خرید آیفون ۱۴ رجیستری آیفون ۱۴

آیفون ۱۴ بخریم یا منتظر آیفون ۱۵ بمانیم؟

چرا واردات و رجیستری آیفون 14 به کشور ممنوع شد

خرید آیفون ۱۴ و انتظار برای عرضه نسل بعدی آیفون‌های اپل موضوعی است که این روزها ذهن بسیاری از کاربران و طرفداران محصولات اپل را به خود مشغول کرده است.

ممنوعیت واردات آیفون 14 به کشور و رجیستر نشدن این گوشی در شبکه تلفن همراه کشور، از سال گذشته تاکنون به معظلی برای کاربران تبدیل شده است. پارسال پس از عرضه آیفون به بازار جهانی همه کاربران ایرانی منتظر بودند تا آیفون ۱۴ به بازار کشورمان برسد. اما از همان ابتدای عرضه این گوشی، رجیستری آیفون ۱۴ در هاله‌ای از ابهام بود.

رجیستری آیفون ۱۴

مثل هر سال، آیفون ۱۴ در همان ابتدای عرضه در بازار جهانی، به بازار ایران هم راه پیدا کرد و مثل همیشه بسیاری از طرفداران اپل اقدام به پیش‌خرید و خرید آیفون ۱۴ با قیمت‌های بسیار بالایی کردند تا  جزو اولین کسانی باشند که آیفون‌های نسل جدید را دست می‌گیرند. اما پس از ورود محموله‌های گوشی به بازار کشور، اما و اگرهایی درباره رجیستری این گوشی به‌وجود آمد.

به این شکل که در ابتدای عرضه این گوشی‌ها در شبکه تلفن همراه کشور رجیستر نشدند و مدام وعده رجیستری گوشی تا مدت زمان معلومی داده می‌شد و سپس در زمان مقرر، یا خبری از رجیستری نبود یا کلا موضوع تکذیب می‌‌شد. ماه‌ها کاربران سرگرم این موضوع بودند که آیا گوشی جدید اپل رجیستر می‌شود یا نه و انتشار اخبار و وعده وعیدهایی که درباره ثبت این دستگاه در شبکه موبایل کشور منتشر می‌شد، قیمت آن را بالا و پایین می‌کرد.

گاهی انتشار خبر رجیستری گوشی اپل باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شد و از آنجا که کاربران بسیاری منتظر حل شدن مشکل بودند، هزینه بسیاری را متحمل می‌شدند. اما بعد دوباره موضوع منتفی اعلام می‌شد و دوباره موجی از ناامیدی همه را فرا می‌گرفت.

در نهایت زمستان سالی که گذشت اطلاعیه‌ای منتشر شد مبنی بر اینکه واردات آیفون ۱۴ ممنوع شد و این گوشی رجیستر نمی‌شود. به این ترتیب بود که تقریبا همه از خرید این گوشی ناامید شدند و به سراغ همان نسخه‌ قدیمی یعنی آیفون ۱۳ رفتند. انتشار خبر ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ باعث بالا رفتن نجومی قیمت نسخه‌های مختلف آيفون ۱۳ شد، به‌طوری‌که شاهد افزایش قیمت‌ها حتی تا سقف ۱۲۰ میلیون تومان هم بودیم که البته با افزایش تعرفه واردات گوشی، قیمت‌ها همچنان روند صعودی را طی می‌کند.

این وعده و وعیدها همچنان تا پایان سال ۱۴۰۱ ادامه داشت تا اینکه بعد از تعطیلات نوروز، کلا کاربران از خرید آیفون ۱۴ منصرف شدند، چراکه موضوع رجیستری این گوشی به‌کلی کنسل شد، اما در همین اثناء طرفداران اپل به روش‌هایی دست یافتند که بازیابی آنتن گوشی‌های اپل را برای‌شان امکان‌پذیر کرد و به این ترتیب مشکل آنتن‌دهی آیفون‌های جدید حل شد.

اما همچنان بازار شایعات درباره رجیستر شدن و نشدن آیفون داغ بود تا اینکه یک هفته پیش رییس اتحادیه دستگاه‌های صوتی و تصویری و تلفن همراه اعلام کرد که دولت اتصال یا عدم اتصال آیفون ۱۴ به استارلینک را بررسی می‌کند. انتشار این خبر باعث شد تا یکی از دلایل رجیستر نشدن گوشی‌های اپل از سال گذشته مشخص شود.

این موضوع باعث شد تا دوباره امید به رجیستری آیفون ۱۴ افزایش یابد و بازار فروش این مدل گوشی‌ها گرم شود، به‌طوری‌که بسیاری از کاربران به خرید این دستگاه‌ها روی آورده‌اند. اما موضوع ثبت گوشی اپل در شبکه تلفن همراه کشور، دقیقا یک ماه پیش از رونمایی نسل جدید آیفون‌ها مطرح شده و تا کمتر از یک ماه و نیم دیگر آیفون‌های ۱۵ قرار است راهی بازار شوند.

خرید آیفون ۱۴ یا انتظار برای آیفون ۱۵

حالا سوالی که این روزها مطرح می‌شود این است که کاربران حالا اقدام به خرید آیفون ۱۴ کنند یا منتظر عرضه آیفون ۱۵ بمانند.

مطرح شدن دوباره قضیه رجیستری آیفون ۱۴ از یک سو و عرضه نسل بعدی گوشی‌های اپل باعث سردرگمی بسیاری از کاربران شده است؛ به‌طوری که نمی‌دانند باید منتظر بمانند تا نسل بعدی آیفون وارد بازار کشور شود یا نسل قبلی را خریداری کنند. اما از آنجا که زمزمه‌هایی درباره‌ اتصال ماهواره‌ای آیفون‌های بعدی به ماهواره استارلینک وجود دارد، قضیه رجیستری نسل بعدی گوشی‌های اپل احتمالا با مشکلات بیشتری نسبت به سال قبل روبه‌رو خواهد شد.

چراکه اگر چنین قابلیتی روی آیفون‌های بعدی تعبیه شود، احتمالا حتی با ترفندهایی که برای بازیابی آنتن آیفون ۱۴ وجود دارد، آیفون ۱۵ این امکان را نخواهد داشت. اگر چنین اتفاقی بیفتد، آیفون ۱۵ به دستگاهی تبدیل می‌شود که فقط می‌توان به اپلیکیشن‌های مبتنی بر اینترنت دسترسی داشت که البته همه این اپ‌ها در زیر سایه فیلترینگ، امکان استفاده به شکل آزاد را ندارد و اتصال دائمی به وی پی ان یکی از ملزمات کاربردی شدن این دستگاه‌ها خواهد بود.

از آنجا که انتخاب گزینه مناسب برای کاربران و طرفداران اپل به مشکل جدی تبدیل شده و نمی‌دانند که بین آیفون ۱۳، ۱۴ و ۱۵ کدام دستگاه را انتخاب کنند، پیشنهاد ما خرید آیفون ۱۴ است، چرا که احتمالا این گوشی در آینده نزدیک رجیستر می‌شود و اگر چنین اتفاقی بیفتد قیمت این دستگاه‌ها که حالا به دلیل مشکل رجستر نشدن از نسخه‌های ۱۳ کمتر است، با افزایش شدیدی روبه‌رو خواهد شد.

تنها مشکلی که ممکن است کاربران آیفون‌های ۱۴ با آن روبه‌رو خواهند شد، هزینه رجیستری است که قطعا برای کسانی که حاضرند چند ده میلیون برای خرید این مدل گوشی‌ها هزینه کنند، پرداخت ۲۰ میلیون تومان اضافی هم مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما درباره آيفون ۱۵ مثل همیشه تا زمان معرفی رسمی این گوشی‌ها توسط اپل هیچ خبر یا شایعه‌ای در رابطه با اتصال به شبکه ماهواره‌ای قابل استناد نیست.

بنابراین باید تا زمان رونمایی از این گوشی‌ها منتظر بمانیم و ببینیم که اپل امسال چه ویژگی خاصی برای این گوشی‌ها در نظر گرفته است. از سوی دیگر انتشار شایعات مبنی بر اتصال آیفون‌های ۱۵ به شبکه ماهواره‌ای استارلینک، حتی زمزمه‌هایی درباره‌ی رجیستر نشدن نسل بعد پرچمداران سری گلکسی‌ سامسونگ هم به گوش می‌رسد. بر این اساس چاره‌ای جز انتظار برای عرضه گوشی‌های جدید اپل و سامسونگ وجود ندارد.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا