بازی‌های Dead Space
1%
  • 0/10

رتبه بندی سری بازی‌های Dead Space

به راحتی مجموعه Dead Space رو دانلود کن!

رتبه بندی سری بازی‌های Dead Space ۰ ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

به بهانه عرضه تمامی نسخه‌ها روی لانچر گیم آپ (Game Up)، تصمیم گرفتیم نگاهی به سری بازی‌های Dead Space انداخته و آن‌ها را رتبه بندی کنیم.

ناشران بازی‌های ویدیویی سال‌ها پیش آزادی عمل بیشتری به سازندگان خود می‌داده و برخلاف امروز، کمتر به استفاده از ایده‌های تکراری تمایل داشتند. همین سیاست گذاری متفاوت در زمان‌های نه چندان دور به گلن اسکافیلد (Glen Schofield) اجازه داد یکی از بهترین مجموعه بازی‌های سوم شخص و ترسناک را خلق کند: Dead Space.

گلن اسکافیلد در استودیو EA Redwood Shores مشغول کار بود و می‌خواست ترسناکترین بازی ممکن را بسازد. ایده خود را با الکترونیک آرتز به اشتراک گذاشت و ناشر آمریکایی به اسکافیلد و تیمش سه ماه فرصت داد تا نسخه‌ای قابل اجرا از بازی مد نظر را آماده کنند. آن‌ها نه تنها طی سه ماه نسخه‌ای از بازی را آماده کردند، بلکه توانستند موافقت مدیران را برای تولید یک محصول کامل بدست آورند.

Dead Space در حال حاضر چهار نسخه اصلی را شامل می‌شود که بطرز جالبی از لحاظ مکانیک‌های گیم پلی، جلوه‌های بصری، لحن داستان و حتی ژانرهایی که در آن‌ها قرار می‌گیرند متفاوت هستند. در ادامه این مقاله قصد داریم نگاهی به سری بازی‌های Dead Space انداخته و آن‌ها را بر اساس کیفیتشان رتبه بندی کنیم.

Dead Space 3

بدترین نسخه در سری

بازی Dead Space 3 بدون هیچ گونه بحث و گفتگویی بدترین نسخه سری است. سازندگان و ناشر بدنبال این بودند که سری فضای مرده تنها به طرفداران ژانر ترسناک اختصاص نداشته و دیگر گیمرها هم پای تجربه‌اش بنشینند. به همین دلیل، تصمیم گرفته شد تمرکز آن روی ترس و بقا کاهش یافته و بیشتر حال و هوای آثار اکشن را به خود بگیرد. نتیجه چنین تصمیمی، محصولی بود که نه طرفداران قدیمی سری توانستند با آن ارتباط برقرار کنند و نه عاشقان اکشن تمایلی به تجربه‌اش داشتند.

دلایل متعددی در شکست بازی Dead Space 3 دخیل بودند. اضافه شدن سیستم کاورگیری آن هم به یک بازی ترسناک (؟!)، داستانی نه چندان قابل قبول، سیستم ساخت و ساز سلاح معیوب، اکشن‌های نه چندان جذاب و اتمسفری که اصلاً و ابداً قابل مقایسه با نسخه‌های پیشین نبود، همه و همه دست به هم دادند تا نسخه سوم فضای مرده به یک شکست بزرگ تبدیل شود. در ضمن، این بازی نقاط مثبتی هم داشت که برای مثال می‌توان به محیط‌های متنوع و جالب اشاره کرد. شما می‌توانید با کلیک روی دکمه دانلود زیر به راحتی این بازی را از لانچر گیم‌آپ دانلود کنید.

Dead Space

کلاسیک اما قدیمی

نسخه اول سری بازی‌های Dead Space از دید برخی رسانه‌ها یکی از بهترین عناوین ترسناک نسل هفتم محسوب می‌شود. همچنین موفقیت‌های آن بود که باعث شکلگیری فرنچایز فضای مرده شد. با این حال، عیب‌هایی داشت که با گذشت نزدیک به دو دهه بیشتر از قبل خودشان را نشان می‌دهند؛ عیب‌هایی که بدون شک گیمرهای امروزی و نه چندان قدیمی نمی‌توانند با آن‌ها کنار بیایند.

برای مثال، آیزاک کلارک شخصیت اصلی داستان کاملاً ساکت بوده و در طول بازی هیچ جمله‌ای را به زبان نمی‌آورد. این موضوع با توجه به داستانی که روایت می‌شود، کاملاً غیرمنطقی بود و هست. نحوه حرکت شخصیت اصلی در زمانی که جاذبه از بین می‌رود و همچنین کنترل توپ‌های فضایی چندان راحت و لذت بخش نیستند. البته درگیری در جاذبه صفر یکی از ایده‌های جذاب آن زمان به شمار می‌رفت.

Dead Space 2

یک دنباله ارزشمند

اگرچه Dead Space 3 تیر خلاص را زد و سری فضای مرده رسماً با اکشن پیوند داد، Dead Space 2 بود که اولین قدم‌ها را به سمت این ژانر برداشت. با این حال، نسخه دوم سری مانند قسمت اول در ایجاد اتمسفری ترسناک و دلهره آور موفق شد. این ویژگی در کنار معرفی انواع دشمنان و سلاح‌های جدید و گسترش جهان داستانی و ارائه اطلاعات بیشتر، باعث شدند دنباله‌ای ارزشمند و قابل احترام برای یک بازی بسیار بزرگ باشد.

اگرچه نسخه ریمیک Dead Space به ساخت و عرضه ریمیک Dead Space 2 اشاره‌ای داشت، بعید بنظر می‌رسد چنین اتفاقی را شاهد باشیم. اگر گیمرهای جدید و کم سنتر سخت گیری را کنار بگذارند، به راحتی می‌توانند از تجربه آن لذت ببرند. البته مواردی هم هست که هیچ کس نمی‌تواند با آن کنار بیاید؛ مثل باس فایت نهایی نه چندان قابل دفاع.

ریمیک Dead Space

فضای مرده، در اوج

ریمیک Dead Space، بهترین محصولی است که سری بازی‌های فضای مرده برای ارائه در چنته دارد. به لطف عملکرد و تصمیمات خارق العاده سازندگان در استودیو موتیو، نقاط قوت نسخه اصلی حفظ و نقاط ضعف آن برطرف شده‌اند.

ریمیک Dead Space مانند نسخه اصلی یک بازی ترسناک و دلهره آور بوده که موفقیت در آن نیازمند توجه و مدیریت منابع است. همچنین نقاط ضعف مانند سکوت شخصیت اصلی، حرکت زجرآور کاراکتر اصلی در جاذبه صفر و کنترل توپ‌های فضایی برطرف شده‌اند. برخی از سلاح‌های بازی هم که چندان به کار نمی‌آمدند، دچار بهبود شدند تا گیمر به استفاده از آن‌ها رغبت پپیدا کند. در ضمن، جلوه‌های ویژه بطور کامل بهبود یافته تا یک تجربه بصری مدرن را شاهد باشیم.

چه آینده‌ای در انتظار فضای مرده است؟

بازی Dead Space 3 در زمان انتشار رتبه اول لیست‌های پرفروش‌ترین‌ها را تصاحب کرد. با این حال، فروشش مطابق انتظار الکترونیک آرتز نبود تا این ناشر آمریکایی به انحلال ویسرال گیمز (سازنده نسخه‌های دوم و سوم) و کنار گذاشتن سری Dead Space تصمیم بگیرد.

اگرچه ریمیک Dead Space عملکرد بسیار خوبی در زمینه بازخوردهای دریافتی و فروش داشته، الکترونیک آرتز تا به این لحظه صحبتی از احیای فضای مرده یا ریمیک نسخه دوم به زبان نیاورده است. حتی منابع غیررسمی مانند افشاگرها هم چیزی را به اشتراک نگذاشته‌اند. از همین رو، بنظر می‎‌رسد ناشر آمریکایی فعلاً برنامه خاصی نداشته باشد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments