#مهسا_امینی
بازی Fall Guys

نقد و بررسی بازی Fall Guys

حس خوب دوران کودکی

شاید خیلی‌ها فکر کنند که در یک بازی بتل رویال باید ۱۰ها بازیکن سلاح‌های کشنده در دست بگیرند و به جان چند پلیر دیگر بیافتند اما با مطالعه‌ی نقد و بررسی بازی Fall Guys به این باور می‌رسید که ژانر بتل رویال می‌تواند دنیایی از رنگ‌های شاد باشد.

در جهانی که شوترهای بتل رویال بر سر مکانیزم‌های شوتینگ و جریان گیم‌پلی رقابت می‌کنند تا ببینند آیا Fortnite بهتر است یا Apex Legends، ناگهان سر و کله‌ی بتل رویالی عجیب و غریب پیدا شد که با ساختارشکنی‌اش خودنمایی کرد؛ و آن چیزی نبود جز بازی Fall Guys. فال گایز شوتر نیست، بلکه یک بازی بتل رویال از ژانر پلتفرمر است که با رنگ‌های بسیار شاد و گیم‌پلی ساده‌ی خود تمامی اقشار جامعه‌ی گیم را جذب خود می‌کند؛ از کودکی ۷ ساله گرفته تا Dr DisRespect و پیودی‌پای که چندی پیش با میلیون‌ها بیننده در این بازی با یکدیگر رقابت کردند.

در بازی فال گایز ۶۰ نفر از بازیکنان با شخصیت‌های لوبیاشکل خود طی چندین مینی‌گیم پیاپی با یکدیگر رقابت می‌کنند و پس از حذف شدن ۵۹ نفر از این بازیکنان در این مینی‌گیم‌ها، تنها یک نفر تاج پیروزی را بر سر خود می‌گذارد. در کل، ۲۴ مینی‌گیم در بازی گنجانده شده که تمامی آن‌ها با دقت و ظرافت ساخته شده‌اند و هیچ‌کدام از آن‌ها حوصله‌‌سربر و یا اعصاب‌خوردکن نیستند که بعدا نگاهی عمیق‌تر به آن‌ها می‌اندازیم.

بررسی بازی Fall Guys
از همان ثانیه‌های اول از طریق طراحی منو خواهید فهمید که چه تجربه‌ای منتظر شماست

همه‌ی بازی‌ها نیاز نیست پیامی عمیق یا داستانی درگیرکننده داشته باشند تا تمامی ارزش‌ها و عقایدتان را زیر سوال ببرند؛ گاهی اوقات نیاز دارید تا دسته را برداشته، هدفون را بر سر خود بگذارید و با دوستان صمیمی خود در بازی‌ای لذت‌بخش مانند فال گایز، بگویید، بخندید و شادی کنید. از همان ثانیه‌ی اول که وارد منوی بازی شوید، متوجه منظورم می‌شوید. بازی با یک موسیقی بسیار شاد و متناسب با تم اثر، از شما استقبال می‌کند و سپس تنها با نگاه به رنگ‌های قرمز، سبز، آبی و زرد پررنگی که طراحان هنری بازی از آن استفاده کرده‌اند، خواهید فهمید که قرار است طی چند ساعت آینده، چیزی جز شادی تجربه نکنید. حال دوستان خود را به این فرمول اضافه کرده تا لذت آن ۱۰ برابر شود.

همه‌ی بازی‌ها نیاز نیست پیامی عمیق یا داستانی درگیرکننده داشته باشند تا تمامی ارزش‌ها و عقایدتان را زیر سوال ببرند؛ برخی اوقات نیاز دارید تا دسته را بردارید، هدفون بر سر خود بگذارید و با دوستان صمیمی خود در بازی‌ای لذت‌بخش مانند فال گایز، بگویید، بخندید و شادی کنید

دکمه‌های کنترل بازی بسیار ساده هستند و تنها ۴ عمل می‌توانید در بازی انجام دهید؛ دویدن، پرش، گرفتن و شیرجه زدن. این باعث می‌شود که حتی بی‌تجربه‌ترین گیمر در عرض ۲ دقیقه فوت و فن بازی کاملا در دستش بیاید. المان‌های بازی هیچ پیچیدگی خاصی ندارند تا فرقی بین بازیکن خوب و بد به وضوح حس شود؛ انتظار نداشته باشید که نینجا و بازیکنان حرفه‌ای دیگر با بازی‌ای که فعلا در آن به صورت تخصصی بازی می‌کنند، خداحافظی کنند و در بتل رویالی جدید به نام فال گایز به رقابت بپردازند. همین‌طور شما نیز نیازی نیست که بشینید و بازی پلیرهای حرفه‌ای را ثانیه به ثانیه و مو به مو آنالیز کنید تا ببینید بهترین و اپتیمال‌ترین استراتژی برای پیروزی چیست، فقط تکیه دهید و برای چند ساعت بخش فعال مغزتان را خاموش کرده و از این عنوان لذت ببرید.

فال گایز جادویی دارد که حتی اگر در مرحله‌ی اول ببازید، باز هم تجربه‌ی بی‌نهایت خوشی را خواهید داشت

بازی Fall Guys جادویی دارد که حتی اگر در مرحله‌ی اول ببازید، باز هم تجربه‌ی بی‌نهایت خوشی را خواهید داشت. اگر برنده شوید که خب، تکلیفش مشخص است و نیازی نیست توضیح دهیم چرا لذت می‌برید، اما حتی وقتی که می‌بازید، مکانیزم‌های فیزیک بازی با پرت کردن شخصیتتان از این سر تا آن سر نقشه، کاری می‌کنند که از ته دل بخندید.

یکی از بهترین و خنده‌دارترین مینی‌گیم‌ها Door Dash است

حال همان‌طور که قول دادیم نگاهی عمیق‌تر به مینی‌گیم‌ها بیاندازیم. در فال گایز ۲۴ مینی‌گیم وجود دارد که به ۴ دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند؛ مسابقه‌ای، بقا، تیمی و منطقی (که از دسته‌ی آخر فقط یک مینی‌گیم وجود دارد). حال بین ۲۴ مینی‌گیم قرار گرفته در فال گایز – که در چنین بازی‌ای رقم بزرگی است – کدامشان ارزش این را دارند که راجع به آن‌ها صحبت شود؟ اول از همه باید بگوییم که تمامی مینی‌گیم‌های مسابقه‌ای در بازی Fall Guys می‌درخشند و با میوه‌های غول‌آسا، توپ‌های عظیم و موانع گوناگونی که بر سر راهتان وجود دارند توانایی‌های شما را به چالش می‌کشند و خنده‌ای بر لبانتان می‌آورند. مینی‌گیم‌های بقا نیز با هل دادن رقبا به سوی مرگ و تاکتیک‌های کثیفی که در آن‌ها می‌توان انجام داد اضطراب خوشایندی برایتان به‌وجود می‌آورند. مینی‌گیم‌های تیمی باعث می‌شوند نفس تازه‌ای بکشید و با همکاری یارانتان به سمت پیروزی حرکت کنید. از مینی‌گیم‌های منطقی نیز در حال حاضر تنها یک مود وجود دارد؛ Perfect Match که به احتمال زیاد با آپدیت‌های بعدی بازی تعدادشان بیشتر شود.

یکی از مینی‌گیم‌های مسابقه‌ای که گفتیم Door Dash است؛ در این مود شما و بازیکنان دیگر باید از چندین لایه در عبور کنید. ساده به نظر می‌رسد، نه؟ ماجرا از جایی جالب می‌شود که اکثر این درها باز نمی‌شوند و در واقع دیوار هستند؛ فقط از تعداد کمی از آن‌ها می‌توان عبور کرد که تنها راه فهمیدن این، آزمون و خطاست. اگر دری که انتخاب کردید یک در واقعی بود، عبور می‌کنید، اما اگر در نبود و دیوار بود، با نهایت سرعت با کله به آن برخورد کرده و به زمین می‌افتید، بعد باید بلند شده و دنبال بقیه – که در واقعی را پیدا کرده‌اند – بروید. ماجرا به قدری پر هرج و مرج می‌شود که یکی از دوستانم گفت:«شبیه به باز شدن در قطار در متروهای تهران است».

مثالی دیگر که با اختلاف سخت‌ترین مود فال گایز بوده، مینی‌گیم Slime Climb است. در این مود شما باید با رقابت با دیگران از راه باریکی عبور کنید و موانعی بسیار مشکل‌ساز را پشت سر بگذارید. همه‌ی این‌ها در حالی است که Slime باعث سُر خوردنتان شده و کنترل شخصیتتان بسیار سخت خواهد بود.

شاید بدترین مینی‌گیم Perfect Match باشد. در این مینی‌گیم باید روی تعدادی موزائیک بایستید که روی هر کدام عکس میوه‌های مختلفی نشان داده شده و بعد ناپدید می‌شوند. سپس روی صفحه‌ای، عکس یک میوه به نمایش گذاشته می‌شود و تمامی موزائیک‌هایی که عکس آن میوه روی آن‌ها نبود، محو می‌شوند. بدیهی است که هدف شما به عنوان بازیکن این است که روی موزائیک مرتبط بایستید تا زنده بمانید. مشکلی که این مینی‌گیم دارد این است که نسبت به بقیه بسیار ساده بوده و هر بار که این را بازی کردم، نهایتا دو نفر در آن حذف شده‌اند و هیجان خاصی در آن نسبت به سایر مسابقات بازی وجود ندارد.

بررسی بازی Fall Guys
میزان شادی که در فال گایز تجربه می‌کنید، مثال‌زدنی است

شاید تنها مشکل بازی (با توجه به هدفی که داشت) این است که مود Split-Screen ندارد تا شما بتوانید پای یک کنسول و روی یک مبل شانه‌به‌شانه‌ی دوستتان به رقابت بپردازید و جای خالی این قابلیت، به شدت حس می‌شود. خوش‌بختانه اضافه کردن Split-Screen بسیار دشوار نیست و با توجه به درخواست‌های کثیری که طرفداران کرده‌اند، بعید نیست که در آینده شاهد یک آپدیت با مضمون این قابلیت باشیم.

با این‌که می‌توان ذره‌بین را برداشته و موشکافانه به ریز نکات بازی توجه کنیم، اما داشتن این دیدگاه برای نقد این بازی بیهوده است؛ چرا که اولا، تمامی مکانیزم‌های گیم‌پلی به نحو احسن اجرا شده‌اند و دوما، فال گایز در کل یک بازی بی‌نهایت شادی‌بخش است و تنها چیزی که نیاز است از بازی بدانید، همین است. پس اگر روی کنسول پلی‌استیشن 4 هستید بهانه‌ای برای تجربه نکردن بازی ندارید؛ هرچه سریعتر بازی را از عناوین رایگان این ماه پلی‌استیشن پلاس دانلود کرده و دوستانتان را نیز، متقاعد به همین کار بکنید.

بازی Fall Guys مرا به دوران کودکی برد. دورانی که با دوستان و فامیل‌ها به شهر بازی می‌رفتیم و با ذوق و شوق می‌خواستیم تمامی دستگاه‌ها و قلعه‌های بادی را تجربه کنیم. فال گایز طوری این حس شادی کودکانه را به یک فرد بالغ القا می‌کند که ما را شگفت‌زده کرد

بازی Fall Guys مرا به دوران کودکی برد. دورانی که با دوستان و فامیل‌ها به شهر بازی می‌رفتیم و با ذوق و شوق می‌خواستیم تمامی دستگاه‌ها و قلعه‌های بادی را تجربه کنیم. فال گایز طوری این حس شادی کودکانه را به یک فرد بالغ القا می‌کند که ما را شگفت‌زده کرد؛ درست همان‌طور که در فیلم موش سرآشپز، منتقد غذای سرسخت و اخمویی که از همه‌چیز ایراد می‌گرفت، با خوردن غذای رِمی فِلَش‌بَکی به دوران طفولیت خود داشت و اشک در چشمانش جاری شد. بازی فال گایز لقب «حال-خوب-کن»ترین بازی تاریخ را از من دریافت می‌کند.

 

نقد و بررسی بازی Fall Guys روی پلتفرم PS4 انجام شده است.


9 شاهکار
بازی Fall Guys مرا به دوران کودکی برد. دورانی که با دوستان و فامیل‌ها به شهر بازی می‌رفتیم و با ذوق و شوق می‌خواستیم تمامی دستگاه‌ها و قلعه‌های بادی را تجربه کنیم. فال گایز طوری این حس شادی کودکانه را به یک فرد بالغ القا می‌کند که ما را شگفت‌زده کرد؛ درست همان‌طور که در فیلم موش سرآشپز، منتقد غذای سرسخت و اخمویی که از همه‌چیز ایراد می‌گرفت، با خوردن غذای رِمی فِلَش‌بَکی به دوران طفولیت خود داشت و اشک در چشمانش جاری شد. بازی فال گایز لقب «حال-خوب-کن»ترین بازی تاریخ را از من دریافت می‌کند.
  • بی‌نهایت «حال-خوب-کن»
  • تجربه‌ای بی‌نظیر با دوستان
  • طراحی هنری شاد و رنگارنگ
  • دکمه‌های کنترل ساده و آسان برای یادگیری
  • عدم وجود قابلیت Split-Screen
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا