#مهسا_امینی
بررسی نسخه‌ی سوییچ بازی Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition

بررسی نسخه‌ی سوییچ بازی Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition

تکرار یک حماسه تکرارنشدنی

استودیوی Larian با انتشار ناگهانی بازی Divinity: Original Sin 2 برای سوییچ، یکی از بهترین عناوین نقش آفرینی تاریخ را در اختیار کاربران این کنسول قرار داد:

کنسول سوییچ از زمان عرضه تاکنون نشان داده که نه تنها یک کنسول معمولی برای مهمانی‌های خانوادگی و سرگرمی‌های ساده نیست، بلکه قابلیت‌هایش توانایی اجرای عناوینی را به آن داده‌ که حتی دو رقیب دیگرش هم از اجرایشان عاجز‌ هستند. انتشار نسخه کامل Civilization VI روی این کنسول و اجرای بسیار روانش اثبات کرد که سوییچ کنسولی فراتر از نسل‌های پیشین‌اش یعنی Wii و WiiU است که از آن‌ها تنها به عنوان کنسول‌های کژوال و خانوادگی یاد می‌شد. حالا وقتی عناوینی مانند Pillars of Eternity و Mutant Year Zero روی سوییچ عرضه شده و این کنسول به خوبی از عهده اجرایشان برآمده، چرا یکی از بهترین عناوین نقش آفرینی تاریخ نتواند روی آن اجرا شود؟ استودیوی Larian با عرضه بازی Divinity: Original Sin 2 به خوبی پاسخ این سوال را داد و شاید کاملا مشخص باشد که پورت این بازی روی سوییچ، یک تجربه خوب است. سوالی که مطرح می‌شود این است: چه قدر خوب؟

با وجود ضعف گرافیکی سوییچ هنوز هم محیط های بازی زیبا هستند

افرادی که با سوییچ کار نکرده‌اند با شک و تردید به گیم پلی بازی Divinity: Original Sin 2 روی این کنسول نگاه می‌کنند اما باید گفت مکانیزم‌ها و گیم پلی بازی بدون هیچ گونه تغییری از نسخه‌های کنسولی به سوییچ راه یافته‌اند. درست است که تجربه چنین عناوینی با موس و کیبورد عالم دیگری دارد اما باید گفت حتی PCباز‌های دو آتشه هم می‌توانند با کنترل و گیم پلی این بازی روی سوییچ ارتباط برقرار کرده و از آن لذت ببرند. گیم پلی بازی حول محور یک چیز می‌چرخد: استراتژی و فکر.

گیم پلی بازی حول محور یک چیز می‌چرخد: استراتژی

بازی گیمرها را مجبور می‌کند به سرعت تاکتیک‌های خود را تعویض کرده و استراتژی‌های جدیدی اتخاذ کنند. در بازی Divinity: Original Sin 2 خبری از انتخاب یک ست تجهیزات و جادو برای کل بازی نیست. اگر خود را با محیط و موانع هماهنگ نسازید، بازی جوری تیمتان را هماهنگ می‌کند که دیگر این نکته را فراموش نکنید! برهمین اساس باید گفت این بازی به هیچ عنوان یک عنوان معمولی و ساده نیست و مبارزات در آن دائما نیاز به تفکر و برنامه ریزی دارد، حتی ساده‌ترین اشتباهات هم نه بلافاصله، بلکه پس از چند نوبت یقه‌تان را می‌گیرند. اگر هم در آن پیروز شوید به قیمتی چنان گزاف است که ترجیح می‌دهید بار دیگر مبارزه را تکرار کنید. هوش مصنوعی بازی هم مزید برعلت شده و دقیقا مطابق با رفتار گیمرها، تصمیم گیری می‌کند. ممکن است در نبردی در مقابل پنج مبارز قرار بگیرید و پس از اینکه چهار نفر را از پا درآوردید، همان یک جادوگری که تصور می‌کردید مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند، با اتخاذ یک استراتژی جدید دمار از روزگارتان دربیاورد. هوش مصنوعی قدرتمند بازی بسیاری از کلک‌ها و استراتژی‌های بازیکنان را حدس زده و به سرعت با آن‌ها مقابله می‌کند. هر کارتی که در مبارزه رو کنید، دشمن دو کارت در برابرش رو می‌کند. برهمین اساس گیم پلی بازی بزرگترین نقطه قوت آن بوده و مانند همیشه نه تنها طرفداران ژانر نقش آفرینی، بلکه دوستداران ژانر استراتژی را هم به سوی خود جذب می‌کند.

حتما می‌توانید در این مبارزه پیروز شوید. (با لحن تمسخرآمیز خوانده شود.)

داستان بازی چندین قرن پس از وقایع قسمت نخست روایت می‌شود. با مرگ لوشن (Lucian) و حمله دوباره نیروهای Voidwoken، حیات دنیای ریولان به خطر افتاده و در این میان سازمان Divine Order به جای مبارزه مستقیم با این تهدید،تصمیم به دستگیری افرادی گرفته که به هر نحوی دارای نیروی سورس هستند. گیمرها در این میان بازی را به عنوان یک زندانی دارای قدرت سورس آغاز می‌کنند که با کشتی راهی قلعه Joy  است. سفری ساده که به سرعت رنگ خون به خود گرفته و سرنوشت بازیکنان و تمامی کاراکترهای همراهش را تغییر می‌دهد.

کاراکترهای بازی Divinity: Original Sin 2 در یک کلام بی‌نظیر هستند

بدون شک داستان بازی با وجود جذابیت‌های فراوان، در مقابل شخصیت پردازی بی‌نظیر آن کم آورده و رقابت را واگذار می‌کند. کاراکترهای بازی Divinity: Original Sin 2 در یک کلام بی‌نظیر هستند که مثالشان را در کمتر بازی‌ای می‌توانید بیابید. هر کدام از آن‌ها هدفی گاه مثبت و گاه منفی را دنبال کرده و هماهنگ ساختن و قانع کردنشان یکی از بزرگترین چالش‌های گیمرها طی بازی خواهد بود. شاید بزرگترین نقطه ضعف بازی این باشد که تعداد افراد حاضر در پارتی از چهار نفر تجاوز نمی‌کند، در حالی که بازی 6 کاراکتر اصلی دارد. گیمرها در این میان می‌توانند یک کاراکتر برای خود بسازند یا این که یکی از 6 کاراکتر پیش ساخته بازی را انتخاب کنند. با این حال توصیه می‌شود به جای ساخت یک کاراکتر جدید، به انتخاب یکی از کاراکترهای اصلی بسنده کنید زیرا در غیر اینصورت مجبور به حذق یکی از آن‌ها از تیم خود خواهید شد و مطمئن باشید که حذف هر کدام از کاراکترها برابر است با از دست دادن کلی دیالوگ و اتفاق جذاب.

ترجیحا به همان کاراکترهای اصلی بازی بسنده کنید!

اصلی ترین تفاوت نسخه سوییچ با دیگر کنسول‌ها و صد البته PC، توانایی تجربه بازی در مکان‌های مختلف است. تفاوتی ندارد که در مترو باشید یا رستوران، در هر جایی می‌توان بازی Divinity: Original Sin 2 را تجربه کرد و همین موضوع با توجه به ماهیت طولانی این بازی، موجب راحتی بسیاری از گیمرهایی است که وقت زیادی در خانه برای پیگیری گیم ندارند.

یکی از بزرگترین بخش‌هایی که به نسخه سوییچ اضافه شده، توانایی تجربه کوآپ بازی به صورت Local چهارنفره است، بدین صورت که چهار نفر در کنار هم می‌نشینند و با اتصال بی سیم کنسول‌هایشان به یکدیگر، بازی را به صورت چهار نفره تجربه خواهند کرد. تصور کنید دیگر خبری از صفحه دو یا چهار قسمتی نیست و مهمتر این که تمامی اعضای تیم در تیررستان بوده و می‌توانید بازیکنانی را که مرتکب اشتباه در مبارزات شده‌اند را به سزای اعمالشان برسانید البته مراقب باشید خودتان جزوشان نباشید چون بازی با کسی شوخی ندارد!

بازی با کسی شوخی ندارد!

با این حال نسخه سوییچ تماما نکات قوت نیست و سخت افزار ضعیف سوییچ این جا هم توانایی‌های خود را به رخ کشیده و تاحدی موجب آزار گیمرها می‌شود. کیفیت بافت‌های ضعیف و رزلوشن پایین در حین تجربه دستی بازی مهمترین ایرادات گرافیکی آن هستند. برای بازی زیبایی مانند بازی Divinity: Original Sin 2 گرافیک ضعیف یک نکته بسیار منفی محسوب می‌شود. گرافیک نسبتا پایین عناوین پورت شده به سوییچ چیز جدیدی نیست و بسیاری از استودیوها تعمدا گرافیک عناوین خود را پایین می‌اورند تا نرخ فریم ثابتی را به گیمرها ارائه دهند اما متاسفانه این بار نرخ فریم هم گاها چندان تعریفی نداشته و در مبارزات دچار افت می‌شود.

در نهایت با وجود تمام ایرادات گرافیکی، نسخه سوییچ به قدری نکات مثبت دارد که خوبی‌هایش بر ضعف‌هایش بچربد. بازی Divinity: Original Sin 2 روی سوییچ یک تجربه بی‌نظیر نیست اما بدون شک تجربه نابی است که بر تمامی دوستداران ژانر نقش آفرینی و حتی افرادی که آن را روی PC هم تجربه کرده‌اند، الزامیست. اگر ایرادات گرافیکی کنسول سوییچ در میان نبود، نسخه سوییچ بازی Divinity: Original Sin 2 می‌توانست یک تجربه بی نقص مثل دیگر پلتفرم‌ها باشد. با این وجود اندک ایرادات گرافیکی بازی به هیچ عنوان موجب نمی‌شود که ذره ای از جذابیت بازی کاسته شده و یا گیمری بیخیال تجربه آن شود. 


9.5 شاهکار
استودیوی Larian با انتشار ناگهانی بازی Divinity: Original Sin II روی سوییچ به خوبی نشان داد این کنسول هیچ کم و کاستی نسبت به رقبایش برای اجرای یکی از بهترین عناوین نقش آفرینی تاریخ ندارد. تنها ایراد نسخه سوییچ گرافیک ضعیف آن است که تقصیر آن نه بر گردن سازندگان بازی که گردن نینتندو است.
  • گیم پلی چالشی
  • داستان عمیق
  • شخصیت پردازی بی‌نظیر
  • موسیقی و صداگذاری بی‌نقص
  • ارزش تکرار بالا
  • چند صد ساعت محتوا
  • گرافیک نه چندان چشم نواز روی سوییچ
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا