بازی ویدیویی با اسب

۱۰ بازی ویدیویی با اسب که بهترین تجربه سوارکاری را ارائه می‌کنند

با سوت آن‌ها را صدا کنید!

آیا شما هم از طرفداران بازی‌هایی هستید که در آن‌ها حیوان نجیب اسب یار و یاور شخصیت اصلی در سفرها محسوب می‌شود؟ با این حساب بد نیست ۱۰ بازی ویدیویی با اسب را که در این مطلب ذکر کرده‌ایم نگاه کرده و توضیحات مختصری را درباره حضور این حیوان در آن‌ها مطالعه کنید!

حضور اسب در داستان‌ها و کارهای هنری می‌تواند تصویر متفاوتی را نسبت به آنچه که بیننده انتظارش را داشته ایجاد کند. برای مثال تصاویر فاتحان بزرگ تاریخ مانند ناپلئون بناپارت سوار بر اسب نشان دهنده اقتدار است و شاید بتوان نمونه مشابه آن را امروزه در عکس‌هایی که با ماشین‌های آخرین سیستم گرفته می‌شود مقایسه کرد. به هر حال دیگر دوران سوارکاری در سطح شهر و استفاده از یک اسب سریع به عنوان وسیله نقلیه به پایان رسیده، یا حداقل بهتر است در دنیای واقعی چنین برداشتی را داشته باشیم، چراکه جهان بازی‌های ویدیویی، می‌تواند شرایطی را فراهم کند که پای اسب‌ها به جهان مدرن نیز باز شود!

در دنیای بازی‌های ویدیویی استفاده از اسب، بخصوص در عناوین سبک اکشن می‌تواند صحنه‌هایی را ایجاد کند که با تغییر گیم پلی، باعث می‌شود تا هیجان آن مرحله بالاتر برود. برای مثال مرحله‌ای که در بازی Call of Duty: Black Ops 2 شاهد سوارکاری الکس میسن (Alex Mason) بودیم، بدون شک یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین‌هایی است که طرفداران این سری شوتر اول شخص تا به آن زمان ندیده بودند. از طرفی نیز همیشه قرار نیست تا صحنه اکشن زمینه ایفای نقش برای اسب‌ها را فراهم کند. بلکه ممکن است در بازی کاراکتر اصلی لحظه‌ای با اسب خود حرف بزند یا او را نوازش کند تا شاهد یکی از زیباترین صحنه‌های مختص به آن شخصیت باشیم.

همه این‌ها به کنار، نکته اینجاست که هر بازی ویدیویی نمی‌تواند با یک اسب نمایش خوبی را به دید کاربران برساند، بلکه عناوین مختلفی در انجام این کار شکست خورده و از سوی دیگر تعدادی از سازندگان سطح بازی‌های خود را با این حیوان نجیب حتی بالاتر برده‌اند! در این مطلب نیز ما با دسته دوم سر و کار خواهیم داشت تا ببینیم که کدام بازی‌ها به بهترین شکل اسب‌ها را به تصویر کشیده‌اند.

دقت کنید که لیست زیر، رتبه‌بندی خاصی ندارد و صرفا نام ۱۰ بازی ویدیویی با اسب برده شده که بهترین عملکرد و استفاده را از حضور این حیوان در دنیای مجازی ویدیوگیم داشته‌اند.

۱۰. بازی Red Dead Redemption 2

اگر قرار باشد تا به هر طریقی صحبت از حضور اسب و ارتباط آن با شخصیت اصلی در قالب یک بازی ویدیویی باشد، بدون شک اسب‌های بازی Red Dead Redemption 2 در آن حضور خواهند داشت.

در واقع زمینه و دورانی که در آن داستان بازی روایت می‌شود همگی متعلق به غرب وحشی و دقیقا همان زمانی هستند که کابوی‌های آمریکایی در حال اسب‌سواری و شلیک به سر و کله یکدیگر با اسلحه‌های شش تیر بودند. این حیوانات در این بازی وسیله نقلیه اصلی برای جا به جا شدن در نقشه بازی محسوب می‌شوند، اما چیزی که باعث متمایز شدن Red Dead Redemption با سایر عناوین در ارائه یک بازی ویدیویی با اسب می‌شود، متفاوت بودن آن‌ها خواهد بود. در این عنوان اسب‌ها هرکدام شکل و ظاهر خاص و متمایزی دارند که شاید بتوان آن‌ها را در دسته‌های فراوانی جای داد.

همچنین در بازی شما هرقدر که با اسب خود بهتر رفتار کرده و بیشتر به او رسیدگی کنید، وفاداری این حیوان نیز نسبت به شما بیشتر شده و به نحوی یک دوستی پایان‌ناپذیر بین شخصیت اصلی و این موجود شکل خواهد گرفت. به علاوه، صحبت از شخصیت اصلی هم که باشد، باید گفت که آرتور مورگان (Arthur Morgan) عاشق اسب‌هاست! او در دیالوگ‌های داستانی و فرعی بازی مدام درباره اسب مورد علاقه خود حرف زده و حتی دیگر کاراکترها این موضوع را خاطرنشان می‌شوند که آرتور بیش از اندازه به اسب‌ها اهمیت می‌دهد.

۹. بازی Red Dead Redemption: Undead Nightmares

بسته الحاقی Undead Nightmares نتیجه علاقه‌ای بود که سازندگان سری Red Dead Redemption به جهان مرده‌ها و زامبی کردن شخصیت‌های مختلف بازی داشتند. با این وجود، اسب‌ها باز هم در این عنوان حضور دارند، اما با ظاهری متفاوت!

در این DLC جان مارستون (John Marston) زندگی آرامی را پیش خانواده‌اش دارد و عملا بدون دردسر در حال گذراندن وقت کنار همسر و پسرش جک (Jack) است. اما یک شب متوجه می‌شود که یکی از دوستانش به زامبی تبدیل شده و همسر و فرزندش را هم به موجوداتی زشت و کثیف تبدیل کرده است. به همین دلیل در یک ماجراجویی چندین و چند ساعته، او بالاخره موفق می‌شود تا این مسئله را برطرف کرده و زامبی‌ها را دوباره در همان قبر شیکی که بودند قرار دهد و سایر شهروندان را به زندگی قبلی بازگرداند. اما در این بین چیزی که مدنظر ما درباره این بسته الحاقی است، وجود اسب‌های آخرالزمانی و سرعت بالای آن‌ها خواهد بود!

در این بازی ویدیویی با چهار اسب آخرالزمانی و زامبی مانند، می‌توانید در نقشه نقل مکان کرد. همچنین نوعی اسب تک‌شاخ نیز در این بسته الحاقی وجود دارد که عملا آرزو هر کاربر عشق اسبی را که دوست دارد روزی سوار بر یک اسب تک‌شاخ از مکزیک به آمریکا سفر کند را برآورده خواهد کرد!

۸. بازی The Elder Scrolls Online

در واقع سری The Elder Scrolls معمولا به عنوان یک بازی ویدیویی با حضور مفتخر اسب شناخته می‌شود، اما هیچ‌یک از عناوین مختلف آن نتوانسته‌اند تا به اندازه نسخه Online این سری از انواع و اقسام این حیوان رونمایی کنند!

در The Elder Scrolls Online اسب‌ها بدن‌های متفاوتی دارند و مانند بسیاری دیگر از عناوین، تنها به شکل یک مکعب مستطیل چهارپا نمایش داده نمی‌شوند. همچنین علاوه بر ویژگی‌های متفاوت، در این عنوان اسب‌ها حتی زین و لباس مختلفی را هم دارند که می‌توانید با عوض کردن آن‌ها این موجود را شخصی‌سازی کنید.

لازم به ذکر است که در این بازی هر مدل اسبی برای هر مدل بازیکنی وجود دارد! یعنی با توجه به سبکی که دوست دارید و انتظاراتی که از سوارکاری داشته باشید، می‌توانید نوع مورد علاقه اسب خود را انتخاب نموده و از تجربه یک گیم پلی متفاوت و پر از یورتمه رفتن لذت ببرید.

۷. بازی The Legend of Zelda: Breath of The Wild

اینکه یک اسب به عنوان شخصیتی کامل در نظر گرفته شود، کاری است که تنها از پس عنوانی مانند The Legend of Zelda: Breath of The Wild بر خواهد آمد. البته اشتباه نکنید، در اینجا منظور این نیست که اسب لب به سخن باز کرده و مثل کارتون‌های دیزنی با شما درباره وضع مالی کاراکتر یا روند پیشرفت مراحل صحبت کند، بلکه منظور رفتاری است که این حیوان در بازی از خود نشان می‌دهد. به نحوی که ارتباط برقرار کردن با اسب‌ها در این بازی سبک خاص خود را داشته و هرکدام از آن‌ها قابلیت‌های منحصری دارند.

همچنین عنوان Breath of The Wild می‌تواند یک بازی ویدیویی با ماجراجویی تنها برای لینک (Link) محسوب شود که با حضور یک اسب شرایطش عوض می‌شود. به هر حال او در داستان بازی بیشتر اوقات تنها بوده و هیچ دوست و یاری ندارد که در راهی خطرناک به او کمک کند. اما اسب‌ها اجازه نمی‌دهند تا لینک در این راه علاوه بر خطرهای جانی، مجبور باشد تا با تنهایی هم دست و پنجه نرم کند.

۶. بازی Ghost of Tsushima

بدون شک یک بازی ویدیویی با اسب نیاز دارد تا زمینه مورد نظر آن را هم فراهم کند تا کسی به فکر سوارکاری در کنار BMW نباشد. با این حساب علاوه بر Red Dead Redemption که کاملا فضا را برای حضور این چهارپایان دوست داشتنی فراهم کرده بود، داستان عنوان Ghost of Tsushima هم در دورانی روایت می‌شود که اسب‌ها وسیله نقلیه سربازان محسوب شده و اینبار در اختیار یک سامورائی دیده می‌شود.

این عنوان شاهکار استودیو Suckerpunch اغلب برای طراحی گرافیکی بی‌نظیرش مورد استقبال کاربران و منتقدان قرار می‌گیرد. مانند وقتی که در میان دشت‌های پر از گل قدم می‌زنید، یا اینکه در یکی از معابد مقدس مشغول آرام کردن ذهن خود می‌شوید. با این حال یکی از همین زیبایی‌ها که در محیط بازی گذاشته شده، سوارکاری است؛ طوری که انتخاب‌های جین ساکای (Jin Sakai) در نهایت منجر به گرفتن یک اسب شده و جهت باد را برای رسیدن به مقصد خود دنبال می‌کند.

همچنین جالب است بدانید که علاوه بر زین، می‌توانید حتی اسم اسب خود را هم عوض کنید. اسمی که جین در مراحل مختلف بازی به آن اشاره کرده و نشان می‌دهد که تا چه حد رابطه خوبی را با اسب خود به عنوان یک دوست و یاور دارد.

۵. بازی The Witcher 3

شاید یکی از شاخصه‌های بازی ویدیویی با اسب داشتن انواع مختلف و قابلیت ارتقا و خریدن متعلقات برای این حیوان باشد، اما هنگامی که درباره خود شخصیت آن صحبت شود، قاعدتا The Witcher 3 برنده رقابت خواهد بود.

در واقع این بازی به حدی محبوب است که پس از گذشت چندین سال هنوز هم مورد استقبال دوچندان کاربران قرار گرفته و افراد چندین و چند باره تجربه می‌شود. با این حال دلیل این موفقیت در جذب کاربران گیم پلی و داستان شگفت‌انگیزی است که سازندگان برای آن در نظر گرفته‌اند؛ داستانی که بخش مهمی از آن مختص به خوش رکاب دوست داشتنی گرالت (Geralt)، یعنی روچ (Roach) خواهد بود.

این رابطه دوستی در بهترین حالت زمانی دیده می‌شود که در بسته الحاقی Blood And Wine افراد می‌توانند حتی به صورت مستقیم با روچ صحبت کنند و درباره اینکه گرالت چطور با او رفتار می‌کند سوال کنند!

۴. بازی Shadow of Colossus

بازی ویدیویی با اسب

در این عنوان نیز قرار نیست تا چندین اسب متفاوت که هرکدام قابلیت‌های منحصر به فردی دارند را ببینید و از هرکدام استفاده کنید. اما زمانی که اسبی مانند آگرو (Agro) وجود داشته باشد، دیگر چه نیازی به دیگر اسب‌ها خواهید داشت؟

در بازی Shadow of Colossus عملا پس از چند ساعت تجربه ماجراجویی با وندر (Wander)، عاشق اسب دوست داشتنی او خواهید شد. آگرو در ماجرای این بازی شما را تا خود جهنم همراهی کرده و باز می‌‌گرداند تا ثابت کند که تا چه حد به صاحب خود وفادار است. همچنین اگر او را در میان جمعی از دشمنان رها کنید، از شما دفاع خواهد کرد. به هر حال شاید ارتقا دادن و شخصی‌سازی یکی از شاخصه‌های این بازی ویدیویی با اسب نباشد، اما حداقل می‌توانید شاهد روایتی باشید که در آن شخصیت اصلی با حیوان خود مثل بهترین دوستش رفتار می‌کند.

۳. بازی Star Stable Online

بازی ویدیویی با اسب

تا اینجا در لیست معرفی بازی های ویدیویی با اسب به سراغ عناوینی رفتیم که ماجراجویی مختلفی را با این حیوان شامل می‌شد، اما حال نوبت به آن رسیده تا عنوانی را معرفی کنیم که هدف اصلی آن ساخت یک استبل پر از اسب‌های مختلف است!

هرقدر که در روایت داستان رتبه اول نسیب دیگر عناوین شود، اما هنگام صحبت از رنگبندی و انواع مختلف اسب‌ها، بدون شک بازی Star Stable Online پیروز میدان خواهد شد. بخصوص اینکه در کل بازی در محور استفاده از اسب‌ها در نظر گرفته شده و هدف اصلی در آن رقابت با اسز دیگر بازیکنان به صورت آنلاین است.

۲. بازی The Last of Us Part 2

آیا می‌توان سوارکاری جوئل (Joel) و تامی (Tommy) در ابتدای بازی را با وجود سطح گرافیکی فوق‌العاده بالا و بی‌نظیر فراموش کرد؟ شکی وجود ندارد که طرفداران از همان ابتدای بازی The Last of Us Part 2 متوجه شده بودند که سوارکاری بخش مهمی از آن را تشکیل داده و این تنها یک آموزش کوتاه برای یادگیری نحوه کنترل مرکب است!

به هر حال این عنوان کاری را کرد که پای اسب‌ها به دوران مدرن باز شده و الی (Ellie) را در گرفتن انتقامش همراهی کنند. اما اگر به دنبال شخصی‌سازی یا پیدا کردن رابطه خاصی بین شخصیت اصلی و این حیوان نجیب باشید، سخت در اشتباه خواهید بود. چراکه The Last of Us 2 هرگز فرصتی برای تعویض زین اسب و ناز کردن آن را به شما نمی‌دهد تا فقط به فکر انتقام باشید. به نحوی که حتی هنگام کار در میز ارتقا اسلحه، ممکن است یک نفر به شما حمله کرده و کار را بر هم بزند، چه برسد به اینکه بخواهید زین اسب را عوض کنید.


۱. بازی Barbie Horse Adventures: Wild Horse Rescue

در آخر هم در این لیست بد نیست که یک بازی ویدیویی با اسب نوستالژیک را نام ببریم که زمانی در کنسول پلی استیشن 2 طرفداران بسیاری داشت. در واقع عنوان Barbie Horse Adventures: Wild Horse Rescue به شما اجازه می‌داد تا گونه‌های مختلف اسب‌ها را شخصی‌سازی کرده و حتی برخی نژادهای وحشی آن را نیز رام کنید تا به کالکشن اضافه شوند. با این حال وجود یک داستان کلی و همچنین روایتی که در آن اسب‌ها شخصیتی متمایز داشته باشند از نقطه ضعف‌هایی بود که این بازی موفق به رفع آن نبوده و در نتیجه تنها به دلیل وجود تنوع از آن استقبال شده بود.

به هر حال داشتن اسب در بازی می‌تواند خیلی چیزها از جمله گیم پلی یا حتی داستان را هم تحت تاثیر قرار دهد، اما نظر شما درباره این عناوین چیست؟ آیا بازی دیگری سراغ دارید که از این موارد بیشتر ارتباط کاربر با اسب‌های مجازی را به تصویر می‌کشد؟

3.3 3 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا