برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
مولان

۳۷ تفاوتی که میان نسخه‌ی لایو اکشن و انیمیشنی مولان وجود دارد

از تغییر افتتاحیه و پایان‌بندی تا شخصیت‌های تازه‌وارد

1%
  • 0/10
۳۷ تفاوتی که میان نسخه‌ی لایو اکشن و انیمیشنی مولان وجود دارد ۰ ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

با پخش دیجیتالی مولان پس از انتظاری نسبتا طولانی، فرصت مناسبی به وجود آمده تا نگاهی به تفاوت‌های موجود میان نسخه‌ی لایو اکشن و انیمیشنی بیندازیم.

والت دیزنی موشن پیکچرز در سال ۲۰۱۰ میلادی نسخه‌ی بازسازی انیمیشن آلیس در سرزمین عجایب را روانه‌ی سینماهای سراسر جهان کرد. جدیدترین ساخته‌ی تیم برتون علی‌رغم دریافت بازخوردهای متوسط از سوی منتقدان، توانست در مقابل بودجه‌ی ۲۰۰ میلیون دلاری خود بیش از یک میلیارد دلار بفروشد. دستیابی به چنین موفقیتی مدیران استودیو را متقاعد کرد که تمرکز بیشتری روی بازسازی انیمیشن‌های محبوب و کلاسیک قرار دهند. نتیجه‌اش ساخت و اکران آثاری بوده که به طور کلی عملکرد مالی بسیار عالی‌ای داشته‌اند.

والت دیزنی موشن پیکچرز در ابتدا قصد داشت نسخه‌ی لایو اکشن مولان (Mulan) را از اوایل نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به سینماهای سراسر جهان بفرستد اما مدیران استودیو در نهایت تصمیم گرفتند اکرانش به اواخر مارس سال ۲۰۲۰ موکول شود. در شرایطی که همه چیز برای آغاز اکران گسترده آماده به نظر می‌رسید، شیوع ویروس کرونا به یک معضل جهانی تبدیل شد و سینماها را به تعطیلی کشاند. با طولانی شدن همه‌گیری و اجرای محدودیت‌ها، والت دیزنی قید اکران را زد و جدیدترین محصول خود را به واسطه‌ی سرویس دیزنی پلاس در دسترس علاقه‌مندان قرار داد.

پیش از این مقاله، نقد و بررسی فیلم مولان در وب‌سایت سرگرمی منتشر شده و بهتر است ابتدا بررسی فیلم را مطالعه کنید؛ چراکه در ادامه قصد داریم به ۳۷ تفاوتی بپردازیم که میان نسخه‌ی لایو اکشن و انیمیشنی مولان وجود دارد.

افتتاحیه‌ی انیمیشن و فیلم تفاوت دارد

انیمیشن با حمله‌ی شان یو به دیوار بزرگ چین و تصرف آن شروع می‌شود اما در صحنه‌های آغازین نسخه‌ی لایو اکشن، دوران کودکی مولان نشان داده می‌شود. علاوه بر این، هوآ ژو پدر مولان در نسخه‌ی لایو اکشن به عنوان یک راوی عمل کرده و قصه‌ی دخترش را برای مخاطب شرح می‌دهد.

بد نیست بدانید در ابتدا افتتاحیه‌ی متفاوتی برای انیمیشن مولان در نظر گرفته شده بود. در آن افتتاحیه، مولان خود را به عنوان افسانه‌ای معرفی می‌کند که چین را از شر شان یو نجات می‌دهد.

فیلم، دوران کودکی مولان را به نشان می‌دهد

در افتتاحیه‌ی فیلم، نسخه‌ی کودکی مولان را می‌بینیم که مشغول دنبال کردن یک مرغ است تا او را به محل نگهداری‌اش هدایت کند. نه تنها چنین صحنه‌ای در انیمیشن نیست، بلکه نسخه‌ی کودکی او هم هرگز به مخاطب نشان داده نمی‌شود.

فیلم حال و هوای آثار ابرقهرمانی را دارد

در انیمیشن، مولان هیچ آموزشی ندیده و استعداد خاصی هم در نبرد ندارد اما همتایش در فیلم از دوران کودکی استعدادهای شگرفی داشت؛ استعدادهایی که به هیچ وجه برای یک دختر پسندیده به شمار نمی‌رفتند. از همین رو، پدرش در فیلم از او می‌خواهد تا قدرت‌های خود را مخفی نگه دارد. در ضمن، نیروی «چی» موجود در جسم مولان نسبت به دیگر انسان‌ها بسیار بیشتر است. به همین دلیل مولان می‌تواند مانند شخصیت نئو در سری فیلم‌های ماتریکس، جا خالی داده یا از فاصله‌ی زیادی به پایین بپرد.

مندی واکر فیلمبردار نسخه‌ی لایو اکشن در یکی از مصاحبه‌های خود درباره‌ی شباهت‌ها و تفاوت‌های موجود میان مولان و ابرقهرمانان مونث گفت:

تفاوت میان مولان و ابرقهرمانان زن مانند کاپیتان مارول، واندر وومن یا دیگر موارد مشابه در این است که اقدامات او تا حدودی به واقعیت نزدیک هستند. بدون حتم با افرادی مواجه شده‌اید که [مانند مولان] از پارکور استفاده کرده و از ساختمان‌ها بالا می‌روند.

فیلم در مقایسه با انیمیشن اهمیت بیشتری به رابطه‌ی مولان با پدرش می‌دهد

فیلم تمرکز بیشتری روی رابطه‌ی میان مولان و پدرش قرار داده است؛ برای مثال، در بخشی از فیلم می‌بینیم که هوآ ژون دخترش را به تقویت و استفاده از چی تشویق می‌کند اما پس از مشاهده‌ی بازخوردهای منفی مردم، مجبور می‌شود تا از او بخواهد مهارت‌هایش را در ملا عام به نمایش نگذاشته و آن‌ها را برای همیشه مخفی کند.

تونی بانکرافت یکی از دو کارگردان انیمیشن در یکی از مصاحبه‌های خود اهمیت بیشتر به رابطه‌ی مولان با پدرش را نقطه‌ی قوت فیلم دانست:

برای انیمیشن صحنه‌های بیشتری را با محوریت تعامل مولان با خانواده، خصوصا پدرش آماده کرده بودیم اما مجبور شدیم تعدادی از آن‌ها را کنار گذاشته و در نسخه‌ی نهایی به کار نبریم. می‌توانستیم عمق بیشتری به روابط بدهیم. خوشحال هستم سازندگان لایو اکشن اینکار را انجام داده‌اند.

حیوان خانگی مولان حذف و یک خواهر کوچکتر جایگزین شده است

مولان در انیمیشن تک فرزند بوده اما در فیلم یک خواهر کوچکتر به نام ژیو دارد.

مادر بزرگ مولان هیچ حضوری در فیلم ندارد

مولان در انیمیشن یک مادربزرگ داشت که علی‌رغم حضور نه چندان پررنگ، یک جیرجیرک با نام کری-کی را هدیه می‌دهد. این شخصیت به طور کامل از فیلم حذف شده است.

آنتاگونیست قصه در فیلم به طور کامل فرق کرده است

آنتاگونیست انیمیشن، فردی به نام شان یو است که می‌خواهد به کمک ارتش خود امپراتوری چین را تصاحب کند. این شخصیت منفی در فیلم با بوری خان جایگزین شده است. بوری خان، نه تنها به دنبال سلطنت است، بلکه می‌خواهد از پادشاه چین انتقام بگیرد؛ زیرا پادشاه، پدرش را به قتل رسانده است.

تونی بانکرافت در یکی از مصاحبه‌های خود گفت در ابتدا شخصیت متفاوتی را به عنوان آنتاگونیست اصلی انیمیشن در نظر داشتند. او یکی از سربازان ارتش چین به نام بائو گانگ بود که در نهایت مشخص می‌شود یک جاسوس است.

فیلم، دو آنتاگونیست دارد

شیانگیانگ، ترسی از نمایش قدرت چی‌اش نداشت. از همین رو، توسط مردمش تبعید شد و مدت طولانی‌ای را بدون کشور، روستا یا خانواده گذراند تا اینکه با بوری خان ملاقات کرد. آنتاگونیست فیلم به شیانگیانگ قول داد در صورتی که بتواند چین را تصرف کند، جایگاهی را به او اهدا خواهد کرد که مردم چاره‌ای جز احترام گذاشتن نداشته باشند.

شیانگیانگ به عنوان آنتاگونیست دوم که هیچ همتایی در انیمیشن ندارد را می‌توان آینه‌ای عبرت برای شخصیت اصلی داستان دانست. او به مولان نشان داد اگر جادو را در مسیر نادرست و مخرب به کار بگیرد، به چه چیزی تبدیل خواهد شد.

فیلم، اثری موزیکال نیست اما اشاره‌هایی به آهنگ‌های انیمیشن دارد

اگر دقت بیشتری به خرج دهید، در صحنه‌ای که مولان خود را برای ملاقات با واسط ازدواج آماده می‌کند، آهنگ Honor to Us All شنیده می‌شود. مثال دیگر، قبل از آغاز تمرینات سربازان برای نبرد با بوری خان است. فرمانده کیانگ در این زمان می‌گوید از تک تک شماها مرد می‌سازیم که اشاره‌ای به آهنگ I’ll Make a Man Out of You است.

مولان در فیلم یک شوهر پیدا می‌کند

مولان در انیمیشن هرگز شوهری پیدا نکرد؛ زیرا ملاقاتش با واسط ازدواج، مطابق انتظار پیش نرفت. واسط در نهایت مولان را مایه‌ی آبروریزی خواند و گفت هرگز برای خانواده‌اش افتخاری به ارمغان نمی‌آورد. در فیلم هم ملاقات با واسط سرانجام خوشی ندارد، با این تفاوت که این بار یک مرد پیدا شده بود.

جلسه با واسط ازدواج به دلایل متفاوتی سرانجام خوشی ندارند

در انیمیشن، کری-کی که به عقیده‌ی مادربزرگ شانس می‌آورد، همه چیز را به هم ریخته و مایه‌ی آبروریزی می‌شود اما در فیلم یک عنکبوت عامل همه‌ی اتفاقات است. مولان در جریان نسخه‌ی بازسازی سعی می‌کند یک عنکبوت را از ژیو دور کند؛ زیرا خواهرش از عنکبوت‌ها واهمه دارد.

عصایی که به مادر خانواده داده نشد

در انیمیشن پس از اینکه از خانواده‌ی هوآ خواسته می‌شود تا فردی را برای جنگ بفرستد، پدر عصایش را به مادر خانواده داده و سپس نامه را دریافت می‌کند اما در فیلم این اتفاق با تفاوت بسیار جزئی‌ای رخ می‌دهد. پدر در نسخه‌ی بازسازی عصایش را روی سنگ‌های چاه آب قرار داده و سپس برای دریافت نامه‌اش می‌رود.

مولان هرگز از پدرش دفاع نکرد

در انیمیشن پس از اینکه از خانواده‌ی هوآ خواسته می‌شود تا فردی را برای شرکت در جنگ بفرستند، مولان به دفاع از پدرش پرداخته و می‌گوید او قبلا یک بار در جنگ شرکت کرده است. چنین اتفاقی در فیلم رخ نمی‌دهد.

مولان در فیلم هرگز آهنگ Reflection را نخواند

در انیمیشن پس از اینکه ملاقات با واسط ازدواج مطابق انتظار پیش نرفت، مولان آهنگ Reflection را خوانده و بعد از آن صحنه‌ی مربوط به ورود سربازان و اعلام دستور امپراتور به نمایش در می‌آید. نسخه‌ی بازسازی، صحنه‌ی خواندن آهنگ را به طور کامل حذف کرده است.

اگرچه Reflection در فیلم به گوش نمی‌رسد اما نسخه‌ی ارکسترال آن در دو صحنه پخش می‌شود: صحنه‌ی اول، زمانی است که مولان سطل‌های آب را با موفقیت به قله‌ی کوه می‌برد؛ صحنه‌ی دوم و پایانی هم زمانی است که موهایش را باز کرده و با هویت واقعی خود به نبرد با مهاجمان می‌رود.

مولان

موشو به کلی از خط داستانی فیلم حذف شده است

در پی اتفاقاتی که رخ می‌دهد، پیشینیان مجبور می‌شوند یک اژدها به نام موشو را برای محافظت از مولان بفرستند. در فیلم خبری از این شخصیت نیست و یک ققنوس جایگزین شده است؛ ققنوس که نماد خانوادگی هوآ به شمار می‌رود.

مولان هرگز موهای خود را کوتاه نکرد

مولان پس از اینکه ناتوانی پدر خود در استفاده از ابزار جنگی را دید و تصمیم گرفت به جای او به میدان نبرد برود، موهای خود را با شمشیر کوتاه کرد تا شباهت بیشتری به مردها داشته باشد. شخصیت اصلی قصه در فیلم تنها به بستن و پنهان کردن موهایش بسنده می‌کند.

مندی واکر که به عنوان فیلمبردار در هالیوود فعالیت می‌کند، در یکی از مصاحبه‌های خود گفت هرگز در فیلمنامه‌ی لایو اکشن اشاره‌ای به کوتاه کردن موهای مولان نمی‌شود؛ زیرا موهای بلند بخشی از هویت زنانه‌ی شخصیت اصلی به شمار می‌رود.

جیرجیرکِ شانس با یک شخصیت انسانی جایگزین شده است

کری‌-کی، جیرجیرکِ شانس در فیلم حضور ندارد اما به جای او یک شخصیت انسانی به نام کریکت وجود دارد که از دوستان نزدیک مولان به شمار می‌رود. این شخصیت در بخشی از فیلم ادعا می‌کند در ماه فرخنده‌ای به دنیا آمده و شانس به ارمغان می‌آورد.

مولان

مولان در زمان پیوستن به ارتش از نام‌های متفاوتی استفاده می‌کند

مولان در انیمیشن به پیشنهاد موشو گوش کرده و خود را پینگ معرفی می‌کند اما در فیلم خود را هوآ جون می‌نامد.

کاراکتر لی شانگ به دو شخصیت تقسیم شده

در انیمیشن شخصیتی به نام لی شیانگ وجود دارد که در ابتدا حکم فرمانده را برای مولان دارد اما در نهایت به معشوقه‌ی او تبدیل می‌شود. سازندگان فیلم تصمیم گرفتند این شخصیت را به هونگهوئی و تانگ تقسیم کنند. هونگهوئی یکی از سربازان ارتش چین و تانگ هم فرمانده‌ی گردان است.

«جیسون رید» یکی از تهیه‌کنندگان نسخه‌ی بازسازی درباره‌ی تقسیم شدن لی شیانگ به دو شخصیت مختلف گفت:

فکر می‌کنم به واسطه‌ی شرایطی که جنش Me too به وجود آورده، حضور شخصیتی که فرمانده و در عین حال معشوقه‌ی شخصیت اصلی است جلوه‌ی خوبی نداشته باشد.

خبری از چادر جداگانه نیست

مولان که می‌داند در صورت فاش شدن هویت واقعی‌اش، مجازات بزرگی انتظارش را می‌کشد، در یک چادر جداگانه می‌خوابد اما در فیلم چنین چیزی را شاهد نیستیم. در نسخه‌ی بازسازی خبری از چادر جداگانه نیست و او به همراه دیگر مردان، داخل یک چادر سکونت دارد.

تمرین‌ها برای آماده‌سازی گردان تفاوت دارند

در انیمیشن، مولان به بالای یک کنده‌ی درخت رفته و تیری که در نوک آن قرار گرفته را به پایین پرتاب می‌کند تا مهارت و قدرتش را به اثبات برساند. در فیلم، سربازان گردان باید دو سطل پر از آب را به قله‌ی کوه برسانند.

جای پو و یائو عوض شده

یکی از به یادماندنی‌ترین صحنه‌های انیمیشن زمانی بود که یائو مقابل پو، لینگ و مولان حوله را انداخته و سپس دوستی با آن‌ها را اعلام می‌کند. در جریان این صحنه، مولان با دست جلوی چشمانش را می‌گیرد تا نگاهش به بدن لخت یائو نیفتد. در فیلم، طی اتفاقی حوله‌ی پو افتاده و کاملا لخت مقابل مولان قرار می‌گیرد. او هم به سرعت چشمان خود را می‌بندد تا چیزی نبیند.

اتفاقات در صحنه‌ی دریاچه به گونه‌ی متفاوتی رقم می‌خورند

در انیمیشن وقتی مولان به دریاچه می‌رود تا دوش بگیرد، سه شخصیت لینگ، پو و یائو مزاحمش می‌شوند. در فیلم تنها شخصیت هونگهوئی به دریاچه می‌آید.

فرمانده تانگ نظر مثبتی نسبت به هوآ جون دارد

فرمانده تانگ با گذشت زمان نظر مثبتی نسبت به هوآ جون پیدا می‌کند. از همین رو، در یکی از صحنه‌های فیلم به شخصیت اصلی داستان پیشنهاد می‌دهد به ملاقات دخترش جهت ازدواج بیاید.

شخصیت‌های جایگزین لی شانگ، پدر نداشتند

لی شانگ که به عنوان فرمانده‌ی گردان انتخاب می‌شود، یک پدر دارد که پس از حضوری کوتاه در نبرد با مهاجمان جان خودش را از دست می‌دهد. چنین چیزی را در فیلم شاهد نیستیم. فرمانده تانگ که میانسال به شمار می‌رود، هرگز سخنی از پدر خود به زبان نمی‌آورد. هونگهوئی هم شرایط مشابهی دارد. اگرچه می‌دانیم که او قبل از پیوستن به ارتش، آموزش‌های جنگی دیده اما نمی‌دانیم آیا پدرش فرد مهمی در ارتش بوده یا خیر.

صحنه‌ی بهمن در فیلم و انیمیشن تفاوتی بزرگ دارد

مولان در انیمیشن از یک توپ جنگی برای راه‌انداختن بهمن استفاده می‌کند اما در فیلم بهمن به گونه‌ی دیگری شروع به حرکت می‌کند. او تعدادی از کلاهخودهای سربازان خودی را برداشته و سپس در دامنه‌ی کوه پنهان می‌شود. مولان با شلیک چند تیر به سمت سربازان دشمن که مشغول استفاده از منجنیق هستند، توجه‌شان را به خود جلب می‌کند. آن‌ها با دیدن کلاهخودها فکر می‌کنند تعداد زیادی از سربازان چینی در دامنه و پشت سنگ‌ها پنهان شده‌اند. از همین رو، یکی از سنگ‌ها را به آن سمت پرتاب می‌کنند که نتیجه‌اش، ایجاد بهمن است.

مولان در فیلم هرگز توسط آنتاگونیست زخمی نشد

در انیمیشن صحنه‌ای را شاهد هستیم که مولان توسط شان یو زخمی می‌شود؛ زخمی که در نهایت باعث می‌شود تا هویت واقعی‌اش لو برود. اگرچه مبارزه‌ای میان شخصیت اصلی و بوری خان رخ می‌دهد اما مولان هرگز زخمی نمی‌شود.

مولان با آزادی کامل و بدون هیچ اجباری هویت واقعی‌اش را فاش می‌کند

در پی زخمی شدن، دکتر به سراغ مولان می‌رود تا زخمش را پانسمان کند. در پی همین اتفاق هم هویت واقعی‌اش لو می‌رود. در فیلم، مولان پس از مبارزه با ساحره و در حالی‌که از او شکست می‌خورد، تصمیم می‌گیرد تا هویت واقعی‌اش را فاش کند؛ زیرا دروغگویی باعث می‌شود تا بخشی از قدرتش تقلیل یافته و نتواند از تمام پتانسیل‌هایش بهره ببرد.

مولان رهبری گردان را بر عهده می‌گیرد

در انیمیشن، مولان متوجه می‌شود شان یو همچنان زنده بوده و می‌خواهد جان امپراتور را بگیرد اما هیچ فردی حرفش را باور نمی‌کند تا اینکه سوء قصد صورت می‌گیرد. در فیلم، اتفاقات به گونه‌ی دیگری رقم می‌خورند. او پس از اینکه به نقشه‌ی بوری خان پی می‌برد، به سراغ اعضای گردان آمده و به آن‌ها درباره‌ی نقشه‌ی آنتاگونیست اخطار می‌دهد. در پی این اتفاق، مولان رهبری شخصیت‌های مکمل را بر عهده می‌گیرد.

لینگ، پو و یائو در فیلم هرگز مانند زنان لباس نپوشیدند

مولان در جریان فیلم به تنهایی سراغ بوری خان رفته و سعی می‌کند جلویش را بگیرد اما در انیمیشن شاهد یک همکاری تیمی هستیم. بخشی از همکاری تیمی، پوشیدن لباس زنانه توسط لینگ، پو و یائو برای فریب دادن افراد اصلی شان یو بوده است.

خبری از یک امپراتور سالخورده نیست

امپراتور چین در انیمیشن از نبرد با شان یو امتناع می‌کند اما در فیلم عکس این قصه را شاهد هستیم. امپراتور پیش از اینکه توسط بوری خان گروگان گرفته شود، به نبرد با افرادش می‌پردازد. البته غیر از این هم انتظار نمی‌رفت؛ زیرا نقش امپراتور چین در فیلم را جت لی بر عهده دارد.

تنها بخشی از نبرد نهایی، در کاخ امپراتور رخ می‌دهد

در انیمیشن سوء قصد به جان امپراتور در جریان یک جشن همگانی و در کاخ صورت می‌گیرد اما در فیلم شاهد رخ دادن بخش اصلی نبرد در یک ساختمان در حال ساخت هستیم.

تمام مردم شهر به مولان احترام گذاشتند

پس از اینکه مولان جان امپراتور را نجات داد، تمامی مردم حاضر در جشن همگانی تعظیم کردند. چنین اتفاقی را در فیلم شاهد نیستیم.

پیشنهاد پیوستن به گارد امپراتوری در فیلم و انیمیشن تفاوت دارد

پس از کشته شدن بوری خان و ختم به خیر شدن ماجرا، امپراتور از مولان دعوت می‌کند به گارد امپراتوری بپیوندد. شخصیت اصلی در ابتدا نپذیرفته اما سرانجام قبول می‌کند. در انیمیشن، مولان هرگز به عضویت گارد درنیامد.

هدایای مختلف برای شخصیت اصلی داستان

در فیلم لایو اکشن، امپراتور به منظور قدردانی از زحمات مولان شمشیر خانوادگی جدیدی به او اهدا می‌کند. در انیمیشن، شمشیر شان یو و همچنین مدال امپراتور به عنوان هدیه در نظر گرفته می‌شود.

هونگهوئی هرگز با خانواده‌ی مولان ملاقات نکرد

لی شانگ که حکم معشوقه را برای مولان در انیمیشن داشت، به روستای او رفته و با خانواده‌اش ملاقات می‌کند اما هونگهوئی هرگز با پدر، مادر یا خواهر شخصیت اصلی ملاقاتی نداشت.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments