#مهسا_امینی
بازی I.G.I. Origins

هر آنچه از بازی I.G.I. Origins می‌دانیم

احیای خاطرات گذشته با رویکردی نو و قابل ستایش!

در حدود سه سال پیش بازی I.G.I. Origins پس از حدودا دو دهه غیبت این سری بازی محبوب معرفی شد. در این مطلب قصد داریم نگاهی به تمام اطلاعات موجود از این بازی شوتر مخفی کاری مورد انتظار داشته باشیم و از سویی انتظارات خود از این بازی را بیان کنیم.

بازی‌های اول شخص شوتر از دهه ۱۹۹۰ میلادی تا به امروز و احتمالا در آینده، بیشترین طرفدار را در میان تمام سبک‌های بازی داشته و خواهند داشت. طی سال‌های متعدد، زیر سبک‌های بسیاری از جمله شوترهای میدانی (Arena Shooter) یا شوترهای نظامی (Military Shooter) به وجود آمده‌اند که بیشترین طرفداران را به خود اختصاص داده‌اند و در کنار آن‌ها سبک‌هایی دیگر از جمله شوتر تاکتیکال (Tactical Shooter) وجود داشته که با وجود طرفداران بسیار، سال‌های کمتری مورد توجه توسعه دهندگان و البته عموم طرفداران بوده‌اند.

یکی از بازی‌هایی که در سبک شوتر تاکتیکال توانست نظرات بسیاری را به خود جلب کند، بازی Project I.G.I. بود که طرفداران سینه چاک بسیاری را برای خود دست و پا کرد. توسعه دهندگان این بازی در سال ۲۰۰۳ نسخه دومی با نام I.G.I. 2 را به انتشار رساندند که بار دیگر سبب جنون طرفداران خود و به طور کلی طرفداران سبک شوتر تاکتیکال شد و حال ما نزدیک به دو دهه است که در انتظار نسخه سوم این سری بازی نشسته‌ایم!

پس از گذشت دو دهه از انتشار آخرین نسخه از این سری بازی، مدتی پیش خبر از توسعه نسخه سوم این بازی با نام I.G.I. Origins توسط استودیو آنتی متر گیمز (Antimatter Games) به انتشار رسید و با توجه به اطلاعات، عکس‌ها و ویدیوهای انتشار یافته، اینگونه به نظر می‌رسد که با بازی در خور نام I.G.I. روبه رو هستیم. حال که احتمالا زمان چندانی تا انتشار این بازی باقی نمانده، بد نیست نگاهی به این بازی داشته باشیم تا ببینیم این پروژه بلند پروازانه چه چیزی برای ما به ارمغان خواهد آورد!

پیش از هر چیز باید بگوییم که قصه توسعه بازی I.G.I. Origins به خودی خود قصه‌ای ویژه و جذاب است. این بازی اولین مرتبه طی سال ۲۰۱۹ به همراه تیزری کوتاه به انتشار رسید. در زمان انتشار تیزر اولیه، تیم تودمن اینتراکتیو (Toadman Interactive) وظیفه توسعه بازی را بر عهده داشت و تیم آنتی متر گیمز فقط نقش ناشر این عنوان را بازی می‌کرد. اما پس از مدتی تیم آنتی متر گیمز توسعه این بازی را نیز بر عهده گرفت و حال این تیم در کنار ناشر، توسعه دهنده این بازی نیز خواهد بود.

داستان بازی I.G.I. Origins

بازی I.G.I. Origins قصد دارد داستانی ساختگی در دهه ۱۹۸۰ میلادی از جنگ سرد را برای ما بیان کند. شخصیت اصلی بازی ما با نام رمزی ریجنت (Regent) شناخته شده و تحت نظر موسسه سری دولتی با نام ام آی ۶ (MI6) فعالیت می‌کند. ملل درگیر در داستان ما، فاصله چندانی با یک جنگ تمام عیار ندارند و هدف ما جلوگیری از چنین رخدادی به هر قیمتی است! نکته بسیار مهم این است که بازی I.G.I. Origins در حقیقت پیش درآمدی بر بازی Project I.G.I. بوده و نقطه آغاز بسیار خوبی برای کاربرانی است که دو نسخه ابتدایی را تجربه نکرده‌اند.

در سوی دیگر، اگر نسخه‌های پیشین را تجربه کرده باشید، دنیای این بازی و نحوه داستان سرایی آن برای شما کاملا آشنا خواهد بود. بسیاری از کاربران و منتقدین باور داشتند که طراحی عالی گیم پلی و تنوع مراحل دو نسخه ابتدایی، سبب به حاشیه رفتن داستان بازی شده بودند و حال این افراد باور دارند که چنین بلایی می‌تواند گریبان‌گیر بازی I.G.I. Origins نیز بشود. همین موضوع می‌تواند تا حدی محسوس سبب تغییر روند توسعه بازی و تمرکز بیشتر بر شخصیت اصلی و کلیت عملیات بازی شود.

گیم پلی بازی I.G.I. Origins

اما ما باور داریم فارغ از اینکه تمرکز اصلی بر داستان یا گیم پلی بازی باشد، طرفداران بی شماری برای تجربه I.G.I. Origins صف آرایی خواهند کرد و نیاز به تفکر سریع برای دور زدن انبوه دشمنان و رسیدن به محل اصلی عملیات، هر کسی را برای ساعت‌های متوالی بر صندلی میخکوب خواهد کرد. بدون شک در این نسخه مانند هر دو نسخه پیشین کاربران قادر خواهند بود مسیر رسیدن به عملیات اصلی را خودشان برگزینند و از میان تلاش برای مخفی ماندن و یورش پر سر و صدا یکی را انتخاب کنند!

اگر دو نسخه ابتدایی بازی را تجربه کرده باشید، اطلاع دارید که هر دو بازی از نظر درجه سختی بسیار بی رحم بودند و ورود بدون برنامه به هر منطقه از بازی می‌توانست به سرعت شما را به کشتن دهد. اینگونه به نظر می‌رسد که ما شاهد تغییر این رویه در بازی I.G.I. Origins نخواهیم بود و شما باید با ترکیب سبک مخفی کاری و اکشن، بهترین روش برای گذر از نیروهایی با هوش مصنوعی خارق العاده را بیابید.

شخصیت اصلی بازی ما یعنی ریجنت، ماموری ماهر و کار بلد است و همین موضوع نتیجه در دسترسی او به ابزار زیادی دارد. ریجنت علاوه بر چاقوی قابل اعتماد خود و سلاح‌هایی چون پیستول، مسلسل محبوب MP5 و تک تیراندازها، سلاح‌های دیگری از همین دست در اختیار خواهد داشت. هر سلاح تحت اختیار ریجنت نکات مثبت و منفی مربوط به خود را دارد. برای مثال، سلاح MP5 به همراه صدا خفه کن بدون شک صدای بسیار کمتری تولید می‌کند، اما باید توجه داشت که ضرب گلوله آن نیز به شدت کاهش خواهد یافت. از همین رو، دقت در انتخاب سلاح درست می‌تواند زندگی شما را در بازی نجات دهد.

طراحی مراحل بازی I.G.I. Origins

پس از آن به بخش مراحل بازی I.G.I. Origins می‌رسیم. هر دو نسخه پیشین مراحلی بسیار متنوع داشتند که فضاهای داخلی و بیرونی بزرگ و مختلفی را شامل می‌شدند. ما گمان داریم که بازی I.G.I. Origins نیز از این رویه بسیار کامل و خوب پیروی کند. تریلر به نمایش درآمده از بازی، مقرهای نظامی بسیار بزرگ به همراه تعداد بالای نیروهای انسانی در کنار ایستگاه‌های پرتاب موشک و بسیاری ادوات نظامی دیگر را به نمایش گذاشت. ما همچنین شاهد خزیدن شخصیت اصلی بازی خود در میان جنگل انبوه و استفاده از فاضلاب و نردبان برای رسیدن به مقصد بودیم که نشان از وجود راه‌های متفاوت و نقاط ورود و خروج مختلف در یک مرحله هستند که قابلیت و رغبت کاربران برای تجربه چند باره این بازی را افزایش می‌دهند. در ادامه باید به استفاده از دوربین دید در شب نیز اشاره داشت که به نظر در چند مرحله مختلف نیازمند آن خواهیم شد.

ما می‌دانیم که هر بازی با عناصر سبک مخفی کاری نیازمند طراحی بسیار خوب مراحل بوده و طبق اطلاعات انتشار یافته، تیم آنتی متر گیمز به خوبی از پس این موضوع برآمده و هنر طراحی مرحله را خوبی درک کرده است. البته نمی‌توان تا عرضه نسخه نهایی بازی به طور کامل در این خصوص صحبت کرد، اما باید بگوییم که به این بخش از بازی بسیار امیدوار هستیم.

جلوه‌های دیداری بازی I.G.I. Origins

دیگر مبحثی که قصد داریم به آن بپردازیم، مبحث جلوه‌های دیداری بازی است که در این بخش نیز ما نا امید نشدیم و طبق اطلاعات انتشار یافته، تیم آنتی متر گیمز بخش بزرگی از سرمایه خود را صرف جلوه‌های دیداری بازی کرده است. استودیو آنتی متر گیمز با استفاده از موتور گرافیکی قدرتمند آنریل انجین ۵ (Unreal Engine 5) به توسعه بازی خود پرداخته که نتیجه آن تکسچرهایی به شدت شبیه به واقعیت با نور پردازی فوق العاده طبیعی شده است. تصاویر انتشار یافته به ما نوید نور پردازی مناسب در فضاهای تاریک، انعکاس طبیعی نور و دودهای بسیار شبیه به واقعیت را می‌دهند که بار دیگر نشان از درک بسیار خوب استودیو از یک بازی سبک مخفی کاری دارند.

تاریخ انتشار و پلتفرم‌های بازی I.G.I. Origins

پیش از پایان مطلب بد نیست نگاهی به زمان انتشار احتمالی و پلتفرم‌های مقصد بازی I.G.I. Origins داشته باشیم. استودیو آنتی متر گیمز تا به این لحظه از زمان انتشار بازی رونمایی نکرده و تنها پلتفرم‌های مقصد را پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه شخصی معرفی کرده است. شکی نیست که بازی I.G.I. Origins در کنسول‌های نسل نهمی قابل اجرا خواهد بود، اما نسخه اختصاصی آن‌ها هنوز تایید نشده است. اما با توجه به تریلر کوتاه انتشار یافته و اطلاعات در دست ما، باید بگوییم که زمان نسبتا زیادی تا انتشار این بازی باقی مانده و در بهترین حالت در اواخر سال ۲۰۲۳ باید منتظر آن باشیم. نکته بسیار کلیدی این موضوع بوده که تیم توسعه دهنده بازی I.G.I. Origins در میانه توسعه به یک باره تغییر یافت و این موضوع می‌تواند توسعه و انتشار آن را تا سال ۲۰۲۴ به تاخیر بیندازد.

به طور کلی، باید گفت که انتظار ما از بازی I.G.I. Origins بسیار بالا بوده و تمام این‌ها نتیجه نمایش بسیار قدرتمند تیم آنتی متر گیمز هستند و باور داریم که نسخه سوم این سری بازی ما را نا امید نخواهد کرد. در پایان باید اشاره داشت که جای خالی بازی چون I.G.I. Origins در دنیای ویدیو گیم به شدت حس می‌شد و ما از توسعه چنین بازی بسیار خشنود هستیم. نظر شما درباره بازی I.G.I. Origins چیست؟ شما آینده این بازی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا