ورزش‌های الکترونیک

۱۰ لحظه‌ی جنجالی برتر در تاریخ ورزش‌های الکترونیک

اتفاقاتی که جهان Esports را حیرت‌زده کرد

۱۰ لحظه‌ی جنجالی برتر در تاریخ ورزش‌های الکترونیک نیکان صبوری ۰ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

ورزش‌های الکترونیک را می‌توان یکی از دستاورد‌های مهم در صنعت بازیسازی دانست؛ چرا که این دسته بازی‌ها تنها برای سرگرم کردن مخاطب نیستند، بلکه برای شروع یک رقابت جدید ساخته شده‌اند.

مانند تمام ورزش‌های رایج دنیا مثل فوتبال یا بستکبال، این بازی‌ها هم لحظات حساس و به‌یاد‌ماندنی زیادی دارند، حتی کسی که کم‌ترین دانش را از این عناوین داشته باشد با دیدن این لحظات تعجب می‌کند. حال در این مقاله قصد داریم بهترین لحظاتی که در تاریخ Esports رقم خورده را به شما معرفی کنیم.

One to Rule Them All

بازی: Overwatch

رویداد: Overwatch League Season 1

اجرا کننده‌ی این حرکت: Los Angeles Gladiators

از زمان عرضه‌ی بازی Overwatch تاکنون شاهد رویداد‌ها و اتفاقات بسیاری بودیم و در حال حاضر لیگ اورواچ یکی از بهترین رویداد‌ها در ورزش‌های الکترونیک به حساب می‌آیند. در فصل اول لیگ اورواچ، بین تیم‌های Los Angeles Gladiators  و London Spitfire اتفاق بسیار جالبی رخ داد. در بازی سوم بین این دو تیم در نقشه‌ی King’s Row، تیم Los Angeles Gladiators حرکت استراتژی را به صورت تیمی انجام داد که تا مدت‌ها بعد سر آن بحث جریان داشت. آن‌ها باید Payload را می‌گرفتند و تا پایان نقشه حرکت می‌دادند. نقشه‌ی آن‌ها برای گرفتن Payload بسیار جالب بود. DPS این تیم در داخل زمین خود ماند و باقی تیم به صورت فشرده و کنار هم حرکت کردند.

آن‌ها تصمیم گرفته بودند که نقشه را دور بزنند و از زاویه‌ی دیگری با تیم حریف مبارزه کنند. وقتی که باقی تیم به نقطه‌ی مورد نظر رسیدند، تیم London Spitfire برای درگیری بهتر با آن‌ها، موقعیت دفاعی خود را عوض کرده و اینجا بود که DPS تیم Los Angeles Gladiators که تمام مدت در Base بود، خود را نشان داد و با تغییر کاراکتر خود به Widowmaker به راحتی اعضای تیم حریف را هدف گرفت. این اتفاق قبل از این در هیچ رقابتی در این سطح دیده نشده بود؛ زیرا به دلیل حساسیت بسیار بالای این رقابت‌ها، تیم‌ها معمولا سعی می‌کنند با یکدیگر حرکت کنند. به عبارت دیگر Los Angeles Gladiators حرکتی خطرناکی را انجام داد ولی استراتژی آن‌ها موفق شد و توانستند چک‌پوینت اول را دریافت کنند.

Scarllet Baneling Barrow

بازی: Starcraft 2

رویداد: Red Bull Battle Grounds New York City 2013

اجرا کننده‌ی حرکت: Sasha Hostyn ملقب به Scarlett

Starcraft 2 یکی از سخت‌ترین عناوین در دنیای ورزش‌های الکترونیک به حساب می‌آید. این عنوان در سبک استراتژی همزمان است که اولین بار در سال ۱۹۹۸ توسط بلیزارد تولید و عرضه شد و در کم‌تر از دو سال شهرتش به اندازه‌ای زیاد شد که حتی خود بلیزارد هم انتظار نداشت که به بازی‌اش به چشم بستر یک رقابت حرفه‌ای نگاه شود.

این بازی توانست توجه‌ گیمرهای کره‌ی جنوبی را به خود جلب کند؛ در حدی که سامسونگ سرمایه‌گذاری عظیمی روی این بازی انجام داد. Starcraft 2 نزدیک به ۱۰ سال بعد از نسخه‌ی اول آن منتشر شد. مکانیک‌های جدید، گرافیک تازه و هزاران مکانیک مختلف که نسل جدید و قدیم را به خود جذب کرد. کره‌ای ها همیشه جزو بهترین‌ها بودند و بازیکنان سایر کشورها معمولا در رقابت با آنها ناکام بودند؛ تا این که در رویداد Red Bull Battle Grounds New York City 2013 بازیکن اهل کانادا، ساشا هاستن ملقب به Scarlett که از نژاد زرگ (Zerg) در بازی استفاده می‌کند، حرکتی انجام داد که با گذشت هفت سال همچنان کسی نمی‌تواند آن را به این زیبایی انجام دهد. در این مسابقاته Scarlett مقابل یکی از بهترین بازیکنان کره‌ی جنوبی به نام Bomber قرار می‌گیرد. این بازیکن کره‌ای شدیدا در کنترل نیرو‌های خود مهارت دارد و همیشه استراتژی‌های عجیبی استفاده می‌کند. مسابقات BO3 بود و Bomber بازی اول و Scarlett را از آن خود کرده بودند. با این حساب بازی سوم بازی سرنوشت‌سازی حساب می‌شد.

در نژاد زرگ، نیرویی وجود دارد به نام Baneling که در صورت اصابت به نیروهای دشمن منفجر می‌شود و همینطور بازیکن می‌تواند با انجام آپدیتی توانایی مخفی شدن در زیر خاک را برای این نوع یونیت را آزاد کند. ۳۰ دقیقه از بازی گذشته و تقریبا تمام منابع حاضر در نقشه‌ی بازی به اتمام رسیده است. هر دو طرف با کمبود منابع روبرو هستند و باید در هدایت نیرو‌های خود بسیار دقت کنند. Scarlett نمی‌توانست به صورت مستقیم به Bomber حمله کند، بنابراین تصمیم گرفت ابتدا سازه‌های حیاتی او را از پا در بیاورد که توانایی اسکن کردن نقاط تاریک نقشه را از او بگیرد. سپس با استفاده از توانایی زیر خاک Baneling برای نیروهای بازیکن کره‌ای تله می‌گذارد. در نهایت Bomber چند بار وارد تله‌ی Scarlett می‌شود و با همین روش پیروزی را از آن خود می‌کند.

BEAST MODE ON

بازی: Dota2

رویداد: The International 2019

اجرا کننده‌ی حرکت: Artour Babaev ملقب به Arteezy

مسابقات The International هر ساله بزرگ‌تر از سال گذشته‌ی خود برگزار می‌شود و TI 2019 از نظر میزان جایزه بزرگ‌ترین رویداد در تاریخ ورزش‌های الکترونیک است. همه‌ی ما میدانیم که Dota2 یک عنوان تیمی است و بازیکنان باید بهترین همکاری با هم داشته باشند تا برنده‌ی مسابقات شوند و معمولا اگر قرار باشد کسی در این بازی بیش از یک دشمن را از پا در بیاورد، به کمک هم تیمی‌های خود نیازمند است. در TI 2019 اما در مسابقه‌ی بین دو تیم Evil Geniuses و Vici Gaming، بازیکن تیم EG یعنی Arteezy در یک حرکت بسیار جالب به تنهایی ۵ بازیکن تیم VG را کشت و یک Rampage بسیار زیبا به ثبت رساند.

داستان از این قرار است که تیم EG در حال پیشروی به سمت Core تیم مقابل است که با حمله‌ی سازماندهی شده‌ی تیم VG مواجه می‌شود و تمام افراد تیم به جز S4 که هیروی Sand King را هدایت می‌کرد با Arteezy با هیروی Lifestealer در تلاش برای فرار از حملات VG هستند. Sand King در گوشه‌ای گیر افتاده و تیم VG با تمام قدرت به او که Lifestealer در آن داخل بدن آن داشت، حمله می‌کند. Sand King می‌میرد و Lifestealer به ناچار مجبور به بیرون آمدن و مبارزه می‌شود. در این موقعیت حتی اگر یکی از حریفان دشمن کشته شود هم یک غنیمت بسیار خوب است اما Arteezy که تمام آیتم‌های کلیدی هیروی خود را خریده، به تمام هیروهای تیم VG حمله می‌کند و آن‌ها را یکی بعد از دیگری می‌کشد. Lifestealer در بازی ابتدا ۶۰۰ واحد گلد داشت و در انتهای آن با ۳۶۰۰ واحد گلد خارج شد.

Jump AWP

بازی: CSGO

رویداد: MLG Columbus Major 2016

اجرا کننده‌ی حرکت: Marcelo David ملقب به coldzera

تصور ‌کنید که یک حرکت چقدر می‌تواند روی روحیه‌ی تیم تاثیر بگذارد و آن‌ها را تا فینال و حتی بردن در این رویداد جلو ببرد. Luminosity Gaming یکی از بهترین تیم‌های برزیل بود ولی آوازه‌ی جهانی نداشت و بدون شک در مقابل تیم‌های بزرگ CSGO مانند Team Liquid یا Navi حریف قدری به حساب نمی‌آمد. مارسلو دیوید ملقب به Coldzera در نیمه‌نهایی مسابقات MLG Columbus Major سال ۲۰۱۶ مقابل تیم پرآوازه‌ی لیکویید حرکتی انجام داد که تکرار شدن آن غیرممکن است. تیم Luminosity Gaming تنها کافی بود که یک راند ببازد تا از دور مسابقات حذف شود که در همین راند، Team Liquid تصمیم گرفت که برای حرکت نهایی به صورت تیمی به محل بمب گذاری B برود. آن‎ها آهسته حرکت کردند و زمانی که آپارتمان رسیدند، Coldzera با AWP به استقبال آن‌ها رفت. معمولا در این مواقع بازیکنی که به صورت تکی در حال دفاع کردن است، سعی می‌کند برای هم تیمی‌های خود زمان بخرد تا به محل مورد نظر برسند، ولی Coldzera با پریدن و شلیک کردن، چهار نفر از دشمنان را به تنهایی از پای در آورد. ورق برگشت و Luminosity Gaming توانست Team Liquid را شکست دهد و در بازی فینال مقابل Navi قرار بگیرد. Luminosity Gaming به راحتی ‌Navi را شکست داده و قهرمان شد. بسیاری بر این باورند که Coldzera با حرکت فوق‌العاده‌ای که انجام داده بود توانست روحیه هم تیمی‌های خود را زنده کند.

 

طرفداران، نام حرکت تکرار نشدنی Coldzera را Jump AWP گذاشتند و بعد از آن Valve برای گرامیداشت این اتفاق، اثری هنری خلق کرد که در آن یک AWP را نشان می‌دهد که بال دارد. این اثر هنری اکنون به صورت یک طرح گرافیکی در نقشه‌ی Mirage حضور دارد. همچنین Coldzera هم این آیکن را روی دست خود تتو کرده تا همیشه با او همراه باشد.

Ace in 6 Sec

بازی: Rainbow Six Siege

رویداد: Six Invitational 2019

اجرا کننده‌ی حرکت: Lucas Reich ملقب به Hungry

موقعیت خوب، نشانه‌گیری دقیق و زمان‌بندی استادانانه، این‌ها همه ویژگی‌های یک حرکت نمایشی فوق‌العاده است که کمتر در یک بازی می‌بینیم. در مرحله‌ی گروه‌بندی Six Invitational 2019، دو تیم PENTA و PET Nora-Rengo با یک دیگر مقابله کردند. تیم PENTA که ۳ بر ۰ عقب بود، در راند چهارم هم با از دست دادن دو نفر اوضاعش سخت‌تر شد. آن‌ها تیم مهاجم بودند و باید تمام اعضای تیم مقابل را شکست می‌دانند. بنابراین سه بازیکن دیگر باید به هر نحوی که شده، تیم حریف را از پای در می‌آوردند.

بازیکن ۲۳ ساله‌ی این تیم، Lucas Reich ملقب به Hungry، در این راند پنج بازیکن حریف را به تنهایی از پا در آورد و اصطلاحا Ace کرد. او ابتدا یک عدد نارنجک به سمت درب پرتاب کرد تا بازیکنی که درب را پوشش می‌دهد، جا به جا شود، بعد از این کار به سرعت به سمت درب حرکت می‌کند. داخل اتاق، سه بازیکن حاضر بودند و او ابتدا نگهبان درب را از پای در آورد. سپس بازیکن دوم که جلوی او قرار داشت را با تیراندازی Knock Down می‌کند و بازیکن سمت چپ را هدف می‌گیرد. در این بین دو بازیکن باقی مانده تیم PENTA در حال درگیری با دو بازیکن دیگر هستند. Hungry از این فرصت استفاده کرده و دو بازیکن باقی مانده را هم از پای در میاورد و جالب است بدانید که تمام این اتفاقات تنها در ۶ ثانیه رخ داد. بدون شک Ace این بازیکن را می‌توان به عنوان یکی از بهترین حرکات انجام شده در تاریخ ورزش‌های الکترونیک بازی Rainbow Six Siege دانست.

Six Million Dollar Echo Slam

بازی: Dota2

رویداد: The International 2015

اجرا کننده‌ی حرکت: Saahil Arora ملقب به Universe

آن‌هایی که دوتا 2 بازی می‌کنند، به خوبی می‌دانند که بازی هیچ‌گاه آنطور که باب میل است، پیش نخواهد رفت. اشتباهات، دیر رسیدن به موقعیت، Missclick و رقابت سخت با تیم مقابل دلایلی است که این بازی را در لیست آثار نسبتا سخت قرار می‌دهد. حال تصور کنید، برای یک لحظه همه چیز درست باشد.

موقعیت شما و دشمنان، زمان‌بندی و آماده بودن آن چیزی که می‌خواهید؛ همه چیز  درست سر جای خود و شما تنها کافیست کاری کنید که ۶ میلیون دلار برنده شوید. این اتفاقی بود که برای فینال مسابقات The International سال ۲۰۱۵ افتاد. Evil Geniuses یکی از قوی‌ترین تیم‌های سال ۲۰۱۵ به حساب می‌آمد که در چند دوره مسابقات سال ۲۰۱۵ میلادی عنوان قهرمانی را بدست آورده و مجوز ورود به مسابقات TI را کسب کرده بود. Evil Geniuses به قدرت تمام بازی‌ها برنده می‌شد و توانسته بود وارد مرحله‌ی نهایی شود. این در حالی است که تیم CDEC مانند EG به راحتی تمام حریف‌های خود را شکست داده به فینال راه پیدا کرده است.

EG دو امتیاز از تیم مقابل جلو بود و راند چهارم را با قدرت شروع کرد. در دقیقه‌ی ۲۸ بازی، تیم CDEC با کشتن یکی از اعضای تیم EG به سمت Roshan رفته تا بتواند بازی را با داشتن Aegis کمی برای خود آسان‌تر کند. در این مواقع درگیری ۴ به ۵ برای تیم‌ها کار عاقلانه‌ای نیست ولی در این بازی تنها دو بازیکن لازم بود تا تمام تیم CDEC را نابود کند.  ppd که کاراکتر Ancient Apparition داشت، در زمانی که تمام تیم در داخل جایگاه Roshan هستند، آلتیمت خود را استفاده می‌کند و از طرفی Universe با هیروی Earthshaker به دل حریفان خود رفته و یک کمبو دیدنی را به نمایش گذاشت.

چهار تن از هیرو‌های تیم حریف کشته شدند و یک نفر باقی مانده هم با میزان سلامتی بسیار کم از محل فرار کرد. EG در نهایت فینال مسابقات را برنده شد و جایزه‌ را از آن خود کرد. طرفداران به دلیل اجرای این حرکت که زمینه‌ساز پیروزی EG تیم شد، لقب Echo Slam شش میلیون دلاری را روی این حرکت گذاشتند.

? Faker, What Was That

بازی: League of Legends

رویداد: HOT6iX 2013 Summer Finals

اجرا کننده‌ی حرکت: Lee Sang-hyeok ملقب به Faker

لی سانگ هیوک ملقب به Faker، به اعتقاد بسیاری بهترین بازیکن در ورزش‌های الکترونیک است. او در حال حاضر در کارنامه‌ی خود سه برد World Champion در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ را دارد و به همین دلیل طرفداران بازی League of Legends او را مایکل جردن این رقابت‌ها می‌دانند. Faker کنترل فوق‌العاده‌ای روی هیرو‌های خود دارد و حرکتی که او در فینال رویداد HOT6iX 2013 انجام داد، بدون هیچ شکی تاریخی‌ترین اتفاقی است که در کل دوران ورزش‌های الکترونی می‌توان یافت.

مسابقات فینال BO5 بود و بین تیم‌های KT Bullets و SKT T1 برگزار شد. هر کدام از تیم‌ها توانسته بودند دو راند را برنده شوند، بنابراین بازی پنجم برای هر دو تیم حکم برد یا باخت حتمی داشت. Faker که معمولا در لاین وسط بازی می‌کرد و در این بازی کاراکتر Zed را انتخاب کرد. از طرفی بازیکن حریف او، Ryu نیز همین کاراکتر را انتخاب کرد. زمانی که دو بازیکن در یک لاین کاراکتر‌های مشابه را انتخاب می‌کنند، بحث تنها توانایی و دانش کافی از کاراکتر به میان می‌آید.

 بیست دقیقه‌ی اول بازی به نفع KT Bullets پیش رفت ولی بعد از آن SKT T1 توانست روند بازی را به نفع خود جریان دهد. تفاوت امتیاز‌ها به نفع SKT T1 پیش می‌رفت ولی بازیکنان لاین وسط هر دو تیم از نظر آیتم تقریبا برابر بودند. در دقیقه‌ی ۳۵ بازی زمانی که تیم SKT T1 در حال نزدیک شدن به Core تیم حریف بود، Faker در تاور سوم لاین وسط بود. نوار سلامتی او در اثر آسیب‌های تاور کم شده بود و Ryu این فرصت را غنیمت دانست تا به دنبالش حرکت کند. در ابتدای درگیری Ryu با آیتم Blade of the Ruiend King  و توانایی Shadow Slash، میزان سلامتی Faker را کمتر از نصف می‌کند.

در این زمان Faker آیتم Blade of the Ruiend خود را استفاده کرد تا با گرفتن Movment Speed بتواند از حریف خود فاصله بگیرد. بازیکن تیم KT برای از بین بردن او از توانایی Ignites استفاده می‌کند. Faker در این لحظه آلتیمت خود یعنی Death Mark را فعال کرد تا با فناناپذیر کردن خود از آسیب‌های وارد شده، جلوگیری کند. با انجام این حرکت Ryu هم آلتیمیت خود را فعال می‌کند تا آسیب‌های حریف خود را تا حد ممکن کاهش دهد. در این لحظه Ryu اشتباهی مرتکب شده و توانایی Living Shadow را به سمت مخالف Faker استفاده کرد.

تنها آیتم متفاوتی که Faker داشت، Quicksilver Smash بود؛ این آیتم تمام افکت‌های وارده شده‌ی حریف خود را خنثی می‌کند. سپس Faker، از توانایی Ignites و Razor Shuriken برای آسیب زدن استفاده کرد. او که میزان سلامتی بسیار پایینی داشت با استفاده از Flash از حمله‌ی توانایی Razor Shuriken بازیکن KT فرار می‌کند. Ryu که دیگر چیزی برای گفتن نداشت با استفاده از Flash به سمت Faker پرید تا آن را با یک ضربه از پای در بیاورد ولی بازیکن تیم SKT با توانایی Living Shadow از حمله‌ی دوباره حریف خود جان سالم به در می‌برد. در نهایت با زدن توانایی Shadow Slash حریف خود را می‌کشد. SKT برنده شد و Faker با این حرکت عنوان بهترین بازیکن زمین را از آن خود کرد.

Happy’s Deagle Ace

بازی: CS:GO

رویداد: DreamHack Open London 2015

اجرا کننده‌ی حرکت: Vincent Cervoni ملقب به Happy

فینال مسابقات DreamHack Open London 2015 بین دو Team EnVyUs و Team SoloMid برگزار شد که در این بازی «وینسنت سروونی» ملقب به Happy، بازیکن جوان تیم EnVyUs، حرکتی انجام داد که به عنوان یکی از عجیب‌ترین و محبوب‌ترین اتفاقات تاریخ CS:GO ثبت شده است. بازی بین این دو تیم در کمال حساسیت پیش می‌رفت و به راند ۱۸ کشیده شد! نقشه‌ی بازی Inferno بود و تیم EnVyUs تصمیم گرفت که پول‌های خود را در این راند ذخیره کند. Team SoloMid که تروریست بودند،، به صورت تیمی و پنچ نفره به سمت محل بمب‌گذاری B رفتند. در طرف مقابل EnVyUs برای کنترل بهتر محل‌های A و B به دو گروه سه نفره و دو نفره تقسیم شدند. Happy به همراه یکی از هم‌تیمی‌های خود به سمت B رفته و منتظر دشمن ماندند. Happy دقیقا روبروی محوطه‌ی B و کنار ساختمان قرار گرفت و نشانه‌ی خود را آماده نگه داشت و بلافاصله بعد از دیدن اولین حریف او را با یک تیر کشت.

در ادامه Happy کمی احتیاط در پیش گرفته و پشت ساختمان پناه می‌گیرد. او سعی می‌کند برای تیم خود وقت بخرد تا سه بازیکن دیگر هم به آن‌ها ملحق شون. در همین حین که Happy به دفاع کردن ادامه می‌داد با نشانه‌گیری دوباره، توانست یک بازیکن دیگر را هم از پای در بیاورد. تیم مقابل هم برای جلوگیری از حملات سروونی از نارنجک دودزا استفاده کرد اما Happy با زدن تیر خالی در دود یکی دیگر از بازیکنان تیم حریف را از پای درمی‌آورد. کمی بعد یکی دیگر از بازیکنان SoloMid از دود خارج می‌شود و Happy به سرعت عکس‌العمل نشان می‌دهد. بازیکن پنچم نیز به سرعت سعی می‌کند به طرف مقابل دود حرکت کند ولی وینسنت در نهایت با زدن یک تیر کار او را هم می‌سازد. بازی Happy در این مسابقه یکی از تماشایی‌ترین لحظات مسابقات حرفه‌ای CS: GO را رقم زد که به لطف عکس‌العمل به موقع، هدف گیری عالی و کمی شانس محقق شد.

Moment 37

بازی: Street Fighter 3

رویداد: EVO 2004

اجرا کننده‌ی حرکت: Daigo Umehara ملقب به Daigo

اگر به لحظه‌ی شماره‌ی ۳۷ مسابقات EVO اشاره نکنیم، این لیست به طور قطع ناقص خواهد ماند. بازی‌های مبارزه‌ای همیشه جزو جذاب‌ترین عناوین در دنیای ورزش‌های الکترونیک هستند ولی لذت بردن کامل از آن منوط به برخورداری از دانش کافی درباره‌ی بازی مورد نظر است. ولی لحظه‌ی ۳۷، جزو اتفاقاتی است که حتی اگر شما بازی را به طور کامل نشناسید باز هم از اتفاقی که در مسابقات EVO سال ۲۰۰۴ اتفاق افتاد به هیجان خواهید آمد.

در آن زمان، دو غول بزرگ مسابقات Street Fighter یعنی Daigo Umehara و Justin Wong با یک دیگر رو‌به‌رو شدند. در راند سوم، جاستین توانسته بود با ضربات بسیار و حرکت ویژه‌ی کاراکتر خود میزان سلامتی دایگو را کم کند و در پایان راند، تنها یک ضربه کافی بود تا دایگو بازنده‌ی بازی شود. جاستین تصمیم می‌گیرد برای آخرین بار از حرکت ویژه‌ی خود استفاده کند ولی دایگو تمام ۱۵ حرکت را دفاع کرد. دفاع کردن کم‌ترین اتفاقی بود که در این راند رخ داد؛ دایگو بعد از دفاع موفق، حرکت ویژه‌ی خود را اجرا کرد و جاستین را در این راند شکست داد.

اتفاقی که بعد از این رویداد افتاد باورنکردنی بود. بسیاری این حرکت را نماد مسابقات EVO می‌دانند. شرکت سازنده، این حرکت را برای تمرین به بخش آموزش این بازی اضافه کرد تا Moment 37 به یکی از به یادماندنی‌ترین لحظات تاریخ مسابقات ورزش‌های الکترونیک تبدیل شود.

The Fountain Hook

بازی: Dota2

رویداد: The International 2013

اجرا کننده‌ی حرکت: Danil Ishutin ملقب به Dendi و Clement Ivanov ملقب به Puppey

باگ‌ها همیشه جزو مواردی هستند که شما را در هر بازی‌ای آزار می‌دهند ولی حالا تصور کنید که قرار است از این باگ‌ها استفاده بهره ببرید تا حریفتان را در یکی از مهم‌ترین مسابقات Esports شکست دهید. اتفاقی در Playoff مسابقات TI13 دوتا ۲ افتاد، یکی از دیدنی‌ترین و زیبا‌ترین حرکات ثبت شده در تاریخ رقابت‌های حرفه‌ای این بازی است. تیم Navi مقابل تیم TongFu قرار گرفت. در بازی اول، Navi توانست برنده میدان باشد در حالی که بازی دوم TongFu به راحتی Navi را شکست داد. Clement Ivanov ملقب به Puppey و Danil Ishutin ملقب به Dendi جزو بهترین بازیکنان به شمار می‌آمدند.

آن‌ها که از باخت مقابل TongFu ترسیده بودند، تصمیم گرفتند در بازی سوم حرکتی دور از ذهنی انجام دهند که همین باعث برد آن‌ها شد. Dendi هیروی Pudge و Puppey هیروی Chen را انتخاب کردند. تیم Navi شدیدا عقب بود. در دقیقه‌ی ۱۵ بازی، Chen توانایی تله‌پورت به سمت بیس را به Pudge داد و این هیرو هم با یک هوک زیبا یکی از افراد دشمن را به سمت خود کشید ولی به دلیل تله‌پورتی که انجام شد، هیروی دشمن به سمت Fountain هوک شد. تیم Navi در بازی توانست ۶ هوک موفق را در این رویداد به ثبت برساند.

Dendi بعد‌ها در مصاحبه‌ای گفت که اگر این کار را انجام نمی‌دادند، بازی را حتما می‌باختند. حرکت آن‌ها سر و صدای بسیار زیادی به پا کرد. Valve به سرعت یک پچ برای درست کردن آن منتشر کرد، از طرفی قانونی ثبت شد که اگر تیمی در مسابقات از باگ استفاده کند، بازنده اعلام خواهد شد. Navi در نهایت در فینال مسابقات در یک رقابت بسیار نفس‌گیر و سخت که آن ‌هم بسیار به‌یاد‌ماندنی بود، به مقام دوم رسید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا