#مهسا_امینی
چه تعداد از شایعات پیرامون بازی GTA V درست از آب در آمدند؟

چه تعداد از شایعات پیرامون بازی GTA V درست از آب در آمدند؟

بشنو و باور نکن

امسال Grand Theft Auto V شش ساله شد و به این مناسبت، در این مقاله می‌خواهیم نگاهی بیندازیم به شایعاتی که پیرامون این بازی قبل از عرضه‌اش وجود داشته و ببینیم که چه تعداد از آن‌ها درست از آب درآمد و چه تعدادی اشتباه.

شش سال زمان زیادی است و طرفداران هرروز بیشتر مشتاق این می‌شوند که خبری از نسخه بعدی این بازی بشنوند. هرچه‌قدر که بیشتر طرفدارن محتاج اطلاعات و خبرها بشوند، شایعات پیرامون GTA 6 هم بیشتر و بیشتر در اینترنت دیده می‌شوند. اما ما باید به این شایعات اعتماد کنیم؟

نقش اصلی GTA V یک پلیس خواهد بود

این شایعه در خیلی از سایت‌ها و انجمن‌ها قبل از اینکه GTA V به طور رسمی معرفی شود، پخش شد. جزییاتی که همراه این شایعه بود در سایت‌های مختلف فرق داشت، اما اصل مطلب تمام آن‌ها این بود که بازیکنان کنترل یک پلیس تازه‌کار را در لس سانتس برعهده خواهند گرفت. بازیکن با شخصیت‌های GTA San Andreas روبه‌رو می‌شود و می‌تواند مجرمان را دستگیر کند، به تماس‌های پلیس جواب دهد و تصمیم بگیرد که میخواهد پلیس خوبی باشد یا بد.

خیلی طول نکشید که فهمیدیم تمام این حرف‌ها بی‌معنی بودند و بیشتر کسانی هم که به انجمن‌های GTA سر می‌زدند متوجه شدند که این شایعه هیچ ارزشی ندارد. با این‌حال، برخی از جزئیات این شایعه خودش را در تریلر معرفی GTA V نشان داد و به خاطر همین موضوع برخی را به شک انداخت که نکند نقش پلیس در بازی واقعیت داشته باشد. در برخی از سایت‌ها، همراه این شایعه، بیش‌بینی شده بود که شکل انتخاب اسلحه در GTA V (شکل دایره‌ای)  مثل Red Dead Redemption خواهد بود. با این وجود، این بیشتر یک حدس هوشمندانه بود تا چیز دیگری چون مطمئنا با توجه به تاریخچه راک‌استار، همیشه این شرکت برخی از المان‌های بازی‌های قبلی خود درعناوین جدیدش هم استفاده می‌کند.

اما این تنها بحث پلیس شدن نبود که خیلی سروصدا کرد. یکی دیگر از شایعات محبوب ادعا می‌کرد که ستاره بازی آلبرت دسیلوا است که برای زندگی و بزرگ کردن بچه‌هایش از شهر وایس‌سیتی به لس سانتس آمده است. تا حدی شبیه به داستان مایکل در GTA V است ولی به یادداشته باشید که این شایعه بعد از اولین تریلر بازی در اینترنت پخش شد. در تریلر، شخصیت اصلی توضیح می‌دهد که می‌خواسته خانواده تشکیل دهد، مستقر شود و…. این که داستان بازی را بعد از اینکه خود تریلر آن را توضیح می‌دهد پیش بینی کنیم، کار عجیب و سختی به نظر نمی‌آید. جزئیات دیگر این شایعه هم غلط بودند چون در تریلر حرفی از آن‌ها به میان نیامده بود؛ پس هرکسی که این شایعه را درست کرده بود جاهای خالی را باید با حدسیات و تخیلات خودش پر می‌کرد.

نقشه‌های لو رفته

بازی‌های جهان‌باز راک‌استار به خاطر نقشه‌های بزرگ و پرجزئیات خود شناخته‌‌شده هستند. پس چندان دور از تصور نیست که مردم مشتاق شنیدن درباره اندازه نقشه GTA V، قبل از عرضه‌اش، باشند. به همین دلیل، تعداد بسیار، بسیار، بسیار زیادی نقشه تقلبی در اینترنت قرار گرفت که ادعا می‌کردند تصاویری از نقشه لو رفته GTA V هستند.

برخی از این نقشه‌ها بسیار باورپذیر بودند و حتی در بسیاری از سایت‌های معتبر هم منتشر شدند. اما در آخر نقشه اصلی بازی هیچ‌کدام از آن‌ها نبود. (همانطور که در تصویر بالا می‌توانید بین یکی از نقشه‌های لو رفته و نقشه اصلی بازی مقایسه کنید) برخی شبیه بودند و برخی هم پر شده بود از شهر‌ها و جزایر مختلف در یک نقشه.

اگرچه، گاهی پیش آمده که نقشه‌های اصلی بازی‌های راک‌استار قبل از عرضه لو برود. برای مثال، نقشه GTA V درست چند روز قبل از انتشار رسمی، توسط طرفدارانی که توانسته بودند  زودتر نسخه‌‌آی از بازی را تهیه کنند، منتشر شد. همین اتفاق درست در سال ۲۰۱۶ برای بازی Red Dead Redemption 2 تکرار شد. البته این اتفاق‌ها خیلی به ندرت پیش می‌آید و اکثر نقشه‌هایی که در اینترنت هستند چیزی بیشتر از چند عکس دستکاری شده توسط فتوشاپ نیستند.

فراتر از واقعیت

بسیاری از شایعات و زمزمه‌هایی که پیرامون بازی GTA V، قبل از معرفی رسمی‌اش، پخش می‌شد، پر بود از ایده‌های بسیار جذاب ولی غیرقابل اجرا. مثلا، یک سری از افراد از این حرف می‌زدند که بازی دارای تغییر فصل همراه با آب‌و‌هوای متفاوت مثل سیل و برف خواهد بود که به هیچ‌وجه اینگونه نشد.

شایعات دیگر از وجود چند شهر در بازی می‌گفتند یا به این اشاره می‌کردند که لس سانتس از تمام نقشه GTA IV بزرگ‌تر خواهد بود و محیط‌های خارج شهر بسیار وسیع و پر از شهر‌های کوچک است.

یکی دیگر از محبوب‌ترین شایعات این بود که ادعا می‌کرد در E3 ۲۰۱۳ راک‌استار دمو بازی را به نمایش می‌گذارد. اکثرا می‌دانیم که راک‌استار به ندرت در E3 خودش را نشان می‌دهد. پیش‌آمده که بازی‌هایشان در استیج به نمایش گذاشته شود ولی هیچ‌وقت یک غرفه یا ایستگاه بزرگ برای اینکه دیگران بازی را تجربه کنند، نداشته‌اند. کلا این روش راک‌استار نیست؛ در نتیجه تمام شایعاتی که درمورد دمو بازی در E3 یا رونمایی‌ از گیم‌پلی بازی در این کنفرانس باشد مطمئنا ساختگی هستند.

درحالی که راک‌استار دارای استودیو‌ها و توسعه‌دهندگان بااستعدادی است، برخی از این شایعات چیزهایی را ادعا می‌کردند که به هیچ‌وجه روی نسل کنونی امکان پذیر نیست، چه برسد به Xbox 360  یا PS3؛ مانند گزارش پویا از ترافیک شهری در رادیو یا امکان ورود به تمام ساختمان‌ها در بازی.

اطلاعاتی که درست بودند

با اینکه سایت‌ها و انجمن‌های مختلف پرشده بودند از شایعات گوناگون، که بیشتر‌آن‌ها هم اشتباه بودند، برخی از گزارشات درمورد بازی، به نکات درستی اشاره کردند. وبسایت کوتاکو اطلاعاتی را از یک منبع در سال ۲۰۱۱ بدست آورد که اشاره به این می‌کرد که بازی در لس سانتس جریان دارد و دارای چند شخصیت قابل بازی است.

تفاوتی که این گزارش با دیگر شایعات ذکر شده دارد کلا مشخص است. هیچ چیز در این مطلب اغراق‌شده و عجیب‌وعریب نیست، همه اطلاعات نشان‌دهنده یک پیشرفت طبیعی نسبت به نسخه‌های قبلی GTA است. نویسنده این مطلب، استفن توتیلو، هم یک خبرنگار حرفه‌ای و قابل‌اعتماد است. او و دیگران همکارانش در کوتاکو سابقه طولانی مدتی در بدست آوردن اطلاعاتی از بازی پیش از معرفی رسمی‌شان دارد. این اطلاعات همینطوری سرو‌هم بندی نشده و اصلا قابل قیاس با پست‌های مختلف انجمن‌ها نیست.

 

شایعات‌ Grand Theft Auto 6

وقتی به شایعات GTA V نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که اکثر آن‌ها کاملا از واقعیت‌های بازی دور بودند. از الان‌ هم عجیب نیست که ببینیم شایعاتی که واقعی بودنشان مشخص نیست، درمورد نسخه بعدی این فرانچایز در انجمن‌ها و توییتر شاخ‌وبرگ بگیرد. موقع خواندن اینگونه شایعات این موارد همیشه یادتان باشد:

  • ویزگی‌های جدیدی که ذکر شده منطقی‌اند یا بیشتر شبیه به آرزو‌های طرفداران GTA هستند؟
  • راک‌استار دنیای GTAهای قبلی را از بازی‌های جدیدش جدا کرده است. پس شایعه «برگشتن CJ» را جدید نگیرید.
  • آیا عکس نقشه یا HUD لو رفته شبیه به GTA V یا دیگر بازی‌های جهان‌باز است؟ اگر اره پس شک نکنید که تقلبی است.
  • باز هم تاکید می‌کنم که راک‌استار گیم‌پلی بازی‌های خود را در E3 نشان نمی‌دهد.

من و خیلی‌های دگیر برای GTA 6 بسیار هیجان‌زده‌ایم اما نباید بگذاریم این هیجان، منطق ما را از بین ببرد. همیشه با شک و تردید شایعات را دنبال کنید و فرض کنید که یک نفر در اینترنت دنبال دست‌انداختن طرفداران بازی است.


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا