#مهسا_امینی
معرفی 10 فیلم با پایان بندی غیر منتظره

۱۰ فیلم برتر با پایان‌بندی غیر منتظره و شوکه‌کننده

شاهنامه‌ای که پایان آن خوش نیست

آثار صنعت سینما هر کدام به نحوی ذهن ما را درگیر خود کرده و ما را با خود به دنیایی متفاوت می‌برند. این آثار می‌توانند با مضامین متفاوت از جمله روانشناسی، فلسفه، عشق و اندوه ذهن ما را دچار سردرگمی کرده و سوالات چالش برانگیزی را در رابطه با زندگی بپرسند.

هر یک از این آثار صنعت فیلم و سینما از بدنه‌ای خاص تشکیل شده که بر اساس آن داستان این اثر بیان می‌شود. پایان‌بندی یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر فیلم است که در آن هر آنچه که در این فیلم به آن پرداخته شده به ثمر رسیده و معنای هر یک از اتفاقات مشخص می‌شود. با این حال گاهی اوضاع آنگونه که ما تصور می‌کنیم پیش نمی‌رود و کارگردان فیلم به کمک تکنیک‌هایی مانند تعلیق حسابی مخاطبین را غافلگیر کرده و هر آنچه که تا کنون در رابطه با داستان به آن باور داشته‌اید را در یک جمع‌بندی متفاوت و پایان‌بندی غیر منتظره در آخر فیلم، زیر سوال می‌برد. این گونه پایان‌ها گاهی بسیار مورد پسند مخاطبین واقع شده و گاه هیچ برای آن‌ها خوشایند نیست.

غیر قابل پیش‌بینی بودن یک اثر، حرفه‌ای بودن کارگردان آن و جذابیت فیلم را می‌رساند و یکی از عواملی است که باعث هیجان‌انگیز شدن اثر شده و به محبوبیت آن می‌افزاید. فیلم یا سریالی که از ابتدا قابل پیش‌بینی باشد کشش مورد نظر را بین خود و مخاطبین ایجاد نکرده و بسیار ضعیف به حساب می‌آید؛ به همین دلیل میزان غیر‌قابل پیش‌بینی بودن و پایان شوکه کننده، دو قابلیت مهم هستند که فیلم‌سازان برای دست‌یابی به آنها با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. در ادامه به معرفی ده فیلم با پایان‌بندی غیرمنتظره خواهیم پرداخت تا با ذکر نمونه این امر را بهتر درک کنید. 

۱۰. Split

کارگردان: ام. نایت شیامالان

سال انتشار: ۲۰۱۶

Split یک شاهکار سینمایی بی‌مانند بوده و  داستان جوانی را تعریف می‌کند که از اختلال هویتی برخوردار بوده و دارای ۲۳ یا حتی ۲۴ شخصیت متفاوت است. ارائه این تعداد شخصیت به نوبه خود کار دشواری است اما این امر که همه این شخصیت‌ها در ذهن یک فرد زندگی می‌کنند به اندازه کافی موجبات غیرقابل پیش‌بینی بودن این فیلم را فراهم می‌کند. اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود و همه این شخصیت‌ها حین وقوع یک آدم‌ ربایی خود را به نمایش می‌گذارند. پروتاگونیست داستان که عنوان می‌کند هر ۲۳ شخصیت او در اتاقی روی صندلی نشسته‌اند و منتظر هستند تا نوبتشان برسد، سه دختر جوان را دزدیده و در سردابی زندانی می‌کند.

اکنون هیچ کسی غیر از خود این سه دختر قادر نخواهد بود تا آن‌ها را نجات دهد، پس آن‌ها باید به نوبت با شخصیت‌های عجیب و ترسناک این فرد ارتباط برقرار کنند و خود را نجات دهند. رویارویی این سه دختر و هر یک از شخصیت‌های این جوان با یکدیگر، باعث شوکه مخاطبین شده، پایان‌بندی غیر منتظره و منحصر به فردی را رقم می‌زند. 

۹ . The Life of David Gale

کارگردان: آلن پارکر

سال انتشار: ۲۰۰۳

The Life of David Gale داستان پروفسوری را تعریف می‌کند که به آنچه که در جهت مخالفت با آن مبارزه می‌کند، دچار می‌شود. این پروفسور مخالف شدید اعدام بوده و به همراه یکی از همکاران خود در راه براندازی این روش مجازات به مبارزه و تلاش می‌پردازد. چه چیزی شوکه‌کننده‌تر از این امر می‌تواند باشد که خود این فرد به آنچه که در صدد نابودی آن است دچار شود. پس از قتل همکارش این پروفسور به جرم قتل او به اعدام محکوم می‌شود. همانطور که خود او معتقد است، اغلب انسان‌های بی‌گناه بنا به ضعف مسئولین قضایی به مرگی محکوم می‌شوند که لایق آن نیستند.

آیا خود او به چنین سرنوشتی دچار شده است؟ چه کسی می‌تواند این دسیسه را برای او چیده باشد؟ اکنون مبارزه او شخصی شده است و معنای بیش‌تری برای او دارد. تنها راه نجات او مصاحبه‌ای است که با یک خبرنگار انجام داده و این آخرین نبرد او خواهد بود که برد و باخت آن به معنای مرگ و زندگی خود او است. تشویش و استرس پیش از اعدام شدن را به خوبی پس از تماشای این فیلم احساس خواهید کرد و پایان این فیلم به شدت تاثیرگذار بوده و مخاطب را بر سر دوراهی سختی قرار می‌دهد. در نهایت، نتیجه مبارزه پروتاگونیست داستان به گونه‌ای مبارزه شما خواهد شد. 

۸ . The Game

کارگردان: دیوید فینچر

سال انتشار: ۱۹۹۷

فیلم The Game داستان بانکدار تنهایی را تعریف می‌کند که با توجه به نام این اثر وارد یک بازی ترسناک می‌شود. این بانکدار در تولد ۴۸ سالگی خود در اوج موفقیت هدیه‌ای دریافت می‌کند و این هدیه او را وارد بازی کرده که تشخیص توهم از واقعیت را برای او دشوار کرده و زندگی‌اش را به مرز نابودی می‌کشاند. تشخیص حقیقت نه تنها در این فیلم بلکه در زندگی هر شخصی در واقعیت نیز یک چالش است و به همین دلیل این فیلم بسیار تاثیرگذار عمل می‌کند. پدر این بانکدار تنها در سن ۴۸ سالگی به یکباره و بدون هیچ توضیح منطقی‌ خودکشی کرده و او اکنون به این سن رسیده است، خود این امر به تنهایی باعث تشویش و ترس او می‌شود با این حال اوضاع بدتر از این‌ها پیش می‌رود. او هدیه‌ای دیافت می‌کند که این هدیه یک بازی اختصاصی برای شخص او است تا از این ترس رهایی یابد.

با این حال اتفاقات این بازی به حدی به واقعیت شباهت دارند که این بانکدار را به مرز جنون می‌برد و در تشخیص حقیقت برای او یک چالش بزرگ می‌ود. ممکن است این اتفاقات همه واقعیت داشته و هیچ بازی در کار نباشد، ممکن است این یک نفرین بوده و او نیز محکوم است تا به سرنوشت پدرش دچار شود، اما اگر هیچ اتفاقی رخ نداده و این‌ها همه بخشی از یک بازی پنهانی باشد چه طور، این فیلم با پایان‌بندی غیر منتظره خود هر مخاطبی را شگفت‌زده خواهد کرد.

۷ . The Skeleton Key

کارگردان: ایاین سافتلی

سال انتشار: ۲۰۰۵

اگر به موارد فوق‌ طبیعی و جادوی سیاه باور ندارید، این فیلم ممکن است تا حدی شما را در شک فرو ببرد، در این فیلم پرستاری را می‌بینیم که به طور کاملا اتفاقی و ناخواسته وارد بازی دو جادوگر می‌شود و روح خود را از دست می‌دهد. این پرستار که جهت پرستاری از یک مرد پیر و فلج به خانه‌ای عجیب می‌رود، ناخواسته وارد مراسم هوو دوو شده و جسم او توسط یک روح پیر و پلید اشغال می‌شود.

پایان‌بندی غیر منتظره این فیلم کمی دور از ذهن و اغراق‌آمیز به نظر می‌آید زیرا داستان آن تا حدی پیچیده است که کمی باعث سردرگمی بیننده می‌شود. این پرستار پس از ورود به اتاقی عجیب متوجه می‌شود که همسر مردی که از آن پرستاری می‌کند قصد آسیب زدن به او و همسرش را دارد و او سعی می‌کند تا خود و مرد فلج را نجات دهد. با این حال او متوجه می‌شود که تنها قربانی داستان خود او بوده و روحی پیر قصد تسخیر جسمش را دارد. 

۶ . Primal Fear

کارگردان: گرگوری هابلیت

سال انتشار: ۱۹۹۶ 

در فیلم Primal Fear داستان جوانی را می‌بینیم که به علت قتل یک روحانی به زندان افتاده، این امر توجه رسانه‌ها را بسیار به خود جلب کرده و داستان این قتل محبوب می‌شود. در صدد این جنجال و بزرگنمایی، وکیلی خبره جهت خودنمایی و افزایش اعتبار خود طی یک عمل خیرخواهانه وکالت این جوان را برعهده می‌گیرد. در ادامه این وکیل پس از ادعای موکل خود که می‌گوید فرد دیگری راهبه را کشته، با این حقیقت روبه‌رو می‌شود که شاید مقتول مذکور لایق این مرگ بوده است. 

۵ . The Sixth Sense

کارگردان: ام. نایت شیامالان

سال انتشار: ۱۹۹۹

The Sixth Sense یک نمونه بسیار عالی یک فیلمی با پایان بندی غیر منتظره و شوکه کننده است. در این اثر ارتباط زیبای یک روانشناس و کودک خردسالی را می‌بینیم که با چالش ماورالطبیعه مواجه می‌شوند. این کودک دارای حواس برتری نسبت به دیگران بوده و می‌تواند با ارواح ارتباط برقرار کند.

درک این امر شاید برای این روانشناس غیر منطقی باشد و در همین راستا این کودک تلاش می‌کند تا سلامت روان خود را به او ثابت کرده و کاری کند تا او به وجود ارواح ایمان بیاورد. اما در نهایت این روان شناس به چه نتیجه‌ای خواهد رسید، آیا به توانایی‌های این کودک ایمان می‌آورد یا خیر و فهمیدن حقیقت چگونه در او تاثیرگذار خواهد بود؟ این فیلم با پایان‌بندی غیر منتظره خود به همه این سوالات به زیبایی تمام پاسخ می‌دهد. 

۴ . Fight Club

کارگردان: دیوید فینچر

سال انتشار: ۱۹۹۹

پس از تماشای پایان فیلم Fight Club به شدت متعجب خواهید شد. در این فیلم پسر جوانی راوی داستان است که تا پایان داستان نام او را نمی‌فهمیم. این فرد که تا مدت‌ها با بیماری بی‌خوابی دست و پنجه نرم می‌کند در طی یک انفجار خانه خود را ازدست داده و با شخصی که پس از بازگشت از یک مسافرت کاری در هواپیما با او آشنا شده همخانه می‌شود. این دو فرد پس از مدتی معاشرت، متوجه می‌شوند که خشونتی عجیب در وجود آن‌ها نهفته شده که به همین دلیل پس از زد و خوردی خون‌آلود احساس رهایی و آزادی می‌کنند.

آن‌ها پس از مدتی باشگاهی را راه‌اندازی می‌کنند که موجب تشکیل ارتشی از مردانی مانند خودشان شده و در نهایت به اقدامات تروریستی دست می‌زنند. پیچ و خم‌های عجیب و مرموز داستان به اندازه کافی این فیلم را مهیج و غیرقابل پیش‌بینی کرده و در نهایت راوی داستان، پس از اینکه متوجه می‌شود ارتباط مهمی بین او و دوستش وجود دارد، در یکپایان‌بندی غیر منتظره بینندگان را همراه با خود شوکه می‌کند. 

۳ . The Vanishing

کارگردان: جورج سلوزر

سال انتشار: ۱۹۸۸

با توجه به نام این اثر، در این فیلم با ناپدید شدن سر و کار داریم. داستان از جایی شروع می‌شود که یک زوج هلندی برای مسافرت به فرانسه رفته و دختر جوان داستان از رویای خود در رابطه با گیر افتادن در تخم مرغی طلایی و معلق در فضا می‌گوید. پس از یک وقفه کوتاه مدت در پمپ بنزین این دختر جوان ناپدید می‌شود و معشوقه بخت برگشته او نزدیک به سه سال از عمر خود را صرف جست و جوی او می‌کند.

پس از ماجراهای فراوان این جوان بی‌گناه مجبور می‌شود تا برای یافتن حقیقت عشق گمشده خود به سرنوشت او دچار شود و با فردی که مسئول این اتفاق است ملاقات کند. اما این ملاقات عواقب خوبی را برای او به دنبال ندارد و در نهایت این زوج مانند قولی که به یکدیگر داده بودند، هر دو در این فیلم با پایان‌بندی غیر منتظره و شوکه‌کننده خود در یک سرنوشت مشترک ناپدید می‌شوند. 

۲ . Se7en

کارگردان: دیوید فینچر

سال انتشار: ۱۹۹۵

 

در این اثر قاتلی را می‌بینیم که به کمک کتاب هفت گناه کبیره آدرس مقتولین خود را به کارآگاهان و پلیس‌ها می‌دهد. در این فیلم تقابل ذهنی یک قاتل سریالی هوشمند و دو کارآگاه کارکشته را می‌بینیم که این قاتل به شکل زیبایی، از جنایات خود پازلی طرح کرده و این دو کارآگاه را بازیچه دست خود می‌کند. می‌توان گفت به نحوی او مقتولین خود را بر اساس ارتکاب به هر یک از هفت گناه کبیره گلچین کرده و انتخاب می‌کند. حدس انتهای این مسیر بسیار دشوار خواهد بود و تماشای این امر که در نهایت قاتل حتی یکی از این دو کارآگاه را می‌گیرد، به شگفتی این اثر بیشتر می‌افزاید.

۱ . Unbreakable

کارگردان: ام. نایت شیامالان

سال انتشار: ۲۰۰۰

در فیلم Unbreakable تقابل دو مرد را می‌بینیم که یکی از آنها از هر حادثه‌ای جان سالم به در برده و دیگری مانند شیشه در برابر هر لغزش کوچکی ضعیف بوده و استخوان‌هایش می‌شکند. رویارویی این دو شخصیت بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود؛ چرا که این دو سعی در ایجاد تغییر و تحول در دنیا را داشته و هر دو در سبک خود منحصربه‌فرد بوده و تقابل این دو به زیبایی موجب تعجب بینندگان می‌شود. 

پیام هر فیلم در پایان‌بندی آن نهفته شده و این پایان‌بندی حتی اگر دور از انتظار باشد، حاوی یک درس بزرگ بوده و در اکثر موارد حقایقی را بازگو می‌کند که اغلب از پذیرفتن آن‌ها فرار می‌کنیم و به همین دلیل هنگام مواجه با آن‌ها متعجب و شوکه می‌شویم. کدام یک از فیلم‌های این لیست را دوست داشتید؟ با ما در میان بگذارید.


نظرات

guest

9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا