معرفی ۱۰ کنسول پرفروش تاریخ

غول‌های صنعت

حدود ۵۰ سال پیش، کنسول‌های مخصوص بازی‌های ویدئویی پای خود را به خانه‌ها باز کردند و بعضی از آن‌ها توانستند بیشتر از ۱۰۰ میلیون دستگاه بفروشند. ما در این مقاله قصد داریم تا پرفروش‌ترین کنسول‌های تاریخ را به شکل اجمالی، به شما معرفی کنیم.

سال ۱۹۷۲ میلادیست. ریچارد نیکسون در ابتدای چنین سالی، دستور شروع پروژه‌ی شاتل فضایی آمریکا را داد. در ماه آگوست، المپیک مونیخ شروع شد و البته، آخرین سربازان آمریکایی نیز بالاخره از کشور ویتنام خارج شدند ولی در ماه سپتامبر شاهد اتفاقی خاص در صنعت ویدئو‌گیم بودیم و اولین کنسول ویدئوگیم تاریخ با نام Magnavox Odyssey در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۱۹۷۲ میلادی عرضه شد. در دهه‌ی هشتاد، صنعت ویدئوگیم با رکود شدیدی مواجه شد و این صنعت تا مرز نابودی هم پیش رفت اما به رغم همه‌ی اتفاقات ناخوشایند، این صنعت باز هم رو به جلو حرکت کرد و هم‌اکنون شاهد نهمین نسل از کنسول‌های ویدئوگیم با عرضه‌ی کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری اکس/اس هستیم.

در طول چند دهه از تاریخ ویدئوگیم، بسیاری از کمپانی‌ها مثل سگا، آتاری و فیلیپس شکست خوردند و در عین حال نیز بعضی کمپانی‌ها مثل نینتندو، سونی، و مایکروسافت توانستند بازار را قبضه کنند و بار سنگین صنعت ویدئوگیم را به دوش کشیدند. بیایید نگاهی به ۱۰ کنسول پرفروش تاریخ بیاندازیم.

Xbox One -۱۰

میزان فروش: ۴۱ میلیون دستگاه

میزان فروش این کنسول به شکل رسمی اعلام نشده، ولی به گفته‌ی اینسایدر‌ها کنسول ایکس‌باکس وان توانسته حدود ۴۱ میلیون دستگاه بفروشد. قاعدتا فروش این کنسول در این مقطع هنوز به پایان نرسیده و تا زمان جا افتادن کنسول ایکس‌باکس سری اکس/اس به فروش خود ادامه خواهد داد.

به رغم این که این پلتفرم، دهمین کنسول پرفروش تاریخ محسوب می‌گردد، اما در مقایسه با کنسول پلی‌استیشن ۴ شکست سنگینی را پذیرا شد. از بازی‌های شاخص این کنسول می‌توان به عناوینی چون Halo 5، Sunset Overdrive، Titanfall، Gears 5 و همچنین Forza Horizon 4 اشاره کرد.

Super Nintendo-۹

میزان فروش: ۴۹.۱ میلیون دستگاه

در بخش ابتدایی مقاله به رکود صنعت ویدئوگیم در دهه‌ی هشتاد میلادی اشاره کردیم. نینتندو با عرضه‌ی Nintendo Entertainment System یا به اختصار NES در واقع ناجی این صنعت در دهه‌ی هشتاد شد. پس از آن نیز با ورود رقبایی مثل سگا، نینتندو تصمیم گرفت تا کنسولی قوی‌تر را وارد بازار کند و به این شکل، کنسول SNES متولد شد.

این کنسول چندین فرنچایز محبوب را وارد این صنعت بزرگ کرد. از این فرنچایز‌های شاخص، می‌توان به Donkey Kong Country ،Star Fox ،Mario Kart اشاره کرد. این کنسول توانست ۴۹.۱ میلیون دستگاه بفروشد.

Nintendo Entertainment System-۸

میزان فروش: ۶۱.۹۱ میلیون دستگاه

با این‌که کنسول SNES پلتفرم بسیار موفقی بود، اما رقابت آن با سگا جنسیس/مگا درایو منجر به فروش کم‌تر آن نسبت به نسخه‌ی قبلی آن یعنی Nintendo Entertainment System (یا Famicom در ژاپن) شد.

این کنسول توانست بازی‌های بسیاری را به صنعت ویدئوگیم معرفی کند. از بازی‌های مهم این کنسول، می‌توان به Super Mario Bros ،The Legend of Zelda ،Contra و … اشاره داشت. جالب است بدانید که این کنسول پس از گذشت ۲۰ سال، حتی تا سال ۲۰۰۳ میلادی در ژاپن تولید می‌شد. NES موفق شد تا حدود ۶۲ میلیون دستگاه در سراسر جهان بفروشد.

Nintendo Switch-۷

میزان فروش: ۸۴.۵۹ میلیون دستگاه

این کنسول در سال ۲۰۱۷ میلادی عرضه شد و قطعا فروش این دستگاه با گذشت زمان، بیشتر نیز می‌شود و قاعدتا نینتندو هم به زودی بیخیال ساخت و پشتیبانی از این کنسول هایبریدی، که هم به صورت دستی و هم به صورت خانگی (با استفاده از یک نمایشگر) مورد استفاده قرار می‌گیرد، نمی‌شود.

این کنسول به دلیل بازی‌های کو-آپ و محبوبیت آن در بین خانواده‌ها، مشهور است و بازیکنان را به بازی کردن با یک‌دیگر تشویق می‌کند. پلتفرم نینتندو سوییچ تا الان حدود ۸۴.۵۹ میلیون دستگاه فروخته و با عرضه‌ی مدل OLED آن نیز انتظار می‌رود تا آمار فروش بیشتری را بر جای بگذارد.

Xbox 360-۶

میزان فروش: ۸۵.۵ میلیون دستگاه

نوبت به محبوب‌ترین و البته، پرفروش‌ترین کنسول مایکروسافت می‌رسد. کنسول Xbox 360 حدود ۸۵.۵ میلیون دستگاه فروخت و بخش بزرگی از فروش خود را مدیون بانجی و سری هیلو است. بازی‌های Halo Reach ،Halo 3 ،Halo 4 و Halo ODST توانستند موفقیت این کنسول را تضمین کنند. البته فراموش نکنیم که در کنار سری محبوب هیلو، مجموعه بازی‌های Gears of War و همچنین دستگاه Kinect و بازی‌های آن نیز توانستند روند رو به رشد فروش Xbox 360 را بهبود ببخشند.

PlayStation 3-۵

میزان فروش: ۸۶.۹۰ میلیون دستگاه

کنسول PS3 لقب بدترین فروش را بین تمامی کنسول‌های سونی را به خود اختصاص داده است و در عین حال نیز پنجمین کنسول در لیست پرفروش‌ترین کنسول‌های تاریخ است! نکته‌ی جالب این‌جاست که تمامی کنسول‌های مهم نسل هفتم، جزو پرفروش‌ترین کنسول‌های تاریخ هستند و PS3 در نسل هفتم، با غول‌هایی مثل Wii و Xbox 360 به رقابت پرداخت.

سونی در این نسل سنگ تمام گذاشت و بازی‌های انحصاری مثل Metal Gear Solid 4 ،LittleBigPlanet ،Gran Turismo 5 و فرنچایز Uncharted را برای این کنسول عرضه کرد تا به فروش هرچه بیشتر آن کمک کند. البته عرضه‌ی بازی‌هایی نظیر The Last Of Us و Grand Theft Auto V در سال ۲۰۱۳ و در انتهای عمر این کنسول، پایانی جذاب برای PS3 رقم زدند. این کنسول در نهایت توانست حدود ۸۷ میلیون دستگاه بفروشد.

Nintendo Wii-۴

میزان فروش: ۱۰۱.۵۳ میلیون دستگاه

گیمر‌های بسیار زیادی، ایده‌ی استفاده‌ی این کنسول از کنترل‌های حرکت‌محور را مسخره کردند و آن را به نحوی یک Gimmick چیپ و بی‌ارزش خواندند اما پس از گذشت مدتی، همین منتقدان متوجه‌ اشتباه خود شدند و این کنسول توانست فروش به شدت ضعیف GameCube (که ۲۱.۷ میلیون دستگاه فروخت) را جبران کند و به فروش ‍۱۰۱.۵۳ میلیون دستگاهی برسد.

بازی‌های حرکت محور شاخص این کنسول را می‌توان Wii Fit ،Wii Sports و Just Dance دانست و همچنین بازی‌های دیگری مثل Donkey Kong Country Returns, WarioWare Smooth Moves و … نیز برای این کنسول منتشر شدند.

PlayStation-۳

میزان فروش: ۱۰۴.۲۵ میلیون دستگاه

اولین کنسول سونی توانست قاعده‌ی بازی در عرضه‌ی کنسول‌ها را کاملا متحول کند! رقبایی مثل سگا سترن و نینتندو ۶۴ هیچ حرفی در مقابل این کنسول قدرتمند نداشتند و به راحتی از دور رقابت خارج شدند.

از Resident Evil گرفته تا Spyro ،Crash Bandicoot ،Gran Turismo ،Final Fantasy ،Tekken و در نهایت بازی Metal Gear Solid، این بازی‌ها واقعا تن هر رقیبی را به لرزه در می‌آورد! این کنسول به خوبی صنعت ویدئوگیم را وارد دوره‌ی 3D کرد و توانست بیش از ۱۰۴ میلیون دستگاه بفروشد.

PlayStation 4-۲

میزان فروش: ۱۱۵.۴ میلیون دستگاه

کنسول PlayStation 4 با شکست دادن رقبای خود یعنی Wii U و Xbox One توانسته در جایگاه دو لیست پرفروش‌ترین کنسول‌های تاریخ قرار گیرد؛ حتی بعید به نظر می‌رسد که نینتندو سوییچ بتواند بیشتر از کنسول PS4 در سراسر جهان بفروشد.

این کنسول انحصاری‌های زیادی مثل Horizon Zero Dawn, God of War و نسخه‌ی چهارم بازی Uncharted را به خود دید تا محبوب‌ترین کنسول در نسل هشتم لقب گیرد و فروش جالب توجهی نیز داشته باشد.  همچنین بازی The Last of Us Part II نیز در انحصار این پلتفرم قرار دارد. کنسول PS4 تا الان حدود ۱۱۵ میلیون دستگاه فروخته و انتظار هم می‌رود که این رقم، بیشتر نیز بشود.

PlayStation 2-۱

میزان فروش: ۱۵۷.۶۸ میلیون دستگاه

و حالا به پرفروش‌ترین و یکی از خاطره‌انگیز‌ترین کنسول‌های تاریخ می‌رسیم. کنسول PS2 به راحتی کنسول سگا سترن را با خاک یکسان کرد و سودای بازگشت سگا با تولد دوباره‌ی کنسول دریم‌کست را به خاک سپرد و حتی باعث شد که سگا برای همیشه از حضور در بازار ساخت کنسول‌ها کنار بکشد! این کنسول به شدت در مقابل PS1 قدرت‌مندتر بود و حتی یک DVD Player نیز در آن تعبیه شده بود.

کنسول PS2 با سیلی از بازی‌های انحصاری فوق‌العاده، جای خود را در بازار کنسول‌ها محکم کرد. این کنسول توانست با بازی‌های Final Fantasy X و XII روحی تازه به سری بازی‌های فاینال فانتزی بدهد و کراس‌اور فوق‌العاده‌ای از دیزنی در بازی‌های Kingdom Hearts و Kingdom Hearts را مقابل چشمان گیمرها قرار دهد. این پلتفرم با فروش ۱۵۷.۶۸ میلیونی توانسته تخت و تاج پرفروش‌ترین کنسول های تاریخ را به خود اختصاص دهد.

نظر شما در مورد این ۱۰ کنسول پرفروش چیست؟ با کدام‌یک از آنان خاطره‌ی بیشتری دارید؟ خوشحال می‌شویم که نظر خود را در قسمت کامنت‌ها برای ما و دیگر کاربران سایت سرگرمی بنویسید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا