برگزیده
📣 پخش زنده زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
نقد و بررسی بازی FIFA 23 - فیفا 23

نقد و بررسی بازی FIFA 23 – فیفا 23

همان همیشگی با چند بخش تازه

1%
  • 0/10
نقد و بررسی بازی FIFA 23 – فیفا 23 ۱ ۱۹ مهر ۱۴۰۱ بررسی بازی کپی لینک

بازی FIFA 23فیفا 23 جدیدترین عنوان منتشر شده توسط کمپانی الکترونیک آرتس (Electronic Arts) است که ورزش پرطرفدار فوتبال را در نسلی جدید و با نهایت کیفیت حاضر شبیه‌سازی می‌کند. با این وجود آیا این اثر موفق شده تا انتظارات را برای کاربران برآورده کند؟

از حدود ۳۰ سال پیش که بازی‌های ویدیویی در حال ورود به یک فاز ابتدایی برای تبدیل شدن به یک راه و سبک تازه بودند، بازی‌هایی برای شبیه‌سازی ورزش فوتبال وجود داشته که روی کنسول‌های قدیمی اجرا می‌شدند. با این حال بازی سال ۱۹۹۵ با عنوان FIFA International Soccer عملا پایه‌گذاری یک فرنچایز بزرگ بود که اولین بار شرکت الکترونیک آرتس کانادا آن را ساخت. با این حال طولی نکشید که عناوین FIFA 95 و سپس بازی بزرگ FIFA 96 تغییرات بسیاری را اضافه کردند و هرساله شاهد پیشرفت این سری بودیم؛ پیشرفتی که تا به امروز ادامه داشته و اکنون آن را در FIFA 23 می‌بینیم.

در واقع اگر به عنوان یک کاربر عادی و کسی که شاید در سال فقط چندبار با دوستان خود پای بازی کردن FIFA می‌نشیند عنوان FIFA 23 را تجربه کنید، احتمال اینکه متوجه تغییرات چندانی در آن نشوید وجود دارد. حتی افرادی وجود دارند که برخی نسخه‌های قدیمی این بازی را همچنان تجربه می‌کنند و معتقدند که آن نسخه‌ها به شدت از عناوین جدید بهتر هستند! به هر حال تجربه بازی‌هایی که در یک فرنچایز سالانه عرضه می‌شوند، همین حس را دارد و این نکته عجیبی نیست، اما اگر طرفدار آن سری باشید و به جزئیات دقت کنید، می‌توان تفاوت‌های خاص و جالبی را مشاهده کرد.

چرا باید بازی FIFA 23 را تجربه کنید؟

برای مثال شما در بازی FIFA 23 هنگامی که اولین بار بازی را به عنوان کسی که FIFA 22 را بازی کرده، تجربه می‌کنید، خیلی زود متوجه ریتم کندتر می‌شوید. بازی FIFA 23 برخلاف نسخه قبلی (و نسخه قبل‌تر از آن)، سعی ندارد تا ترکیبی از گیم و شبیه‌سازی فوتبال واقعی باشد، بلکه عملا هدف سازندگان در آن، واقع‌گرایی به بیشترین حد ممکن در گیم پلی است! این یعنی شما حرکات بازیکنان را طبیعی‌تر و حساب‌شده‌تر می‌بینید؛ بخصوص اینکه حال از نسخه جدید تکنولوژی HyperMotion 2 در آن استفاده شده است.

اضافه کردن حالت Career Mode، آن هم با بخش‌های مختلف!

علاوه بر این مورد نیز در بازی FIFA 23 کنترل توپ تا حدودی بهتر انجام می‌شود؛ طوری که دیگر خیلی خیلی کمتر شاهد صحنه‌هایی خواهید بود که توپی به سمت بازیکن‌ها پرتاب شود، و آن‌ها صرفا نقش بیننده را بازی کنند تا اینکه خود به دنبال آن بروند! در واقع اینکه عناوین قبلی کمی کنترل را بیشتر دست خود بازیکن می‌دادند یک امر عادی در سری FIFA بود که البته با برخی تنظیمات می‌توانستید آن را درست کنید. اما در فیفا 23 این کار را خود سازندگان بهینه‌سازی کرده‌اند تا مشکلی برای بازیکنان پیش نیاید.

با این حال شاید بتوان گفت که یکی از بهترین بخش‌های بازی FIFA 23 که طرفداران این سری هم به شدت منتظر آن بودند، اضافه کردن حالت Career Mode، آن هم در بخش‌های مختلف است. در واقع طرفداران بازی‌های شبیه‌ساز فوتبال می‌دانند که دو سری PES و FIFA معروف‌ترین و بزرگ‌ترین‌هایی هستند که سالانه بازی‌هایی را عرضه می‌کنند (که البته کار PES از سال گذشته دیگر تمام شد و سالانه بازی جدید عرضه نمی‌کند). به همین ترتیب نیز همیشه وقتی که بحث فوتبال در ویدیوگیم مطرح می‌شود، افراد این دو سری را با همدیگر مقایسه می‌کنند و از طرفی همیشه حالت Master League در سری PES اهمیت خاص و حکم یک امتیاز برتر را داشته است؛ در حالی که امسال با انتشار آخرین عنوان فوتبالی شرکت الکترونیک آرتس، این امتیاز برتر هم به چالش کشیده می‌شود!

در واقع حالت Career Mode بازی FIFA 23 با انواع تنظیمات و ویژگی‌های گسترده و فوق‌العاده واقع‌گرایانه، به شما این اجازه را می‌دهد تا یک باشگاه را از صفر به موفقیت برسانید و یک ماجراجویی هیجان‌انگیز را در فصل‌های مختلف لیگ تجربه کنید. در این حالت از بازی فیفا 23 شما قادر هستید تا بازیکنان خود را پرورش دهید، آن‌ها را با تمرین‌های ویژه آموزش داده و سپس تیم خود را هدایت کنید. همچنین قابلیت خرید بازیکن تازه همیشه برای انجام وجود دارد، در حالی که باید تلاش کنید و تیم خود را سرشناس کرده باشید تا لیونل مسی در باشگاه شما توپ بزند! همچنین علاوه بر این موارد، شما می‌توانید در همین بخش به عنوان یک بازیکن تازه وارد حاضر شوید و سپس کنترل یک بازیکن را در ماجرای خود بر عهده داشته باشید؛ که یعنی از لیگ دسته ۲ شروع کنید، و با تمرین و تلاش ناگهان سر از رئال مادرید یا سایر تیم‌های درجه ۱ فوتبال در بیاورید!

آیا تا به حال به ترکیب فوتبال و Fall Guys فکر کرده بودید؟

در هر صورت برای تجربه یک فوتبال شبیه‌سازی شده با گرافیک نسل جدید و بیشرین حد واقع‌گرایی، حالت Career بازی FIFA 23 به طرفداران این ورزش پیشنهاد می‌شود، اما آیا تا به حال به ترکیب فوتبال و Fall Guys فکر کرده بودید؟ حالت Volta بازی فیفا 23 عملا همین کار را با بخش‌های Arcade خود برای شما فراهم می‌کند! جایی که مراحل مختلف از رد شدن با توپ از بین مانع‌ها و مسابقه شوت برتر و گل کوچیک، در دنیای ویدیوگیم نشان داده می‌شوند. این حالت در واقع از بازی FIFA 22 به این بخش اضافه شده اما پیشرفت آن با اضافه شدن قابلیت‌های مختلف و همچنین فیزیک بهتر، واقعا یک سر و گردن آن را روی دست نسل قبل قرار می‌دهد.

با این وجود، هرقدر هم که از بازی FIFA 23 خوب گفته باشیم و آن را به عنوان یک بازی درجه ۱ شبیه‌ساز فوتبال، به طرفداران این ورزش و سری پیشنهاد کنیم، مشکلاتی همراه با آن وجود دارند که اگر به آن‌ها اهمیت بدهید، خرید بازی فیفا 23 برای شما ارزشی نخواهد داشت.

چرا بازی فیفا 23 را نباید بخریم؟

اشاره کردیم که سطح واقع‌گرایی در بازی به شدت بالاتر رفته و همین موضوع باعث می‌شود تا بیشتر از قبل، تجربه آن شبیه به فوتبال واقعی باشد. اما اگر این موضوع و مسئله کندتر شدن گیم پلی شما را اذیت می‌کند، بهتر است دور این بازی را یک خط قرمز و بزرگ بکشید! چراکه گیم پلی سری بازی FIFA معمولا با سختی‌های خاص خود همراه است و این باعث می‌شود تا اگر قبلا از عناوین پیشین آن لذت نبرده‌اید، و با گیم پلی آن‌ها مخالف هستید، این عنوان جدید هم شما را نا امید خواهد کرد!

بازی فیفا 23 عملا در بخش Ultimate Team یک عنوان Pay To Win با روش شانسی – اتفاقی برای به دست آوردن بازیکنان جدید است!

دلیل دیگر برای نخریدن بازی FIFA 23 هم درباره بخش فوق‌العاده Pay To Win در قسمت Ultimate Team خواهد بود. در این بخش که بین کاربران از اهمیت بالایی هم برخوردار است، شما باید سعی کنید تا با گرفتن کارت‌های بازیکنان مختلف، در رقابت‌ها شرکت کنید. این در حالی است که اگر پول واقعی برای به دست آوردن این بازیکن‌ها خرج نکنید، نهایتا مجبور می‌شوید تا ماه‌ها خود را مشغول جمع‌آوری FIFA Point هایی بکنید که هنگام خریدن بسته‌های کارت، کاملا شانسی و اتفاقی به شما یک بازیکن می‌دهند. این در حالی است که اگر در حالت عادی شروع به بازی کردن کنید، بعید نیست که با بازیکنان رده پایین، در مقابل تیمی قرار بگیرید که خط حمله آن رونالدو، امباپه و مسی هستند!

در آخر نیز لازم به ذکر است که گرچه این بازی در حال حاضر از گرافیک نسل جدید استفاده می‌کند، اما هنگام تجربه آن شاید متوجه پیشرفت‌های گرافیکی نشوید؛ زیرا وجود ندارند! البته این مورد یک روال برای عناوین سالانه است و تا پس از چند سال می‌توان انتظار یک جهش گرافیکی را داشت. این را هم در نظر بگیرید که بازی فیفا 23 آخرین اثر از این سری خواهد بود که نام FIFA را یدک می‌کشد.

بازی FIFA 23 در حال حاضر با اضافه کردن ویژگی‌ها و بخش‌های تازه به حالت Career Mode و همچنین بخش بی‌نظیر VOLTA ارزش تجربه کردن را برای بازیکنان معنا می‌کند، اما در مجموع پیشرفت گرافیکی خاص یا گیم پلی فوق‌العاده متفاوتی ندارد که بتوان آن را به این خاطر به عناوین قبلی ترجیح داد.


8 عالی
بازی FIFA 23 در حال حاضر با اضافه کردن ویژگی‌ها و بخش‌های تازه به حالت Career Mode و همچنین بخش بی‌نظیر VOLTA ارزش تجربه کردن را برای بازیکنان معنا می‌کند، اما در مجموع پیشرفت گرافیکی خاص یا گیم پلی فوق‌العاده متفاوتی ندارد که بتوان آن را به این خاطر به عناوین قبلی ترجیح داد.
  • حالت‌های تازه بخش Career
  • انیمیشن روان‌تر و کنترل بهتر
  • هیجان‌انگیزتر شدن بخش VOLTA
  • اضافه شدن چالش‌ها و بخش‌های تازه به صورت Arcade
  • بهبود چندانی در گرافیک دیده نمی‌شود
  • حالت Pay To Win بودن (ضمن رایگان نبودن خود بازی)

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments