بازی Gears 5

اولین‌نگاه به بازی Gears 5

پیش به سوی انتقام

اولین‌نگاه به بازی Gears 5 بهزاد شعبانی ۰ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ اولین نگاه

در اولین نگاه به بازی Gears 5 می‌توانیم امیدوار باشیم که این بازی کورسوی امید شرکت مایکروسافت در واپسین نفس‌های نسل هشتم است.

بیشترین انتظاری که از بازی Gears 5 می‌رود، این است که تا جایی که می‌تواند از اشتباهات Gears of War 4 درس عبرت بگیرد؛ البته منظورم این نیست که بازی Gears of War 4 پر از ایراد بود، اتفاقا من هم حسابی از این بازی لذت بردم اما متاسفانه جیمز فینکس و دوستانش آن طور که ما دلمان می‌خواست، لوکست‌ها را ارّه نکردند!

پایان قسمت چهارم بازی یک چیز کاملا واضح بود؛ این که Gears 4 مقدمه‌ای بر ماجراجویی جدید چرخ دنده‌های جنگ است. این ماجراجویی از کجا شروع می‌شود؟ این بار انگیزه انتقام، با داستان همیشگی مجموعه بازی Gears of War تلفیق شده است. به نظر می‌رسد که بالاخره کولیشن یادش افتاده است که باید یک Gears of War بسازد؛ نه Binary Domain! هیچ کسی در این دنیا وجود ندارد که عاشق این سری بازی باشد و به دنبال ارّه کردن لوکست‌ها نرود! ای کاش کولیشن زودتر متوجه می‌شد که اره کردن ربات‌ها، هرگز لذت پاشیدن خون لوکست‌ها را ندارد!

هر چه که بود، تمام شد. هر چند هنوز اطلاعات خاصی از دشمنان ما در بازی Gears 5 وجود ندارد اما این طور به نظر می‌رسد که یک مشت هیولای عجیب و غریب و بعضا ترسناک، هسته‌ی اصلی دشمنان ما را در این بازی تشکیل خواهند داد. این بار بازیکنان به عنوان کیت دیاز (Kait Diaz) زیبا نقش آفرینی خواهند کرد. دختری که در قسمت چهارم ثابت کرد می‌تواند محبوب‌تر پسر مارکوس فینکس باشد! داستان بازی در این قسمت با دغدغه‌های کیت گره خورده بود و خانواده دیاز نشان دادند که می‌توانند به تنهایی بار داستانی بازی را روی دوش بکشند.

تا به امروز و پیش از شروع مراسم E3 2019، فقط یک تریلر از بازی Gears 5 منتشر شده است. شروع تریلر روایتگر مرگ کسی است که به نظر ارتباط نزدیکی با کیت داشته است. چه کسی در ابتدای تریلر Gears 5 کشته شده است؟ با توجه به این که هیچ چیزی از صورت او مشخص نیست، نمی‌توانیم خیلی قاطعانه راجع به آن قضاوت کنیم اما احتمالا، این جنازه مربوط به اسکار دیاز، عموی کیت است.

اسکار بعد از حمله سوآرم‌ها ناپدید می‌شود و هیچ کسی از او خبر ندارد؛ اما بعد از مرگ رینا (مادرِ کیت)، قطعا هیچ چیزی دیگری به انداز کشته شدن اسکار نمی‌تواند کیت را به قدری عصبانی کند که دیگر هیچ حرف شنوی از جیمز فینکس نداشته باشد. چرا که در تریلر E3 2018 می‌بینیم که کیت از فرمان جی دی (همان جیمز دومینیک فینکس) سرپیچی می‌کند و به دنبال رویا و خواسته مادرش می‌رود. در این راه مارکوس فینکس و دلمونت همراه کیت می‌شوند اما در ادامه به نظر می‌رسد که اختلافاتی بین او و دِل پیش می‌آید.

داستان بازی از هر لحاظ کامل به نظر می‌رسد. هم شاهد پیشرفت جنگ چندین و چند ساله با هیولاهای گوناگون هستیم، و هم بار احساسی آن حفظ شده است؛ احساسی از جنس پشت کردن به دوستان و تعهدات؛ احساساتی از جنس خانواده. آیا همین مسئله باعث شده است که دیگر چیزی به اسم Gears of War وجود نداشته باشد؟ چرا Gears 5؟ پس Gears of War 5 کجاست؟

توضیحات ایرون گرینبرگ از جانب مایکروسافت این بود که اسم این بازی را خلاصه کردند تا مردم راحت‌تر بتوانند آن را بیان کنند و در شبکه‌های اجتماعی از آن حرف بزنند! دلیلی که به طرز فاحشی، مسخره به نظر می‌رسد!

حتی بخش قابل توجهی از لوگوی چرخ‌دنده‌های جنگ، سوخته است؛ اما فعلا چاره‌ای جز این نداریم که باور کنیم این سوختگی، فقط یک طرح است، و خلاصه شدن اسم Gears of War برای این است که راحت‌تر هشتگ بزنیم!

همان طور که اشاره کردیم، کیت به همراه مارکوس و دل به سمت توندرا‌های سفید پوش راهی می‌شوند؛ اما سازندگان رسما تایید کرده اند که جی دی و شخصیت‌های جدید در روند بازی تاثیر گذار خواهند بود و قرار نیست که بازی به همین 3 نفر محدود باشد.

علاوه بر این، در اولین نمایش‌های بازی کاملا مشخص است که تایپ‌های جدید از دشمنان قرار است مانع راه کیت شوند. تنوع دشمنان تا حدی پیش رفته است که قرار است برخی از بخش‌های بازی را به صورت مخفی کاری (Stealth) از پیش روی خود برداریم تا گیم پلی بازی متنوع‌تر از هر نسخه‌ی دیگری باشد.

بازی Gears 5 پر از سورپرایز و شگفتی است. این جمله فیل اسپنسر (رییس برند ایکس‌باکس) است که در رابطه با این بازی آن را توییت کرده بود. قطعا یکی از این سورپرایز‌ها، همان طور که در تریلر E3 2018 این بازی نمایش داده شد، پررنگ‌تر شدن مبارزات بازی با سلاح‌های جدید، از جمله سلاح‌های سرد بود. همین مسئله می‌تواند روح تازه‌ای در کالبد Gears of War باشد.

فکر می‌کنم که بتوانیم به وجود باس‌فایت‌های جذاب‌تر در بازی Gears 5 امیدوار باشیم. چیزی که به دنبال آن هستیم، این نیست که فقط یک مشت موجود یا ربات احمق و بی‌کله، نفس‌کش گویان به سمت ما حمله‌ور شوند. Gears of War یک شوتر سوم شخص تمام عیار پس انتظار می‌رود که با داشتن تایپ‌های مختلفی از دشمنان و همچنین باس‌فایت‌ها، پلات نهایی گیم پلی بازی چیزی متفاوت و البته، تمام عیار باشد. این فرانچایز پتانسیل چنین تکاملی را دارد فقط کافیست کولیشن سری برگرداند و یک بار دیگر نقاط قوت نسخه‌های قبل نگاهی بیاندازد.

تصویری که فیل اسپنسر از استودیو کولیشن منتشر کرده بود، تعدادی از کارکنان این استودیو را نشان می‌داد در حال کار روی Gears جدید هستند. تصویر روی یکی از مانیتور‌ها، نشان‌دهنده هلی کوپتر‌های اعصاب خوردکن COG هست که خبر از جنگی تکراری با ربات‌های بی‌روح دنیای Gears of War می‌دهد؛ اما یک نکته دیگر در این عکس توییت شده حائز اهمیت است. HUD همین مانیتور نشان می‌دهد که کولیشینی‌ها در حال تجربه بخش چند نفره بازی هستند. به نظر می‌رسد جزئیات بیشتری در بخش PvP شاهد باشیم. بنابراین احتمال دارد که این بار در بخش چند‌نفره با انواع و اقسام وسایل نقلیه به سراغ رقبایتان بروید.

مانند نسخه‌های قبلی این بار هم بخش داستانی بازی این امکان را در اختیار شما بازیکنان قرار می‌دهد تا Gears 5 را در کنار دوستان خود تجربه کنید؛ می‌توانید هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین (اسپلیت اسکرین) پیگیر ماجراجویی‌های کیت و مارکوس فینکس و غیره باشید.

نکته‌ی دیگری که در بازی Gears 5 قابل توجه است، تغییر فضای بازی است. به عبارتی دیگر، به مانند قسمت چهارم، کولیشن ترجیح داده تا از اتمسفر سه نسخه‌ی اول فاصله بگیرد تا اسیر تکرار نشود اما این بار، احتمالا انتخاب بهتری داشته است. چند ثانیه از تریلر E3 2018 کیت در جنگل‌های سرسبز آمازون‌گونه است اما یک زمستان سرد و سفید پوش، قرار است اتمسفر اصلی قسمت پنجم باشد.

با این حال در همان نمایش پنج دقیقه‌ای Gears 5 مشخص شد که تنوع محیطی یکی از سرمایه‌های این بازی به حساب می‌آید و The Coalition تمام تلاش خود را به کار گرفته است که بیشتر از هر وقت دیگری ما را تحت تاثیر دنیای Gears of War قرار دهد.

ماه آینده، مراسم E3 2019 می‌تواند نتیجه فال Gears 5 را افشا کند؛ بازی که دیگر فرصت آزمون و خطا ندارد. چرخ‌دنده‌های جنگ، این بار مصمم‌تر از همیشه، باید از این جنگل‌های سرسبز خطرناک، کوهستان‌ ترسناک و تونداراهای سرد بگذرند، تا ماموریتی مهم‌تر از خواسته‌ی رینا دیاز را به اتمام برسانند؛ آن‌ها باید مایکروسافت و ایکس‌باکس وان را هم نجات دهند!

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا