برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
سیستم عامل هارمونی HarmonyOS

هرآنچه که از سیستم عامل هارمونی HarmonyOS می‌دانیم

سیستم عامل جدید هواوی دارای چه ویژگی‌هایی است؟

1%
  • 0/10
هرآنچه که از سیستم عامل هارمونی HarmonyOS می‌دانیم ۰ ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ مقالات فناوری کپی لینک

در تاریخ ۲۰ می سال ۲۰۱۹ (۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۸) اولین سایتی که درباره سیستم عامل هواوی گزارش منتشر کرد، سایت Huaweicentral بود. چندی پس از این گزارش سیستم عامل هارمونی HarmonyOS توسط هواوی در یک کنفرانس معرفی شد.

در سال 2020 این شرکت از سیستم عامل HarmonyOS 2.0 در کنفرانس توسعه دهندگان هواوی، رونمایی کرد. این سیستم عامل دستخوش تغییرات بسیاری شد و برای دستگاه‌های جدیدتر و بیشتری در دسترس قرار خواهد گرفت. طبق گفته هواوی سیستم عامل هارمونی در ابتدا تنها برای دستگاه‌های هواوی طراحی شده و در سال‌های آینده این احتمال وجود داد تا این پلتفرم (OS) در دسترس دیگر کمپانی‌های نیز قرار بگیرد.

مدت زمان طولانی است که شرکت هواوی در حال کار روی این سیستم عامل بوده و انتظار می‌رود که این OS بتواند به یک رقیب جدی برای دیگر سیستم عامل‌های گوشی‌های هوشمند یعنی اندروید و iOS تبدیل شود.

سیستم عامل هارمونی HarmonyOS چیست؟

هارمونی او اس یا سیستم عامل HongMeng در واقع بر مبنای میکرو هسته طراحی شده و برای ارائه یک تجربه جدید برای تمام دستگاه‌های شرکت هواوی منتشر خواهد شد.

با توجه به گفته مدیر عامل بخش Consumer Business Group شرکت هواوی، اکثر کاربران به دنبال تجربه سیستم عامل‌های جذاب و به روز هستند. با توجه به این موضوع هواوی تصمیم گرفت تا یک سیستم عامل کاملا به روز و با رابط کاربری جذاب در دسترس کاربران قرار دهد.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، سیستم عامل HarmonyOS برای تمام دستگاه‌های شرکت هواوی عرضه خواهد شد. این کمپانی ادعا می‌کند که سیستم عامل جدید هواوی می‌تواند بر فروش دستگاه‌های این شرکت به خصوص گوشی‌های هوشمند، تاثیر داشته باشد.

سیستم عامل هارمونی او اس با اندروید و iOS تفاوت دارد؛ این نرم افزار بر مبنای میکرو هسته (Microkernel) طراحی شده و این موضوع باعث شده است تا کاربران در هنگام استفاده از این سیستم عامل، تجربه‌ای روان داشته باشند. این OS مورد تایید واقع شده و از امنیت بالایی برخوردار است، ناگفته نماند که پشتیبانی از چند دستگاه هواوی به صورت هم‌زمان می‌تواند جذابیت استفاده از این سیستم عامل را افزایش دهد.

چهار ویژگی فنی که بر طراحی HarmonyOS تاثیر گذاشتند

این سیستم عامل همانند دیگر رقیب‌های خود یعنی اندروید و iOS، از طراحی جذابی برخوردار بوده و توانسته است تا توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کند.

تجربه‌ای یکپارچه

همانطور که در بالا اشاره کردیم، این سیستم عامل برای تمام گجت‌های شرکت هواوی عرضه خواهد شد. نحوه طراحی این سیستم عامل به گونه‌‌ای است که کاربران می‌توانند یک برنامه را روی گوشی هوشمند خود اجرا کنند و سپس همان برنامه را روی رایانه شخصی خود تجربه کنند. این سیستم عامل تجربه‌ای مشابه را به کاربران خواهد داد و همین موضوع باعث شده است تا توسعه برنامه‌ها برای این OS بسیار راحت‌تر از دیگر سیستم عامل‌ها باشد.

عملکرد روان

هارمونی او اس به دلیل استفاده از موتور Deterministic Latency و عملکرد بالای Inter-Process Communication دارای یک عملکردی بسیار روان است. موتور Deterministic Latency برای اجرا، بسیار بر محدودیت‌های زمان قبل از اجرای برنامه تاکید داشته و در واقع این موضوع در این سیستم عامل به یک اولویت تبدیل شده است.

زمانی که این بخش به یک اولویت تبدیل می‌شود، این موضوع می‌تواند بر افزایش سرعت اجرای برنامه تاثیر بگذارد. با توجه به گزارش‌های منتشر شده این سیستم عامل با استفاده از این موتور توانسته است تا تاخیر پاسخگویی برنامه‌ها را حدود 25.7 درصد کاهش دهد. لازم به ذکر است که میکرو هسته سیستم عامل HarmonyOS توانسته تا عملکرد IPC را تا پنج برابر سیستم عامل‌های دیگر،‌ کارآمدتر کند.

امنیت بیشتر

همانطور که در بالا اشاره کردیم، سیستم عامل هارمونی از طراحی میکرو هسته‌ای جدیدی برخوردار بوده که از ویژگی‌های این میکرو هسته می‌توان به تاخیر کم در اجرای برنامه‌ها و امنیت بسیار بالا اشاره کرد. این میکرو هسته برای ساده سازی عملکرد هسته‌ها از زمابندی‌های خاصی استفاده می‌کند و همچنین خود این میکرو هسته تنها اساسی‌ترین سرویس، یعنی IPC را ارائه می‌دهد.

در طراحی میکرو هسته سیستم عامل HarmonyOS از روش‌های تایید شده‌ای برای افزایش امنیت استفاده شده و بخش امنیت بر مبنای Trusted Execution Environment طراحی شده است. استفاده از چنین روشی بر افزایش امنیت سیستم عامل بسیار بر امنیت کاربران تاثیر داشته و افراد می‌توانند با خیال راحت اطلاعات مهم خود را در دستگاه‌های مجهز شده به این سیستم عامل ذخیره کنند.

این سیستم عامل اولین نرم افزار پایه‌ای است که از تایید رسمی Trusted Execution Environment پشتیبانی می‌کند و این موضوع بر امنیت دستگاه تاثیر مثبت دارد. به علاوه به علت اینکه این میکرو هسته کد بسیار کم‌تری دارد، احتمال مورد حمله قرار گرفتن (هک شدن) بسیار کم است.

اجرا شدن روی چند دستگاه

همانطور که در بالا اشاره کردیم، این سیستم عامل می‌تواند روی چند دستگاه اجرا شود. به علاوه استفاده کردن از این سیستم عامل به دلیل وجود IDE چند دستگاهی کاربران می‌توانند این سیستم عامل را روی دیگر گجت‌های شرکت هواوی اجرا کنند. به علاوه رابط کاربری هارمونی او اس بسیار به اندروید شباهت داشته و به همین دلیل استفاده از این سیستم عامل بسیار ساده و لذت‌بخش است.

لازم به ذکر است که این شباهت به سیستم عامل اندروید برای توسعه دهندگان بسیار خوشایند است؛ زیرا طراحی برنامه‌ها برای آن ساده‌تر بوده و به راحتی می‌توانند برنامه‌های طراحی شده را برای دانلود در اختیار کاربران قرار دهند.

در ماه اوت سال ۲۰۱۹ اعلام شد که سیستم عامل HongmengOS 1.0 برای دستگاه‌های شرکت هواوی عرضه خواهد. در ابتدا این سیستم عامل برای تلویزیون‌های این شرکت منتشر شد. سپس بعد از گذشت یک سال سیستم عامل HongmengOS 2.0 معرفی شد که این سیستم عامل برای گوشی‌های هوشمند، خودروهای هوشمند و رایانه‌های شخصی مناسب است.

سپس در سال ۲۰۲۱ سومین نسخه این سیستم عامل برای بلندگوها و هدفون‌های هوشمند در دسترس قرار گرفت. انتظار می‌رود که چهارمین نسخه این سیستم عامل در سال آینده برای عینک‌های واقعیت مجازی و دیگر گجت‌ها منتشر شود. در ادامه به بررسی سیستم عامل HarmonyOS 2.0 می‌پردازیم.

سیستم عامل HarmonyOS 2.0 

همانطور که در بالا اشاره کردیم این سیستم عامل تابستان سال ۲۰۱۹ برای گوشی‌های هوشمند شرکت هواوی معرفی شد. این شرکت به دلیل اینکه از سوی کشور آمریکا تحریم شده و بسیاری از خدمات گوگل را از دست داده، سیستم عامل هارمونی او اس را طراحی کرده است.

این نرم افزار در ابتدا برای گوشی‌های پرچمدار این کمپانی یعنی P40 و Mate 40 عرضه می‌شود و کاربران این دستگاه‌ها می‌توانند جزو اولین افراد تجربه کننده سیستم عامل HarmonyOS باشند. این سیستم عامل درواقع قرار است که به یک سیستم عامل کلی برای تمام گجت‌های تولید شده شرکت هواوی تبدیل شود و استفاده هم‌زمان از آن روی چند دستگاه می‌تواند برای کاربران تجربه جالبی باشد.

یکی از مشکلات این سیستم عامل این است که کمپانی طراحی کننده آن یعنی هواوی باید خدمات بسیار مناسبی به کاربران و دیگر شرکت‌ها ارائه کند. اگر این کمپانی بتواند چنین کاری را انجام دهد، احتمالا در آینده شاهد عرضه گوشی‌های هوشمندی از کمپانی‌های مختلفی مانند سامسونگ خواهیم بود که از این سیستم عامل پشتیبانی می‌کنند.

آیا به نظر شما HarmonyOS می‌تواند به یک رقیب برای اندروید و iOS تبدیل شود؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments