در محدوده‌ی 10 برابری به ثبت برسد.

حالا سامسونگ در شرایطی قرار دارد که شرکت‌های چینی زوم 10 برابری اپتیکال و حتی 200 برابری دیجیتال را هم احتمالا به زودی در گوشی‌هایشان استفاده خواهند کرد. در این صورت سامسونگ دیگر اولین شرکتی نخواهد بود که این اعداد و ارقام را در جدول مشخصات فنی گوشی‌هایش می‌بیند. قطعا این موضوع به مذاق کاربران شرکت کره‌ای خوش نخواهد آمد و احتمالا این تصمیمات عجیب و حساب نشده، پایانی خواهد بود بر سلطه‌ی بیش از یک یک‌دهه‌ای غول کره‌ای در بازار موبایل.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments