بازی Forza Motorsport
1%
  • 0/10

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport | بهشت طرفداران موتور اسپورت

تکه گم شده ورزش‌های جذاب موتوری از راه رسید!

نقد و بررسی بازی Forza Motorsport | بهشت طرفداران موتور اسپورت ۰ ۲۶ مهر ۱۴۰۲ بررسی بازی کپی لینک

بازی Forza Motorsport همانطور که انتظار داشتیم در قالب غولی بی شاخ و دم پس از شش سال به صحنه بازگشت و طبق تجربه من، این بازی برای سال‌های آتی بهشت تمام طرفداران ورزش‌های موتوری خواهد بود.

شش سال پس از عرضه بازی Forza Motorsport 7، جدیدترین نسخه از این سری بازی با نام Forza Motorsport با انبوهی از نوآوری‌ها و ویژگی‌های دوست داشتنی و البته با جلوه‌های بصری نسل نهمی خیره کننده از راه رسید تا ما برای سال‌های آتی، عنوانی کامل، جذاب و خیره کننده برای تجربه دنیای زیبای ورزش‌های موتوری یا همان موتور اسپورت داشته باشیم.

همانطور که انتظار می‌رفت، بازی Forza Motorsport خالی از مشکلات نیست، اما پس از مقایسه آن با دیگر رقبا، از جمله بازی‌های F1 23 و Gran Turismo 7، متوجه می‌شوید که این بازی از همه نظر حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و چه بسا در اکثر بخش‌ها بتواند مچ هر دو رقیب سر سخت خود را بخواباند.

جلوه‌های بصری بازی Forza Motorsport

بازی Forza Motorsport از لحاظ جلوه‌های بصری به معنای واقعی یک پرده از واقعیت است! فارغ از اینکه شما چه زمان، چه پیست یا چه ماشینی را در این بازی برگزینید، غافلگیر خواهید شد

ابتدا قصد داریم بخشی از این بازی را بررسی کنیم که تنها طرفداران موتور اسپورت را جذب نکرده و قدرت دلربایی از هر گیمر و غیر گیمری را دارد. بازی Forza Motorsport به معنای واقعی یک پرده از واقعیت است! فارغ از اینکه شما چه زمان، چه پیست یا چه ماشینی را در این بازی برگزینید، غافلگیر خواهید شد. آب و هوای پویا، قابلیت ری تریسینگ، توجه خیره کننده به جزئیات پیست‌ها و ماشین‌ها و نور پردازی در آن دیوانه کننده است. بازی Forza Motorsport همه چیز یک عنوان نسل نهمی را دارد و البته این موضوع را بیشتر می‌توان در مسابقات شب هنگام و در هوای بارانی آن تماشا کرد.

پیست‌ها، ماشین‌ها و گیم پلی

زمان آن رسیده که به بخشی مهم از این بازی بپردازیم که بیشتر برای عاشقان دنیای موتور اسپورت مطرح است. بازی Forza Motorsport در زمان عرضه شامل ۲۰ پیست مسابقه و بیش از ۵۰۰ مدل ماشین مختلف است. در ابتدا شاید با خود بگویید که ۲۰ پیست مسابقه برای عنوانی با این حجم و اهمیت کم است، اما اجازه دهید بگویم که اشتباه فکر می‌کنید!

اکثر پیست‌ها در بازی فورتزا موتور اسپورت شامل چندین چینش مختلف از جمله چینش Short و Full Circuit شده که هر کدام نیازمند نوعی خاص از رانندگی از شما هستند. در عین حال، تمام پیست‌ها در این بازی از آب و هوای پویا بهره مند بوده که تجربیاتی متفاوت را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مثال، رانندگی در پیست دوست داشتی اسپا فرانکوشامپ (Spa-Francorchamps) در هوای صاف با رانندگی در همین پیست در هوای بارانی نیمه شب دو تجربه کاملا متفاوت که هر دو به یک اندازه جذاب هستند را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

موضوع بعدی که باید به آن پرداخت، ماشین‌های بازی فورتزا موتور اسپورت هستند. تعداد ماشین‌های این بازی در برابر عنوانی چون Forza Horizon 5 که بیش از ۷۰۰ ماشین داشته کم به نظر می‌رسند، اما باید در این بخش نیز چندین نکته را در نظر داشت. ما در موتور اسپورت سر و سری با ماشین‌های شاسی بلند خانوداگی یا ماشین‌های پیکاپ عظیم الجثه نداریم و در عوض می‌توانیم به رانندگی با برخی از قوی‌ترین هایپرکارها در این بازی بپردازیم که طبیعتا در دنیای واقعی تعداد کمتری از آن‌ها نسبت به شاسی بلندهای خانوداگی و پیکاپ‌ها وجود دارد. علاوه بر آن، ما در این بازی مانند فورتزا هورایزن چندین نسخه از یک ماشین با طرح‌های مختلف نداشته و زمانی که می‌گوییم بیش از ۵۰۰ ماشین در این بازی دیده می‌شود، هر ۵۰۰ ماشین، مدل‌هایی مختلف از سازندگانی مختلف هستند.

به بخش گیم پلی بازی که صرفا رانندگی است می‌رسیم. اولین نکته که نظر شما را در این بخش جلب می‌کند، تمرکز بر استفاده درست از کنترلر است. فرمان‌های شبیه ساز به طور کلی قیمت پایینی نداشته و تهیه آن‌ها برای عموم گیمرها دشوار است. اما نکته مهم این بوده که توسعه دهندگان بازی Forza Motorsport تمرکز بسیار زیادی بر تجربه کامل این بازی با کنترلر قرار داده و شما را از فرمان‌های حرفه‌ای بی نیاز می‌کند. در نسخه پیشین از سری بازی Forza Motorsport بسیاری کاربران از لیز خوردن ماشین در هنگام استفاده از کنترلر شاکی بودند، اما چنین مشکلی به طور کلی در نسخه جدید این سری بازی برطرف شده و شما می‌توانید رانندگی دلچسب در این بازی داشته باشید.

در بازی Forza Motorsport به طرز عجیبی خبری از ریز تراکنش‌ها یا همان Microtransactions نبوده و هر کسی می‌تواند با تجربه این بازی چه در بخش آفلاین و چه در بخش آنلاین به رتبه‌های بالا برسد

ماشین را بسازید، نخرید!

به بخشی می‌رسیم که مانند معجزه در بازی‌های سال ۲۰۲۳ می‌ماند. در بازی Forza Motorsport به طرز عجیبی خبری از ریز تراکنش‌ها یا همان Microtransactions نبوده و هر کسی می‌تواند با تجربه این بازی چه در بخش آفلاین و چه در بخش آنلاین به رتبه‌های بالا برسد. شما در این بازی پس از تجربه‌ای کوتاه متوجه می‌شوید که هر مسابقه به قدری به شما پول داده که به راحتی می‌توانید هر ماشینی را در بازی با کمی تلاش و پیروزی به لطف ماشین‌های ارزان قیمت، خریداری کنید.

در کنار این رویکرد بی نظیر توسعه دهندگان، شما برای ارتقا ماشین هیچ نیازی به پول درون بازی یا پول واقعی نداشته و تنها کافی است با یک ماشین به قدر کافی مسابقه دهید. تقویت هر ماشین در این بازی با استفاده از CP صورت گرفته که شما پس از هر مسابقه مقداری قابل توجه از آن را کسب می‌کنید.

اما این بخش یک نکته منفی بسیار بزرگ دارد. شما برای بازگشایی قطعات مختلف هر ماشین، باید مدت زمان زیادی به تمرین یا مسابقه با آن پرداخته تا سطح (Level) آن را ارتقا دهید. به عبارت دیگر ارتقا ماشین‌ها شبیه به پیشرفت در بازی‌های نقش آفرینی (RPG) شده که برای یک عنوان در سبک شبیه سازی رانندگی چندان جذاب نیست. از روی دیگر این رویه سبب ایجاد ارتباط نزدیک با ماشین و علاقه شدید شما به آن ماشین می‌شود که می‌تواند برای کاربران زیادی جذاب باشد.

بخش آنلاین

بخش آنلاین بازی‌های ماشین سواری معمولا بخشی بوده که کمتر کسی تجربه کرده و به دلیل رفتار بد عموم کاربران به سرعت توسط طرفداران کنار گذاشته می‌شود. اما بازی فورتزا موتور اسپورت با طراحی سیستم جریمه Safety Rating باعث شده تجربه این بخش از بازی Forza Motorsport به شدت جذاب شده و شما بتوانید مسابقاتی جذاب در برابر دیگر رانندگان آنلاین را تجربه کنید. به عبارت دیگر، در صورتی که شما راننده‌ای خوش رفتار و با احتیاط باشید، رقبای شما نیز رانندگانی خوش رفتار و با احتیاط خواهند بود.

نکات پایانی و جمع بندی

در پایان باید افزود که بازی Forza Motorsport هیچگونه موسیقی متنی نداشته که با توجه به طبیعت شبیه ساز بودن آن، می‌توان آن را نادیده گرفت، با این حال به باور ما وجود موسیقی در منوهای بازی می‌توانست تجربه ما در زمان ارتقا ماشین‌ها را جذاب‌تر از پیش کند.

به طور کلی بازی Forza Motorsport بدون شک در حال حاضر بهترین بازی در سبک شبیه سازی مسابقات رانندگی بوده که با وجود فقدان بخش داستانی، با داشتن بخش کریر، بخش آنلاین خوب، نبود ریزتراکنش‌ها و بسیاری نکات دیگر می‌تواند سال‌ها طرفداران ورزش‌های موتوری را به خود سرگرم کرده و جای خالی چندین و چند ساله خود را به خوبی پر کند.


9 شاهکار
به طور کلی بازی Forza Motorsport بدون شک در حال حاضر بهترین بازی در سبک شبیه سازی مسابقات رانندگی بوده که با وجود فقدان بخش داستانی، با داشتن بخش کریر، بخش آنلاین خوب، نبود ریزتراکنش‌ها و بسیاری نکات دیگر می‌تواند سال‌ها طرفداران ورزش‌های موتوری را به خود سرگرم کرده و جای خالی چندین و چند ساله خود را به خوبی پر کند.
  • جلوه‌های بصری نسل نهمی بی نظیر
  • آب و هوای پویا در همه پیست‌ها
  • بخش آنلاین کامل و کنترل شده
  • تعداد زیاد ماشین‌ها
  • نبود ریزتراکنش‌ها
  • خسته کننده شدن رویه ارتقا ماشین‌ها
  • نداشتن موسیقی متن

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments