دنیای سینمایی Alien

فیلم‌های دنیای سینمایی Alien را به چه ترتیبی ببینیم؟

هر آنچه باید پیش از تماشای فیلم‌های Alien و Predator بدانید

شاید عده‌ی زیادی از این موضوع بی‌خبر باشند که دوتا از بزرگترین فرنچایزهای تاریخ سینما در یک دنیای سینمایی مشترک جریان دارند. دو سری فیلم های Alien و Predator که هر یک از پرطرفدارترین فرنچایزهای علمی – تخیلی تاریخ سینما محسوب می‌شوند، یک جهان واحد را با یکدیگر به اشتراک گذاشته‌اند و در فیلم‌های Alien vs Predator نیز شاهد ادغام مستقیم این دو دنیای سینمایی در یک خط زمانی مشخص هستیم.

به طور کلی در این دنیای سینمایی بزرگ و علمی – تخیلی که تحت عنوان دنیای بیگانه (Alien Universe) شناخته می‌شوند، ۱۲ فیلم سینمایی مختلف تولید شده‌اند و اگر بخواهیم به اولین فیلم در این مجموعه‌ی سینمایی بزرگ اشاره کنیم، باید به فیلم کلاسیک Alien به کارگردانی ریدلی اسکات اکران شده در سال ۱۹۷۹ بپردازیم که حوادث داستانی‌اش در سال ۲۱۲۲ میلادی جریان پیدا می‌کنند. اما به عنوان نخستین فیلم در این مجموعه از لحاظ برهه‌ی زمانی حوادث داستانی، باید به اولین نسخه از مجموعه فیلم‌های Predator اشاره کرد که در سال ۱۹۸۷ اکران شد و یکی از هیجان‌انگیزترین تجربیات علمی – تخیلی سینما را به ارمغان آورد.

سازندگان و نویسندگان این دنیای سینمایی بزرگ برای پیچیده‌تر جلوه کردن ماجرا حتی سرنخ‌هایی را در فیلم‌ها و جهان‌های سینمایی دیگر نیز جای داده‌اند که سبب مطرح شدن تئوری‌های داستانی بسیاری در فضای مجازی شده‌اند. از جمله این سرنخ‌ها می‌توان به ایستر اگ‌های موجود در فیلم Blade Runner اشاره کرد که توسط یک کارگردان مشترک با فیلم‌های Alien یعنی ریدلی اسکات تولید شده است. برای سر در آوردن از تمامی خطوط زمانی فیلم‌های دنیای سینمایی بیگانه و همچنین پی بردن به ارتباط بین فیلم‌های Alien و Predator یک لیست کامل از این فیلم‌ها را به ترتیب وقوع حوادث داستانی ترتیب داده‌ایم که تمامی آثار موجود در این دنیای سینمایی را به ترتیب به وقوع پیوستن حوادث داستانی در خط زمانی درون دنیای سینمایی، رده‌بندی می‌کند.

در این لیست حتی فیلم Blade Runner هم به عنوان یکی از مهمانان سینمایی حاضر در این دنیای سینمایی مشترک حضور دارد. همچنین قابل ذکر است که به تازگی کمپانی دیزنی به طور رسمی اعلام کرد که سریال تلویزیونی Alien نیز در حال تولید است که اولین تجربه‌ی تلویزیونی و سریالی این دنیای سینمایی را رقم خواهد زد.

دیزنی در رونمایی کوتاه و مختصر خود از این سریال عنوان کرد که باید منتظر یک روایت ترسناک و دلهره‌آور باشیم که در آینده‌ای نه‌چندان دور در زمین جریان پیدا می‌کند. در هر صورت اطلاعات بسیار کمی از این پروژه‌ی تلویزیونی در دست داریم و هرچه زودتر طی انتشار اطلاعات بیشتر، آن‌ها را با شما در میان خواهیم گذاشت و به طور مفصل به حوادث این سریال می‌پردازیم.

ترتیب فیلم‌های Alien و Predator طبق زمان وقوع حوادث داستانی

در ادامه به مطالعه‌ی راهنمای کامل ترتیب داده شده بپردازید تا از تمامی رویدادهای داستانی دنیای سینمایی Alien به ترتیب وقوع آن‌ها باخبر شوید. از آنجایی که در توضیح این حوادث داستانی به بازنگری بسیاری از رویدادهای داستانی مهم فیلم‌های Alien و Predator پرداخته‌ایم، بدیهی است که اسپویلرهای داستانی متعددی در قسمت‌های مختلف این راهنما قرار گرفته‌اند.

از همین رو اگر تا به امروز فیلم‌های Alien و Predator را تماشا نکرده‌اید، پیشنهاد ما به شما این است که به انتهای مطلب مراجعه کرده و لیست متشکل از عناوین این سری فیلم‌ها را به ترتیب وقوع حوادث داستانی مشاهده کنید. در لیست انتهای مطلب از توصیف حوادث داستانی چشم‌پوشی شده و صرفا در قالب یک تقویم سینمایی، به مرتب کردن این فیلم‌ها به ترتیب وقوع حوادث داستانی پرداخته‌ایم.

Predator (۱۹۸۷)

الن داچ شفر (با نقش‌آفرینی آرنولد شوارتزنگر) و تیم سربازان حرفه‌ای و کارکشته‌اش برای انجام یک ماموریت نجات گروگان به نواحی جنگلی در مرکز آمریکا اعزام می‌شوند. پس از گذشت زمان بسیار کمی، داچ و دیگر اعضای گروه نظامی‌اش سرنخ‌هایی را دریافت می‌کنند که بر اساس آن‌ها در می‌یابند این ماموریت صرفا یک ماموریت نجات ساده نیست و ماجرا بسیار پیچیده‌تر این حرف‌هاست. در حقیقت این تیم حرفه‌ای از سربازان نظامی، به جای اینکه به عنوان قهرمانان ناجی عمل کنند و انسان‌های دیگر را نجات دهند، خودشان مورد تهدید یک بیگانه‌ی غارتگر – که به Predator معروف شده – قرار می‌گیرند و حالا باید برای نجات جان خودشان تلاش کنند.

فیلم Predator که در سال ۱۹۸۷ اکران شده، میزبان حضور ستاره‌هایی مثل آرنولد شوارتزنگر بود و در کنارش کارل ودرز (Carl Weathers) در نقش دوست نزدیک داچ ایفای نقش می‌کرد. این فیلم توسط جان مک‌تیرنن (John McTiernan) کارگردانی شده و از آن می‌توان جزء نخستین و بزرگترین فیلم‌های علمی – تخیلی تاریخ با موضوع حمله‌ی بیگانگان فضایی یاد کرد.

Predator 2 (۱۹۹۰)

اولین دنباله‌ی فیلم Predator که تحت عنوان Predator 2 در سال ۱۹۹۰ به اکران رسید، میدان جنگ سربازان زمینی با بیگانه‌ی غارتگر را از جنگل‌های فیلم قبلی به شهر لوس آنجلس و نزدیکی آسمان‌خراش‌های بزرگش منتقل می‌کند. دنی گلاور در این فیلم در نقش مایکل آر هاریگن حضور پیدا می‌کند که به عنوان یک فرمانده‌ی پلیس در دپارتمان پلیس‌های شهر لوس آنجلس، مشغول مقابله با کارتل‌های مسلح مواد مخدر است.

به دنبال درگیری‌های بزرگ و پر سر و صدای نیروهای پلیس به فرماندهی مایکل هاریگن با خلافکارهای کارتل مواد مخدر، توجه یک بیگانه‌ی غارتگر به سمت این قسمت از شهر لوس آنجلس جلب می‌شود و سریعا خود را به محل حادثه می‌رساند.

در این حین مایکل هاریگن را مشاهده می‌کنیم که در کمال ناباوری مشغول تماشای معدوم شدن اعضای خطرناک کارتل توسط یک موجود ناشناخته و ظاهرا بیگانه است و به این موضوع پی می‌برد که این موجود بدون شک یک بیگانه‌ی فضایی است. سپس یک مامور ویژه‌ی دولتی به نام پیتر کیز (با نقش‌آفرینی گری باسی) وارد داستان می‌شود که یک گروه دولتی مخصوص مقابله با بیگانگان فضایی را در اختیار دارد و می‌خواهد این بیگانه‌ی غارتگر را به دام بیندازد و دستگیر کند.

فیلم Predator 2 توسط استفن هاپکینز (Stephen Hopkins) کارگردانی شده و یکی از دنباله‌های بسیار خوب مجموعه‌ی غارتگر به حساب می‌آید.

Alien vs Predator (۲۰۰۴)

پس از اینکه یک ماهواره متوجه وجود یک مرکز حرارت گسترده در اعماق منطقه‌ی منجمد قطب جنوب می‌شود، مالک سازمان ویلند (Weyland Corporation) که چارلز بیشاپ نام دارد و توسط لنس هنریکسن نقش‌آفرینی شده، یک گروه تحقیقاتی و نظامی را با سرگروهی الکسا وودز (با بازی سانا لاتان) به این منطقه اعزام می‌کند تا درباره‌ی چگونگی پدیدار شدن این مرکز حرارتی بزرگ تحقیق کنند. پس از اینکه این گروه تحقیقاتی در قطب جنوب مستقر می‌شوند، یک هرم بزرگ و عظیم‌الجثه را در اعماق زمین‌های منجمد قطب جنوب کشف می‌کنند که در کمال ناباوری نشان از یک تمدن ناشناخته و احتمالا بیگانه‌ی فضایی در زمین دارد.

فیلم Alien vs Predator توسط Paul WS Anderson کارگردانی شده و اولین فیلمی بود که به طور رسمی نقاط داستانی مشترک بین دو سری Alien و Predator را ترسیم کرد.

Alien vs Predator: Requiem (۲۰۰۷)

اتفاقات فیلم Alien vs Predator: Requiem به طور مستقیم پس از حوادث داستانی فیلم Alien vs Predator که در سال ۲۰۰۴ اکران شده بود، جریان پیدا می‌کنند. در آغاز این فیلم، یک سفینه‌ی غارتگر را در کلورادوی آمریکا مشاهده می‌کنیم که در آن یک گونه‌ی عجیب و غریب و ترکیبی از بیگانه‌ها و غارتگران (Alien-Predator یا Predalien) وجود دارد.

همزمان دالاس هاوارد (با نقش‌آفرینی استیون پاسکوئل) هم به فیلم برمی‌گردد و در کنار آن برادر جوان‌ترش ریکی (با بازی جانی لویس) را می‌بینیم. این سفینه‌ی فضایی، یک پارادلین را در کنار چندین بیگانه‌ی facehugger در شهر رها می‌کند که می‌تواند به تولید مثل زنومورف‌ها (بیگانگان یا همان Alienها) بپردازد. اگر فکر می‌کنید همه‌ی این اتفاقات برای از پا در آوردن انسان‌ها کافی نیستند، یک غارتگر هم در نهایت به عنوان نیروی پشتیبانی وارد شهر می‌شود و ارتش فضایی‌ها تکمیل می‌کند. فیلم Alien vs Predator: Requiem که یک حمله‌ی همه‌جانبه را از سوی غارتگران و بیگانگان به زمین روایت می‌کند، توسط برادران استراس (Greg and Colin Strause) کارگردانی و در سال ۲۰۰۷ به اکران رسیده است.

The Predator (۲۰۱۸)

ماجراهای نسخه‌ی ریبوت فیلم The Predator که در سال ۲۰۱۸ اکران شده، اینگونه آغاز می‌شوند که یک سفینه‌ی فضایی تحت سلطه‌ی غارتگران (Predators) در زمین سقوط می‌کند (مثل همیشه همانطور که انتظار می‌رود، این اتفاق در خاک آمریکا رخ می‌دهد) و یک گروه از نظامیان ارتش آمریکا در راستای یک ماموریت نجات اقدام به مبارزه با غارتگر رها شده از سفینه می‌کنند.

در این مبارزه‌ی شکل گرفته بین غارتگر و ارتش آمریکا، یک مبارزه‌ی شخصی و پیچیده بین یک تک‌تیرانداز به نام کویین مک‌کنا (با بازی بوید هولدبروک) و غارتگر فضایی جریان پیدا می‌کند که در نهایت موجب دستگیری آن‌ها توسط دولت آمریکا و مامور ویژه ویل تریگر (با بازی استرلینگ کی برون) می‌شود.

شین بلک (Shane Black) که در نسخه‌ی ارجینال فیلم Predator در نقش هاوکینز حضور داشت، کارگردانی این ریبوت جذاب از مجموعه‌ی غارتگر را برعهده داشته است.

Predators (۲۰۱۰)

یک گروه متشکل از سربازان جنگی خبره از سرتاسر جهان از جمله یک سرباز اپتناز روسی، یک تک‌تیرانداز نیروی دفاعی اسرائیل، چندین فعال مسلح کارتل‌های مواد مخدر بین‌المللی و یک زندانی محکوم به اعدام با سرگروهی یک سرباز مرموز به نام رویس (با بازی ادرین برودی) در یک جنگل بزرگ مشغول پرسه زدن هستند که به یکباره خود را در دام دو گروه مختلف از غارتگران پیدا می‌کنند.

تهدید بزرگ و خطرناک یک غارتگر در اتفاقات قبلی، در اینجا به یک گروه مخوف و ترسناک از چندین غارتگر حرفه‌ای تبدیل شده بود که در مقابل خود یکی از عجیب‌ترین گروه‌های نظامی زمین را مشاهده می‌کرند. گروهی که متشکل از چندین جنایتکار جنگی از چند سازمان مختلف بود و شاید بتوان گفت رقیب بسیار عادلانه‌ای برای چند مزدور فضایی به حساب می‌آمد.

فیلم Predators که همانطور که از اسمش پیداست میزبان چندین غارتگر با شخصیت‌پردازی‌های مختلف بود، توسط نیمورد انتال (Nimord Antal) کارگردانی و در سال ۲۰۱۰ منتشر شده است.

Prometheus (۲۰۰۸)

صحنه‌ی آغازین فیلم Prometheus که ریدلی اسکات به طور مستقیم در تولید آن نقشه داشته، نژاد Alienها را نشان می‌دهد که در این زمان تحت عنوان مهندسین شناخته می‌شوند. این بیگانگان درحال تخم‌گذاری در زمین هستند پیش از اینکه حوادث داستانی فیلم سال‌ها جلوتر و به سال ۲۰۸۹ میلادی برود.

در ادامه‌ی حوادث داستانی این فیلم، یک باستان‌شناس به نام الیزابت شاو (با بازی نومی راپیس) به همراه چارلی هالووی (با بازی لوگان مارشال گرین) از سوی تاسیسات سازمان ویلند برای انجام یک سری تحقیقات جامع درباره‌ی سیاره‌ی LV-223 اعزام می‌شوند. گای پیرس در این فیلم نقش پیتر ویلند را بازی می‌کند. این شخصیت در واقع فرزند چارلز بیشاپ ویلند است که در فیلم Alien vs Predator حضور داشت.

فیلم Prometheus توسط لیس آنا لانگستون (Lis Anna-Langston) کارگردانی و در سال ۲۰۰۸ روانه‌ی اکران در سینماها شده است.

Alien Covenant (۲۰۱۷)

حوادث فیلم Alien Covenant پس از گذشت ۱۱ سال از حوادث داستانی فیلم Prometheus جریان پیدا می‌کنند. عنوان Covenant متعلق به یک سفینه‌ی فضایی حاوی کلون‌های بیگانه است که با مقصد سیاره‌ی Origae-6 در فضا حرکت می‌کند. در میانه‌ی این سفر فضایی، یک موج الکترونیکی موجب آسیب رسیدن به تاسیسات مهندسی این سفینه می‌شود و اندروید (هوش مصنوعی) حاضر در سفینه که والتر نام دارد و مایکل فسبندر (Michael Fassbender) نقشش را ایفا می‌کند، ناگزیر مجبور به بیدار کردن خدمه‌ی انسانی این سفینه می‌شود تا به خسارات ایجاد شده در سفینه رسیدگی کنند.

حین تعمیر کردن این سفینه توسط خدمه‌ی انسانی آن، آن‌ها یک فایل صوتی از سوی یک انسان در یک سیاره‌ی قابل سکونت که در نزدیکی‌شان قرار دارد، دریافت می‌کنند. سپس تصمیم می‌گیرند همزمان با بررسی مشکلات سفینه‌شان، به سمت مبدا این فایل صوتی بروند و شخصی که صدایش در فایل شنیده می‌شود را پیدا کنند. مایکل فسبندر در فیلم Alien Covenant نه تنها نقش والتر را ایفا می‌کند، بلکه بازیگری در نقش اندروید پیتر ویلند که دیوید نام دارد را نیز برعهده دارد.

ریدلی اسکات پس از مدتی به عنوان کارگردان به مجموعه بازگشت و کارگردانی فیلم Alien Covenant را که در سال ۲۰۱۷ اکران شد، برعهده داشت.

Alien (۱۹۷۹)

فیلم Alien در حقیقت قدیمی‌ترین فیلم در مجموعه فیلم‌های دنیای سینمایی بیگانه و غارتگر است و از خیلی جهات می‌توان آن را بهترین فیلم مجموعه دانست. حوادث داستانی فیلم اما با فاصله‌ی بسیار زیادی از آخرین خطوط زمانی این فرنچایز جریان پیدا می‌کنند.

به طوری که ماجراهای فیلم در سال ۲۱۲۲ میلادی اتفاق می‌افتند. یک گروه از فضانوردان زمینی که تحت عنوان Nostromos شناخته می‌شوند، از یک ماموریت از طرف یک قمر به نام LV-426 به زمین برمی‌گردند. در این بین یک پیام صوتی که از طرف افسر کین (با بازی جان هرت) مخابره شده را دریافت می‌کنند که توسط بیگانگان مورد حمله قرار گرفته. بیگانه‌ای که از درون جنین تخم‌مانند خود پدیدار شده و مثل همیشه به دنبال شکار انسان‌ها و خلق کلون‌های جدید است. فیلم Alien شخصیت الن ریپلی که یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین شخصیت‌های این دنیای سینمایی است را معرفی می‌کند که توسط سیگرنی ویور (Sigourney Weaver) نقش‌آفرینی شده است.

این فیلم به کارگردانی ریدلی اسکات در سال ۱۹۷۹ به اکران رسید و یکی از موفق‌ترین فیلم‌های تاریخ و از جمله نخستین بلاک‌باسترهای علمی – تخیلی و بیگانه‌محور تاریخ سینما شناخته می‌شود.

Aliens (۱۹۸۶)

ماجراهای فیلم Aliens پس از بیدار شدن ریپلی از ۵۷ سال خواب بین کهکشانی اتفاق می‌افتد. زمانی که کمپانی ویلند سیاره‌ی LV-426 را به یک کلونی تبدیل کرده که به نام Hadley’s Hope شناخته می‌شود و ریپلی را به دلیل پیدا کردن سفینه‌ی پر از تخم‌های زنومورف‌ها (حوادث فیلم Alien) از شرکت اخراج کرده است.

پس از مدتی، کمپانی ویلند تمامی ارتباطاتش را با سیاره‌ی LV-426 از دست می‌دهد و کلونی را در خطر نابودی می‌بیند. این شرکت به ناچار مجبور به بازگرداندن ریپلی می‌کند تا در یک گروه نظامی عازم این سیاره شود و با مشکل بیگانه‌ای آن حل و فصل کند.

مایکل بین (Michael Biehn) یکی از بازیگران جدید این فیلم در نقش سرجوخه دواین هیکس است و بیل پکستون هم در نقش کاراگاه هادسن بازی می‌کند.

Alien 3 (۱۹۹۲)

فیلم Alien 3 بدون فاصله پس از اتفاقات فیلم Aliens جریان پیدا می‌کند. جایی که سفینه‌ی حاوی بازماندگان سیاره‌ی Hadley’s Hope دچار حادثه می‌شود و در خطر نابودی قرار می‌گیرد. سپس یک هواپیمای حاوی سرنشینان بازماندگان حادثه‌ی سفینه از سفینه جدا می‌شوند و سریعا در سیاره‌ی Fiorina 161 فرود می‌آید.

از بخت بد این بازماندگان، این سیاره در واقع یک زندان بزرگ است که بیگانگان مذکر در آن حضور دارند. در امتداد حوادث فیلم، تنها بازمانده‌های باقی‌ماند – مثل همیشه – ریپلی و یک بیگانه‌ی مذکر هستند که باید با یک دیگر روبه‌رو شوند و یک نبرد فرسایشی را رقم بزنند.

در ساخت این فیلم چهره‌ی بزرگی نظیر دیوید فینچر به چشم می‌خورد که به عنوان کارگردان پروسه‌ی تولید فیلم Alien 3 را دنبال می‌کرد.

Alien Resurrection (۱۹۹۷)

فیلم Alien Resurrection برخلاف فیلم قبلی، خط زمانی جهان سینمایی بیگانه – غارتگر را یک دوره‌ی طولانی دیگر به جلو می‌برد و حوادث داستانی فیلم در سال ۲۳۷۹ رقم می‌خورند. جایی که یک تیم از دانشمندان سوار بر USM Auriga یک نسخه‌ی کلون از ریپلی را درست کرده‌اند تا از طریق آن بتوانند یک زنومورف مونث را متولد کنند.

البته که مثل همیشه برنامه‌ی آدم‌های درون داستان درست پیش نمی‌روند و زنومورف مونثی که خیلی زود کامل رشد کرده است با کمک یک زنومورف آزمایشگاهی دیگر موفق به فرار کردن از سفینه می‌شود. این زنومورف مونث حالا به دنبال ریپلی واقعی و گروهش است تا تمامی‌شان را شکار کند. در این گروه افرادی مثل آنالی کال با بازی ویونا ریدر و ران جانر با بازی ران پیرلمن حضور دارند.

فیلم Alien Resurrection که خط داستانی بسیار متفاوتی را نسبت به آثار قبلی فرنچایز بیگانه دنبال می‌کرد، توسط ژین پیر جونت (Jean-Pierre Jeunet) کارگردانی شده است.

نقاط دیگر این خط زمانی | Blade Runner (۱۹۸۲)

  • بعد از فیلم Predators تماشا شود.

 

ریک دکارد (با بازی هریسون فورد) یک پلیس بازنشسته شده است که موفق به دریافت تخصص لازم برای تبدیل شدن به یک بلید رانر شده است. ماموریت ریک به عنوان یک بلید رانر این است که انسان‌های مصنوعی یاغی (مشهور به رپلیکانت) را از پا درآورد و بازداشت کند. ماموریت اخیر او ردیابی و بازداشت شش رپلیکانت مدل نکسوس-۶ است که به سرگروهی روی بتی (با بازی روتگر هاور) مشکلات بسیاری را به بار آورده‌اند.

حوادث فیلم Blade Runner در سال ۲۰۱۹ رخ می‌دهند. حدود ۱۰۰ سال پیش از حوادث فیلم Alien (اکران شده در سال ۱۹۷۹). این دو فیلم با اینکه در موقعیت‌های جغرافیایی کامل متفاوتی رخ می‌دهند (فیلم بیگانه در یک کشتی فضایی و فیلم بلید رانر در زمین)، از نظر ریدلی اسکات (خالق این دنیای سینمایی) چندین رابطه‌ی کاملا مستقیم با یکدیگر دارند. ریدلی اسکات در رابطه با ارتباط موجود بین این دو فرنچایز می‌گوید:

جهانی که در فیلم Blade Runner مشاهده می‌کنیم، دقیقا همان شهری است که تیم فضایی حاضر در فیلم Alien را پشتیبانی می‌کند. به نوعی در یک توصیف دیگر می‌توان گفت خدمه‌ی حاضر در فیلم Alien وقتی ماموریت خود را به پایان می‌رسانند و به خانه برمی‌گردند، در یکی از بارهای مستقر در کوچه‌ی پشتی خانه‌ی ریک دکارد به صرف نوشیدنی اتراق می‌کنند.

Soldier (۱۹۹۸)

قطعا غافلگیرکننده‌ترین فیلم حاضر در این لیست فیلم Soldier است. این فیلم داستان گروهی از بچه‌های یتیم و بی‌سرپرست را روایت می‌کند که در سال ۱۹۹۶ متولد و با هدف تبدیل شدن به سربازان حرفه‌ای بزرگ شده‌اند. یک مقدمه‌ی میکس شده در ابتدای فیلم Soldier گروهی را در سال‌های ابتدایی دوره‌ی آموزشی‌شان نشان می‌دهد. گروهی که به مدت ۴۰ سال به سرگروهی تاد ۳۴۵۶ به تمرین و مبارزه پرداختند. اگر با دقت به این بخش از فیلم نگاه کنید، متوجه می‌شوید که برخی از این جنگ‌ها دقیقا همان مبارزاتی هستند که روی بتی (رپلیکانت موجود در فیلم Blade Runner) در آن‌ها حضور داشته.

پس از اینکه گروهی از سربازان ارتقایافته جایگزین گروه تاد می‌شوند، او خودش را رها شده در یک سیاره‌ی آشغالدونی پیدا می‌کند. جایی که بالاخره می‌تواند در آن گوشه‌ای از یک زندگی معمولی را تجربه کند.

فیلمنامه‌ی فیلم Soldier توسط دیوید پیپلز (David Peoples) نوشته شده است. نویسنده‌ای که در نوشتن فیلمنامه‌ی فیلم Blade Runner نیز مشارکت داشته و معتقد است که این دو فیلم در یک جهان کاملا مشترک و مطابق جریان پیدا می‌کنند. پس اگر بخواهیم فیلم Blade Runner را عضوی از جهان سینمایی بیگانه – غارتگر محسوب کنیم، فیلم Soldier نیز به همان اندازه در این لیست سهیم خواهد بود.

Blade Runner 2049 (۲۰۱۷)

کی (K) با بازی رایان گاسلینگ، یک رپلیکانت است به عنوان یک بلید رانر فعالیت می‌کند. K در یکی از ماموریت‌هایش یک جعبه حاوی اعضای بدن یک رپلیکانت قدیمی را پیدا می‌کند و پس از بررسی شواهد و اسناد موجود متوجه می‌شود که این رپلیکانت یک زن بوده و بر اثر زایمان سزارین جان خود را از دست داده است. این مورد به همان اندازه‌ای که برای K عجیب است، واقعا شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد.

چرا که رپلیکانت‌ها توانایی آمیزش و تولید مثل را ندارند! ادامه‌ی تحقیقات K پرده از راز هویت این رپلیکانت نیز بی می‌دارد و می‌فهمیم که او ریچل (با بازی شان یانگ) بوده است. یک رپلیکانت ویژه و استثنایی که توسط شخص الدون تایرل طراحی و ساخته شده است. کسی که در حوادث فیلم قبلی Blade Runner همراه با ریک دکارد موفق به فرار شد.

فیلم Blade Runner 2049 توسط دنیس ویلنوو کارگردانی شده و مملو از ایستر اگ‌هایی است که به این جهان سینمایی رفرنس دارند. برای مثال حین ورود K به تاسیسات والاس، می‌توانید با کمی دقت رپلیکانت‌هایی را مشاهده کنید که شباهت‌های ظاهری زیادی با مهندسین از فیلم Prometheus دارند.

Firefly (۲۰۰۲)  و Serenity (۲۰۰۵)

این سریال تلویزیونی جاس ویدن به نام Firefly و همچنین دنباله‌ی سینمایی آن به نام Serenity هم بر اساس تئوری‌های موجود بخشی از جهان سینمایی بیگانه – غارتگر محسوب می‌شوند. هرچند نمی‌توان منبع معتبری از سوی سازندگان این آثار بر این اساس پیدا کرد. سریال Firefly در سال ۲۵۱۷ جریان پیدا می‌کند.

حدود ۱۳۸ سال پس از حوادث فیلم Alien Resurrection و ۲۰۰ سال بعد از آخرین حوادث به نمایش درآمده در این دنیای سینمایی. برای پی بردن به عمق ارتباطات موجود بین سریال Firefly و دنیای سینمایی بیگانه، نیازی نیست بیشتر از اپیزود اول آن به تحقیق و تفحص پرداخت. در جریان یک نبرد فضایی، می‌توانید لوگوی کمپانی ویلند – یوتانی را روی تاسیسات جنگی یک سفینه مشاهده کنید که از جمله مهم‌ترین سرنخ‌های موجود برای بسط دادن جهان این فیلم و سریال به دنیای سینمایی بیگانه محسوب می‌شود.

لیست کامل فیلم‌های Alien به ترتیب خط زمانی بدون توضیحات داستانی و اسپویل:

Predator (۱۹۸۷)

Predator 2 (۱۹۹۰)

Alien vs Predator (۲۰۰۴)

Alien vs Predator: Requiem (۲۰۰۷)

The Predator (۲۰۱۸)

Predators (۲۰۱۰)

Prometheus (۲۰۰۸)

Alien Covenant (۲۰۱۷)

Alien (۱۹۷۹)

Aliens (۱۹۸۶)

Alien 3 (۱۹۹۲)

Alien Resurrection (۱۹۹۷)

Blade Runner (۱۹۸۲)

Soldier (۱۹۹۸)

Blade Runner 2049 (۲۰۱۷)

Firefly (۲۰۰۲)

Serenity (۲۰۰۵)

 

آیا شما طرفدار فیلم‌های بیگانه هستید؟ آیا تمامی فیلم‌های حاضر در این لیست را مشاهده کرده‌اید و تمامی نقاط مشترک داستانی میان آن‌ها را می‌شناسید؟ به نظر شما آینده‌ی این دنیای سینمایی به چه شکلی خواهد بود؟

1 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا