فرنچایز‌هایی که موفق به دریافت بیش از یک جایزه اسکار شده‌اند

۱۰ فرنچایز برتر که موفق به دریافت بیش از یک جایزه اسکار شده‌اند

ارباب حلقه‌ها یا ارباب اسکار؟

1%
  • 0/10
۱۰ فرنچایز برتر که موفق به دریافت بیش از یک جایزه اسکار شده‌اند ۲ ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

بدون اغراق جایزه اسکار بزرگ‌ترین جایزه سینمایی است که هر فیلم‌ساز یا بازیگری هر روز به آن فکر می‌کند. در میان مخاطبین صنعت سینما نیز بزرگ‌ترین افتخار سینمایی یک فیلم یا یک فرنچایز تصاحب جایزه طلایی اسکار است. با این حال برخی از تهیه‌کنندگان بیش‌تر از اینکه روی دریافت جوایز کوناگونی از جمله اسکار تمرکز کنند، علاقه‌مند هستند که توجه مخاطبین را به خود جلب کرده و در میان مردم محبوب باشند و نه هیئت داوران یک آکادمی مانند اسکار، کن یا گلدون کلوب.

در همین بین برخی فرنچایز‌ و فیلم‌ها موفق شده‌اند که علاوه بر جلب نظر مثبت مخاطبین و خانه ساختن در قلب مردم، مجسمه طلایی و ارزشمند اسکار را نیز با خونه به خانه ببرند. دریافت یک جایزه توسط داوران اسکار افتخار ارزشمندی برای تمام تیم آن مجموعه خواهد بود با این حال برخی فرنچایز‌ها تا حدی محبوب و استاندارد هستند که نه یکی بلکه بیش از یک اسکار دریافت کرده‌اند. بدون شک انتخاب‌های درست تهیه کننده و کارگردان، قلم شیوای نویسنده و تکنیک‌های به جای بازیگران این فرنچایز‌ها و داستانشان را به اسطوره‌هایی تبدیل کرده‌ است که باعث شده لیاقت بیش از یک اسکار را داشته باشند.

 

۱۰. The Dark Knight Trilogy

۲ جایزه اسکار

در این لیست برخی از فرنچایز‌ها هستند که افتخار دریافت اسکار‌های خود را تنها مدیون یکی از فیلم‌های فرنچایز هستند. سه گانه کریستوفر نولان (Christopher Nolan) نابغه از دنیای کمیک دی سی، The Dark Knight trilogy، یکی از این موارد است. برداشت زیبای نولان از داستان محبوب‌ترین ابر قهرمان جهان شوالیه تاریکی، بروس وین یا همان بتمن این افتخار را نصیب این فرنچایز کرد. اگرچه فیلم Batman Begins نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین فیلمبرداری شد اما این جایزه را دریافت نکرد.

در ادامه دنباله این اثر، فیلم The Dark Knight موفق شد تا در هشت زمینه نامزد دریافت جایزه اسکار شده و از این هشت مورد دو جایزه را از آن خود کند؛ جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد که به بازی دیوانه‌کننده هیث لجر (Heath Ledger) و جایزه بهترین تدوین صدا که توسط ریچارد کینگ (Richard King) انجام شده بود. با این حال این دو جایزه تنها موفقیت این فیلم نبوده بلکه فروش این فیلم در گیشه از یک میلیارد دلار هم عبور کرد.

 

۹. Marvel Cinematic Universe

۳ جایزه اسکار

محبوبیت دنیای سینمایی مارول بر هیچ کسی پوشیده نیست. با این حال این مجموعه عظیم اگرچه نامزد دریافت ده اسکار در زمینه‌های جلوه بصری، موسیقی، صدابرداری، گریم و طراحی لباس شد اما هیچ یک را با خود به خانه نبرد. این امر همچنان ادامه داشت تا اینکه یکی از فیلم‌های منحصر به فرد این مجموعه سرنوشت MCU را در اسکار تغییر داد. 

در میان تمام فیلم‌های این فرنچایز یک فیلم وجود دارد که به تنهایی سه جایزه اسکار را به نام خود ثبت کرده است. در سال ۲۰۱۹ فیلم Black Panther موفق شد تا در هفت زمینه نامزد دریافت جایزه اسکار شده و سه جایزه را در زمینه‌های بهترین موسیقی متن، بهترین طراحی صحنه و بهترین طراحی لباس را دریافت کند. این سه جایزه تنها جوایز اسکاری هستند که دنیای سینمایی مارول تا کنون دریافت کرده است.

 

۸. Alien

۳ جایزه اسکر

فیلم Alien در سال ۱۹۷۹ اکران شده و تحولی شگرف در دنیای فیلم‌های فرازمینی ایجاد کرد. موفقیت و محبوبیت این اثر باعث شد تا پس از آن فرنچایز محبوب Alien خلق شده و شامل سه دنباله برای فیلم Alien و همچنین فیلم موفق Prometheus شود.  تمامی این آثار نامزد دریافت جایزه اسکار شده و در این بین سه اسکار را به نام خود ثبت کرد.

این مجموعه به صورت کلی در ۱۱ زمینه نامزد شده و در نهایت قسمت اصلی فرنچایز جایزه بهترین جلوه بصری را دریافت کرده و فیلم Aliens که به تنهایی در هفت زمینه نامزد شده بود جایزه بهترین جلوه بصری و بهترین تدوین صدا را برنده شد. سیگورنی ویور (Sigourney Weaver) نیز که برای ایفای نقش در فیلم Alien نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن شده بود، متاسفانه موفق به دریافت این جایزه نشد.

 

۷. Toy Story

۴ جایزه اسکار

اگر که جایزه بهترین جلوه‌های انیمیشن پیش از سال ۲۰۰۱ به لیست جوایز اسکار اضافه می‌شد، فرنچایز داستان اسباب‌ بازی‌ها هم اکنون بیش از چهار اسکار را در کارنامه خود داشت. متاسفانه در مراسم اسکار پیش از سال ۲۰۰۱ چنین جایزه‌ای وجود نداشته و آثاری چون Toy Story و Toy Story 2 موفق به دریافت آن نشدند، کما آنکه به طور حتم لیاقت دریافت آن را دارند. 

با این حال این فرنچایز موفق به دریافت چهار جایزه اسکار شد. جایزه بهترین موسیقی اورجینال برای آهنگ You’ve Got a Friend in Me، جایزه مخصوص Special Achievement Academy Award  به عنوان یک دستاورد ویژه و قسمت‌های سوم و چهارم این فرنچایز نیز جایزه بهترین جلوه‌های انیمیشنی را در کارنامه این شاهکار از شرکت پیکسار به ثبت رسیده است. 

علاوه بر این جوایز Toy Story 3 نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه اورجینال شد، که لازم به ذکر است که Toy Story اولین انیمیشنی بود که در این زمینه نامزد شده است.

 

۶. James Bond

۵ جایزه اسکار

بدون شک جیمز باند این مامور مخفی خوش چهره معروف‌ترین مرد دنیای سینما است. کمتر کسی پیدا می‌شود که حداقل یکبار نام او را نشنیده باشد، پس به طور حتم او لیاقت دریافت پنج جایزه اسکار را دارد. نزدیک به ۲۰ فیلم حول محور مامورت‌های این شخصیت ساخته شده و در این این آثار هنرمندانی نام آشنا چون دانیل کریگ (Daniel Craig)، تیموتی دالتون (Timothy Dalton) و شان کانری ( Sean Connery) به خوبی این مرد مرموز را برای مخاطبین به تصور کشیده‌اند.

اولین اسکار در سال ۱۹۶۵ به بهترین جلوه‌های صوتی در فیلم Goldfinger تعلق گرفت؛ Thunderball نیز دومین اسکار را برای بهترین جلوه‌های بصری دریافت کرد. در سال ۲۰۱۳ بود که جیمز باند با Skyfall دوباره به اسکار بازگشت و جایزه بهترین موسیقی اورجینال را دریافت کرد. پس از آن نیز این جایزه باری دیگر به فیلم Spectre تعلق گرفت.

 

۵. Mad Max

۶ جایزه اسکار

اگرچه در هنرمندی مل گیبسون هیچ گونه شکی نیست اما با این حال سه قسمت ابتدایی این فرنچایز حضور چندان پررنگی در مراسم اسکار نداشته و اگر در سال ۲۰۱۵ فیلم Mad Max: Fury Road ساخته نمی‌شد، شاید این مجموعه هرگز پایش به مراسم اهدای جوایز اسکار باز نمی‌شد. با این حال Mad Max خوش شانس‌تر از این حرفا بوده و با دریافت شش جایزه در زمینه‌های طراحی لباس، تدوین فیلم، میکس صدا، تدوین صدا، طراحی تولید و گریم و مدل مو، ضرر وارد شده را به خوبی جبران کرد.

 

۴. Indiana Jones

۷ جایزه اسکار

ایندیانا جونز نیز یکی از شاخص‌ترین شخصیت‌های صنعت سینما به حساب آمده و اگر شخصی طرفدار ماجراجویی در معابد و قصرهای خاکی و باستانی با کمی چاشنی جادو و فانتزی، باشد، بدون شک ایندیانا قهرمان او است. همین امر باعث شد تا فیلم Raiders of the Lost Ark نامزد دریافت هشت جایزه اسکار شود. این فیلم موفق شد تا جوایز بهترین کارگردانی هنری، بهترین صدا، بهترین جلوه‌های تصویری و بهترین تدوین فیلم را به خود اختصاص دهد. همچنین یک جایزه ویژه (Special Achievement Award) برای جلوه‌های‌ صوتی نیز دریافت کرد. فیلم The Temple of Doom نیز جایزه بهترین جلوه‌های بصری و فیلم The Last Crusade نیز جایزه بهترین تدوین صدا را از آن خود کرد.

 

۳. The Godfather

۹ جایزه اسکار 

فرنچایز پدرخوانده بدون شک یکی از محبوب‌ترین فرنچایز‌های دنیای سینما بوده و در سراسر جهان طرفداران بسیار زیادی داد. در این بین می‌توان گفت که قسمت سوم این فرنچایز بیش از دیگر قسمت‌های آن مورد توجه قرار گرفت. پدرخوانده فرنچایزی است با کارنامه‌ای درخشان، حاوی ۹ جایزه اسکار. جایزه بهترین فیلم جشنواره، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، جایزه بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، بهترین کارگردانی و امتیاز اصلی دراماتیک، بهترین کارگردانی هنری و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد.

۲. Star Wars

۱۰ جایزه اسکار

 بدون شک این محبوبیت بدون جایزه نخواهد بود! جنگ ستارگان، نه تنها چهره سینما را تغییر داد بلکه به یکی از محبوب‌ترین فرانچایزهای تاریخ این صنعت تبدیل شد؛ در همین راستا می‌توان گفت که جنگ ستارگان، محبوب‌ترین فرنچایز سینمایی به حساب می‌آید. نسخه اصلی این فرنچایز که در سال ۱۹۷۷ اکران شد، ارتشی از اسکار را برای خود به ثبت رساند. جوایز امتیاز اصلی موسیقی، تدوین فیلم، طراحی لباس، کارگردانی هنری، صدا و جلوه های تصویری. 

فیلم The Empire Strikes Back نیز موفق به دریافت جایزه بهترین صدا شد. هریک از فیلم‌های سه گانه اصلی نیز موفق به دریافت جایزه Special Achievement شده و آمار جوایز اسکار فرنچایز جنگ ستارگان را به ده و آمار نامزدی آن برای دریافت جوایز این آکادمی را به ۳۷ عدد رساندند.

 

۱. The Lord Of The Rings

۱۷ جایزه اسکار

۱۷ مجسمه طلایی که به دور یک حلقه طلایی می‌گردند؛ حتی تصور دریافت یک جایزه اسکار نیز بسیار دشوار و رویایی به نظر می‌رسد، با این حال فرنچایز شگفت انگیز ارباب حلقه‌ها موفق به دریافت حتی بیش از ده جایزه و در حقیقت ۱۷ جایزه اسکار شده است.  

اما نکته قابل توجه در این امر این است که فرنچایز جنگ ستارگان دارای ۱۱ فیلم، فرنچایز جیمز باند و دنیای سینمایی مارول هر یک دارای بیش از ۲۰ فیلم هستند؛ اما فرنچایز ارباب حلقه‌ها تنها با سه فیلم موفق شد که بیشترین تعداد جایزه اسکار را در کارنامه خود جای بدهد.

می‌توان گفت این مجموعه تقریبا در اکثر زمینه‌های مهم جایزه اسکار را دریافت کرده است. مانند گریم، فیلمبرداری، امتیاز اصلی موسیقی و جلوه های بصری، بهترین ویرایش صدا، تدوین فیلم، ترانه اصلی، میکس صدا، طراحی لباس، کارگردانی هنری، فیلمنامه اقتباسی، کارگردانی و جایزه coveted Best Picture prize. 

از نخستین مراسم اسکار که در روز پنجشنبه، ۱۶ مه ۱۹۲۹ در هتل روزولت در هالیوود، کالیفرنیا برگزار شد تا کنون فرنچایز‌های نام برده موفق شده‌اند که به بیش از یک جایزه اسکار دست بیابند، این امر نه تنها یک افتخار برای سازندگان و عوامل اجرایی این مجموعه فیلم‌ها به حساب آمده بلکه به اعتبار و فروش فیلم‌های هر فرنچایز نیز بسیار افزوده است. با این حال نمی‌توان اظهار داشت که نظر داوران آکادمی اسکار به طور مطلق درست بوده و اگر اثری موفق به دریافت جایزه‌ای از سوی این افراد نشده کم ارزش تلقی می‌شود. نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments