#مهسا_امینی

هر آن‌چه از بازی Ghost of Tsushima می‌دانیم

اولین نگاه به جزیره‌ای ژاپنی که باید از حضور مغولان پاکسازی شود

با انتشار تریلر مفصل ۱۸ دقیقه‌ای از پیش نمایش بازی Ghost of Tsushima و اتمام پروسه‌ی ساخت بازی، اکنون بهترین موقعیت است تا تمام اطلاعاتی را که Sucker Punch درباره‌ی این عنوان داده، بررسی کنیم.

با توجه به این‌که استودیوی سازنده‌ی بازی از دادن اطلاعات دقیق از داستان این عنوان پرهیز کرده است، تصمیم گرفتیم تا جزئیاتی را که جسته و گریخته در اختیار رسانه قرار گرفته، گردآوری کنیم. نتیجه‌ی این عملیات جست‌و‌جو با توجه به سکوت نسبی سازندگان درمورد این عنوان، ما را شگفت‌زده کرد و قصد نداریم دستاوردهایمان را از شما دریغ کنیم، پس بیایید ببینیم Sucker Punch در طول شش سالی که در سکوت مطلق به سر می‌برد، پشت پرده‌ها مشغول ساخت چه نوع بازی‌ای بود.

بین سه باری که در تاریخ سامورایی‌ها مجبور به مقابله با نیروهای خارجی شدند، حمله‌ی مغولان اولین آن‌ها بود

به طور خلاصه، جریان کلی بازی چیست؟

بازی در سال ۱۲۷۴ میلادی رخ می‌افتد. مغول‌ها با فرماندهی شخصی به نام Khotun Khan به جزیره‌ی Tsushima هجوم برده‌اند و آن را به اسارت خود در آورده‌اند. شما کنترل شخصی به نام Jin Sakai را بر عهده دارید؛ مردی که از کودکی توسط عموی خود؛ Shimura –  که فرمانروای جزیره‌ی سوشیما است – آداب و رسوم سامورایی‌ها را تعلیم دیده است. در اوایل بازی، جین به همراه برادران سامورایی خود، در برابر ارتش مغول‌ها در نبردی عظیم شرکت می‌کند، ولی متاسفانه ژاپنی‌ها شکست می‌خورند و جین از معدود سامورایی‌هایی است که از این مبارزه جان سالم به در می‌برد. جین پس از این شکست متوجه این واقعیت می‌شود که با رسوم شرافتمندانه‌ی سامورایی‌ها، نمی‌توان مغول‌های وحشی و خون‌خوار را شکست داد؛ بنابرین او باید راه‌های جدید و خلاقانه‌ای برای شکست دادن آن‌ها ابداع کند. این‌گونه است که شبح جزیره‌ی سوشیما متولد شده و به کابوس قوم مغول تبدیل می‌شود.

جهان بازی چقدر وسعت دارد و طبیعت آن چگونه است؟

محیطی که در آن می‌توانید به گشت و گذار و قتل عام مغول‌ها بپردازید، تمامی جزیره‌ی سوشیما است. این جزیره در دنیای واقعی ۲۷۰ کیلومتر مربع وسعت دارد، ولی از جایی که بازسازی دقیق و یک‌به‌یک سوشیما فرایندی بسیار سخت و طاقت‌فرساست، نمی‌توان از سازندگان بازی انتظار چنین کاری را داشت. با این وجود Nate Fox (کارگردان هنری بازی) طی مصاحبه‌ای با IGN اعلام کرد: «چیزی که شما در پیش نمایش بازی Ghost of Tsushima دیدید، تنها بخش کوچکی از منطقه‌ی اولیه‌ی بازی بود. نقشه‌ی کامل بازی عظمت زیادی دارد». او در ادامه گفت: «بازی Ghost of Tsushima تمام اقلیم‌های آب و هوایی ژاپن را شامل می‌شود؛ از کوه‌های برفی و جنگل‌های بامبو گرفته تا آبشارها و چمنزارهای سرسبز، همه و همه درون بازی قرار دارند».

میزان محتوای بازی چقدر خواهد بود؟

طبق گفته‌ی نیت فاکس: «برای اتمام مراحل اصلی و فرعی بازی به ۴۰ الی ۵۰ ساعت زمان نیاز خواهید داشت، ولی توصیه می‌شود که فقط به انجام این مراحل اکتفا نکنید، و به گشت و گذار در جزیره‌ی سوشیما بپردازید؛ چرا که رازهای زیادی در آن منتظر کشف شدن هستند». همچنین Jason Connell (کارگردان هنری دیگر بازی) اعلام کرد: «بازی Ghost of Tsushima بسیار بزرگ‌تر از بازی قبلی ما یعنی Infamous: Second Son خواهد بود. این عنوان با اختلاف بسیار زیادی بزرگ‌ترین بازی Sucker Punch است؛ هم از لحاظ میزان محتوایی که می‌توانید تجربه کنید و هم از لحاظ وسعت دنیای بازی». با اتکا بر سخنان کارگردان‌های بازی، مهارت سازندگان و وسعت جزیره‌ی سوشیما، می‌توان اطمینان داشت که شما در برابر مبلغی که برای تهیه‌ی این عنوان می‌پردازید، بازی طولانی و با کیفیتی را تجربه خواهید کرد و از خرید خود پشیمان نخواهید شد.

جین در کودکی به همراه استاد و عمویش؛ شیمورا

شخصیت اصلی بازی کیست و انتظار چه نوع داستانی را باید داشته باشیم؟

شخصیت اصلی بازی یک سامورایی به نام جین ساکای است که از ابتدای عمر خود با سرپرستی عموی خود یعنی شیمورا، به وفاداری به آداب و رسوم سامورایی، تعلیم داده شده. او در اوایل بازی از شکست در جنگی علیه مغول‌ها جان سالم به در می‌برد و باید این واقعیت را بپذیرد که سامورایی‌ها با راه و روش شرافتمندانه‌شان شکست خورده‌اند و باید با خلاقیت خودش، تکنیک‌های جدیدی را به کار ببرد تا بتواند غارت‌گران مغول را از پای در آورد.

به گفته‌ی جیسون کانل، سیستم کارمایی که در بازی‌های گذشته‌ی Sucker Punch حضور داشتند، در این عنوان باز نخواهند گشت. او در مصاحبه‌ای به واشنگتن پست گفت: «در سری Infamous با توجه به این‌که می‌خواهید شخص خوب یا بدی باشید، باید از یک ساختار خاص پیروی کنید. تصمیم‌هایی وجود دارند که عواقبی خواهند داشت و تمرکز Infamous روی این قضیه است. در این بازی، ما می‌خواهیم داستان بسیار مشخصی از یک سامورایی بیان کنیم و قصد داریم بر تکامل شخصیت او تمرکز کنیم؛ شخصیتی که باید بر خلاف تمام آموزش‌های طول زندگی‌اش عمل کند و به یک سامورایی افسانه‌ای که لقب شبح سوشیما را از آن خود می‌کند، تبدیل شود». با توجه به تاکید سازندگان بازی به شخصیت جین ساکای، می‌توان برداشت کرد که داستان اصلی بازی حول محور تکامل این شخصیت جریان دارد.

با فشردن دکمه‌ی راست روی D-Pad می‌توانید بادی را به وزش در بیاورید که شما را به مقصدتان هدایت می‌کند

سازندگان بازی چگونه قصد دارند دنیای بازی را باورپذیر کنند؟

به گفته‌ی کارگردانان هنری بازی، یکی از اهداف اصلی Sucker Punch (که در پیش نمایش بازی Ghost of Tsushima هم حس می‌شد) این است که رابط کاربری را بسیار ساده کنند. آن‌ها برای تحقق این هدف، سیستم جدیدی از نشانه‌گذاری در نقشه بازی را به کار برده‌اند. توسعه‌دهندگان بر خلاف همه‌ی بازی‌های دیگر – که مقصد نشانه‌گذاری شده را روی Mini-Map بازی و رابط کاربری نشان می‌دهند – یک روش بسیار خلاقانه را برای هدایت بازیکنان به مقاصد خود ابداع کرده‌اند؛ وزش باد! این مکانیزم به این صورت عمل می‌کند که شما نقشه را باز می‌کنید، مقصد مورد نظر را نشانه‌گذاری می‌کنید، و هر وقت سمت راست روی D-Pad را فشار دهید، یک وزش باد در جهت مقصدتان به شما نمایش داده می‌شود و شما را به سوی هدفتان هدایت می‌کند.

علاوه بر استفاده از این سیستم خلاقانه، Sucker Punch تصمیم گرفته است مینی‌مپ را از بازی حذف کند و از جایگزین‌هایی برای نشان دادن مکان‌های مهم بازی استفاده کند. به‌طور مثال اگر افراد مظلومی به کمک شما در برابر مغولان نیاز داشته باشند، به صورت دود آتشی که جین از فاصله زیاد می‌تواند آن را مشاهده کند، بازی این پدیده را به شما می‌فهماند. مثالی دیگر – که در نمایش State of Play نیز توجه گیمرها را جلب کرده بود – روباه‌هایی هستند که شما را به معبدهای مخفی راهنمایی می‌کنند. در این معبدها می‌توانید عبادت کنید تا قابلیت‌های جدیدی برایتان باز شود و برای تشکر از کمک روباه‌های مهربان، می‌توانید آن‌ها را نوازش کنید. از طرف دیگر اگر شما به مکان‌های مخفی بازی نزدیک باشید، پرندگان پا به پای شما (یا اسبتان) به پرواز در خواهند آمد، و شما را به آن مکان‌ها هدایت خواهند کرد. سازندگان بازی نهایت تلاش خود را کرده‌اند که رابط کاربری را ساده کنند، و تا حدی که امکان دارد، به بازیکن القا کنند که دنیای بازی، یک جهان زنده و حقیقی است، نه یک دنیا که با صفر و یک ساخته شده.

چگونه دشمنان مغولمان را از پای در خواهیم آورد؟

همان‌طور که بالاتر نیز به آن اشاره کردیم، داستان بازی تکامل جین ساکای از یک سامورایی به شبح سوشیما را بیان می‌کند. به منظور ارتباط داستان به گیم‌پلی بازی، دو روش مختلف برای شکست دادن حریفانتان خواهید داشت؛ یکی راه شریف سامورایی، و روش دیگر راه مبتکرانه شبح است. در روش سامورایی شما با کاتانای خود با ضربات دقیق و کشنده مغولان را سلاخی می‌کنید، و در روش شبح، به آهستگی و با احتیاط قدم زدن درون بوته‌ها و بر سقف خانه‌ها و گول زدن قوم مغول با روش‌های خلاقانه، آن‌ها را از پای در می‌آورید.

بازی محدودیتی برای انتخاب یکی از دو روش بالا برای بازیکن قائل نمی‌شود؛ یعنی شما می‌توانید ترکیبی از این دو سبک را به کار بگیرید. این قابلیت را خواهید داشت که از ارتفاع در حالی که مخفی هستید به پایین بپرید و با کاتانا شروع به کشتن دشمنانتان کنید، همچنین می‌توانید با هوش و ذکاوت خود در حالی که مغولان از وجودتان آگاه هستند، از دید آن‌ها به‌مانند یک شبح واقعی غیب شوید.

مکانیزم Resolve Meter (نقاط زرد در گوشه‌ی صفحه) تنوعی به گیم‌پلی مبارزه‌ی تن به تن می‌بخشد

سبک مبارزه‌ی سامورایی چگونه است؟

همان‌طور که در پیش نمایش بازی Ghost of Tsushima دیدیم، شمشیرها درون این اثر بسیار کشنده هستند؛ به‌طوری که با چند ضربه‌ی کوتاه هم شما می‌توانید دشمانتان را از پای درآورید؛ البته آن‌ها هم می‌توانند به سرعت شما را به کشتن دهند. در پیش نمایش بازی Ghost of Tsushima که در مراسم State of Play نشان داده شد، مطلع شدیم که شما (همانند بازی Nioh) تا پایان بازی چهار سبک مبارزه را آزاد خواهید کرد که با فشردن دکمه‌ای، می‌توانید به سادگی یکی را انتخاب کنید. بازیکنی که در نمایش، کنترل جین را بر عهده داشت، سه عدد از آن‌ سبک‌ها را آزاد کرده بود و از دوتای آن‌ها در مبارزه استفاده کرد؛ این دو سبکی که در نمایش استفاده شدند، Water Stance و Stone Stance نام داشتند. از نام این سبک‌ها می‌توان حدس زد که Stone Stance یک سبک دفاعی است که در آن، تمرکز بر دفاع از خود دارید و حرکاتتان شمرده و آهسته است. در سبک Water Stance با نرمی حرکت خواهید کرد تا بتوانید به سرعت دشمنان را قتل عام کنید. قابلیت برگرداندن ضربات شمشیر و حتی تیر مغول‌ها (به تقلید از Dark Souls) نیز به شما داده می‌شود که اگر در زمان مشخص و دقیقی این کار را انجام دهید، آن‌ها گاردشان را پایین می‌آورند و می‌توانید با ضربه‌ای کشنده به آن‌ها اجازه دهید که طعم مرگ را بچشند.

همچنین در روش سامورایی، در گوشه‌ی چپ قسمت پایینی صفحه چندین نقطه‌ی زرد وجود دارند که Resolve Meter نامیده می‌شوند. می‌توانید با خرج کردن این امتیازها کارهای جالبی انجام دهید؛ به‌طور مثال قادر خواهید بود با خرج کردن سه عدد از این امتیازها، یک فن بسیار قدرتمند با فشردن همزمان L1 و R1 انجام دهید که دشمنان را به سرعت قلع و قمع می‌کند. راهی دیگر که می‌توانید از این امتیازهای زرد استفاده کنید، این است که مقداری از جان از دست رفته‌ی خود را با فشردن دکمه‌ی پایین روی D-Pad ترمیم کنید تا بتوانید با قدرت به ادامه‌ی مبارزه بپردازید. حال چگونه این نقاط زرد را باید کسب کنید؟ شما با Parry کردن دشمنان و کشتن آن‌ها، Resolve Meter را پر خواهید کرد و هر طور که صلاح می‌دانید، اجازه خواهید داشت از امتیازهایی که کسب کرده‌اید، نهایت استفاده را ببرید.

در مقابل شرافت یک سامورایی، کشندگی یک شبح قرار می‌گیرد

در سبک شبح چه قابلیت‌هایی به شما داده می‌شود؟

برخلاف راه و روش سامورایی که بسیار شریف است، مغول‌ها بسیار خون‌خوار هستند؛ بنابرین جین ساکای باید پاسخی در برابر این وحشی‌گری بیابد تا عدالت برقرار شود و نتایج جنگ را به نفع خود و ژاپنی‌ها برگرداند. این پاسخ راه یک شبح است؛ این روش به شما اجازه می‌دهد با کثیف‌ترین دوز و کلک‌ها، دشمنانتان را یکی پس از دیگری به هلاکت برسانید و سلاح مخفی این سبک چیزی نیست جز یک کلمه: وحشت!

با دیدن پیش نمایش بازی Ghost of Tsushima متوجه شدیم که جین در راه شبح، ابزار زیادی در اختیار خود دارد که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. او با پرتاب کردن زنگوله و ترقه‌هایی که در اختیار دارد، می‌تواند مغول‌ها را به موقعیت‌هایی که می‌خواهد، بکشاند تا طعمه‌ی خنجر او شوند. همچنین اگر چند عدد از دشمنان در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته باشند، می‌توانید یک Chain Assassination انجام دهید؛ به‌‌طوری که با این قابلیت، قادر خواهید بود تا به صورت زنجیره‌ای تک تک آن‌ها را بکشید. یک وسیله‌ی دیگر که در بازی‌های دیگری چون Assassin’s Creed دیده می‌شود، Smoke Bomb است. با این بمب خود را در ابری از دود احاطه می‌کنید و به دو روش می‌توانید از این موقعیت نهایت استفاده را ببرید؛ یا قادر خواهید بود دشمنانی را که در این ابر گیر افتاده‌اند، با یک ضربه‌ی کشنده از پای در آورید و یا می‌توانید از این موقعیت استفاده کرده و فرار کنید تا کسانی را که به خون شما تشنه‌اند، گمراه کنید. یک تیغ بسیار برنده در کمربند ابزار جین قرار دارد که خنجر Kunai نام دارد؛ با واکنش سریع خود و پرتاب این خنجر شما می‌توانید به سرعت چشم‌های مغول‌هایی را که به تازگی از وجودتان آگاه شده‌اند، برای همیشه ببندید. در سبک شبح، جین مخفیانه بر سقف سازه‌ها حرکت می‌کند و یک Grappling Hook نیز در اختیار دارد که به او کمک می‌کند تا فاصله‌های بزرگی را با آن طی کند.

در نهایت به جالب‌ترین و مهمترین وسیله‌ی جین در راه شبح می‌رسیم؛ وحشت. شما با قتل عام مغول‌ها در مکان‌های مختلف و به پایان رساندن مراحل، رعب و وحشتی در دل آن‌ها ایجاد می‌کنید و با لقب «شبح جزیره‌ی سوشیما» در بین مقام‌های مغول به شهرت می‌رسید. این ترس و وحشت به حدی خواهد رسید که مغول‌ها با دیدنتان پا به فرار گذاشته و زنده ماندن را به مرگ با عزت ترجیح خواهند‌ داد.

در انتخاب زره خود در این بازی چه آزادی‌هایی خواهیم داشت؟

بازی Ghost of Tsushima آزادی زیادی به بازیکنان در زمینه‌ی انتخاب زره می‌دهد که در گیم‌پلی بازی تاثیر چشمگیری می‌گذارد. می‌خواهید یک سامورایی باشید که با کاتانای خود به مقابله با مغول‌ها می‌روید؟ بهتر است از زره‌ی سنگین و زمخت آهنینی استفاده کنید که با ضربات شمشیر حریفانتان از هم نپاشد. می‌خواهید به‌مانند یک شبح از چشم و گوش دشمانتان (که به محض اطلاع از وجودتان می‌خواهند شما را به قتل برسانند) پنهان بمانید؟ پیشنهادمان این است که به جای زره‌ی فولادین که با خراشیده شدن و به هم خوردن قطعات فلزی آن سر و صدایی به پا می‌کنند، از پارچه‌ای سبک با رنگی تیره استفاده کنید که مغول‌ها متوجه حضورتان نشوند.

برای به دست آوردن این زره‌های گوناگون راه‌های متعددی پیش پایتان گذاشته شده است؛ یا قادر خواهید بود آن‌ها را از فروشندگان مشخصی در روستاهای پراکنده‌ی سوشیما حضور دارند، تهیه کنید و یا با پایان بردن مراحل اصلی و فرعی، آن‌ها را پاداش بگیرید. قابلیت جالبی که این عنوان به شما می‌دهد، این است که می‌توانید با جمع‌آوری گُل‌های رنگارنگ در سرتاسر جزیره، رنگ‌دانه‌هایشان را استخراج کنید تا رنگ درست کنید و زره‌هایی را که در اختیار دارید، با آن‌ها رنگ کنید. جالب است بدانید با کشتن حیوانات درون بازی، پاداشی (مانند پوستشان) دریافت نخواهید کرد و حیوانات در این بازی تنها نقش زنده‌تر کردن محیط بازی را دارند.

انتخاب زره‌ مناسب برای هر موقعیت، برتری‌هایی در گیم‌پلی به همراهتان دارد

آیا بازی حق انتخاب درجه سختی را به بازیکن می‌دهد؟

طبق گفته‌ی جیسون کانل، هدف Sucker Punch این بود که هم گیمرهای کارکشته هنگام بازی کردن احساس چالش کنند و هم بازیکنان مبتدی از قافله عقب نمانند، بنابرین تیم سازنده تصمیم گرفت تا انتخاب درجه‌ی سختی بازی را در اختیار تجربه‌کنندگان بازی قرار دهد. همچنین با انجام دادن فعالیت‌های گوناگون، به شما Technique Point داده می‌شود که می‌توانید با استفاده از آن، قابلیت‌های جدیدی مانند فنون سامورایی‌ها را بخرید و پیشرفت کنید. هم‌چنین هر مکانی که از وجود مغول‌ها پاکسازی کنید، به شما Legend Points پاداش خواهد داد که با افزایش آن، کابوس‌های مغول‌ها از شبح جزیره‌ی سوشیما نیز وخیم‌تر می‌شود که در گیم‌پلی هم تفاوتش را حس خواهید کرد.

آیا می‌توانیم این بازی را به قصد حفظ اصالت به زبان ژاپنی تجربه کنیم؟

بله! نه تنها این انتخاب را دارید که از اول تا انتهای بازی را با دوبله‌ی ژاپنی تجربه کنید، بلکه یک فیلتر سیاه و سفید را نیز ‌می‌توانید فعال کنید تا کاملا این حس به شما القا شود که در یک فیلم قدیمی ژاپنی، نقش اصلی را ایفا می‌کنید. همچنین در پیش نمایش بازی Ghost of Tsushima در مراسم State of Play مطلع شدیم که این عنوان از قابلیت Photo Mode پشتیبانی می‌کند، این بدان معناست که یک تجربه‌ی تماما ژاپنی را می‌توانید برای خود خلق کنید.

بازی در چه تاریخی و روی چه پلتفرم‌هایی منتشر می‌شود؟

بازی Ghost of Tsushima انحصاری کنسول پلی‌استیشن 4 است و در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۹۹ منتشر خواهد شد. با توجه به اینکه استودیوی Sucker Punch بیش از ۶ سال از زمان خود را در انحصار این عنوان قرار داده، و تک تک اعضای استودیو افرادی ماهر در تخصص خود هستند، می‌توان انتظار بازی‌ای را داشت که دست کمی از یک شاهکار ندارد.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا